Warunki zdrowotne wymagane od osób zatrudnionych na polskich statkach morskich.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1969.34.287

Akt utracił moc
Wersja od: 16 grudnia 1969 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 17 listopada 1969 r.
w sprawie warunków zdrowotnych wymaganych od osób zatrudnionych na polskich statkach morskich.

Na podstawie art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 28 kwietnia 1952 r. o pracy na polskich morskich statkach handlowych w żegludze międzynarodowej (Dz. U. z 1952 r. Nr 25, poz. 171, z 1954 r. Nr 37, poz. 160 i z 1958 r. Nr 68, poz. 338), art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 21 maja 1963 r. o rybołówstwie morskim (Dz. U. Nr 22, poz. 115) oraz art. 20 ust. 3 ustawy z dnia 30 marca 1965 r. o bezpieczeństwie i higienie pracy (Dz. U. Nr 13, poz. 91) zarządza się, co następuje:
1.
Przepisy rozporządzenia mają zastosowanie do statków morskich używanych do:
1)
przewozu ładunków lub pasażerów,
2)
rybołówstwa morskiego lub eksploatacji innych bogactw morskich,
3)
holowania lub ratownictwa innych statków morskich oraz innych urządzeń pływających, do wydobywania mienia zatopionego w morzu lub do innej działalności gospodarczej,
4)
celów naukowo-badawczych,
5)
specjalnej służby państwowej, w szczególności do statków hydrograficznych, dozorczych, pożarniczych, telekomunikacyjnych, celnych, sanitarnych, szkolnych, pilotowych, a także do statków używanych wyłącznie do ratowania życia na morzu lub do łamania lodów.
2.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do jednostek pływających Marynarki Wojennej i organów ochrony granic, Milicji Obywatelskiej oraz do statków używanych wyłącznie do celów sportowych.
3.
Za osoby zatrudnione na statkach morskich uważa się członków załóg statków morskich objętych ust. 1.
1.
Na statkach morskich mogą być zatrudniane osoby, które w wyniku badania lekarskiego zostały uznane za zdolne do tej pracy oraz poddały się szczepieniom ochronnym przewidzianym w przepisach i umowach sanitarnych, których Polska jest sygnatariuszem.
2.
Osoby, o których mowa w ust. 1, są obowiązane poddawać się następującym badaniom lekarskim:
1)
badaniom wstępnym,
2)
badaniom okresowym,
3)
badaniom kontrolnym oraz
4)
badaniom doraźnym.
3.
Badania lekarskie określone w ust. 2 są bezpłatne.
1.
Badania lekarskie osób zamierzających podjąć pracę na statku morskim oraz osób zatrudnionych na takim statku przeprowadzają obwodowe przychodnie portowe, właściwe ze względu na siedzibę armatora. Badania osób, które ubiegają się o uprawnienia do wykonywania rybołówstwa morskiego, lub osób wykonujących rybołówstwo morskie na własny rachunek - zwanych dalej rybakami indywidualnymi - przeprowadza obwodowa przychodnia portowa właściwa ze względu na miejsce zamieszkania osoby podlegającej badaniom.
2.
W razie braku w miejscowościach, o których mowa w ust. 1, obwodowej przychodni portowej, obowiązkowe badania lekarskie przeprowadza inny zakład otwartej opieki zdrowotnej wyznaczony przez organ do spraw zdrowia prezydium właściwej rady narodowej.
3.
Osoba podlegająca obowiązkowym badaniom lekarskim może poddać się badaniom okresowym w razie upływu terminu ważności świadectwa zdrowia lub badaniom doraźnym - w obwodowej przychodni portowej właściwej ze względu na miejsce postoju statku.
4.
