Współdziałanie organów administracji państwowej oraz ludności przy sporządzaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1961.57.314

Akt utracił moc
Wersja od: 13 grudnia 1961 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 27 października 1961 r.
w sprawie współdziałania organów administracji państwowej oraz ludności przy sporządzaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Na podstawie art. 27 ustawy z dnia 31 stycznia 1961 r. o planowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 7, poz. 47) zarządza się, co następuje:
1.
O przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego organ miejscowego planowania przestrzennego prezydium wojewódzkiej (miejskiej miasta wyłączonego z województwa), jak również powiatowej (miejskiej miasta stanowiącego powiat) rady narodowej, sporządzający plan, zawiadamia zainteresowane organy administracji państwowej właściwe w sprawach problemowych zagadnień, które plan ma rozwiązać lub od których rozwiązania zależne jest rozstrzygnięcie innych zagadnień w planie.
2.
Zawiadomienie powinno zawierać określenie obszaru, który plan ma objąć, oraz w razie potrzeby - określenie zagadnień, o których mowa w ust. 1, a także wezwanie do przedstawienia w terminie 14 dni wniosków lub zamierzeń albo uzgodnienia w tym terminie z organem prezydium rady narodowej, sporządzającym plan, czasu, w którym takie wnioski lub zamierzenia będą mogły być zgłoszone.
1.
Uzgodnienie projektu planu, o którym mowa w § 1, niezależnie od tego, czy plan sporządza organ miejscowego planowania przestrzennego prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej, czy prezydium wojewódzkiej rady narodowej - powinno być przeprowadzone najpierw na szczeblu powiatowym, a następnie na szczeblu wojewódzkim.
2.
Obowiązek uzgodnienia projektów planów na szczeblu powiatowym nie dotyczy planów ogólnych miast wyłączonych z województw. W razie jednak gdy plany te obejmują tereny położone poza granicami administracyjnymi miasta, obowiązuje uzgodnienie tych części planów na szczeblu powiatowym z właściwymi organami.
3.
Uzgadnianie na szczeblu wojewódzkim projektów planów wsi, jednostek osadniczych nie będących miastami i osiedlami oraz wszystkich planów szczegółowych przeprowadza się jedynie w razie potrzeby. O potrzebie uzgadniania tych projektów planów na szczeblu wojewódzkim decyduje organ miejscowego planowania przestrzennego prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
4.
W przypadkach gdy zainteresowane działy administracji państwowej nie mają organów na szczeblu powiatowym, uzgodnienie projektów planów w tym zakresie przeprowadzane jest na szczeblu województwa; gdy brak jest także organów i na szczeblu wojewódzkim - uzgodnienie projektów planów w tym zakresie przeprowadzane jest na szczeblu centralnym.
1.
Uzgodnienie projektu planu z zainteresowanymi organami administracji państwowej następuje:
1)
wstępnie - po opracowaniu zasad tego planu,
2)
ostatecznie - po sporządzeniu projektu planu.
2.
Uzgodnienie projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dokonywane być powinno w zasadzie na konferencjach uzgadniających.
3.
Na konferencje uzgadniające powinni być delegowani w każdym przypadku przedstawiciele upoważnieni do podejmowania wiążącego stanowiska w imieniu organu delegującego.
4.
Wyjątkowo, na uzgodniony wniosek zainteresowanego organu administracji państwowej, uzgodnienie może być dokonane w drodze przesłania odrysu projektu planu z wezwaniem do udzielenia odpowiedzi w terminie 14 dni. Termin ten może być przedłużony na okres dalszych 14 dni.
5.
W razie oświadczenia zainteresowanego organu administracji państwowej, że z określonych powodów nie może dokonać uzgodnienia projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego bez uprzedniego uzyskania wskazań organu nadrzędnego, należy ustalić dodatkowy termin uzgodnienia, w zasadzie nie przekraczający 14 dni.
6.
Zainteresowane organy administracji państwowej zobowiązane są zgłaszać swoje zastrzeżenia i uwagi do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego najpóźniej na konferencji uzgadniającej, a w przypadkach określonych w ust. 4 i 5 - w terminie wyznaczonym przez organ sporządzający plan.
7.
Brak wypowiedzenia się zainteresowanego organu administracji państwowej w terminach określonych w ust. 6 jest równoznaczny z uzgodnieniem projektu planu z tym organem.
Stanowisko urzędów górniczych uzyskane w trybie określonym w §§ 1-3 nie ogranicza tych urzędów w realizacji przepisów art. 29 dekretu z dnia 6 maja 1953 r. - Prawo górnicze (Dz. U. z 1961 r. Nr 23, poz. 113).
