§ 2. - Wprowadzenie w obieg kartki pocztowej z opłaconą odpowiedzią.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1933.87.671

Akt utracił moc
Wersja od: 31 października 1933 r.
§  2.
Kartka ta o wymiarze 210 X 148 mm składa się z dwóch części: z kartki z opłaconą odpowiedzią i z kartki na odpowiedź, złączonych ze sobą górnym brzegiem.

Pierwsza część kartki posiada na stronie adresowej u góry, pośrodku, napis "Kartka Pocztowa", a pod nim napis "z opłaconą odpowiedzią".

U góry, z lewej strony, znajduje się napis "Adres nadawcy", a pod nim dwie poziome linje punktowane. W lewym dolnym rogu kartki jest umieszczony znak, zawierający skrót nazwy Ministerstwa Poczt i Telegrafów oraz datę i ilość nakładu.

W prawym górnym rogu kartki jest wytłoczony znaczek pocztowy. Rysunek tego znaczka, o wymiarze 18 X 22 mm, przedstawia w środkowej części prostokąt obramowany linjami, w którym na tle z heraldycznych linij umieszczone jest godło Państwa: po obydwu stronach godła znajdują się ornamentacje z roślin stylizowanych. Nad godłem znajduje się ciemny napis "Poczta Polska", a po obydwu bokach tego napisu, w narożach są prostokątne płaszczyzny ornamentacyjne. W dolnej części znaczka, pośrodku, umieszczona jest liczba "20", a po bokach liczby litery "Gr"; pod literami znajdują się ornamenty roślinne. U dołu znaczka w obydwu jego narożach znajdują się prostokątne płaszczyzny ornamentacyjne. Granice rysunku znaczka, górne i dolne, zakończone są linjami poziomemi.

Na prawej części strony adresowej kartki znajdują się cztery linje punktowane, przeznaczone na adres, z których jedna (trzecia od góry) jest podkreślona. Obie części strony adresowej są oddzielone od siebie linią pionową.

Druga część kartki posiada taki sam znaczek, napisy i linje jak część pierwsza z tą różnicą, że zamiast napisu "z opłaconą odpowiedzią" posiada napis "na odpowiedź".

Kartka jest wykonana z papieru kartonowego koloru jasnobronzowego. Znaczki, napisy i linje tłoczone są w kolorze stalowym.