Podstawą do przeprowadzenia badania przez zakład właściwy w myśl ust. 3 jest skierowanie wystawione przez armatora lub lekarza statku, a w odniesieniu do rybaka indywidualnego - wniosek zainteresowanego.
Zakład właściwy w myśl § 3 do przeprowadzania badań lekarskich może skierować osobę podlegającą obowiązkowym badaniom do innego zakładu społecznego służby zdrowia w celu przeprowadzenia badań, których nie może wykonać we własnym zakresie, a które okażą się konieczne do ustalenia stanu zdrowia.
1.
Badaniom wstępnym podlegają kandydaci do pracy na statku morskim oraz osoby ubiegające się o uprawnienia do wykonywania rybołówstwa morskiego na własny rachunek.
2.
Badaniom wstępnym nie podlegają osoby, które posiadają ważne świadectwo o stanie zdrowia.
1.
Badania wstępne obejmują:
1)
ogólne badanie lekarskie, w tym również badanie stanu uzębienia,
2)
badanie narządów wzroku i słuchu,
3)
badanie radiofotograficzne płuc, a w razie niemożności jego wykonania - prześwietlenie płuc, jeżeli badana osoba nie przedstawia wyników takiego badania (prześwietlenia) wykonanego w okresie 12 miesięcy przed datą badania wstępnego,
4)
badanie serologiczne na kiłę,
5)
inne badania pomocnicze i specjalistyczne w zakresie niezbędnym do wydania orzeczenia, jeżeli badana osoba nie przedstawia wyników takich badań wykonanych w okresie 3 miesięcy przed datą badania wstępnego.
2.
Jeżeli osoba określona w § 5 ust. 1 ma wykonywać czynności, do których ze względów sanitarno-epidemiologicznych może być dopuszczona wyłącznie osoba odpowiadająca określonym warunkom zdrowotnym, oprócz badań określonych w ust. 1 należy przeprowadzić również inne badania przewidziane we właściwych przepisach.
1.
Na badania wstępne kieruje:
1)
kandydata do pracy na statku morskim - armator,
2)
osobę ubiegającą się o zezwolenie na uprawianie rybołówstwa morskiego na własny rachunek - właściwy urząd morski.
2.
W skierowaniu na badania wstępne należy określić stanowisko pracy oraz rodzaj statku, na którym kandydat ma podjąć pracę albo uprawiać rybołówstwo morskie.
1.
Badaniom okresowym podlegają członkowie załóg statków morskich co najmniej raz na 2 lata, jeżeli ukończyli 21 rok życia, a jeżeli nie ukończyli 21 roku życia - co najmniej raz na rok.
2.
Do kierowania na badania okresowe ma odpowiednie zastosowanie § 7 ust. 1.
Do zakresu badań okresowych stosuje się odpowiednio przepisy § 6.
1.
Badaniom kontrolnym podlegają członkowie załóg statków morskich przed podjęciem pracy po okresie trwającej ponad 30 dni niezdolności do pracy spowodowanej chorobą.
2.
Za okres niezdolności do pracy spowodowanej chorobą uważa się:
1)
okres czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby stwierdzony odpowiednim zaświadczeniem wydanym przez zakład społeczny służby zdrowia lub lekarza okrętowego,
2)
okres trwania choroby stwierdzony przez właściwego w tym zakresie lekarza w porcie zagranicznym oraz
3)
okres niezdolności do pracy z powodu choroby wpisany do dziennika okrętowego.
3.
Obowiązek poddania się badaniom kontrolnym ustala armator przez wydanie członkowi załogi skierowania do zakładu opieki zdrowotnej określonego w § 3.
4.
Przepisy ust. 1-3 nie mają zastosowania do rybaków indywidualnych.
1.
Badaniom doraźnym podlegają członkowie załóg statków morskich w razie stwierdzenia okoliczności mogących wskazywać na utratę niezbędnych warunków zdrowotnych.
