Wejście w życie zmian do tekstu załącznika I do Konwencji międzynarodowej o przewozie towarów kolejami (CIM), podpisanej w Bernie dnia 25 lutego 1961 r., zawierającego Regulamin międzynarodowy dla przewozu koleją towarów niebezpiecznych (RID).

Dziennik Ustaw

Dz.U.1980.11.33

Akt jednorazowy
Wersja od: 29 kwietnia 1980 r.

OŚWIADCZENIE RZĄDOWE
z dnia 4 marca 1980 r.
w sprawie wejścia w życie zmian do tekstu załącznika I do Konwencji międzynarodowej o przewozie towarów kolejami (CIM), podpisanej w Bernie dnia 25 lutego 1961 r., zawierającego Regulamin międzynarodowy dla przewozu koleją towarów niebezpiecznych (RID).

Podaje się niniejszym do wiadomości, że dnia 1 marca 1980 r. weszły w życie zmiany do tekstu załącznika I do Konwencji międzynarodowej o przewozie towarów kolejami (CIM), podpisanej w Bernie dnia 25 lutego 1961 r., zawierającego Regulamin międzynarodowy dla przewozu koleją towarów niebezpiecznych (RID) (Dz. U. z 1968 r. Nr 21, poz. 137), przyjęte w październiku 1978 r. przez Komisję Rzeczoznawców na jej XX sesji.
(Tekst zmian jest zamieszczony w załączniku do niniejszego numeru)

ZAŁĄCZNIK

Przekład.

ZMIANY TEKSTU ZAŁĄCZNIKA I

DO KONWENCJI MIĘDZYNARODOWEJ O PRZEWOZIE TOWARÓW KOLEJAMI (CIM), PODPISANEJ W BERNIE DNIA 25 LUTEGO 1961 R., ZAWIERAJĄCEGO REGULAMIN MIĘDZYNARODOWY DLA PRZEWOZU KOLEJĄ TOWARÓW NIEBEZPIECZNYCH (RID).

(w brzmieniu z dnia 1 kwietnia 1967 roku),

przyjęte na podstawie decyzji podjętych w październiku 1978 roku przez Komisję Rzeczoznawców na jej XX sesji (część VI),

obowiązujące od dnia 1 marca 1980 roku.

CZĘŚĆ  I

PRZEPISY OGÓLNE

7

Ust. (1) nowe brzmienie:

(1) Za kontenery w rozumieniu RID należy uważać tylko takie pojemniki, które odpowiadają niniejszym przepisom i mają pojemność ładunkową co najmniej 1 m3 i więcej oraz odpowiadają przepisom RICo (Załącznik V do CIM).

13

Nowe brzmienie:

Przy przewozie w wagonie-zbiorniku materiału niebezpiecznego wymienionego w lm. 1800 Dodatku VIII wagon ten powinien być oznaczony odpowiednio do postanowień tego dodatku.

CZĘŚĆ  II

PRZEPISY SZCZEGÓŁOWE DLA POSZCZEGÓLNYCH KLAS

219

Drugi punkt ustępu (3) otrzymuje nowe brzmienie:

Dla naczyń do trójfluorku boru (punkt 1 at) ciśnienie hydrauliczne stosowane podczas próby wodnej (ciśnienie próbne) musi wynosić 300 kg/cm2. W tym wypadku najwyższy ciężar ładowania na litr pojemności nie może przekraczać 0,26 kg lub 225 kg/cm3 i wówczas najwyższy ciężar ładowania nie może przekraczać 0,71 kg na litr pojemności.

229

Drugi i trzeci punkt ustępu (4) otrzymuje nowe brzmienie:

Wagony-zbiorniki i kontenery-cysterny z tlenem (punkt 1a), mieszaniną o zawartości ponad 20% objętości tlenu (punkt 2a), dwutlenkiem azotu (punkt 5a), dwutlenkiem azotu i tlenu (punkt 7a), powietrzem i mieszaniną o zawartości ponad 20% wagowych tlenu (punkt 8a) należy zaopatrzyć na obu stronach w nalepki ostrzegawcze według wzoru 3.

Wagony-zbiorniki i kontenery-cysterny z trójfluorkiem boru (punkt 1at), amoniakiem, chlorem, bromkiem metylu i dwutlenkiem siarki (punkt 3 at), tlenkiem etylenu z najwyżej 10% wagowymi dwutlenku węgla (punkt 4 ct) należy na obu stronach zaopatrzyć w nalepki ostrzegawcze według wzoru 4.

307

Liczba marginesowa 307 otrzymuje następujące brzmienie:

(1) Sztuki przesyłki z cieczami wymienionymi w punktach 1 do 3 i 5 należy zaopatrzyć w nalepki ostrzegawcze według wzoru 2A. Jeżeli jednak materiały wymienione w punktach 2, 3 i 5 znajdują się w naczyniach ze szkła, porcelany, kamionki itp., o pojemności ładunkowej większej niż 5 l, przesyłki te należy zaopatrzyć w dwie nalepki ostrzegawcze według wzoru 2A (patrz lm. 10).

Sztuki przesyłki z akroleiną lub chloroprenem (chlorobutadienem) (punkt 1a) albo alkoholem metylowym (punkt 5) należy ponadto zaopatrzyć w nalepkę ostrzegawczą według wzoru 4.

(2) Sztuki przesyłki z tłukącymi się naczyniami, niewidocznymi z zewnątrz, należy zaopatrzyć w nalepki ostrzegawcze według wzoru 9. Jeżeli tłukące się naczynia zawierają ciecze, z wyjątkiem zalakowanych ampułek, należy sztuki przesyłki zaopatrzyć ponadto w nalepki ostrzegawcze według wzoru 8; nalepki te, jeżeli chodzi o skrzynie, należy umieszczać u góry na dwóch przeciwległych bokach, na innych opakowaniach zaś w odpowiedni sposób.

