§ 5. - Wprowadzenie togi i biretu jako stroju urzędowego dla sędziów i prokuratorów przy rozprawach.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1929.47.394

Akt utracił moc
Wersja od: 28 czerwca 1929 r.
§  5.
Sposób umieszczania naszyć na kołnierzach, mankietach, biretach i żabotach oraz ich wymiary są następujące:
1)
Obramowanie gronostajowe na kołnierzu togi Pierwszego Prokuratora Sądu Najwyższego jest szerokie na 8 cm., a na kołnierzach tóg prezesów Sądu Najwyższego, prezesów sądów apelacyjnych i prokuratorów sądów apelacyjnych - szerokie na 4 cm. Obramowania gronostajowe naszywane są w odległości 1 cm. od brzegu kołnierza.
2)
Pasy aksamitne na kołnierzach tóg wiceprokuratorów Sądu Najwyższego mają szerokość 8 cm. i naszyte są w odległości 0,5 cm. od brzegu kołnierza, zaś paski aksamitne na kołnierzach innych tóg mają szerokość 2,5 cm. a naszyte są w ten sposób, iż pierwszy pasek biegnie wzdłuż całej krawędzi kołnierza w odległości 0,5 cm. od krawędzi, dalsze zaś paski biegną w odległości 0,5 cm. od paska poprzedniego wzdłuż kolistej krawędzi kołnierza i zachodzą pod część pierwszego paska wzdłuż wycięcia kołnierza.
3)
Szerokość lamówki aksamitnej na mankietach po zewnętrznej stronie mankietu wynosi 2,5 cm.
4)
Paski aksamitne umieszczane na brzegach biretu mają szerokość 2,5 cm. i naszyte są w odległości 0,5 cm. od krawędzi dolnej biretu.
5)
Żaboty z czarnego jedwabiu mają u dołu lamówki szerokie na 1,5 cm., które przy togach dla sędziów są z jedwabiu zielonego a przy togach dla prokuratorów z jedwabiu czerwonego.