2.
Badania doraźne przeprowadza odpowiedni zakład społeczny służby zdrowia określony w § 3 na pisemny wniosek armatora, urzędu morskiego lub portowego inspektora sanitarnego.
1.
Wyniki przeprowadzonych badań wpisuje się w indywidualnych kartach badania lekarskiego.
2.
Indywidualne karty badania lekarskiego, łącznie z wynikami badań dodatkowych i specjalistycznych oraz odpisami wystawionych świadectw o stanie zdrowia, przechowuje obwodowa przychodnia portowa określona w § 3 ust. 1 lub inny zakład otwartej opieki zdrowotnej określony w § 3 ust. 2.
3.
Obwodowa przychodnia portowa, właściwa ze względu na miejsce postoju statku, po przeprowadzeniu badań, przesyła indywidualne karty badania lekarskiego zakładowi otwartej opieki zdrowotnej właściwemu do przechowywania kart, określonemu w ust. 2.
Na podstawie wyników przeprowadzonych badań kierownik lub lekarz sanitarno-przemysłowy obwodowej przychodni portowej albo kierownik innego zakładu otwartej opieki zdrowotnej określonego w § 3 ust. 2 wystawia w 3 egzemplarzach świadectwo o stanie zdrowia według ustalonego wzoru. Pierwszy egzemplarz świadectwa wydaje się badanej osobie, drugi egzemplarz przesyła się niezwłocznie właściwemu portowemu inspektorowi sanitarnemu, trzeci egzemplarz przechowuje się w zakładzie, w którym przeprowadzono badania.
1.
Za zdolną do pracy na statku morskim uznaje się osobę, u której nie stwierdzono stanów chorobowych, wad i ułomności wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
2.
Za zdolną do wykonywania rybołówstwa morskiego na własny rachunek uznaje się osobę, która nie jest dotknięta żadnym ze stanów chorobowych i ułomności wymienionych w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
3.
Osoba zatrudniona na statkach morskich przez okres dłuższy niż 10 lat może być uznana za zdolną do pracy albo do wykonywania rybołówstwa morskiego na własny rachunek, mimo stwierdzenia u niej stanów chorobowych, wad i ułomności wymienionych w ust. 1 i 2, jeżeli stan jej zdrowia i nabyte doświadczenie umożliwiają wykonywanie zawodu.
4.
W wypadku określonym w ust. 3 świadectwo o stanie zdrowia wydaje komisja lekarska (§ 16) na wniosek zakładu właściwego do przeprowadzenia badań okresowych.
1.
Osoba uznana za niezdolną do pracy na statku morskim albo za niezdolną do wykonywania rybołówstwa morskiego na własny rachunek oraz armator mogą w terminie 7 dni od dnia wystawienia świadectwa o stanie zdrowia zgłosić wniosek o przeprowadzenie komisyjnego badania lekarskiego.
2.
Wniosek o przeprowadzenie komisyjnego badania lekarskiego może również zgłosić w terminie 7 dni od dnia wystawienia świadectwa o stanie zdrowia stwierdzającego zdolność do pracy na statku morskim lub do wykonywania rybołówstwa morskiego na własny rachunek - właściwy portowy inspektor sanitarny, jeżeli ma zastrzeżenia co do zasadności wydanego orzeczenia.
3.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1 i 2, zgłasza się do kierownika obwodowej przychodni portowej lub innego zakładu otwartej opieki zdrowotnej (§ 3), który wydał świadectwo o stanie zdrowia.
4.
Kierownik obwodowej przychodni portowej lub innego zakładu otwartej opieki zdrowotnej (§ 3) przesyła wniosek o przeprowadzenie komisyjnego badania lekarskiego w terminie 3 dni wraz z aktami do właściwej wojewódzkiej przychodni przemysłowej, a w razie jej braku - do właściwej wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
1.
Komisyjne badanie lekarskie przeprowadza komisja powołana przez wydział zdrowia i opieki społecznej prezydium wojewódzkiej rady narodowej przy wojewódzkiej przychodni przemysłowej, a w razie jej braku przy wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
2.
W skład komisji wchodzą:
1)
jako stali członkowie: lekarz specjalista II stopnia w zakresie medycyny morskiej i tropikalnej lub w zakresie medycyny przemysłowej jako przewodniczący, lekarz specjalista II stopnia w zakresie chorób wewnętrznych oraz lekarz - przedstawiciel wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej, a ponadto
2)
jako członek niestały - lekarz specjalista II stopnia w dziedzinie właściwej dla danej wady zdrowia, wyznaczony z listy ustalonej przez organ do spraw zdrowia prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
3.
Komisyjne badanie lekarskie powinno być przeprowadzone w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku.
4.
Na podstawie wyników przeprowadzonego badania lekarskiego komisja lekarska:
1)
stwierdza zasadność wydanego świadectwa o stanie zdrowia albo
2)
wydaje nowe świadectwo o stanie zdrowia.
5.
Komisja lekarska może zasięgać opinii Instytutu Medycyny Morskiej.
1.
Osoba, której wydano świadectwo o stanie zdrowia, obowiązana jest przechowywać je i przedkładać do wglądu armatorowi oraz organom właściwym do sprawowania nadzoru nad przestrzeganiem przepisów dotyczących warunków zdrowotnych wymaganych od osób zatrudnionych na statkach morskich.
2.
Świadectwo o stanie zdrowia jest ważne w ciągu dwóch lat, a dla osób, które nie ukończyły 21 lat życia, w ciągu jednego roku, licząc od dnia wystawienia świadectwa. Jeżeli podróż statku została rozpoczęta przed upływem tego terminu, świadectwo zachowuje ważność do czasu ukończenia podróży.
3.
Świadectwo zdrowia traci ważność, jeżeli członek załogi nie poddał się badaniu lekarskiemu, na które został skierowany, lub w wyniku takiego badania został uznany za trwale niezdolnego do pracy na statku morskim lub do wykonywania rybołówstwa morskiego na własny rachunek.
Nadzór nad przestrzeganiem przepisów o wydawaniu świadectw o stanie zdrowia sprawują właściwi portowi inspektorzy sanitarni, z tym zastrzeżeniem, że nadzór nad działalnością w tym zakresie komisji lekarskich sprawują wojewódzcy inspektorzy sanitarni.
Do osób objętych niniejszym rozporządzeniem nie mają zastosowania przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 22 kwietnia 1968 r. w sprawie lekarskich badań profilaktycznych pracowników (Dz. U. Nr 14, poz. 88).
Tracą moc:
1)
rozporządzenie Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 20 sierpnia 1936 r. o badaniu stanu zdrowia osób zatrudnionych na polskich morskich statkach handlowych (Dz. U. Nr 73, poz. 521),
2)
rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 listopada 1957 r. w sprawie warunków zdrowia wymaganych od osób zatrudnionych na polskich morskich statkach handlowych w żegludze międzynarodowej (Dz. U. z 1958 r. Nr 9, poz. 30, z 1964 r. Nr 9, poz. 61 i z 1965 r. Nr 28, poz. 186),
3)
rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 7 sierpnia 1963 r. w sprawie warunków zdrowia wymaganych od osób wykonujących rybołówstwo morskie (Dz. U. Nr 36, poz. 210).
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1