(3) W przesyłkach wagonowych sztuki przesyłki nie muszą być oznaczane nalepkami ostrzegawczymi według wzoru 2A i 4 przewidzianymi w ust. (1). (Patrz również lm. 312).

312

Liczba marginesowa 312 otrzymuje następujące brzmienie:

(1) Przy przewozie materiałów wymienionych w punktach 1 do 3 i 5 należy na obu stronach wagonów, wagonów-zbiorników i kontenerów-cystern umieścić nalepki ostrzegawcze według wzoru 2A. Niezależnie od tego należy na obu stronach wagonów i wagonów-zbiorników zawierających wyżej wymienione materiały, jak również na wagonach, na których znajdują się kontenery-cysterny zawierające te materiały, umieścić nalepki ostrzegawcze według wzoru 10. Na obu stronach wagonów, wagonów-zbiorników i kontenerów-cystern, zawierających akroleinę i chloropren (chlorobutadien) (punkt 1a) lub alkohol metylowy (punkt 5) należy oprócz tego umieścić nalepki ostrzegawcze według wzoru 4.

(2) Małe kontenery należy oznaczać nalepkami ostrzegawczymi zgodnie z lm. 307 (1).

Małe kontenery zawierające sztuki przesyłki oznaczone nalepką ostrzegawczą według wzoru 9 należy również oznaczyć nalepką ostrzegawczą według wzoru 9.

315

Liczba marginesowa 315 otrzymuje następujące brzmienie:

(1) Naczynia wymienione w punkcie 6 muszą być tak samo szczelnie zamknięte zarówno w stanie ładownym, jak i próżnym.

(2) Oznaczenie w liście przewozowym powinno brzmieć:

"Próżne naczynia, 3 pkt 6, RID". Tekst ten należy podkreślić czerwonym kolorem.

(3) Nie oczyszczone, próżne naczynia wagonów-zbiorników i kontenerów-cystern, które zawierały materiały wymienione w punktach 1 do 3 i 5, należy zaopatrzyć w nalepkę ostrzegawczą według wzoru 2A, te natomiast, które zawierały akroleinę, chloropren (chlorobutadien) (punkt 1 a) lub alkohol metylowy (punkt 5), należy niezależnie od tego zaopatrzyć w nalepkę ostrzegawczą według wzoru 4 (patrz Dodatek IX).

420

Liczba marginesowa 420 otrzymuje następujące brzmienie:

(1) Przy przewozie materiałów wymienionych w punktach 4 do 8 należy na obu stronach wagonów, a przy przewozie siarki (punkt 2b), naftalenu (punkt 11c) oraz trójsiarczku czterofosforu i pięciosiarczku dwufosforu w wagonach-zbiornikach i kontenerach-cysternach należy na obu stronach wagonów-zbiorników i kontenerów-cystern - umieścić nalepkę ostrzegawczą według wzoru 2B.

(2) Małe kontenery należy oznaczać nalepkami ostrzegawczymi zgodnie z lm. 414 (1).

Małe kontenery zawierające sztuki przesyłki oznaczone nalepką ostrzegawcza według wzoru 9 należy również oznaczyć nalepką ostrzegawczą według wzoru 9.

449

Ustęp (1) otrzymuje nowe brzmienie:

(1) Przy przewozie materiałów wymienionych w punktach 1 do 4 i 6 należy na obu stronach wagonów umieścić nalepkę ostrzegawczą według wzoru 2C. Na obu stronach wagonów-zbiorników i kontenerów-cystern z materiałami wymienionymi w punkcie 1 należy umieścić nalepkę ostrzegawczą według wzoru 2C.

Na obu stronach wagonów-zbiorników i kontenerów-cystern zawierających związki alkiloglinowe, alkilohalogenoglinowe i alkilowodoroglinowe wymienione w punkcie 3 należy umieścić nalepki ostrzegawcze według wzoru 2C i 2D.

831

Liczba marginesowa 831 otrzymuje następujące brzmienie:

(1) Przy przewozie materiałów wymienionych w punktach 1 do 7, 9, 11, 12, 14, 15, 22, 31 do 35 i 41a) należy na obu stronach wagonów, a przy przewozie materiałów wymienionych w punktach 1a) do d), 2 do 7, 9, 14, 21b), c) i e), 23, 32, 34, 35, 37 i 41a) i b) w wagonach-zbiornikach należy na obu stronach wagonów-zbiorników oraz przy przewozie materiałów klasy 8 w kontenerach-cysternach należy na obu stronach kontenerów-cystern - umieścić nalepkę ostrzegawczą według wzoru 5.

(2) Małe kontenery należy oznaczać nalepkami ostrzegawczymi zgodnie z lm. 824 (1).

Małe kontenery zawierające sztuki przesyłki oznaczone nalepką ostrzegawczą według wzoru 9 należy również oznaczyć nalepką ostrzegawczą według wzoru 9.

CZĘŚĆ  III

DODATEK VIII

Przepisy o oznaczaniu wagonów-zbiorników.

1800

Liczba marginesowa 1800 otrzymuje następujące brzmienie:

Oznaczanie wagonów-zbiorników:

(1) Nadawca obowiązany jest na obu ścianach bocznych wagonu-zbiornika, w którym przewożony jest materiał niebezpieczny wymieniony w lm. 1801, umieścić w pozycji pionowej oznaczenie w kształcie prostokąta w kolorze pomarańczowym, bezodblaskowym, o wymiarach 40 cm przy podstawie i minimum 30 cm w pionie. Brzegi oznaczenia powinny być obwiedzione pasem koloru czarnego o szerokości 15 mm. Oznaczenie może być w postaci tablicy, płyty samoprzylepnej, rysunku lub w innej odpowiedniej formie, pod warunkiem, że użyty materiał będzie odporny na działanie pogody i zapewni trwałość oznaczenia.

Uwaga. Odcień koloru pomarańczowego oznaczenia powinien - w warunkach normalnej eksploatacji - mieć współrzędne trójchromatyczne mieszczące się w obszarze układu kolorymetrycznego wyznaczonego przez połączenie punktów następujących współrzędnych:

Współrzędne trójchromatyczne w trójkącie układu

kolorystycznego

x0,520,520,5780,618
y0,380,400,4220,38

Współczynnik luminacji dla kolorów bezodblaskowych:

β ł 0,22

Wzorzec przeliczeniowy E, wzorcowe źródło światła C, geometria przyrządu pomiarowego 45°/0°.

(2) Każde oznaczenie powinno mieć numery przydzielone w wykazie lm. 1801 dla przewożonego materiału.

(3) Numery oznaczające powinny składać się z czarnych cyfr o wysokości 100 mm i grubości linii 15 mm. Numer oznaczający niebezpieczeństwo musi być umieszczony w górnej części, numer zaś oznaczający dany materiał - w dolnej części oznaczenia; numery te powinny być oddzielone od siebie czarną poziomą linią o szerokości 15 mm, przechodzącą przez środek oznaczenia (patrz lm. 1802).

(4) Jeżeli w wagonie-zbiorniku przewożonych jest kilka różnych materiałów w oddzielnych zbiornikach lub przedziałach tego zbiornika, to nadawca obowiązany jest na każdej stronie zbiorników bądź przedziałów zbiorników umieścić równolegle do osi podłużnej wagonu przewidziane w ust. (1) pomarańczowe oznaczenie z odpowiednimi numerami w ten sposób, aby było dobrze widoczne.

(5) Wyżej wymienione przepisy obowiązują również dla opróżnionych, nie oczyszczonych i nie odgazowanych wagonów-zbiorników.

Po wyładowaniu materiałów niebezpiecznych oraz oczyszczeniu i odgazowaniu zbiorników pomarańczowe oznaczenia nie mogą być widoczne.

1801

Liczba marginesowa 1801 otrzymuje następujące brzmienie:

Wykaz materiałów i numerów oznaczeniowych.

Uwaga. Pierwsza cyfra numeru oznaczającego niebezpieczeństwo określa zasadnicze niebezpieczeństwo, jak następuje:

2. Gaz.

3. Materiał ciekły zapalny.

4. Materiał stały zapalny.

5. Materiał utleniający, podtrzymujący palenie lub nadtlenek organiczny.

6. Materiał trujący.

8. Materiał żrący

Druga i trzecia cyfra oznaczają dodatkowe niebezpieczeństwo:

0. Bez znaczenia.

1. Wybuchowość.

2. Zdolność wytwarzania (wydzielania) gazu.

3. Łatwopalność.

5. Własności zapalne (utleniające).

6. Toksyczność.

8. Działanie żrące.

9. Niebezpieczeństwo gwałtownej reakcji, mogącej wyniknąć z samoistnego rozpadu lub polimeryzacji.

Jeżeli dwie pierwsze cyfry są takie same, oznacza to na ogół nasilenie zasadniczego niebezpieczeństwa; jeżeli druga i trzecia cyfra są jednakowe, oznacza to nasilenie dodatkowego niebezpieczeństwa; 33 oznacza więc bardzo łatwo zapalną ciecz (punkt zapłonu poniżej 21°C); 66 wskazuje na bardzo trujący materiał, 88 zaś na materiał silnie żrący. Jeżeli dwie pierwsze cyfry stanowią liczbę 22, oznacza to silnie schłodzony gaz; kiedy dwie pierwsze cyfry stanowią liczbę 44, oznacza to materiał stały, zapalny, znajdujący się w stanie stopionym i w podwyższonej temperaturze. Liczba 42 oznacza materiał stały, który w połączeniu z wodą może wydzielać gaz. Numer oznaczeniowy 333 oznacza samozapalną ciecz. Jeżeli numer określający niebezpieczeństwo poprzedzony jest literą "X", to kategorycznie zabronione jest dopuszczenie do zetknięcia się tego materiału z wodą.

Wyszczególnienie materiałów zgodnie z lm. 1800 (2):

