Wprowadzenie w obieg kartek pocztowych pojedyńczych z ilustracjami rzeźb Wita Stwosza.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1933.43.334

Akt utracił moc
Wersja od: 15 czerwca 1933 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA POCZT I TELEGRAFÓW
z dnia 2 maja 1933 r.
o wprowadzeniu w obieg kartek pocztowych pojedynczych z ilustracjami rzeźb Wita Stwosza.

Na podstawie art. 21 ustawy z dnia 3 czerwca 1924 r. o poczcie, telegrafie i telefonie (Dz. U. R. P. Nr. 58, poz. 584), której tekst jednolity ogłoszony został w załączniku do obwieszczenia Ministra Poczt i Telegrafów z dnia 21 stycznia 1931 r. (Dz. U. R. P. Nr. 12, poz. 57) zarządzam co następuje:
Ku uczczeniu 400-ej rocznicy śmierci Wita Stwosza wprowadza się w obieg okolicznościowe kartki pocztowe pojedyncze z tłoczonemi znaczkami opłaty wartości 20 gr (kartka w obrocie wewnętrznym), 30 gr (kartka w obrocie zagranicznym z Austrią, Czechosłowacją, Rumunją i Węgrami) i 35 gr (kartka w obrocie zagranicznym z innemi państwami). Cena kartek łącznie ze znaczkiem wynosi 20 gr, 30 gr i 35 gr.
Kartki te, o wymiarze 148 X 104 mm tłoczone są na papierze kartonowym koloru kremowego. Na lewej połowie strony adresowej kartek znajdują się ilustracje rzeźb Wita Stwosza. Nad ilustracjami i pod niemi umieszczone są napisy w języku polskim i francuskim objaśniające daną ilustracją, przyczem nad górnym napisem znajduje się pozioma linia dekoracyjna. Na prawo od górnego napisu objaśniającego znajduje się napis "Kartka pocztowa". Kartki ze znaczkiem 30 gr i 35 gr, przeznaczone do obrotu zagranicznego, posiadają oprócz tego napis w języku francuskim "Carte postale".

W prawym górnym rogu kartek znajduje się znaczek pocztowy. Rysunek tego znaczka o wymiarze 181/2 X 221/2 mm przedstawia w środkowej części fragment rzeźby Wita Stwosza, a mianowicie łuk dekoracyjny, na którym widnieje w ciemnem tle jasna ornamentacja w stylu gotyckim. Pod łukiem, na tle z ukośnych linij, znajduje się w kolorze ciemniejszym godło Wita Stwosza, obok godła widnieją białe liczby "1533" i "1933".

W górnej części znaczka, nad rzeźbą, na jasnem tle z linij giloszowych, umieszczone są liczby "20", "30" lub "35" w zależności od przeznaczenia kartki, oraz litery "Gr"; obok liczb znajduje się napis "Poczta Polska".

U dołu znaczka, pod rzeźba, znajduje się ciemny napis "Vit Stvosz". Rysunek znaczka zakończony jest u góry i u dołu grubszemi linjami prostemi.

Na prawej połowie strony adresowej kartek znajdują się cztery linje punktowane, przeznaczone na adres, z których jedna (trzecia od góry) jest podkreślona.

W prawym rogu kartek u dołu jest umieszczony znak, zawierający skrót nazwy Ministerstwa Poczt i Telegrafów, datę, ilość i serję nakładu oraz liczbę porządkową ilustracji.

Ilustracje na tych kartkach tłoczone są w kolorze sepja.

Napisy, linje punktowane i znaczki pocztowe tłoczone są: na kartkach ze znaczkiem 20 gr w kolorze bronzowym, na kartkach ze znaczkiem 30 gr w kolorze niebieskim i na kartkach ze znaczkiem 35 gr w kolorze czerwonym.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 15 czerwca 1933 r.