WYKAZ STANÓW CHOROBOWYCH, WAD I UŁOMNOŚCI UNIEMOŻLIWIAJĄCYCH ALBO OGRANICZAJĄCYCH ZDOLNOŚĆ DO ZATRUDNIENIA NA STATKACH MORSKICH

Objaśnienia oznakowania:

"1" - zatrudnienie dozwolone na wszystkich statkach,

"2" - zatrudnienie dozwolone na wszystkich statkach z wyjątkiem statków odbywających rejsy do strefy tropikalnej i arktycznej,

"3" - zatrudnienie dozwolone w żegludze i rybołówstwie przybrzeżnym oraz na morskich statkach naukowo-badawczych i statkach pełniących specjalną służbę państwową,

"4" - zakaz zatrudnienia na statkach,

"N" - kandydaci do pracy i nowo zatrudnieni poniżej 2 lat,

"P" - zatrudnieni ponad 2 lata,

"M" - marynarze,

"R" - rybacy.

Rodzaje chorób, wad i ułomnościMR
PNPN
1) Układ krążenia
Stany zapalne i zwyrodnienia mięśnia serca w

okresie niewyrównania krążenia.

Stan po zawale mięśnia sercowego z cechami

niewydolności krążenia lub utrzymującą się

niewydolnością wieńcową i napadami dusznicy

bolesnej.

Choroby wieńcowe z częstymi napadami bólowymi lub

wyraźnymi zmianami w elektrokardiogramie.

Choroba nadciśnieniowa w III okresie.
Tętniaki serca i dużych naczyń. Serce płucne w

okresie niewyrównania. Nie wyrównane wady serca

wrodzone i nabyte.

Inne choroby układu krążenia o przebiegu ciężkim

uniemożliwiającym pracę zawodową według rozeznania

lekarza

4444
Zwyrodnienie mięśnia sercowego miażdżycowe lub

innego pochodzenia bez cech niewydolności

krążenia. Miażdżyca tętnicy głównej i naczyń

wieńcowych o łagodnym przebiegu bez częstych

napadów dławicowych.

2434
Zaburzenia rytmu serca o łagodnym przebiegu, nie

upośledzające sprawności krążenia.

Wady serca wyrównane. Stan po zawale mięśnia

sercowego bez cech niewydolności krążenia oraz bez

objawów dusznicy bolesnej i zaburzeń miarowości.

Choroby nadciśnieniowe w okresie I i II.
Inne choroby serca nieznacznie upośledzające

sprawność ustroju

Choroby naczyń.4444
Miażdżyca uogólniona daleko posunięta,

upośledzająca sprawność ustroju w dużym stopniu.

Przetoki tętniczo-żylne.
Zakrzepica.
Zakrzepowo-zarostowe zapalenie naczyń
2) Układ oddechowy4444
Gruźlica płuc czynna, nie wyrównana lub w okresie

chwiejnym.

Zapalenie opłucnej
Gruźlica płuc włóknista wyrównana, do 1,5 roku po

wyrównaniu

2-342-34
Rozedma płuc, zwłóknienie płuc, stany niedodmy,

przewlekłe procesy zapalne śródmiąższowe, pylice

oraz inne choroby płuc upośledzające sprawność

ustroju lub powodujące niewydolność oddechową

niewielkiego stopnia

2-342-34
Marskość płuc - rozległe zmiany śródmiąższowe,

rozedma dużego stopnia, nowotwory oraz inne

postacie zmian restrykcyjnych powodujące

niewydolność oddechowo-krążeniową

4444
Dychawica oskrzelowa o łagodnym przebiegu,

przewlekły nieżyt oskrzeli z rozedmą niewielkiego

stopnia.

2-342-34
Rozstrzenie oskrzeli nie powikłane
3) Układ pokarmowy4444
Wrzód żołądka lub dwunastnicy
Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy bez

czynnego wrzodu i w zależności od przebiegu i

okresu choroby

1-442-44
Przewlekły nieżyt żołądka, nieżyt jelita cienkiego

i grubego bez upośledzenia odżywiania, w

zależności od przebiegu choroby

1-342-34
Wydłużenie żołądka, zaburzenia opróżniania i

perystaltyki żołądka.

1-341-34
Stany po resekcji żołądka bez powikłań oraz inne

zmiany organiczne i czynnościowe, jeżeli nie

upośledzają odżywiania

Nieżyty żołądka i jelit z częstymi zaostrzeniami,

wymagające stałej diety i leczenia.

4444
Zniekształcenia odźwiernika, zniekształcenie

żołądka lub dwunastnicy, rozstrzeń żołądka.

Pozapalne i pooperacyjne zrosty otrzewnowe oraz

stany poresekcyjne, jeżeli upośledzają sprawność

ustroju w znacznym stopniu.

Nowotwory
Kamica żółciowa, zapalenie dróg żółciowych i

pęcherzyka żółciowego z częstymi powikłaniami o

ciężkim przebiegu.

4444
Zapalenie wątroby miąższowe i marskość wątroby

zaawansowana.