DODATEK VIII

Nazwa materiałuKlasa i pozycja w wykazie materiałówNumer oznaczający rodzaj niebezpieczeństwa (górna połowa)Numer oznaczający rodzaj materiału (dolna połowa)
a)b)c)d)
1801 c.d.
Acetal (acetal dwuetylowy)3, 1a)331088
Aceton3, 5331090
Acetonitryl6.1, 2b)6331648
Acetocyjanohydryna6.1, 11a)661541
Adiponitryl6.1, 21602205
Aldehyd masłowy3, 1a)331129
Aldehyd octowy3, 5331089
Aldehyd propionowy (propanal)3, 1a)331275
Akroleina3, 1a)3361092
Akrylan metylu3, 1a)3391919
Akrylan n-butylu3, 3392348
Akrylan izobutylu3, 3392527
Akryloamid, roztwór6.1, 21602074
Akrylonitryl6.1, 2a)6331093
Aldehyd izomasłowy3, 1a)332045
Aldehyd krotonowy3, 1a)3361143
Aldehyd metylowalerianowy3, 4302367
Alkilofenole (imiennie nie wymienione)6.1, 22602430
Alkilowe związki ołowiu (czteroetylek ołowiu, czterometylek ołowiu) i ich mieszaniny z organicznymi połączeniami chlorowców (halogenów)6.1, 146631649
Alkohol allilowy6.1, 13a)631098
Alkohol amylowy, trzeciorzędowy3, 1a)331105
Alkohol amylowy inny niż trzeciorzędowy3, 3301105
Alkohol n-butylowy3, 3301120
Alkohol butylowy, drugorzędowy3, 3301121
Alkohol butylowy, trzeciorzędowy3, 5331122
Alkohol etylowy3, 5331170
Alkohol etylowy, skażony3, 5331095
Alkohol izobutylowy3, 3301212
Alkohol izopropylowy3, 5331219
Alkohol metylowy3, 53361230
Alkohol propylowy3, 5331274
Alkohole ciekłe, nietrujące, czyste (heksanol, heptanol, oktanol)3, 3301987
Aldehyd trójchlorooctowy (chloral bezwodny)6.1, 12682075
Alliloamina3, 53362334
Aminofenole6.1, 21602512
Amoniak2, 3at)2681005
Amoniak rozpuszczony w wodzie, z zawartością 35-40% amoniaku2, 9at)2682073
Amoniak rozpuszczony w wodzie, z zawartością 40-50% amoniaku2, 9at)2682073
Anilina6.1, 11b)601547
Anizol3, 3302222
o-anizydyna6.1, 21602491
Argon ciekły (niskoschłodzony)2, 7a)221951
Azot ciekły (niskoschłodzony)2, 7a)221977
Azotan amonu, roztwór5.1, 6a)5892426
Azotan izopropylu3, 1a)331222
Benzaldehyd3, 4301990
Benzen3, 1a)331114
Bezwodnik kwasu izomasłowego3, 4382530
Bezwodnik kwasu masłowego3, 4382739
Bezwodnik kwasu octowego8, 21e)831715
Bezwodnik kwasu siarkowego8, 98851829
Brom8, 148861744
Bromek bromoacetylu8, 22X802513
Bromek butylu3, 1a)331126
Bromek etylu6.1, 61601891
Bromek metylenu6.1, 61602664
Bromek metylu2, 3at)2631062
Bromobenzen3, 4302514
Bromochlorodwufluorometan (R12B1)2, 3at)201974
1,3-bromochloropropan6.1, 61602685
Bromoform6.1, 61602515
Bromotrójfluorometan (R13B1)2, 5a)201009
Bromowodór2, 3at)2861048
Bromowodór w roztworze wodnym8, 5881788
Butadien-1,32, 3c)2391010
Butan2, 3b)231011
n-butanol3, 3301120
Butanol drugorzędowy3, 3301121
Butanol trzeciorzędowy3, 5331122
Butylen (buten-1)2, 3b)231012
Butyloamina3, 53381125
Chlor2, 3at)2661017
Chloral bezwodny (trójchloroacetyloaldehyd)6.1, 12682075
Chloran potasu, roztwór5.1, 4a)502427
Chloran sodu, stały5.1, 4a)501495
Chloran sodu, roztwór5.1, 4a)502428
Chloran wapnia5.1, 4a)502429
Chlorek acetylu8, 22831717
Chlorek allilu6.1, 4a)6331100
Chlorek benzoilu8, 22831736
Chlorek benzylidenu6.1, 62681886
Chlorek benzylidynu6.1, 62682226
Chlorek benzylu6.1, 61k)681738
Chlorek n-butylu3, 1a)331127
Chlorek chloroacetylu8, 22801752
Chlorek dwuchloroacetylu8, 22801765
Chlorek etylu2, 3bt)231037
Chlorek fosforylu8, 11a)881810
Chlorek izopropylu

(2-chloropropan)

