Wprowadzenie zniżki taryfowej dla węgla kamiennego w komunikacji polsko-austrjackiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1926.102.591

Akt utracił moc
Wersja od: 15 października 1926 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 14 października 1926 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Skarbu, Przemysłu i Handlu oraz Rolnictwa i Dóbr Państwowych o wprowadzeniu zniżki taryfowej dla węgla kamiennego w komunikacji polsko-austrjackiej.

Na mocy artykułu 4, punkt 9 ustawy z dnia 12 czerwca 1924 r. o zakresie działania Ministra Kolei Żelaznych i o organizacji urzędów kolejowych (Dz. U. R. P. № 57, poz. 580) oraz art. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 września 1926 r. w sprawie ustanowienia urzędu Ministra Komunikacji (Dz. U. R. P. № 97, poz. 567) zarządza się co następuje:
W komunikacji polsko-austrjackiej wprowadza się od wszystkich ładowni, względnie stacyj kopalnianych krajowych do austrjacko-jugosłowiańskiej granicy pod Rosenbach dla węgla kamiennego, miału z węgla kamiennego oraz brykietów z węgla kamiennego zniżoną stawkę przewozową, wynoszącą 307 groszy austrjackich za 100 kg.

Warunki stosowania. Przesyłki powinny być nadawane jako zwyczajne w ilości naraz najmniej 700 tonn netto, dla tworzenia pociągów całych (zwartych). Przewoźne należy uiścić najmniej za ładowność użytego wagonu (za list przewozowy i wagon),

Zniżona stawka przewozowa ważna jest tylko dla przesyłek, nadanych na ładowniach, względnie stacjach kopalnianych krajowych za bezpośredniemi listami przewozowemi do stacyj jugosłowiańskich, względnie włoskich i do Jugosławji, względnie Włoch rzeczywiście wywiezionych. Stawki tej nie stosuje się jednak do przesyłek, które na jednej ze stacyj jugosłowiańskich, względnie włoskich zostaną w kierunku do Austrji na nowo nadane.

Nadawca musi już przy nadaniu przesyłki żądać w liście przewozowym stosowania zniżonej stawki przewozowej do granicy Państwa pod Rosenbach.

Pozatem obowiązują odnośne przepisy przewozowe dla komunikacji Łamanej pomiędzy Polską a Jugosławją oraz odnośne postanowienia taryfowe kolei uczestniczących w przewozie.

Wskazanie w liście przewozowym granicznych punktów przejścia z Państwa do Państwa dla oznaczenia drogi przewozu do granicy Państwa pod Rosenbach nie jest wymagane.

Droga przewozu. Przesyłki kieruje się drogą:

Granica Państwa pod Zebrzydowicami - Břeclav

--------------------------------------------------

Petrovice u Bohumina statni hranice Staatsgrenze

státni hranice

-------------------

bei Bernhardsthai

Wymienioną powyżej zniżoną stawkę przewozową stosuje stacja nadawcza bezpośrednio (w drodze kartowania) w czasie od dnia 15 października 1925 r. aż do odwołania, najdalej jednak do dnia 31 sierpnia 1927 r.

Przyznana zniżka odnosi się do taryf wewnętrznych:

Polskich Kolei Państwowych,

Czechosłowackich Kolei Państwowych i

Austrjackich Kolei Związkowych.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 15 października 1926 r.