Art. 33. - [Obowiązek umożliwienia umieszczenia na nieruchomości urządzeń telekomunikacyjnych] - Wspieranie rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2022.884 t.j.
Akt obowiązującyWersja od: 25 kwietnia 2022 r. do: 31 grudnia 2022 r.
Art. 33. [Obowiązek umożliwienia umieszczenia na nieruchomości urządzeń telekomunikacyjnych]
1.
Właściciel, użytkownik wieczysty nieruchomości lub zarządca nieruchomości, niebędący przedsiębiorcą telekomunikacyjnym, jest obowiązany umożliwić operatorom, podmiotom, o których mowa w art. 4 pkt 1, 2, 4, 5 i 8 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. - Prawo telekomunikacyjne, oraz jednostkom samorządu terytorialnego wykonującym działalność, o której mowa w art. 3 ust. 1, umieszczenie na nieruchomości obiektów i urządzeń infrastruktury telekomunikacyjnej w celu niezwiązanym z zapewnieniem telekomunikacji w budynku znajdującym się na tej nieruchomości, w szczególności instalowanie urządzeń telekomunikacyjnych, przeprowadzanie linii kablowych pod nieruchomością, na niej lub nad nią, umieszczanie tabliczek informacyjnych o urządzeniach, a także ich eksploatację i konserwację, jeżeli nie uniemożliwia to racjonalnego korzystania z nieruchomości, w szczególności nie prowadzi do istotnego zmniejszenia wartości nieruchomości.2.
Korzystanie z nieruchomości, o których mowa w ust. 1, jest odpłatne, chyba że strony umowy, o której mowa w ust. 3, postanowią inaczej.3.
Warunki korzystania z nieruchomości ustala się w umowie, która jest zawierana na piśmie w terminie 30 dni od dnia wystąpienia przez operatora z wnioskiem o jej zawarcie.3a.
Umowa, o której mowa w ust. 3, stanowi podstawę do dokonania wpisu w księdze wieczystej.4.
Warunki korzystania z pasa drogowego ustala się na podstawie przepisów ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych.5.
(uchylony).6.
(uchylony).Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (4)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (4)
- Która ze stron po podpisaniu umowy o dostęp do nieruchomości powinna dokonać wpisu do księgi wieczystej?
- Czy w sytuacji braku uchwały regulującej opłaty za zajęcie nieruchomości gruntowych stanowiących własność gminy, należy zawierać umowę zgodnie z k.c. w stosunku do dróg wewnętrznych niebędących drogami publicznymi?
- Czy ustawa o wspieraniu usług i sieci telekomunikacyjnych umożliwia na podstawie umowy cywilno-prawnej dokonania jednostronnie przez operatora wpisu do księgi wieczystej?