Wprowadzenie ograniczeń w rejonach umocnionych: Hel, Redłowo, Sobieszewo, Kępa Oksywska i Westerplatte.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1949.21.138

Akt utracił moc
Wersja od: 14 kwietnia 1949 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 26 marca 1949 r.
o wprowadzeniu ograniczeń w rejonach umocnionych: Hel, Redłowo, Sobieszewo, Kępa Oksywska i Westerplatte.

Na podstawie art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 28 stycznia 1932 r. o stosunkach prawnych w obszarach warownych i rejonach umocnionych (Dz. U. R. P. Nr 19, poz. 124), zmienionej rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 28 grudnia 1934 r. o unormowaniu właściwości władz i trybu postępowania w niektórych działach administracji państwowej (Dz. U. R. P. Nr 110, poz. 976), zarządza się, co następuje:
W rejonach umocnionych Hel, Redłowo, Sobieszewo, Kępa Oksywska i Westerplatte, określonych rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 15 września 1948 r. o uznaniu półwyspu helskiego oraz obszarów: Redłowo, Sobieszewo, Kępa Oksywska i Westerplatte i ich okolic za rejony umocnione (Dz. U. R. P. z 1949 r. Nr 13, poz. 75), wprowadza się ograniczenia, których rodzaj i zakres określają przepisy poniższe.
Zabrania się bez zezwolenia władzy wojskowej:
1)
dokonywania nowych budowli nadziemnych i podziemnych oraz usuwania lub zmiany istniejących;
2)
zakładania nowych ulic lub dróg oraz usuwania lub zmiany istniejących;
3)
budowy nowych oraz usuwania lub zmiany istniejących urządzeń sieci kanalizacyjnej, wodociągowej, oświetleniowej, rurociągów sieci telefonicznej lub telegraficznej podziemnej i napowietrznej, urządzeń sygnalizacyjnych, stacyj radiowych nadawczych oraz urządzeń przedsiębiorstw komunikacyjnych, z wyjątkiem połączeń nieruchomości z ogólną siecią kanalizacyjną i wodociągową oraz wewnętrznych urządzeń wodociągowych, kanalizacyjnych, oświetleniowych, telefonicznych i telegraficznych w lokalach zamkniętych;
4)
budowy oraz przebudowy stałych linii kolejowych, budowy mostów, wiaduktów i estakad itp.;
5)
budowy nowych oraz usuwania lub zmiany istniejących urządzeń wodnych, jako to: portów, przystani, grobli, tam, stawów, rowów oraz urządzeń odwadniających lub nawadniających;
6)
dokonywania urządzeń, dotyczących wszelkich trwałych zmian powierzchni terenu i dna morskiego, obniżających lub podwyższających teren, jako to: bagrowania, urządzania i prowadzenia kopalń, tworzenia wykopów lub nasypów oraz ogrodzeń trwałych ponad metr wysokości - oraz dokonywania zmian lub usuwania urządzeń już istniejących;
7)
zalesiania i zadrzewiania terenu oraz wszelkich zmian zalesień i zadrzewień istniejących;
8)
dokonywania zmian terenów osłaniających lotne piaski lub zmian działających szkodliwie na trwałość brzegów;
9)
dokonywania pomiarów lub zdjęć topograficznych i fotograficznych.
Przeniesienie własności nieruchomości, ustanowienie i przeniesienie własności czasowej, ustanowienie i przeniesienie użytkowania lub służebności na nieruchomościach oraz zawarcie umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości i pomieszczeń - jest nieważne bez zezwolenia władzy wojskowej.
1.
Dla zachowania prawa własności nieruchomości, nabytego w drodze dziedziczenia testamentowego, osoby nie będące spadkobiercami ustawowymi, winny uzyskać zezwolenie władzy wojskowej.
2.
W przypadku niewniesienia w terminie rocznym od dnia otwarcia spadku prośby o udzielenie zezwolenia lub w przypadku odmownego załatwienia prośby spadkobierca obowiązany jest w terminie 6 miesięcy, licząc od dnia doręczenia mu wezwania władzy wojskowej, do zbycia swoich praw na rzecz osoby, posiadającej zezwolenie władzy wojskowej.
3.
W razie nieuczynienia zadość wezwaniu w terminie określonym w ust. 2 nastąpi przymusowa sprzedaż nieruchomości.
4.
Do przymusowej sprzedaży nieruchomości stosuje się odpowiednio przepisy rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 5 września 1935 r., wydanego w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych o przymusowej sprzedaży nieruchomości w pasie granicznym (Dz. U. R. P. Nr 68, poz. 429) z tym, że decyzje zastrzeżone w tym rozporządzeniu Ministrowi Spraw Wewnętrznych wydaje Minister Obrony Narodowej.
Zamieszkanie i pobyt uzależnione są od uzyskania zezwolenia władz wojskowych.
Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrowi Obrony Narodowej w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, jednocześnie traci moc obowiązująca rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 marca 1937 r. o wprowadzeniu ograniczeń w rejonie umocnionym Hel (Dz. U. R. P. Nr 21, poz. 133).