Właściwość miejscowa organów podatkowych w sprawach niektórych zobowiązań podatkowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1992.16.62

Akt utracił moc
Wersja od: 21 stycznia 1999 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 lutego 1992 r.
w sprawie właściwości miejscowej organów podatkowych w sprawach niektórych zobowiązań podatkowych. *

Na podstawie art. 164 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 1980 r. Nr 9, poz. 26 i Nr 27, poz. 111, z 1982 r. Nr 7, poz. 55 i Nr 45, poz. 289, z 1983 r. Nr 41, poz. 185, z 1984 r, Nr 34, poz. 183, z 1986 r. Nr 47, poz. 228, z 1987 r. Nr 21, poz. 123 i Nr 33, poz. 186, z 1989 r. Nr 20, poz. 107, z 1990 r. Nr 34, poz. 201 oraz z 1991 r. Nr 100, poz. 442 i Nr 119, poz. 513) zarządza się, co następuje:
Właściwość miejscową organów podatkowych w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym osób prawnych, z zastrzeżeniem § 4 i 5, oraz opodatkowania jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek nie mających osobowości prawnej, ustala się według określonej w odpowiednim rejestrze lub statucie siedziby osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej.
 
1.
Właściwość miejscową organów podatkowych w przypadku osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, które w ciągu roku podatkowego zmieniły adres siedziby, na skutek czego właściwy stał się dla nich urząd skarbowy inny niż dotychczasowy, ustala się według adresu siedziby tych osób i jednostek w ostatnim dniu roku podatkowego.
2.
W przypadku osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, których siedziby są ujawnione, zgodnie z odrębnymi przepisami, w odpowiednich rejestrach lub statutach, przepis ust. 1 stosuje się wówczas, gdy zmiana siedziby lub adresu została do końca danego roku podatkowego ujawniona w rejestrze lub statucie.
3.
W sprawach dotyczących podatku dochodowego, należnego za okresy sprzed zmiany siedziby lub adresu, właściwe miejscowo pozostają dotychczasowe organy podatkowe.
1. 3
Właściwość miejscową organów podatkowych w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym osób fizycznych, z zastrzeżeniem § 4 i 5, ustala się według miejsca zamieszkania lub pobytu osoby fizycznej w dniu 31 grudnia roku podatkowego, a gdy pobyt w Polsce ustał przed tym dniem - według miejsca pobytu w ostatnim jego dniu. Jeżeli jednak dochód z działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym opłacanym w formie karty podatkowej, właściwość miejscową organu podatkowego w sprawie opodatkowania tego dochodu ustala się według miejsca położenia zorganizowanego zakładu, wskazanego w zgłoszeniu do ewidencji działalności gospodarczej, a w razie niedopełnienia obowiązku zgłoszenia działalności do ewidencji lub gdy działalność jest wykonywana bez posiadania zorganizowanego zakładu - według miejsca zamieszkania lub siedziby spółki, a jeżeli nie można ustalić siedziby spółki - według miejsca zamieszkania jednego ze wspólników.
2.
Przy opodatkowaniu małżonków mających różne miejsca zamieszkania, jeżeli na ich wniosek podlegają oni łącznemu opodatkowaniu, właściwość miejscową ustala się według miejsca zamieszkania jednego z małżonków, wskazanego we wspólnym rocznym zeznaniu podatkowym.
3. 4
W przypadku spółki nie mającej osobowości prawnej właściwym organem podatkowym, w którym powinien być dołączony do zeznania o wysokości dochodu roczny bilans z rachunkiem wyników, jest:
1)
organ podatkowy właściwy ze względu na siedzibę spółki, jeżeli przynajmniej dla jednego wspólnika jest on właściwy z uwagi na jego miejsce zamieszkania lub siedzibę,
2)
organ podatkowy właściwy dla jednego ze wspólników według ich uznania, jeżeli organ podatkowy, o którym mowa w pkt 1, nie jest właściwy dla żadnego ze wspólników z uwagi na ich miejsce zamieszkania lub siedzibę.
(skreślony).
(skreślony).
(skreślony).
1.
Właściwość miejscową organów podatkowych w sprawach podatku od spadków i darowizn ustala się:
1)
