Wpłaty na pokrycie kosztów nadzoru nad bankami.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2014.123 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 24 stycznia 2014 r.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 27 grudnia 2007 r.
w sprawie wpłat na pokrycie kosztów nadzoru nad bankami

Na podstawie art. 131a ust. 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (Dz. U. z 2012 r. poz. 1376, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie określa terminy uiszczania, wysokość i sposób obliczania wpłat od banków na pokrycie kosztów nadzoru nad bankami.
1.
Wysokość należnych wpłat na pokrycie kosztów nadzoru bankowego za dany rok oblicza się jako iloczyn procentowego udziału danego banku w sumie aktywów bilansowych wszystkich banków w danym roku oraz poniesionych ogółem kosztów nadzoru bankowego w danym roku, nie więcej jednak niż iloczyn procentowego udziału danego banku w sumie aktywów bilansowych banków w danym roku oraz kwoty stanowiącej 0,021% sumy aktywów bilansowych wszystkich banków w danym roku kalendarzowym.
2.
Wysokość sumy aktywów bilansowych wszystkich banków oraz poniesionych ogółem kosztów nadzoru ustala Komisja Nadzoru Finansowego, zwana dalej "organem nadzoru".
1.
Bank ustala co kwartał zaliczkę na poczet pokrycia kosztów nadzoru w wysokości 0,00525% sumy aktywów bilansowych w ostatnim miesiącu kwartału poprzedzającego kwartał, za który jest uiszczana zaliczka.
2.
Zaliczkę, o której mowa w ust. 1, bank wpłaca za każdy kwartał najpóźniej do końca pierwszego miesiąca tego kwartału, przelewem na rachunek bankowy urzędu obsługującego organ nadzoru.
3.
Bank wpłacając zaliczkę, w terminie określonym w ust. 2, informuje organ nadzoru o podstawie jej naliczenia, okresie, jakiego dotyczy, oraz jej wysokości.
4.
Wpłaty zaliczek ulegają wstrzymaniu w danym roku kalendarzowym, w przypadku gdy kwota uiszczonych przez banki zaliczek jest wyższa niż prognoza dochodów na pokrycie zaplanowanych wydatków z tytułu kosztów nadzoru nad bankami.
5.
Organ nadzoru, w przypadku zaistnienia okoliczności, o których mowa w ust. 4, informuje banki o wstrzymaniu wpłat zaliczek najpóźniej na miesiąc przed terminem wpłaty zaliczki za kolejny kwartał danego roku kalendarzowego.
1.
Jeżeli suma zaliczek, o których mowa w § 3 ust. 1, wpłaconych za dany rok kalendarzowy jest wyższa niż obliczona na podstawie § 2 ust. 1 wysokość należnej wpłaty, powstaje nadpłata. Nadpłata jest zaliczana na poczet zaliczek za rok następny albo podlega zwrotowi na pisemny wniosek banku.
2.
Organ nadzoru informuje o wysokości nadpłaty, o której mowa w ust. 1, bank, w którym powstała nadpłata, w terminie do dnia 31 sierpnia następnego roku kalendarzowego.
3.
Nadpłata podlega zwrotowi w terminie 30 dni od dnia doręczenia wniosku banku o jej zwrot.
1.
Jeżeli suma wpłaconych zaliczek, o których mowa w § 3 ust. 1, jest niższa niż obliczona na podstawie § 2 ust. 1 wysokość należnej wpłaty, powstaje niedopłata.
2.
Organ nadzoru informuje o wysokości niedopłaty, o której mowa w ust. 1, bank, w którym powstała niedopłata, w terminie do dnia 31 sierpnia następnego roku kalendarzowego.
3.
Bank pokrywa niedopłatę w terminie 30 dni od dnia otrzymania informacji, o której mowa w ust. 2.
1.
Wraz z informacją, o której mowa w § 4 ust. 2 albo § 5 ust. 2, organ nadzoru przekazuje bankowi również informacje o wysokości sumy aktywów bilansowych wszystkich banków w roku będącym przedmiotem rozliczenia, wysokości procentowego udziału danego banku w sumie aktywów bilansowych wszystkich banków w roku będącym przedmiotem rozliczenia, wysokości kosztów nadzoru bankowego ogółem w roku będącym przedmiotem rozliczenia, wysokości należnej od banku wpłaty na pokrycie kosztów nadzoru oraz wysokości wpłaconych przez bank zaliczek na pokrycie kosztów nadzoru.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy suma wpłaconych zaliczek jest równa wysokości należnej wpłaty obliczonej na podstawie § 2 ust. 1.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2008 r.