Rozdział 3 - Zasady tworzenia i działania spółki celowej - Wsparcie przygotowania III Igrzysk Europejskich w 2023 roku.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2024.75 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 23 stycznia 2024 r.

Rozdział  3

Zasady tworzenia i działania spółki celowej

1. 
W celu przygotowania i realizacji przedsięwzięć oraz wykonywania zadań związanych z organizacją Igrzysk Województwo Małopolskie może, na zasadach określonych w ustawie z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2094 oraz z 2023 r. poz. 572 i 1688), utworzyć spółkę, zwaną dalej "spółką celową".
2. 
Spółka celowa może również wykonywać zadania z zakresu koordynowania i kontroli przygotowania i realizacji przedsięwzięć oraz innych przygotowań do Igrzysk.
3. 
Kapitał zakładowy spółki celowej wynosi co najmniej 3 000 000 zł.
1. 
Zarząd spółki celowej składa się z nie więcej niż 4 osób.
2. 
Rada nadzorcza spółki celowej składa się z 7 osób.
3. 
W skład rady nadzorczej spółki celowej wchodzą 2 osoby wskazane przez ministra właściwego do spraw kultury fizycznej, 2 osoby wskazane przez Zarząd Województwa Małopolskiego, osoba wskazana przez ministra właściwego do spraw aktywów państwowych, osoba wskazana przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych oraz osoba wskazana przez Prezydenta Miasta Krakowa.
1. 
Spółka celowa nie może prowadzić działalności niezwiązanej z organizacją Igrzysk, przygotowaniem i realizacją przedsięwzięć oraz koordynacją i kontrolą, o których mowa w art. 9 ust. 2.
2. 
Do spółki celowej nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 15 maja 2015 r. - Prawo restrukturyzacyjne (Dz. U. z 2022 r. poz. 2309 oraz z 2023 r. poz. 1723 i 1860).
3. 
Nie można ogłosić upadłości spółki celowej.

Spółka celowa może zostać rozwiązana:

1)
po zrealizowaniu i rozliczeniu wszystkich zadań powierzonych spółce celowej albo
2)
w przypadku niewykonywania lub nienależytego wykonywania zadań powierzonych spółce celowej.
1. 
Spółka celowa wykonuje w szczególności zadania inwestora i zadania nadzoru inwestorskiego w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2023 r. poz. 682, z późn. zm.), w tym:
1)
pozyskuje i przygotowuje dokumentację wymaganą do złożenia wniosku o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wydawanej zgodnie z ustawą z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2023 r. poz. 1094, z późn. zm.), decyzji o pozwoleniu na budowę oraz innych decyzji wymaganych odrębnymi przepisami do przygotowania lub realizacji przedsięwzięć;
2)
występuje z wnioskami o wydanie decyzji, o których mowa w pkt 1, oraz uczestniczy w odpowiednich postępowaniach;
3)
dysponuje na cele budowlane nieruchomościami w celu przygotowania lub realizacji przedsięwzięć;
4)
zawiera i nadzoruje wykonywanie umów na dostawy, usługi i roboty budowlane niezbędne do przygotowania lub realizacji przedsięwzięć;
5)
wykonuje inne czynności związane bezpośrednio z przygotowaniem lub realizacją przedsięwzięć.
2. 
W przypadku przygotowania i realizacji przedsięwzięcia na podstawie przepisów ustawy, o której mowa w art. 3, w zakresie określonym w ust. 1, podmioty realizujące przedsięwzięcia wykonują zadania i podejmują czynności przewidziane w tej ustawie dla zarządcy drogi.

W sprawach nieuregulowanych w ustawie do spółki celowej stosuje się przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2024 r. poz. 18).