1.
W razie niemożności uzgodnienia projektu planu na szczeblu powiatowym, sprawy sporne rozstrzygane są przy uzgodnieniu na szczeblu wojewódzkim, a gdy tego uzgodnienia nie przeprowadza się, sprawy sporne powinny być rozstrzygnięte przez wojewódzki organ miejscowego planowania przestrzennego w porozumieniu z zainteresowanymi organami administracji państwowej na szczeblu wojewódzkim.
2.
W razie niemożności uzgodnienia projektu planu na szczeblu wojewódzkim, sprawy sporne rozstrzyga Przewodniczący Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury w porozumieniu z zainteresowanymi naczelnymi organami administracji państwowej.
Niezależnie od uzgodnień, o których mowa w §§ 2-4, projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego powinien być zaopiniowany przez właściwe prezydium rady narodowej.
1.
W wykonaniu obowiązku organizowania dyskusji nad zasadami planu ogólnego (art. 21 ustawy z dnia 31 stycznia 1961 r. o planowaniu przestrzennym) właściwy organ administracji prezydium rady narodowej obowiązany jest ogłosić o dyskusji co najmniej na 7 dni przed terminem przez wywieszenie obwieszczeń na tablicach ogłoszeń urzędowych, a ponadto w sposób przyjęty w danej miejscowości, zapewniający możliwość poinformowania całej ludności miejscowej.
2.
Miejscowe jednostki gospodarki uspołecznionej, organizacje społeczne i zawodowe oraz stowarzyszenia powinny być ponadto oddzielnie zawiadomione o terminie określonym w ust. 1.
3.
W celu rozpatrzenia projektu planu ogólnego wsi prezydium właściwej gromadzkiej rady narodowej zleca sołtysowi zwołanie zebrania wiejskiego.
Uwagi zgłoszone przez zainteresowanych podczas dyskusji nad zasadami planu ogólnego lub na zebraniu wiejskim zwołanym w celu rozpatrzenia projektu planu ogólnego wsi ująć należy w protokole przebiegu dyskusji bądź zebrania wiejskiego.
1.
O wykonaniu obowiązku wykładania do publicznego wglądu planu szczegółowego (art. 22 ustawy z dnia 31 stycznia 1961 r. o planowaniu przestrzennym) właściwy organ prezydium miejskiej, gromadzkiej rady narodowej lub rady narodowej osiedla dokonuje ogłoszenia:
1)
w lokalnym czasopiśmie - nie wcześniej niż na 7 dni przed dniem wyłożenia planu;
2)
przez wywieszenie obwieszczenia na tablicy ogłoszeń urzędowych - co najmniej na 3 dni przed wyłożeniem planu na cały czas jego wyłożenia.
2.
O wyłożeniu projektu planu szczegółowego wsi należy ponadto ogłosić w tej wsi w sposób określony w ust. 1 pkt 2 oraz podać do publicznej wiadomości przez sołtysa.
3.
Wzór ogłoszenia o wyłożeniu planu stanowi załącznik do rozporządzenia.
Przewodniczący Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury wyda instrukcję o zabezpieczeniu sprawy tajności i poufności w zakresie unormowanym niniejszym rozporządzeniem przy udostępnianiu wiadomości i materiałów dotyczących planów zagospodarowania przestrzennego.
Przewodniczący Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury określi w drodze zarządzenia tryb i sposób postępowania w sprawach unormowanych w niniejszym rozporządzeniu.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Przewodniczącemu Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury oraz zainteresowanym ministrom.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

Prezydium

....................... Wzór ogłoszenia o

(Miejskiej, Gromadzkiej wyłożeniu planu.

Rady Narodowej,

Rady Narodowej Osiedla) ............ dnia ..........

.......................

(siedziba)

OGŁOSZENIE

Podaje się do publicznej wiadomości, iż projekt planu

szczegółowego zagospodarowania przestrzennego .................

...............................................................

...............................................................

(nazwa miejscowości i ewentualnie obszaru objętego planem)

zostanie wyłożony do publicznego wglądu w lokalu ..............

...............................................................

(adres i określenie lokalu)

w okresie od dnia ............ do dnia ............. włącznie.

Plan obejmuje obszar ..........................................

(określenie granic obszaru)

W okresie wyłożenia projektu planu w godz. ....................

zainteresowane jednostki gospodarki uspołecznionej, organizacje

społeczne i zawodowe, stowarzyszenia oraz osoby prawne i

poszczególni obywatele mogą zapoznać się z projektem planu,

uzyskać potrzebne wyjaśnienia oraz zgłosić swoje uwagi i

wnioski do projektu planu.