3, 1a)332356
Chlorek metylenu6.1, 61601593
Chlorek metylu2, 3bt)2361063
Chlorek piwaloilu8, 22802438
Chlorek propionylu3, 1a)3381815
Chlorek sulfurylu8, 11a)881834
Chlorek tionylu8, 11a)881836
Chlorek trójchloroacetylu8, 22802442
Chlorek winilidenu3, 1a)3391303
Chlorek winylu2, 3c)2391086
Chloroaceton6.1, 61b)601695
Chloroanilina ciekła6.1, 21c)602019
p-chloro-o-anizydyna6.1, 21602233
Chlorodwufluoroetan (R142b)2, 3b)231031
Chlorodwumetyloeter3, 1a)3361239
Chloroform6.1, 61601888
2-chlorofenol6.1, 13682021
Chlorokrezole6.1, 22602669
Chloromaślan8, 22832353
Chloronitrobenzeny6.1, 21k)601578
Chloronitrotolueny6.1, 21602433
Chloropięciofluoroetan (R115)2, 3a)201020
Chloropikryna6.1, 12d)661580
Chloropoen3, 1a)3661991
Chlorotolueny3, 3302238
Chlorotrójfluorometan (R13)2, 5a)201022
Chlorowodór2, 5at)2861050
Chlorowodór w roztworach8, 5881789
Chloryn sodu, roztwory5.1, 4c)501908
Ciecz etylowa6.1, 146631649
Cyjanowodór, roztwór wodny zawierający najwyżej 20% czystego cyjanowodoru6.1, 1b)6631613
Cykloheksan3, 1a)331145
Cykloheksanon3, 3301915
Cykloheksen3, 1a)332256
Cykloheksyloamina8, 35832357
Cyklooktadien3, 3362520
Cyklopentan3, 1a)331146
Cyklopentanon3, 3302245
Cyklopropan2, 3b)231027
Czterobromek węgla6.1, 61602516
Czterobutylocykloheksylochloromrówczan6.1, 61682747
Czterochlorek krzemu8, 11a)881818
Czterochlorek tytanu8, 11a)881838
Czterochlorek węgla6.1, 61601846
1,1,2,2-czterochloroetan6.1, 12c)601702
Czterowodorofuran3, 5332056
Dekahydronaftalen3, 3301147
Dioksan3, 53361165
Dwuacetoalkohol techniczny3, 5331148
Dwubromoetan6.1, 61a)601605
o-dwuchlorobenzen3, 4361591
Dwuchlorek siarki8, 11X8861828
Dwuchloroczterofluoroetan (R114)2, 3a)201958
Dwuchlorodwufluorometan (R12)2, 3a)201028
1,2-dwuchloroetan (chlorek etylenu)3, 1a)3361184
Dwu(n-butylo)amina8, 35832248
1,2-dwuchloroetylen (dwuchloroacetylen)3, 1a)331150
Dwuchloromonofluorometan (R21)2, 3a)201029
2,2-dwuchloroetyloeter6.1, 12f)6631916
Dwuchloropropan3, 1a)331279
Dwuchloropropen3, 3362047
Dwucykloheptadien3, 1a)332251
Dwucyklopentadien techniczny3, 3302048
Dwuetyloamina3, 53381154
Dwuetylobenzen3, 4302049
N,N-dwuetyloanilina6.1, 21602432
Dwufluorek amonu8, 15a)861727
Dwufluoroetylen (R1132a)2, 5c)231959
Dwuizobutylen3, 1a)332050
Dwuizobutyloamina3, 1a)3382361
Dwuizopropyloamina3, 53381158
Dwuketen3, 3392521
Dwumetyloamina2, 3bt)2361032
Dwumetyloamina, roztwór wodny3, 53381160
Dwumetyloaminoetylometakrylan6.1, 11692522
N,N-dwumetyloanilina6.1, 11b)602253
N,N-dwumetylocykloheksyloamina3, 3382264
1,1-dwumetylohydrazyna3, 53381163
Dwunitrotoluen6.1, 21m)601600
Dwupropylenotrójamina8, 35802269
Dwusiarczek dwumetylu3, 1a)3362381
Dwutlenek azotu NO2, (lub N2O4)2, 3at)2651067
Dwutlenek siarki2, 3at)261079
Dwutlenek węgla2, 5a)201013
Dwutlenek węgla, ciekły (niskoschłodzony)2, 7a)222187
Epichlorohydryna6.1, 12a)6632023
Ester amylowy kwasu octowego3, 3301104
Ester butylowy kwasu octowego3, 3301123
Ester butylowy drugorzędowy kwasu octowego3, 1a)331124
Ester etylowy kwasu akrylowego3, 1a)3391917
Ester etylowy kwasu bromooctowego6.1, 61h)631603
Ester etylowy kwasu chloromrówkowego6.1, 4c)6381182
Ester etylowy kwasu chlorooctowego6.1, 61f)631181
Ester etylowy kwasu masłowego3, 3301180
Ester etylowy kwasu mrówkowego3, 1a)331190
Ester etylowy kwasu octowego3, 1a)331173
Ester metylowy kwasu bromooctowego6.1, 61a)632643
Ester metylowy kwasu chloromrów-kowego6.1, 4b)6381238
Ester metylowy kwasu chloroocto-wego6.1, 61c)632295
Ester metylowy kwasu mrówkowego3, 1a)331243
Ester metylowy kwasu octowego3, 1a)331231
Ester trójetylowy kwasu mrówkowego3, 3302524
Eter alliloglicydowy3, 3362219
Eter dwubutylowy3, 3301149
Eter dwuizopropylowy3, 1a)331159
Eter dwumetylowy2, 3bt)231033
Eter etylowy3, 1a)331155
Eter metylowinylowy2, 3ct)2391087
Eter naftowy3, 1a)331203
Etylen2, 5b)231962
Etylen ciekły, niskoschłodzony2, 7b)2231038
Etylenochlorohydryna6.1, 12b)661135
Etylenodwuamina8, 35831604
Etyloamina bezwodna2, 3bt)2361036
Etyloamina, roztwór3, 53382270
Etyloamyloketon3, 3302271
N-etyloanilina6.1, 21602272
Etylobenzen3, 1a)331175
Etylenoimina6.1, 36631185
Etyloheksyloamina8, 35832276
Etylopiperydyna3, 1a)3362386
Farby drukarskie3, 2331210
Fenylenodwuamina6.1, 21601673
Fenol stopiony6.1, 13c)682312
Fenol6.1, 13c)681671
Fenetydyna6.1, 21602311
Fluor2, 1at)2661045
Fluorobenzen3, 1a)332387
Fluorotoluen3, 1a)332388
Fluorowodór bezwodny8, 6a)8861052
Fosfór biały, stopiony4.2, 14362447
Fosfór biały lub żółty4.2, 14361381
Fosgen (tlenochlorek węgla)2, 3at)2661076
Furfurol3, 4361199
Gaz ziemny (metan)2, 2b)2231972
Glinian sodu, roztwór8, 32881819
Halogenki alkiloglinowe4.2, 3X3332221
Heksachloroaceton6.1, 62602661
Heksachlorobutadien6.1, 61602279
Heksametylenodwuamina8, 35801783
2-heksyloetylochloromrówczan6.1, 616832748
Heptanal3, 3301989
Hel skroplony (niskoschłodzony)2, 7a)221963
Hydrazyna w roztworach wodnych zawierających nie więcej niż 72% hydrazyny:

