Rozdział 4 - Wymiana dowodów osobistych i tymczasowych zaświadczeń tożsamości. - Właściwość organów i tryb postępowania w sprawach dowodów osobistych i tymczasowych zaświadczeń tożsamości oraz wzory tych dokumentów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1962.16.70

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1962 r.

Rozdział  4.

Wymiana dowodów osobistych i tymczasowych zaświadczeń tożsamości.

§  12.
1.
W celu wymiany dowodu osobistego lub tymczasowego zaświadczenia tożsamości (art. 13 ust. 1) należy przedłożyć organowi Milicji Obywatelskiej określonemu w § 2:
1)
dowód osobisty lub tymczasowe zaświadczenie tożsamości podlegające wymianie,
2)
odpowiedni wniosek (§ 3 ust. 3) z poświadczeniem na nim przez osobę prowadzącą książkę meldunkową miejsca pobytu stałego (zamieszkania),
3)
3 fotografie,
4)
dokument stwierdzający zmianę nazwiska lub imienia, jeżeli chodzi o wymianę w razie zmiany nazwiska lub imienia.
2.
Ponadto organ dokonujący wymiany dowodu osobistego lub tymczasowego zaświadczenia tożsamości może żądać przedłożenia odpisu skróconego aktu urodzenia lub aktu małżeństwa (art. 9 ust. 1 pkt 2) oraz okazania dokumentów, o których mowa w art. 9 ust. 2.
3.
Ubiegającemu się o wymianę dowodu osobistego lub tymczasowego zaświadczenia tożsamości wydaje się poświadczenie złożenia wniosku i załączonych do niego dokumentów; poświadczenie to podlega zwrotowi przy odbiorze nowego dowodu osobistego lub tymczasowego zaświadczenia tożsamości.
§  13.
1.
W razie zmiany nazwiska lub imienia posiadacz dowodu osobistego lub tymczasowego zaświadczenia tożsamości obowiązany jest wystąpić o jego wymianę w terminie 14 dni od daty doręczenia mu dokumentu stwierdzającego zmianę.
2.
W razie upływu czasu ważności tymczasowego zaświadczenia tożsamości, jego posiadacz obowiązany jest wystąpić o wymianę tego zaświadczenia najpóźniej pierwszego dnia po upływie czasu jego ważności.
§  14.
Organami właściwymi do uznania, czy dowód osobisty lub tymczasowe zaświadczenie tożsamości podlega wymianie z powodu uszkodzenia w stopniu utrudniającym posługiwanie się nim - są komendy powiatowe (miejskie, dzielnicowe) Milicji Obywatelskiej.