Współdziałanie organów Służby Celnej z organami administracji publicznej oraz innymi państwowymi i samorządowymi jednostkami organizacyjnymi.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2009.210.1613

Akt utracił moc
Wersja od: 11 grudnia 2009 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 listopada 2009 r.
w sprawie współdziałania organów Służby Celnej z organami administracji publicznej oraz innymi państwowymi i samorządowymi jednostkami organizacyjnymi

Na podstawie art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 168, poz. 1323 i Nr 201, poz. 1540) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie określa sposoby, warunki i zakres:
1)
współdziałania organów Służby Celnej z organami administracji publicznej oraz innymi państwowymi i samorządowymi jednostkami organizacyjnymi;
2)
pomocy technicznej udzielanej organom Służby Celnej.
Organy administracji publicznej oraz inne państwowe i samorządowe jednostki organizacyjne, zwane dalej "jednostkami współdziałającymi", w granicach swoich ustawowych kompetencji współdziałają z organami Służby Celnej przez:
1)
niezwłoczne przekazywanie informacji:
a)
o podejrzeniu lub zagrożeniu naruszenia przepisów prawa celnego oraz innych przepisów dotyczących przywozu towarów na obszar celny Wspólnoty Europejskiej, wywozu towarów z tego obszaru oraz ich przemieszczania wewnątrz tego obszaru,
b)
niezbędnych dla wymiaru i poboru podatku akcyzowego, podatku od gier oraz opłat i dopłat, o których mowa w ustawie z dnia 29 lipca 1992 r. o grach i zakładach wzajemnych (Dz. U. z 2004 r. Nr 4, poz. 27, z późn. zm.1)), podatku od towarów i usług z tytułu importu towarów, opłaty paliwowej,
c)
niezbędnych do przeprowadzania postępowań audytowych i urzędowego sprawdzenia, realizacji kontroli wykonywanej przez Służbę Celną oraz zadań w zakresie Wspólnej Polityki Rolnej;
2)
niezwłoczne przekazywanie informacji o osobach i przedsiębiorcach, w stosunku do których zostały podjęte działania przez organy celne, w tym przez udostępnianie odpisów lub wypisów z prowadzonych rejestrów i zbiorów danych, a także kopii dokumentów dotyczących takich osób, niezbędnych do wyjaśnienia sprawy;
3)
niezwłoczne przekazywanie informacji o podmiotach, w stosunku do których podjęto działania kontrolne bądź planowane są takie działania, w celu koordynacji czynności kontrolnych.
1.
Jednostki współdziałające podejmują czynności, o których mowa w § 2 pkt 1 i 3, z własnej inicjatywy lub na pisemny wniosek organu Służby Celnej.
2.
Podjęcie czynności, o których mowa w § 2 pkt 2, następuje na pisemny wniosek organu Służby Celnej.
1.
Jednostki współdziałające udzielają pomocy technicznej organom Służby Celnej w zakresie udostępnienia i utrzymania w należytym stanie pomieszczeń biurowych i składowych, środków łączności, środków transportu oraz sprzętu biurowego i informatycznego.
2.
Organ Służby Celnej może żądać udzielenia pomocy technicznej, o której mowa w ust. 1, jeżeli wymagają tego szczególne potrzeby w związku z wykonywaniem zadań określonych w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej, a wykonanie których nie jest możliwe bez udzielenia tej pomocy przez jednostki współdziałające.
3.
W przypadkach uzasadnionych koniecznością dostosowania zakresu i sposobu udzielania pomocy technicznej do warunków działania, specyfiki zadań oraz środków ich realizacji przez organy Służby Celnej i jednostki współdziałające, organy te mogą zawierać z jednostkami współdziałającymi porozumienia, szczegółowo określające zakres niezbędnych dostosowań.
1.
W przypadku zaistnienia okoliczności wymagających natychmiastowego działania funkcjonariusz celny lub zatrudniony w jednostkach organizacyjnych Służby Celnej członek korpusu służby cywilnej lub pracownik może zażądać podjęcia czynności, o których mowa w § 2 oraz § 4 ust. 1, bez zachowania formy pisemnej wymaganej przepisami § 3.
2.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, organ Służby Celnej niezwłocznie potwierdza żądanie w formie pisemnej, określając w szczególności zakres czynności jednostki współdziałającej oraz uzasadniając konieczność podjęcia natychmiastowego działania.
3.
Jeżeli wymagają tego przepisy prawa lub jest to konieczne z uwagi na interes osób trzecich albo jednostki współdziałającej, jednostka ta, po wykonaniu czynności podjętych w trybie ust. 1, sporządza protokół, który powinien zawierać: termin, miejsce, zakres podmiotowy i przedmiotowy czynności, warunki ich realizacji, nazwiska i imiona oraz podpisy osób w nich uczestniczących, a w przypadku braku podpisu - adnotację o przyczynie jego braku.
4.
Protokół zatwierdzają osoby reprezentujące jednostkę współdziałającą oraz organ Służby Celnej.
5.
Protokół sporządza się w dwóch egzemplarzach, po jednym dla organu Służby Celnej oraz jednostki współdziałającej.
1.
Podjęcie czynności, o których mowa w § 2, 4 i 5, nie może zakłócać prawidłowego wykonywania zadań jednostek współdziałających, wynikających z odrębnych przepisów.
2.
Jeżeli jednostka współdziałająca nie może wykonać czynności w zakresie współdziałania lub udzielenia pomocy technicznej, niezwłocznie zawiadamia organ Służby Celnej o przyczynach niepodjęcia tych czynności.
3.
Współdziałanie, o którym mowa w § 2, odbywa się ze szczególnym uwzględnieniem zasad ochrony danych osobowych oraz tajemnic ustawowo chronionych.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.2)
______

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 273, poz. 2703, z 2005 r. Nr 132, poz. 1111 i Nr 178, poz. 1479, z 2007 r. Nr 50, poz. 331 i Nr 192, poz. 1380 oraz z 2009 r. Nr 18, poz. 97 i Nr 168, poz. 1323.

2) Niniejsze rozporządzenie poprzedzone było rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 25 stycznia 2005 r. w sprawie zasad współdziałania organów celnych z organami administracji publicznej oraz innymi państwowymi i samorządowymi jednostkami organizacyjnymi (Dz. U. Nr 28, poz. 235), które na podstawie art. 242 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 168, poz. 1323 i Nr 201, poz. 1540) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.