Własność i użytkowanie gruntów na obszarze m.st. Warszawy.
Dz.U.1945.50.279
Akt obowiązującyDEKRET
z dnia 26 października 1945 r.
o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy. *
W celu umożliwienia racjonalnego przeprowadzenia odbudowy stolicy i dalszej jej rozbudowy zgodnie z potrzebami Narodu, w szczególności zaś szybkiego dysponowania terenami i właściwego ich wykorzystania, wszelkie grunty na obszarze m. st. Warszawy przechodzą z dniem wejścia w życie niniejszego dekretu na własność gminy m. st. Warszawy.
Dekret niniejszy stanowi podstawę dla przepisania we właściwych księgach hipotecznych na rzecz gminy m. st. Warszawy tytułów własności gruntów, określonych w art. 1.
Odpowiedzialność gminy m. st. Warszawy za istniejące w dniu wejścia w życie niniejszego dekretu obciążenia hipoteczne gruntów, które przechodzą na jej własność, będzie uregulowana odrębnymi przepisami.
Terminy i tryb obejmowania w posiadanie przez gminę m. st. Warszawy gruntów, określonych w art. 1, ustali w rozporządzeniu Minister Odbudowy w porozumieniu z Ministrem Administracji Publicznej.
Budynki oraz inne przedmioty, znajdujące się na gruntach, przechodzących na własność gminy m. st. Warszawy, pozostają własnością dotychczasowych właścicieli, o ile przepisy szczególne nie stanowią inaczej.
W razie nieprzyznania dotychczasowemu właścicielowi gruntu wieczystej dzierżawy lub prawa zabudowy wszystkie budynki, położone na gruncie, przechodzą na własność gminy, która obowiązana jest wypłacić właścicielowi ustalone w myśl art. 9 odszkodowanie za budynki, nadające się do użytkowania lub naprawy.
Pisma, dotyczące przekazania tytułu własności gruntów na rzecz gminy m.st. Warszawy, oraz pisma dotyczące ustanowienia wieczystej dzierżawy i prawa zabudowy na rzecz dotychczasowych właścicieli gruntów, wolne są od opłaty stemplowej, a wnioski i wpisy hipoteczne dotyczące tych czynności wolne są od opłat sądowych i hipotecznych.
Wykonanie niniejszego dekretu porucza się Ministrowi Odbudowy w porozumieniu z Ministrami: Administracji Publicznej, Skarbu i Sprawiedliwości.
Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (8)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (8)
- W jaki sposób ustalić opłatę z tytułu przekształcenia, w sytuacji gdy opłaty z tytułu użytkowania wieczystego zostały wniesione za cały okres użytkowania wieczystego?
- Czy właściciel nieruchomości oddanej w użytkowanie wieczyste winien wyrazić zgodę na założenie odrębnej księgi wieczystej dla części nieruchomości?
- Czy spadkobierczyni ma prawo wynajmować lokal, do którego nie posiada dzisiaj prawa własności, które potwierdzone byłoby wpisem do księgi wieczystej?
Akty prawne liczba obiektów na liście: (4)
Akty zmieniające liczba obiektów na liście: (1)
Akty wykonawcze liczba obiektów na liście: (2)
Podstawa prawna liczba obiektów na liście: (1)
Orzeczenia i pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (4151)
Orzeczenia sądów liczba obiektów na liście: (4111)
Pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (39)
- IPPB4/415-946/12-4/JK, Określenie skutków podatkowych w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odpłatnego zbycia przez spadkobierców udziału w prawie użytkowania wieczystego gruntów, ustanowionego uprzednio na rzecz spadkodawcy na podstawie dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy. - Pismo wydane przez: Izba Skarbowa w Warszawie
- IBPBII/2/415-943/12/MM, Określenie skutków podatkowych sprzedaży prawa użytkowania wieczystego nieruchomości objętej dekretem z 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze miasta. - Pismo wydane przez: Izba Skarbowa w Katowicach
- IPPB4/415-610/12-2/JK2, Określenie skutków podatkowych w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odpłatnego zbycia przez spadkobierców udziału w prawie użytkowania wieczystego gruntów, ustanowionego uprzednio na rzecz spadkodawcy na podstawie dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy. - Pismo wydane przez: Izba Skarbowa w Warszawie
Komentarze i publikacje liczba obiektów na liście: (65)
Komentarze praktyczne liczba obiektów na liście: (1)
Komentarze liczba obiektów na liście: (2)
Artykuły liczba obiektów na liście: (7)
- Zbywalność praw i roszczeń z dekretu o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy a sukcesja w prawie administracyjnym – rozważania na kanwie wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego z 29.08.2022 r.: I OSK 707/20, I OSK 1717/20, I OSK 2034/20, I OSK 2875/20, oraz uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego z 30.06.2022 r., I OPS 1/22 – analiza orzecznictwa
- Problematyka prawna komunalizacji nieruchomości na tle specyfiki gruntów miasta stołecznego Warszawy
- Niektóre zagadnienia związane z funkcjonowaniem Komisji do spraw usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich
Linie orzecznicze liczba obiektów na liście: (21)
- Dopuszczalność ustanowienia użytkowania wieczystego na udziale we współwłasności nieruchomości
- Obowiązywanie decyzji komunalizacyjnej a dobra lub zła wiara m. st. Warszawy jako samoistnego posiadacza nieruchomości w sprawach o roszczenia uzupełniające właścicieli nieruchomości warszawskich
- Sytuacja prawna osoby uprawnionej z dekretu warszawskiego przed wydaniem decyzji uwzględniającej wniosek złożony na podstawie art. 7 ust. 1 dekretu warszawskiego