Wniosek o udzielenie pozwolenia na korzystanie z procedury TIR, pozwolenia na uproszczenie przy obejmowaniu towarów procedurą TIR oraz korzystania z tego uproszczenia.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2016.1290

Akt obowiązujący
Wersja od: 19 sierpnia 2016 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW 1
z dnia 17 sierpnia 2016 r.
w sprawie wniosku o udzielenie pozwolenia na korzystanie z procedury TIR, pozwolenia na uproszczenie przy obejmowaniu towarów procedurą TIR oraz korzystania z tego uproszczenia

Na podstawie art. 17a ust. 5 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. - Prawo celne (Dz. U. z 2015 r. poz. 858, 1649, 1844 i 1893 oraz z 2016 r. poz. 65 i 1228) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie określa:
1)
dane wymagane we wnioskach o udzielenie pozwolenia na korzystanie z procedury TIR oraz pozwolenia na uproszczenie przy obejmowaniu towarów procedurą TIR;
2)
dokumenty załączane do wniosków, o których mowa w pkt 1;
3)
szczegółowy sposób korzystania z uproszczenia przy obejmowaniu towarów procedurą TIR.
1.
Wniosek o udzielenie pozwolenia na korzystanie z procedury TIR zawiera:
1)
nazwę lub imię i nazwisko wnioskodawcy;
2)
numer EORI wnioskodawcy;
3)
indywidualny numer identyfikacyjny przydzielony wnioskodawcy przez Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce, zwane dalej "krajowym stowarzyszeniem poręczającym";
4)
imię i nazwisko, adres i dane kontaktowe osoby upoważnionej do kontaktów w sprawie procedury TIR;
5)
podpis wnioskodawcy, miejscowość i datę.
2.
Do wniosku załącza się:
1)
opinię dotyczącą wnioskodawcy, odnoszącą się do możliwości korzystania z procedury TIR, wydaną przez krajowe stowarzyszenie poręczające i zawierającą przydzielony wnioskodawcy indywidualny numer identyfikacyjny;
2)
kopię licencji wspólnotowej dotyczącej międzynarodowego zarobkowego przewozu drogowego rzeczy lub kopię dowodu rejestracyjnego w przypadku samochodów o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony;
3)
informację banku prowadzącego rachunek rozliczeniowy wnioskodawcy o wysokości obrotów na rachunku, udzielonych kredytów oraz zajęć wierzytelności pieniężnych z rachunku bankowego;
4)
oświadczenie, że wnioskodawca nie dopuścił się poważnego naruszenia lub powtarzających się naruszeń przepisów prawa celnego lub podatkowego i nie jest wobec niego prowadzone postępowanie egzekucyjne lub upadłościowe oraz że nie zalega w podatkach, których pobór należy do naczelnika urzędu skarbowego.
3.
Przepisu ust. 2 pkt 3 i 4 nie stosuje się, jeżeli wnioskodawca posiada status upoważnionego przedsiębiorcy, o którym mowa w art. 39 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiającego unijny kodeks celny (Dz. Urz. UE L 269 z 10.10.2013, str. 1, z późn. zm.), zwanego dalej "unijnym kodeksem celnym".
1.
Wniosek o udzielenie pozwolenia na uproszczenie przy obejmowaniu towarów procedurą TIR zawiera:
1)
nazwę lub imię i nazwisko wnioskodawcy;
2)
numer EORI wnioskodawcy;
3)
informację, czy wnioskodawca będzie korzystał z uproszczenia w swoim imieniu i na swoją rzecz, czy jako przedstawiciel pośredni;
4)
szczegółowe informacje dotyczące stosowania uproszczenia:
a)
numer identyfikacyjny lub adres miejsca albo miejsc, gdzie uproszczenie będzie stosowane,
b)
liczba wnioskowanych plombownic,
c)
liczba wnioskowanych stempli "TIR - upoważniony nadawca",
d)
dodatkowe wnioski o ułatwienia fakultatywne, w szczególności dotyczące stosowania uproszczenia poza godzinami pracy urzędu, wraz z uzasadnieniem;
5)
podpis wnioskodawcy, miejscowość i datę.
2.
Do wniosku wnioskodawca załącza oświadczenie, że nie dopuścił się poważnego naruszenia lub powtarzających się naruszeń przepisów prawa celnego lub podatkowego i nie jest wobec niego prowadzone postępowanie egzekucyjne lub upadłościowe oraz że nie zalega w podatkach, których pobór należy do naczelnika urzędu skarbowego.
3.
Przepisu ust. 2 nie stosuje się, jeżeli wnioskodawca posiada status upoważnionego przedsiębiorcy, o którym mowa w art. 39 unijnego kodeksu celnego.
4.
Do wniosku wnioskodawca może dołączyć dodatkowe informacje, które mogą mieć wpływ na podjęcie decyzji w sprawie udzielenia pozwolenia na uproszczenie przy obejmowaniu towarów procedurą TIR.
1.
Korzystanie z uproszczenia przy obejmowaniu towarów procedurą TIR odbywa się w miejscach i w godzinach określonych w pozwoleniu oraz przy zastosowaniu środków identyfikacji towaru, w szczególności zamknięć urzędowych oraz stempla "TIR - upoważniony nadawca".
2.
Czynności związane z objęciem towarów procedurą TIR w zakresie obsługi papierowego karnetu TIR oraz komunikacji pomiędzy upoważnionym nadawcą a urzędem celnym wyjścia są wykonywane z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego, o którym mowa w art. 273 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 2015/2447 z dnia 24 listopada 2015 r. ustanawiającego szczegółowe zasady wykonania niektórych przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 ustanawiającego unijny kodeks celny (Dz. Urz. UE L 343 z 29.12.2015, str. 558, z późn. zm.), oraz w ramach procedury awaryjnej.
3.
Upoważniony nadawca prowadzi ewidencję operacji tranzytowych umożliwiającą organom celnym skuteczną kontrolę prawidłowości realizacji uproszczenia przy obejmowaniu towarów procedurą TIR.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 20 sierpnia 2016 r. 2
1 Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 1900).
2 Zakres spraw regulowany w niniejszym rozporządzeniu był poprzednio uregulowany w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 lipca 2011 r. w sprawie wzorów formularzy stosowanych w sprawach celnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 856), które traci moc z dniem 20 sierpnia 2016 r. w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy - Prawo celne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1228).