- roztwory zawierające więcej

niż 64%

8, 34862029
- roztwory zawierające mniej niż

64%

8, 34862030
Izobutan2, 3b)231969
Izobutylen2, 3b)231055
Izobutyloizomaślan3, 3302528
Izocyjanian czterobutylu6.1, 36332484
Izocyjanian izobutylu6.1, 36332486
Izocyjanian izopropylu6.1, 36332483
Izocyjanian n-butylu6.1, 36332485
Izopren3, 1a)3391218
Izopropyloamina3, 53381221
Kompleks - fluorek boru-kwas octowy8, 15a)801742
Krezole6.1, 22a)602076
Krzemian etylu (ester etylowy kwasu krzemowego)3, 3301292
Krzemochloroform4.3, 4X3381295
Ksylenole6.1, 22b)602261
Ksylen3, 3301307
Kumen (izopropylobenzen)3, 3301918
Kwas arsenowy, roztwór wodny6.1, 526681553
Kwas azotowy zawierający więcej niż 70% czystego kwasu8, 2a)8562032
Kwas azotowy zawierający więcej niż 55%, lecz nie więcej niż 70% czystego kwasu8, 2b)8862031
Kwas chlorooctowy ciekły8, 21a)801750
Kwas chlorosulfonowy8, 11a)881754
Kwas fluoroborowy, roztwory wodne, zawierające więcej niż 78% czystego kwasu8, 7881775
Kwas fluorowodorowy, wodne roztwory fluorowodoru, zawierające więcej niż 85% czystego kwasu8, 6b)8861790
Kwas fluorowodorowy, wodne roztwory fluorowodoru, zawierające więcej niż 60%, lecz nie więcej niż 85% czystego kwasu8, 6c)8861790
Kwas fluorowodorowy, wodne roztwory fluorowodoru, zawierające nie więcej niż 60% czystego kwasu8, 6d)8861790
Kwas krezylowy6.1, 22a)602022
Kwas krzemofluorowodorowy8, 8881778
Kwas mrówkowy z zawartością co najmniej 70% czystego kwasu8, 21b)801779
Kwas nadchlorowy, roztwory wodne, zawierające najwyżej 50% czystego kwasu8, 4851802
Kwas nadchlorowy, roztwory wodne, zawierające więcej niż 50%, lecz nie więcej niż 72,5% czystego kwasu5.1, 35881873
Kwas nitrozylosiarkowy8, 1c)8862308
Kwas octowy lodowaty i jego roztwory wodne zawierające więcej niż 80% czystego kwasu8, 21c)831842
Kwas propionowy8, 21d)801848
Kwas siarkowy zawierający więcej niż 85% czystego kwasu8, 1a)881830
Kwas siarkowy zawierający więcej niż 75%, lecz nie więcej niż 85% czystego kwasu8, 1b)881830
Kwas siarkowy zawierający nie więcej niż 75% czystego kwasu8, 1c)881830
Kwas siarkowy dymiący8, 1a)8861831
Kwas siarkowy odpadowy8, 1d)881832
Kwas solny8, 5881789
Kwasy alkilo-i arylosulfonowe z zawartością 3% wolnego H2SO48, 1c)802584
Ług potasowy (wodorotlenek potasu w roztworach)8, 32881814
Ług sodowy (wodorotlenek sodu w roztworach)8, 32881824
Merkaptan etylu3, 1a)3362363
Merkaptan metylu3, 3bt)2361064
Metakrylan butylu3, 3392227
Metakrylan etylu3, 1a)3392277
Metakrylan izobutylu3, 3392283
Metakrylan metylu3, 1a)3391247
Metan ciekły (niskoschłodzony)2, 7b)2231972
Metanol (patrz alkohol metylowy)
Metylal (dwumetoksymetan)3, 1a)331234
Metyloamina bezwodna (monometyloamina)2, 3bt)6231061
Metyloamina, roztwór3, 53361235
Metylocykloheksan3, 1a)332296
Metylocykloheksanon3, 3302297
Metylocyklopentan3, 1a)332298
Metyloczterowodorofuran3, 1a)332536
Metylodwuchlorooctan6.1, 61602299
Metylodwuchlorosilan8, 23a)X3381242
Metyloetyloketon (butanon-2)3, 1a)331193
Metyloetylopirydyna6.1, 11602300
Metylofuran3, 1a)332301
Metyloizobutylokarbinol3, 3302053
Metyloizobutyloketon3, 1a)331245
Metylomorfolina8, 35832535
Metylostyren3, 3302303
Metylotrójchlorooctan6.1, 61602533
Metylotrójchlorosilan8, 23a)X3381250
Metylowinyloketon3, 1a)331251
Mieszaniny F1, F2 i F32, 4a)201078
Mieszaniny nitrozowe kwasu siarkowego zawierające więcej niż 30% czystego kwasu azotowego8, 3a)8561796
Mieszaniny nitrozowe kwasu siarkowego zawierające nie więcej niż 30% czystego kwasu azotowego8, 3b)8861796
Mieszaniny P1 i P22, 4c)2931060
Mieszanina R5022, 4a)201973
Mieszaniny węglowodorów (płynne gazy) (mieszaniny A, A0, A1, B, C)2, 4b)231965
Monochlorobenzen3, 3301134
Monochlorodwufluorometan (R22)2, 3a)201018
Mononitrokrezole6.1, 22602446
Mononitrotolueny6.1, 21b)601664
Nadtlenek wodoru stabilizowany i wodne roztwory nadtlenku zawierające więcej niż 60% nadtlenku wodoru stabilizowanego5.1, 15592015
Nadtlenek wodoru w roztworach wodnych zawierających więcej niż 40%, lecz nie więcej niż 60% nadtlenku wodoru8, 41a)852014
Nadtlenek wodoru w roztworach wodnych zawierających więcej niż 6%, lecz nie więcej niż 40% nadtlenku wodoru8, 41b)852014
Naftalen w stanie stopionym4.1, 11c)442304
Nitroanizol6.1, 21602730
Nitrobenzen3, 4361662
Nitropropany3, 3302608
Nitroksylen6.1, 21n)601665
Nitryl kwasu izomasłowego6.1, 2c)6632284
Octan cykloheksylu3, 4302243
Octan etyloglikolu3, 3301172
Octan izobutylu3, 1a)331213
Octan izopropylu3, 1a)331220
Octan metylu3, 1a)331231
Octan propylu3, 1a)331276
Octan winylu3, 1a)331301
Oktyloaldehyd3, 3302539
Olejek terpentynowy3, 3301299
Oleum8, 1a)8861831
Paraldehyd3, 1a)331264
Pentan i izopentan3, 1a)331265
Perchlorometylomerkaptan6.1, 12e)6681670
Pestycydy, karbaminiany, trujące - o punkcie zapłonu poniżej 32°C6.1, 81-83d)6632758
- gdzie indziej nie wymienione6.1, 81-83d)662757
Pestycydy, połączenia chlorowe

