Wprowadzenie w obieg znaczka pocztowego z podobizną Żwirki i Wigury.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1933.23.188

Akt utracił moc
Wersja od: 31 marca 1933 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA POCZT I TELEGRAFÓW
z dnia 17 marca 1933 r.
o wprowadzeniu w obieg znaczka pocztowego z podobizną Żwirki i Wigury.

Na podstawie art. 21 ustawy z dnia 3 czerwca 1924 r. o poczcie, telegrafie i telefonie (Dz. U. R. P. Nr. 58, poz. 584), której tekst jednolity ogłoszony został w załączniku do obwieszczenia Ministra Poczt i Telegrafów z dnia 21 stycznia 1931 r. (Dz. U. R. P. Nr. 12, poz. 57) zarządzam co następuje:
Ku uczczeniu pamięci kapitana Franciszka Żwirki i inżyniera Stanisława Wigury wprowadza się w obieg okolicznościowy znaczek pocztowy opłaty wartości 30 gr do uiszczania opłat pocztowych.
Rysunek tego znaczka o wymiarze 39 x 21 mm przedstawia na ciemnych tłach, w ramach ornamentacyjnych, dwa portrety: z lewej strony kapitana Franciszka Żwirki, z prawej strony inżyniera Stanisława Wigury. Pod portretami są umieszczone na wstęgach napisy: "Fr. Żwirko" i "St. Wigura".

Między portretami znajduje się ciemny napis "Poczta Polska". Nad portretami, pośrodku w prostokącie, którego górna linja stanowi łuk, widnieje samolot w locie na tle białych obłoków. W lewym rogu górnym na tle liści palmowych i w prawym rogu górnym na tle liści laurowych umieszczone są jasne liczby "30" i obok liczb jasne litery "Gr". Rysunek całego znaczka obramowany jest prostemi linjami grubszemi i cieńszemi.

Znaczek ten jest drukowany na papierze z wodnym znakiem "Trąbki pocztowe".

Kolor znaczka jest ciemno - zielony.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 15 kwietnia 1933 r.