Rozdział 3 - Wpisy w dowodach osobistych i tymczasowych zaświadczeniach tożsamości. - Właściwość organów i tryb postępowania w sprawach dowodów osobistych i tymczasowych zaświadczeń tożsamości oraz wzory tych dokumentów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1962.16.70

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1962 r.

Rozdział  3.

Wpisy w dowodach osobistych i tymczasowych zaświadczeniach tożsamości.

§  7.
Posiadacz dowodu osobistego lub tymczasowego zaświadczenia tożsamości obowiązany jest w terminie 7 dni od daty jego otrzymania przedłożyć je za pośrednictwem osoby prowadzącej książkę meldunkową właściwemu organowi ewidencji i kontroli ruchu ludności (gromady, miasta, dzielnicy lub osiedla) w celu dokonania w dowodzie osobistym lub tymczasowym zaświadczeniu tożsamości wpisu o zameldowaniu.
§  8.
W celu dokonania w dowodzie osobistym lub tymczasowym zaświadczeniu tożsamości wpisu zmian dotyczących osób, o których mowa w art. 2 ust. 1 i art. 3, posiadacz dowodu osobistego lub tymczasowego zaświadczenia tożsamości obowiązany jest w terminie 14 dni od daty zajścia zmiany zawiadomić o niej właściwy organ Milicji Obywatelskiej (§ 2), przedstawiając jednocześnie dowód osobisty lub tymczasowe zaświadczenie tożsamości wraz z dokumentami stwierdzającymi zaszłą zmianę.
§  9.
1.
Posiadacz dowodu osobistego lub tymczasowego zaświadczenia tożsamości obowiązany jest w razie zmiany stanu cywilnego na skutek zawarcia małżeństwa, unieważnienia małżeństwa albo ustania małżeństwa przez rozwód lub zgon - przedłożyć właściwemu urzędowi stanu cywilnego w terminie 14 dni od daty zajścia zmiany swój dowód osobisty lub tymczasowe zaświadczenie tożsamości w celu dokonania w nim wpisu o zaszłej zmianie.
2.
Do dokonania wpisu (ust. 1) właściwy jest urząd stanu cywilnego według miejsca sporządzenia aktu stanu cywilnego lub urząd stanu cywilnego według miejsca zamieszkania strony.
3.
Wpisu (ust. 1) dokonuje się na podstawie aktu stanu cywilnego (jego wypisu), a w razie unieważnienia małżeństwa lub jego ustania przez rozwód również na podstawie prawomocnego wyroku sądowego, jeśli strona nie posiada aktu stanu cywilnego (wypisu) z odpowiednią adnotacją.
4.
Wpisów o zmianach stanu cywilnego dokonuje się na stronie "Adnotacje" przy użyciu stempli, których wzór zawiera załącznik nr 5 do rozporządzenia.
§  10.
1.
Państwowe i spółdzielcze zakłady pracy oraz organizacje społeczne o znaczeniu ogólnopaństwowym obowiązane są w dowodach osobistych i tymczasowych zaświadczeniach tożsamości zatrudnionych u nich osób dokonywać wpisów o dacie przyjęcia do pracy i zwolnienia.
2.
Minister Spraw Wewnętrznych określi, które organizacje społeczne uważa się za organizacje o znaczeniu ogólnopaństwowym w rozumieniu niniejszego rozporządzenia.
3.
Wpisów o przyjęciu do pracy i zwolnieniu dokonuje się na stronie "Adnotacje o zatrudnieniu" przy użyciu stempli, których wzór zawiera załącznik nr 6 do rozporządzenia.
§  11.
Organy Milicji Obywatelskiej, jak również organy, urzędy, zakłady pracy i organizacje określone w art. 11, mogą wzywać posiadaczy dowodów osobistych i tymczasowych zaświadczeń tożsamości do przedkładania tychże w celu dokonania w nich właściwych wpisów.