- o punkcie zapłonu poniżej 32°C

6.1, 81-83b)6632762
- gdzie indziej nie wymienione6.1, 81-83b)662761
Pestycydy, połączenia fosforowe

- o punkcie zapłonu poniżej 32°C

6.1, 81-83a)6632784
- gdzie indziej nie wymienione6.1, 81-83a)662783
Pięciochlorek antymonu8, 11a)801730
Pinen3, 3 lub 4302319
Pirydyna3, 5361282
Podtlenek azotu (N2O)2, 5a)251070
Potas4.3, 1a)X4232257
Powietrze ciekłe2, 8a)221003
Propan2, 3b)231978
Propionian etylu3, 1a)331195
Propionian metylu3, 1a)331248
Propylen2, 3b)231077
Propylenodwuamina8, 35832258
Propylenoimina6.1, 36331921
n-propylenobenzen3, 3302364
Roztwór cyjanków, nieorganiczne6.1, 31b)661935
Roztwór podchlorynów, zawierający więcej niż 50 g aktywnego chloru na litr8, 37a)851791
Roztwór podchlorynów zawierający najwyżej 50 g aktywnego chloru na litr8, 37b)851791
Siarczan dwuetylu6.1, 22601594
Siarczan dwumetylu6.1, 13b)6631595
Siarczek sodu, roztwór8, 36861849
Siarczek węgla3, 1a)3361131
Siarka stopiona4.1, 2b)442448
Siarkowodór skroplony2, 3bt)2631053
Sód4.3, 1a)X4231428
Spirytus drzewny (patrz alkohol metylowy)
Spirytus zwykły (patrz alkohol etylowy)
Styren (winylobenzen)3, 3302055
Szczawian etylu6.1, 13602525
Sześciofluorek siarki2, 5a)201080
Terpentyna (patrz olejek terpentynowy)
Terpinole3, 3 lub 4302319
Tiofen3, 1a)332412
Tlen ciekły (niskoschłodzony)2, 7a)2251073
Tlenek etylenu2, 4ct)2361040
Tlenek mecytylu3, 3381229
Tlenek propylenu3, 1a)3361280
Tlenotrójchlorek wanadu, roztwór8, 11862443
Toluen3, 1a)331294
Toluidyna6.1, 21o)601708
2,4-toluylenodwuamina6.1, 21h)601709
2,4-toluylenodwuizocyjanian6.1, 21c)602078
Trójbromek fosforu8, 11b)861808
Trójbutyloamina8, 35802542
Trójchlorek fosforu8, 11a)881809
Trójchlorobenzeny ciekłe6.1, 62602321
Trójetylek glinu4.2, 3X3331102
Trójetyloamina3, 53381296
Trójetylenoczteroamina8, 35802259
Trójfluorometan (R23)2, 5a)201984
Trójizobutylen3, 3302324
Trójmetylek glinu4.2, 3X3331103
Trójmetyloamina bezwodna2, 3bt)2361083
Trójmetyloamina, roztwory3, 53361297
1,3,5-trójmetylobenzen3, 3302325
Trójmetyloboran3, 1a)332416
Trójmetylochlorosilan8, 23a)X3381298
Trójpropylen3, 3302057
Trójpropyloamina8, 35832260
Węglan dwuetylu3, 3302366
Węglan dwumetylu3, 1a)331161
Węglowodory ciekłe, czyste lub jako mieszaniny, o punkcie zapłonu poniżej 21°C, nie wymienione imiennie w dodatku3, 1a)331203
Węglowodory ciekłe, czyste lub jako mieszaniny o punkcie zapłonu od 21°C do 55°C, nie wymienione imiennie w dodatku3, 3301223
Węglowodory ciekłe, czyste lub jako mieszaniny o punkcie zapłonu powyżej 55°C do 100°C, nie wymienione imiennie w dodatku3, 4301202
Węglowodory terpenowe (pinen, terpinol)3, 3 lub 4302319
Winylobenzen (patrz styren)
Wodoronadtlenek dwuizopropylobenzenu5.2, 185392171
Wodoronadtlenek pinanu z zawartością nadtlenku nie większą niż 95%5.2, 155392162
Wodorotlenek kumenu z zawartością nadtlenku nie większą niż 95%5.2, 105392116
Wodorotlenek p-mentanu z zawartością nadtlenku nie większą niż 95%5.2, 145392125
Wodorotlenek potasu, roztwory (patrz ług potasowy)
Wodorotlenek sodowy, roztwory (patrz ług sodowy)
Żywice rozpuszczone o punkcie zapłonu do 21°C3, 1a) lub 2331866
Żywice rozpuszczone o punkcie zapłonu od 21°C do 100°C3, 3 lub 4301866

1802

Liczba marginesowa 1802 otrzymuje następujące brzmienie:

Numery oznaczeniowe muszą być zamieszczone, jak następuje:

grafika

Tło: pomarańczowe

Obwódka, linia pozioma i cyfry: czarne, szerokość linii 15 mm.

1803-1899

Dodatek IX.

1. Przepisy dotyczące nalepek ostrzegawczych.

1900

Obecnie obowiązujący tekst.

1901

Liczba marginesowa 1901 otrzymuje następujące brzmienie:

(1) Nalepki ostrzegawcze należy umieszczać na przesyłkach, na wagonach, na kontenerach-cysternach i na małych kontenerach przez przyklejanie lub za pomocą innego odpowiedniego sposobu. Jeżeli warunki zewnętrzne przesyłki na to nie pozwalają, można je nalepić na tekturę lub tabliczkę, która jednak musi być silnie przytwierdzona do przesyłki. Na zbiornikach, na wagonach prywatnych, na kontenerach-cysternach i na prywatnych małych kontenerach mogą być zamiast nalepek stosowane również trwale naniesione znaki niebezpieczeństwa, odpowiadające dokładnie wzorom odpowiednich nalepek.

