Wolne obszary celne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.32.330

Akt utracił moc
Wersja od: 18 kwietnia 1932 r.

USTAWA
z dnia 10 marca 1932 r.
o wolnych obszarach celnych.

Na mocy art. 44 Konstytucji ogłaszam ustawę następującej treści:

Upoważnia się Radę Ministrów do ustanawiania w drodze rozporządzeń wolnych obszarów celnych na polskim terenie celnym oraz do określania ich granic.

Towary zagraniczne, przywożone do wolnego obszaru celnego, a przeznaczone do przechowania lub przeróbki na tym obszarze, nie podlegają opłatom celnym, monopolowym i podatkom pośrednim.

Ograniczenia przywozu, przewozu i wywozu nie mają w wolnym obszarze zastosowania. Wyjątek stanowią ograniczenia ze względu na: a) monopole państwowe, b) obronę kraju, c) przepisy sanitarne, weterynaryjne i fitosanitarne, d) bezpieczeństwo publiczne i e) wykonanie zobowiązali międzynarodowych.

Towary zagraniczne, przywożone do wolnego obszaru celnego, a przeznaczone do spożycia na wolnym obszarze celnym, podlegają odprawie celnej i ograniczeniom przywozowym na ogólnych zasadach, stosowanych przy przywozie towarów z zagranicy.

Postanowienie powyższe nie stosuje się jednakże do towarów zagranicznych, przeznaczonych do spożycia na statkach morskich, utrzymujących żeglugę z portami zagranicznemi.

Towary krajowe, wywożone do wolnego obszaru celnego, podlegają odprawie celnej i ograniczeniom wywozowym na ogólnych zasadach, stosowanych przy wywozie towarów zagranicę; jednak towary krajowe, przeznaczone do spożycia na wolnym obszarze celnym, są wolne od cła wywozowego i ograniczeń wywozowych.

Towary, przywożone z wolnego obszaru celnego do reszty polskiego obszaru celnego, podlegają odprawie celnej i ograniczeniom przywozu i przewozu na zasadach ogólnych, stosowanych przy przywozie towarów z zagranicy.

Minister Skarbu w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu może przyznawać przedsiębiorstwom, zajmującym się w wolnym obszarze przeróbką lub obróbką towarów, Ulgi pod względem postępowania celnego i opłat celnych.

Wolny obszar celny pozostaje pod kontrolą celną.

Uprawianie handlu i przemysłu w wolnym obszarze celnym może być poddane ograniczeniom. Ograniczenia te ustala w drodze rozporządzenia Minister Skarbu oraz Minister Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych i z Ministrem Spraw Zagranicznych.

Naruszenia postanowień niniejszej ustawy o obrocie pomiędzy wolnym obszarem celnym a resztą polskiego obszaru celnego (art. 4 i 5) ulegają karze tak, jak naruszenia przepisów, dotyczących obrotu z zagranicą. Naruszenie ograniczeń, przewidzianych w art. 8, będzie karane grzywną do 3.000 zł i aresztem do miesiąca lub jedną z tych kar.

Wykonanie niniejszej ustawy porucza się Ministrowi Skarbu oraz Ministrowi Przemysłu i Handlu w porozumieniu z innymi właściwymi ministrami.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.