Władza mianująca i tryb mianowania komorników sądów grodzkich w okręgach sądów apelacyjnych w Warszawie, Lublinie i Wilnie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1931.69.565

Akt utracił moc
Wersja od: 10 sierpnia 1931 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 31 lipca 1931 r.
o władzy mianującej i trybie mianowania komorników sądów grodzkich w okręgach sądów apelacyjnych w Warszawie, Lublinie i Wilnie.

Na podstawie art. 264 § 2 prawa o ustroju sądów powszechnych z dnia 6 lutego 1928 r. (Dz. U. R. P. Nr. 12, poz. 93) zarządzam co następuje:
Do czasu wydania jednolitych dla całego Państwa przepisów o komornikach, obowiązywać będą w przedmiocie władzy mianującej i trybu mianowania komorników sądów grodzkich, czynnych w okręgach sądów apelacyjnych w Warszawie, Lublinie i Wilnie, następujące przepisy.
Kandydaci na stanowisko komornika winni składać podania do prezesa sądu okręgowego, w którego okręgu stanowisko takie jest wolne.
Do podania należy dołączyć życiorys i dokumenty, w oryginałach lub wierzytelnych odpisach, stwierdzające warunki do objęcia stanowiska komornika.

Do podań kandydatów, pozostających na służbie państwowej, należy nadto dołączyć zezwolenie władzy przełożonej na przejście kandydata na stanowisko komornika.

Prezes sądu okręgowego zasięgnie opinji o kwalifikacjach moralnych kandydata oraz zarządzi zbadanie stanu jego zdrowia przez urzędową komisję lekarską, poczem prześle podania wszystkich kandydatów wraz z opinjami i protokółami badania prezesowi sądu apelacyjnego.
Komorników mianuje na dane stanowisko prezes właściwego sądu apelacyjnego.
Przepisy §§ 1 - 3 i 5 niniejszego rozporządzenia mają zastosowanie także do podań o przeniesienie komornika na inne miejsce służbowe.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 września 1931 r.