Nowotwory wątroby, dróg żółciowych i trzustki.
Choroby trzustki powodujące wyniszczenie.
Pasożyty wątroby (bąblowiec, przywry).
Ropnie wątroby
Zapalenie pęcherzyka żółciowego przewlekłe,

dyskinezy żółciowe oraz inne schorzenia wątroby i

dróg żółciowych o łagodnym nie powikłanym

przebiegu i niewielkim nasileniu

1-342-34
4) Układ moczopłciowy4444
Ostre, podostre i przewlekłe zapalenie kłębków

nerkowych.

Nerczyce.
Odmiedniczkowe zapalenie nerek.
Zapalenie miedniczek nerkowych i pęcherza

wymagające stałego leczenia.

Wodonercze i roponercze.
Kamica nerkowa, moczowodowa i pęcherzowa

powikłana.

Wszystkie postacie niewydolności nerkowych
Przewlekłe choroby nerek i dróg moczowych o

przebiegu wyraźnie łagodnym, bez upośledzenia

wydalania, wchłaniania zwrotnego i bez powikłań ze

strony krążenia.

1-341-34
Brak jednej nerki
Kamica nerkowa stacjonarna bez powikłań2-342-34
Gruźlica układu moczopłciowego4444
Zapalenie jąder i najądrzy.
Żylaki powrózka nasiennego z powikłaniami.
Wodniaki jąder.
Przerost gruczołu krokowego utrudniający oddawanie

moczu.

Inne choroby układu moczopłciowego upośledzające

sprawność ustroju w zależności od nasilenia

2-442-44
Nowotwory układu moczopłciowego. Przetoki pęcherza

lub cewki moczowej. Zwężenie cewki moczowej

upośledzające znacznie oddawanie moczu.

Powtarzające się zatrzymanie moczu. Moczenie

mimowolne. Wierzchniactwo i spodziectwo.

4444
Obojnactwo
5) Układ wydzielania wewnętrznego4444
Choroby gruczołów wydzielania wewnętrznego

upośledzające sprawność ustroju w znacznym stopniu

(Graves-Basedowa, Cushinga, Addisona, Simmondsa,

tężyczka itp.).

Choroby przemiany materii, jak hemochromatosis,

porfiria itp.

Zaburzenia przemiany materii (otyłość, dna itp.) w

zależności od stopnia nasilenia objawów

chorobowych. Cukrzyca, w zależności od postaci i

stanowiska pracy badanego

2-442-44
6) Choroby krwi4444
Niedokrwistość typu Addisona-Biermera nie

wyrównana.

Niedokrwistość wieloukładowa.
Niedokrwistość hemolityczna.
Czerwienica. Skazy krwotoczne.
Małopłytkowość. Białaczki szpikowe i limfatyczne.
Granulocytopenie przewlekłe.
Choroby nowotworowe układu krwiotwórczego.
Splenomegalia.
Ziarnica.
Inne choroby układu siateczkowo-śródbłonkowego

upośledzające sprawność ustroju

Inne choroby krwi o przebiegu łagodnym,

nieznacznie upośledzające sprawność ustroju

2-342-34
7) Choroby układu nerwowego4444
Niedorozwój umysłowy, przewlekłe i ostre choroby

psychiczne z wyjątkiem niektórych ostrych

krótkotrwałych zespołów psychotycznych.

Psychozy aspołeczne.
Narkomanie, psychozy alkoholowe.
Alkoholizm przewlekły z objawami wyraźnej

charakteropatii.

Charakteropatie o innym podłożu z cechami

utrudniającymi współżycie z otoczeniem

Nerwice o znacznym nasileniu objawów chorobowych

(histeria, neurastenia, nerwice lękowe, nerwice,

zespoły reaktywne)

4444
Nerwice o przebiegu łagodnym2-342-34
Schorzenia organiczne ośrodkowego układu

nerwowego.

