Wprowadzenie togi i biretu jako stroju urzędowego dla sędziów i prokuratorów przy rozprawach.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.104.872

Akt utracił moc
Wersja od: 29 listopada 1932 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 15 listopada 1932 r.
w sprawie wprowadzenia togi i biretu jako stroju urzędowego dla sędziów i prokuratorów przy rozprawach.

Na podstawie art. 128, 213, 243 § 1 prawa o ustroju sądów powszechnych z dnia 6 lutego 1928 r. (Dz. U. R. P. Nr. 12, poz. 93) postanawiam co następuje:
Strojem urzędowym sędziów i prokuratorów przy rozprawach jest toga i biret według załączonego wzoru, a sędziów przewodniczących na rozprawie tudzież orzekających jednoosobowo ponadto łańcuch z orłem państwowym, nakładany na kołnierz togi.

Sędziowie i prokurator mają birety na głowie przy odbieraniu przysięgi i ogłaszaniu sentencji wyroków, tudzież przy wejściu na salę rozpraw i jej opuszczaniu.

Toga jest suknią fałdzistą z lekkiego czarnego materjału wełnianego, sięgającą powyżej kostek dwadzieścia pięć centymetrów od ziemi i ma u góry odcinany karczek szerokości dwudziestu jeden centymetrów. Toga u dołu ma w obwodzie dwa metry siedemdziesiąt centymetrów do dwóch metrów siedemdziesięciu ośmiu centymetrów i od karczka w dół ułożona jest w kontrafałdy po trzy na obydwu przodach togi i siedem na plecach. Środkowa kontrafałda na plecach togi ma fałdy po obu stronach, a pozostałe są wszywane do karczka w kierunku rękawów.

Kołnierz togi jest okrągły, płasko wyłożony, zapinany pod szyję na haftkę. Szerokość kołnierza wynosi z tyłu szesnaście centymetrów, a z przodu osiemnaście centymetrów. Końce kołnierza są ścięte, tworząc wycięcie w formie kąta prostego. Toga zapinana jest na pięć guzików rogowych, z których jeden umieszczony jest po prawej stronie tuż pod kołnierzem, a cztery dalsze, zapinane kryto, umieszczone są poniżej karczka.

Rękawy togi u góry ułożone są w siedem do dziewięciu kontrafałd, tworzących bufy. Rękawy mają u dołu w obwodzie siedemdziesiąt pięć centymetrów i skrojone są w ten sposób, że po odwinięciu tworzą mankiet szerokości dziesięciu centymetrów, przymocowany z przodu do s zwą rękawa. Wewnątrz rękawa przy przegubie ręki umieszczony jest zatrzask, na który można rękaw zapinać.

Przy kołnierzu togi wszyty jest żabot z jedwabiu długości dwudziestu jeden centymetrów, szerokości u dołu dwudziestu ośmiu centymetrów, ułożony w trzynaście kontrafałd, z których środkowa szerokości dwóch centymetrów ma fałdy po obu stronach, a pozostałe biegną w kierunku rękawów. Żabot z prawej strony togi jest zapinany na guziczek.

Przody togi po obu stronach wewnętrznych mają podszycie z tego samego materjału co toga, szerokości dziesięciu centymetrów.

Przód togi, boki i karczek są szyte podwójną stebnówką szerokości pół centymetra, a karczek togi podszyty jest czarną podszewką.

Biret ma główkę skrojoną kulisto wysokości w środku siedemnastu centymetrów i brzeg sztywny w dolnej części przymocowany do główki, obwód górnej części brzegu jest o sześć do ośmiu centymetrów większy od dolnej części brzegu, skutkiem czego brzeg u góry luźno odstaje. Brzeg biretu składa się z czterech równych części, w środku łukowato wyciętych tak, że wysokość każdej z tych części wynosi w środku siedem centymetrów, a po obu stronach dziesięć centymetrów.

Kołnierz togi, mankiety, tudzież brzeg biretu u dołu i u góry mają wypustkę z aksamitu szerokości pół centymetra.
Kolor wypustek na kołnierzu, mankietach togi i birecie, tudzież kolor żabotu jest w stroju sędziów - fioletowy, a w stroju prokuratorów - czerwony.
Łańcuch złoty (z metalu żółtego) z zawieszonym u dołu łańcucha srebrnym orłem państwowym (z metalu białego), odpowiada załączonemu wzorowi, przyczem orzeł państwowy wysoki jest na osiem centymetrów, a wymiary łańcucha łącznie z orłem wynoszą 52 X 35 centymetrów.

Orzeł przeznaczony do stroju urzędowego Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego jest pokryty białą emalją, z koroną i dziobem oraz szponami złotemi, a orzeł przeznaczony dla wszystkich innych prezesów sądów jest srebrny z koroną i dziobem oraz szponami złotemi. Sędziowie przewodniczący oraz orzekający jednoosobowo używają łańcucha z orłem państwowym całym srebrnym.

Asesorowie sądowi, jeżeli biorą udział w rozprawach w wypadkach przewidzianych w art. 282 § 2 prawa o ustroju sądów powszechnych, używają stroju urzędowego przewidzianego dla sędziów, a stroju przewidzianego dla prokuratorów, jeżeli biorą udział w rozprawach w charakterze prokuratorów (art. 260 § 2 u. s. p.).
Sędziowie handlowi używają przy rozprawach tóg i biretów przepisanych dla sędziów.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1933 r.; z dniem tym traci moc rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 15 czerwca 1929 r. (Dz. U. R. P. Nr. 47, poz. 394).
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK