Ważność i skutki dotychczasowego postępowania przy rewizji likwidacji serwitutów w dobrach b. Komory Cieszyńskiej i tryb postępowania Serwitutowej Komisji Rewizyjnej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.72.660

Akt utracił moc
Wersja od: 24 lipca 1928 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW: REFORM ROLNYCH, SPRAWIEDLIWOŚCI I ROLNICTWA
z dnia 4 lipca 1928 r.
o ważności i skutkach dotychczasowego postępowania przy rewizji likwidacji serwitutów w dobrach b. Komory Cieszyńskiej i o trybie postępowania Serwitutowej Komisji Rewizyjnej.

Na podstawie art. 7 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 lutego 1928 r. w sprawie zmian w ustawie o rewizji likwidacji serwitutów pastwiskowych w dobrach b. Komory Cieszyńskiej (Dz. U. R. P. Nr. 16, poz. 127) zarządza się co następuje:
1)
Czynności dokonane na mocy art. 4 ustawy z dnia 21 czerwca 1921 r. w przedmiocie rewizji likwidacji serwitutów pastwiskowych w dobrach b. Komory arcyksiążęcej na Śląsku Cieszyńskim (Dz. U. R. P. Nr. 59, poz. 373) przed wejściem w życie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 lutego 1928 r. w sprawie zmian w powyższej ustawie (Dz. U. R. P. Nr. 16, poz. 127) zachowują moc obowiązującą, o ile dotyczą:
a)
sporządzenia wykazów szałaśniczych dla wszystkich dawnych spółek szałaśniczych,
b)
zaaprobowania tych wykazów przez przewodniczącego Serwitutowej Komisji Rewizyjnej w Cieszynie,
c)
ogłoszenia ich w prasie,
d)
wywieszenia we właściwych urzędach gminnych i zatwierdzenia przez wymienioną. Komisję,
e)
wybrania pełnomocników przez prawnych następców pierwotnie uprawnionych członków dawnych spółek szałaśniczych.
2)
Wykazy szałaśnicze, sporządzone i zatwierdzone stosownie do przepisów § 8 do 11 włącznie rozporządzenia Prezesa Głównego Urzędu Ziemskiego z dnia 30 czerwca 1922 r. o wykonywaniu ustawy z dnia 21 czerwca 1921- r. (Dz. U. R. P. Nr. 86, poz. 778) winny być uzupełnione na podstawie akt likwidacyjnych oraz akt i ksiąg hipotecznych - stosownie do zmian zawartych w cz. 1 i 2 art. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 lutego 1928 r.
1)
Uzupełnienie wykazów szałaśniczych nastąpi przez wyszczególnienie:
a)
hipotecznego oznaczenia gruntów, stanowiących gospodarstwa rolne,
b)
pierwotnie uprawnionych członków dawnych spółek szałaśniczych lub ich prawnych następców,
c)
nazwisk obecnych właścicieli tych gruntów oraz ich udziałów w wynagrodzeniu pierwotnie wydzielonem na zasadzie przepisów patentu cesarskiego z dnia 5 lipca 1853 r. (Dz. U. P. austr. Nr. 130).
2)
Jeżeli do pierwotnie uprawnionych członków dawnych spółek szałaśniczych lub ich prawnych następców obecnie należą gospodarstwa rolne w składzie i kształcie odmiennym, jak w 1852 r. (przed podziałem na obecnie istniejące części), to w wykazie szałaśniczym należy wymienić:
a)
wszystkie składowe części poszczególnych pierwotnych gospodarstw według obecnego stanu hipotecznego,
b)
obszar tych części,
c)
ich właścicieli,
d)
przypadające udziały w pierwotnem wynagrodzeniu, obliczone na podstawie stosunku obszaru poszczególnej składowej części do obszaru całego pierwotnie uprawnionego gospodarstwa rolnego.
Przewodniczący Komisji przedłoży uzupełnione w myśl § 2 wykazy szałaśnicze na posiedzenie Komisji celem ich zatwierdzenia i ustalenia tych gospodarstw rolnych na obszarze gmin, wymienionych w ust. A od E włącznie art. 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 lutego 1928 r., którym ma być przyznane dodatkowe wynagrodzenie.
Po uprawomocnieniu się orzeczenia Komisji, zatwierdzającego uzupełnione wykazy szałaśnicze (§ 3) przewodniczący Komisji zgłosi do właściwych sądów hipotecznych wniosek o uskutecznienie w odnośnych wykazach hipotecznych adnotacji o wdrożeniu postępowania rewizyjnego (art. 4 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 lutego 1928 r.).
Po otrzymaniu zawiadomienia o dokonaniu przez sądy adnotacji (§ 4) przewodniczący Komisji wdroży postępowanie, mające na celu ustalenie i oznaczenie dodatkowego wynagrodzenia w gotowiźnie bądź w gruntach (p. d art. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 lutego 1928 r.) oraz opracowanie projektu rewizyjnego.
1)
Serwitutowa Komisja Rewizyjna w Cieszynie orzeka na posiedzeniach niejawnych.
2)
Do ważności posiedzeń Komisji konieczna jest obecność przynajmniej trzech członków, w tej liczbie i przewodniczącego lub jego zastępcy.
Postępowanie w Komisji winno się odbywać zgodnie z ogólnie obowiązującemi przepisami dla postępowania w Okręgowej Komisji Ziemskiej.
1)
Wszelkie dochodzenia na gruncie, mające na celu ustalenie wartości pieniężnej pierwotnego wynagrodzenia lub zbadania warunków przydzielenia dodatkowego wynagrodzenia w naturze, Komisja lub delegowany przez nią członek winien przeprowadzić w obecności uprawnionych do występowania przed Komisją zastępców prawych i pełnomocników stron interesowanych.
2)
W dochodzeniu na gruncie mogą brać udział rzeczoznawcy, wzywani w miarę potrzeby przez przewodniczącego Komisji.
3)
Przebieg i wynik dochodzenia na gruncie oraz wszelkie oświadczenia stron i osób interesowanych w postępowaniu rewizyjnem winny być ujawnione protokólarnie.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.