w sprawach spadków - według miejsca położenia przedmiotów majątkowych nabytych w drodze spadku, a jeżeli przedmioty spadku są położone na obszarze właściwości dwóch lub więcej organów podatkowych - według ostatniego miejsca zamieszkania (pobytu) spadkodawcy,
2)
w sprawach praw do wkładów oszczędnościowych wypłacanych na podstawie dyspozycji wkładcy na wypadek śmierci, jeżeli nabywca wkładów oszczędnościowych nie jest równocześnie spadkobiercą wkładcy - według ostatniego miejsca zamieszkania wkładcy,
3)
w sprawach darowizn:
a)
jeżeli przedmiotem darowizny jest nieruchomość lub prawo użytkowania wieczystego - według miejsca położenia nieruchomości,
b)
jeżeli przedmiotem darowizny są inne rzeczy lub inne prawa majątkowe - według miejsca zamieszkania lub siedziby darczyńcy w dniu przyjęcia darowizny przez obdarowanego, a jeżeli darczyńca nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby w kraju - według miejsca zamieszkania obdarowanego,
c)
otrzymanych z zagranicy - według miejsca zamieszkania obdarowanego,
4)
w sprawach zasiedzenia:
a)
jeżeli przedmiotem zasiedzenia jest nieruchomość lub prawo użytkowania wieczystego - według miejsca położenia nieruchomości,
b)
jeżeli przedmiotem zasiedzenia jest nieruchomość lub prawo użytkowania wieczystego oraz inne rzeczy - według miejsca położenia nieruchomości,
c)
jeżeli przedmiotem zasiedzenia są rzeczy ruchome - według miejsca zamieszkania nabywcy.
2.
Jeżeli nabycie w drodze spadku lub darowizny dotyczy w całości lub w części rzeczy położonych za granicą lub praw podlegających wykonaniu za granicą, właściwy miejscowo jest urząd skarbowy według miejsca zamieszkania (pobytu) spadkobiercy lub obdarowanego w dniu nabycia spadku lub otrzymania darowizny.
1.
Właściwość miejscową organów podatkowych w sprawach opłaty skarbowej ustala się:
1)
w sprawach opłaty skarbowej od podań i załączników do podań, od czynności urzędowych, zaświadczeń lub zezwoleń - według siedziby organu, który przyjął podanie, dokonał czynności urzędowej albo wydał zaświadczenie lub zezwolenie,
2)
w sprawach opłaty skarbowej od czynności cywilnoprawnych dotyczących przeniesienia własności nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub prawa użytkowania wieczystego - według miejsca położenia nieruchomości, z zastrzeżeniem ust. 3,
3)
w sprawach opłaty skarbowej od czynności cywilnoprawnych dotyczących odpłatnego przeniesienia własności rzeczy lub praw innych niż wymienione w pkt 2:
a)
jeżeli jedna ze stron czynności cywilnoprawnej nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby w Rzeczypospolitej Polskiej - według miejsca zamieszkania lub siedziby drugiej strony czynności, a w przypadku gdy żadna ze stron nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby w Rzeczypospolitej Polskiej - według miejsca dokonania czynności,
b)
jeżeli pobór opłaty następuje przez płatnika - według siedziby płatnika,
c)
w pozostałych przypadkach - według miejsca zamieszkania lub siedziby nabywcy,
4)
w sprawach opłaty skarbowej od pozostałych czynności cywilnoprawnych:
a)
jeżeli opłata jest pobierana przez płatnika - według siedziby płatnika,
b)
w pozostałych przypadkach - według miejsca zamieszkania lub siedziby jednej ze stron czynności cywilnoprawnej,
5)
w sprawach opłaty skarbowej od dokumentów:
a)
jeżeli pobór opłaty skarbowej następuje przez płatnika - według siedziby płatnika,
b)
od weksla - według miejsca zamieszkania lub siedziby wystawcy weksla.
2.
Jeżeli zgodnie z odrębnymi przepisami opłata skarbowa od czynności cywilnoprawnych lub dokumentów jest uiszczana znakami skarbowymi, właściwy miejscowo jest urząd skarbowy ze względu na miejsce dokonania czynności prawnej lub złożenia dokumentu.
3.
W sprawach opłaty skarbowej od czynności prawnych, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, płatnicy przekazują pobraną opłatę na rachunek urzędu skarbowego właściwego ze względu na siedzibę płatnika.
4.