(2) Nadawca obowiązany jest umieścić nalepki ostrzegawcze:

a) na przesyłce niezależnie od tego, czy jest nadawana jako sztuka przesyłki, czy jako przesyłka wagonowa,

b) na wszystkich kontenerach,

c) na wagonach nadawanych jako przesyłka wagonowa,

d) na wagonach zawierających sztuki przesyłki załadowane przez nadawcę.

(3) We wszystkich innych wypadkach kolej obowiązana jest do umieszczania na wagonach odpowiednich nalepek.

(4) Na sztukach przesyłek, na małych kontenerach, dużych kontenerach i kontenerach-cysternach z materiałami niebezpiecznymi, które, gdy chodzi o oznakowanie, muszą odpowiadać również przepisom dla innego środka przewozowego, ale przedtem lub potem będą jednak przewożone koleją, mogą być dodatkowo, oprócz nalepek ostrzegawczych przewidzianych w przepisach RID, umieszczane również nalepki ostrzegawcze odpowiadające postanowieniom innych przepisów.

1902

Liczba marginesowa 1902 otrzymuje następujące brzmienie:

2. Objaśnienia znaków.

Nalepki ostrzegawcze przeznaczone dla materiałów i przedmiotów klas 1 do 8 (patrz tablica na końcu) oznaczają:

nr 1 (bomba czarna na pomarańczowym tle):grozi wybuchem;
nr 2A (płomień czarny na czerwonym tle):niebezpieczeństwo ognia

(zapalne materiały płynne);

nr 2B (płomień czarny na tle białych i czerwonych pasków pionowych):niebezpieczeństwo ognia

(zapalne materiały stałe);

nr 2C (płomień czarny na białym tle, dolna połowa czerwona):samozapalny;
nr 2D (płomień czarny na niebieskim tle):w połączeniu z wodą wydziela gazy zapalne;
nr 3 (płomień nad okręgiem, czarny na żółtym tle):działa zapalająco lub nadtlenek organiczny;
nr 4 (trupia czaszka ze skrzyżowanymi piszczelami, czarna na białym tle):materiał trujący; w wagonach i magazynach przechowywać z dala od środków spożywczych i artykułów żywnościowych;
nr 4A (krzyż Andrzeja na kłosie, czarny na białym tle):materiał szkodliwy dla zdrowia; w wagonach i magazynach przechowywać z dala od środków spożywczych i artykułów żywnościowych;
nr 5 (probówki, z których krople spadają na przekrój płyty i na rękę, czarne na białym tle, dolna połowa czarna z białą obwódką):materiał żrący;
nr 6A (symbol promieniowania, napis "RADIOACTIVE", pionowy pasek w dolnej połowie, napis: *) zawartość ..................,

aktywność ..................,

symbol i napisy czarne na białym tle, pionowy pasek czerwony):

materiał promieniotwórczy w przesyłce kategorii I-białej; przy uszkodzeniu przesyłki niebezpieczeństwo dla zdrowia w razie wprowadzenia do organizmu, wdychania lub zetknięcia się z uwolnionym materiałem;
nr 6B (jak nalepka 6A, lecz z dwoma paskami pionowymi w dolnej połowie, napis: *)

zawartość ..................,

aktywność ..................,

kategoria transp. ..........;

symbol i napisy czarne, tło: górna połowa żółta, dolna biała, pionowe paski czerwone):

materiał promieniotwórczy w przesyłce kategorii II-żółtej; trzymać z dala od przesyłek z napisem "Foto" (patrz lm. 1657); przy uszkodzeniu przesyłki niebezpieczeństwo dla zdrowia w razie wprowadzenia do organizmu, wdychania lub zetknięcia się z uwolnionym materiałem, jak również niebezpieczeństwo promieniowania na odległość;
nr 6C (jak nalepka 6B, lecz z trzema paskami w dolnej połowie):materiał promieniotwórczy w przesyłce kategorii III-żółtej; trzymać z dala od przesyłek z napisem "Foto" (patrz lm. 1657) i nie przebywać niepotrzebnie w jego pobliżu.

Przy uszkodzeniu przesyłki niebezpieczeństwo dla zdrowia w razie wprowadzenia do organizmu, wdychania lub zetknięcia się z uwolnionym materiałem, jak również niebezpieczeństwo promieniowania na odległość;

nr 6D (symbol promieniowania, pod nim napis "RADIOACTIVE", symbol i napis czarne na białym tle):materiał promieniotwórczy stwarzający niebezpieczeństwo podane dla 6A, 6B lub 6C;
nr 7 (otwarty parasol, czarny na białym tle):chronić przed wilgocią;
nr 8 (dwie strzały, czarne na białym tle):góra; nalepkę należy umieszczać grotami do góry na obu przeciwległych stronach;
nr 9 (kielich czerwony na białym tle):obchodzić się ostrożnie lub: nie rzucać
nr 10 (trójkąt czerwony z czarnym wykrzyknikiem):ostrożnie przetaczać.

________

*) Tekst powinien być wydrukowany w oficjalnym języku kraju nadania przesyłki, a ponadto w języku francuskim, niemieckim, angielskim lub włoskim, jeżeli taryfy międzynarodowe lub porozumienia między kolejami nie przewidują inaczej.

1903-1999

Dodatek X.

Przepisy dotyczące budowy, kontroli i eksploatacji kontenerami cystern.

1.7.4

Odnośnik 9) otrzymuje nowe brzmienie:

______

9) Jako płynne w świetle niniejszych postanowień uważa się materiały, których lepkość kinematyczna w temp. 20°C jest mniejsza niż 2.500 mm2/S.