W sprawach opłaty skarbowej od umów zamiany, których przedmiotem jet wyłącznie przeniesienie własności rzeczy lub praw wymienionych w ust. 1 pkt 2, organem właściwym do ustalenia wartości nieruchomości lub prawa jest organ właściwy ze względu na położenie nieruchomości lub prawa, a do ustalenia wysokości opłaty skarbowej - organ właściwy ze względu na położenie nieruchomości lub prawa, którego wartość rynkowa jest wyższa.
Właściwość miejscową organów podatkowych w sprawach opłaty targowej ustala się według miejsca położenia targowiska.
Właściwość miejscową organów podatkowych w sprawach opłaty miejscowej ustala się według położenia miejscowości, w której jest pobierana opłata.
Właściwość miejscową w sprawach opłaty administracyjnej pobieranej za czynności urzędowe nie objęte przepisami o opłacie skarbowej ustala się według siedziby organu, który dokonał czynności urzędowej.
W sprawach odpowiedzialności płatników z tytułu niepobrania podatku lub pobrania podatku w kwocie niższej od należnej, właściwe miejscowo są organy podatkowe według siedziby płatnika.
Ustalona rozporządzeniem właściwość miejscowa organów podatkowych w sprawach niektórych zobowiązań podatkowych wyłącza w tych sprawach - stosownie do art. 164 Kodeksu postępowania administracyjnego - właściwość miejscową organów administracji państwowej, określoną w art. 21 tego kodeksu.
1.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 23 marca 1987 r. w sprawie właściwości miejscowej organów podatkowych w sprawach niektórych zobowiązań podatkowych (Dz. U. Nr 12, poz. 73 i z 1990 r. Nr 68, poz. 400).
2.
Organy podatkowe właściwe w myśl dotychczasowych przepisów w sprawach wszczętych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia pozostają, z zastrzeżeniem ust. 3, właściwe do czasu zakończenia postępowania w tych sprawach decyzją ostateczną.
3.
W sprawach dotyczących podatku dochodowego należnego za okres do dnia 31 grudnia 1992 r., wszczętych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, właściwość miejscową organów podatkowych ustala się stosownie do przepisów niniejszego rozporządzenia.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 4 lipca 1998 r. § 2 i 3 rozporządzenia utraciły moc w części uregulowanej przepisami rozdziału 1a rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1997 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa (Dz.U.97.162.1124) w brzmieniu ustalonym przez rozporządzenie z dnia 8 czerwca 1998 r. (Dz.U.98.75.487), zgodnie z art. 343 § 2 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U.97.137.926).
1 § 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.U.96.2.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 stycznia 1996 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 3 grudnia 1996 r. (Dz.U.96.145.673) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1997 r.

2 § 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.U.96.2.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 stycznia 1996 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 3 grudnia 1996 r. (Dz.U.96.145.673) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1997 r.

3 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.U.96.2.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 stycznia 1996 r.
4 § 3 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.U.96.2.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 stycznia 1996 r.
5 § 4 skreślony przez § 4 rozporządzenia z dnia 12 stycznia 1999 r. w sprawie właściwości miejscowej organów podatkowych w sprawach niektórych zobowiązań podatkowych oraz w sprawach nadpłaty podatków pobieranych przez płatników (Dz.U.99.6.38) z dniem 21 stycznia 1999 r.
6 § 5 skreślony przez § 4 rozporządzenia z dnia 12 stycznia 1999 r. w sprawie właściwości miejscowej organów podatkowych w sprawach niektórych zobowiązań podatkowych oraz w sprawach nadpłaty podatków pobieranych przez płatników (Dz.U.99.6.38) z dniem 21 stycznia 1999 r.
7 § 6 skreślony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.U.96.2.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 stycznia 1996 r.