4444
Miażdżyca mózgu, kiła układu nerwowego (wczesna i

późna), nowotwory mózgu i rdzenia, choroby

dziedziczne - rodzinne i tzw. zwyrodnieniowe oraz

encefalopatie pourazowe i poinfekcyjne z

zaburzeniami ruchowymi (piramidowymi i

pozapiramidowymi), czuciowymi, wegetatywnymi i

psychicznymi.

Padaczka, wszystkie postacie (pétit mal,

ekwiwalenty padaczki)

Zespoły organiczne ośrodkowego układu nerwowego,

stopnia lekkiego o przebiegu stacjonarnym, bez

wyraźnych zaburzeń ruchowych, czuciowych i

psychicznych uniemożliwiających wykonywanie

obowiązków zawodowych

2-342-34
Organiczne schorzenia obwodowego układu nerwowego.3444
Uszkodzenie nerwów (mono i polyneuritis), splotów

nerwowych, powrózków i korzonków nerwowych, rogów

przednich rdzenia kręgowego na tle urazowym,

infekcyjnym, toksycznym (wewnątrz i

zewnątrzpochodne) za stałymi zaburzeniami

ruchowymi, czuciowymi i wegetatywnymi

Schorzenia obwodowego układu nerwowego o lekkim

przebiegu bez wyraźnych zaburzeń ruchowych i

czuciowych (ubytkowych i podrażnieniowych) nie

utrudniające wykonywania obowiązków służbowych

2-342-34
8) Układ ruchu4444
Niedorozwój fizyczny.
Wrodzone, rozwojowe i nabyte wady i ułomności

kości, stawów i mięśni w zakresie tułowia i

kończyn ze znacznymi zaburzeniami dynamiki i

statyki ciała

Deformacje kości i stawów, przykurcze, niedowłady

i zaniki mięśniowe znacznego stopnia,

upośledzające sprawność fizyczną.

4444
Brak kończyny lub części kończyny uniemożliwiający

wykonywanie zawodu

Gruźlica kości i stawów czynna.4444
Inne stany zapalne kości i stawów.
Zapalenie szpiku. Gościec stawowy ostry,

pierwotnie przewlekły, zniekształcająco wytwórczy.

Spondylosis, osteochondrosis oraz inne choroby

kości i stawów o ciężkim przebiegu, nie poddające

się leczeniu (np. choroby Potta, Pageta,

Scheuerrmanna)

Gościec stawowy przewlekły, o łagodnym przebiegu.1-341-34
Niewielkiego stopnia zmiany zniekształcające

kości, stawów i mięśni w okresie dobrego

przystosowania ustroju. Brak poszczególnych palców

lub części palców ręki, jeżeli nastąpiło dobre

przystosowanie do wykonywania pracy zawodowej

9) Narząd wzrokuK**)4K4
Załoga pokładowa:
*)Ostrość wzroku niższa od 1,0 na jedno oko przy

ostrości 0,5 drugiego oka.

Ostrość wzroku 0,9 jednego oka przy ostrości 0,6

drugiego oka lub ostrość wzroku niższa od 0,8

jednego oka przy ostrości 0,7 drugiego oka, czyli

sumaryczna ostrość wzroku obu oczu niższa niż 1,5

pod warunkiem, że ostrość wzroku oka słabszego

jest niższa niż 0,5.

Normy dopuszczalne bez korekcji.
Załoga maszynowa:
Ostrość wzroku niższa od 0,5 dla każdego oka przy

sumarycznej obu oczu niższej niż 1,0.

Normy dopuszczalne bez korekcji.
Z korekcją ostrość wzroku nie mniejsza niż 0,8 dla

jednego oka i 0,9 dla drugiego oka, sumaryczna nie

mniejsza niż 1,7.

Załoga hotelowa:
Ostrość wzroku nie mniejsza niż 0,5 jednego oka i

0,3 drugiego oka przy sumarycznej nie mniejszej

niż 0,8. Normy dopuszczalne bez korekcji.

Z korekcją ostrość wzroku nie mniejsza niż 0,6 dla

każdego oka i sumaryczna nie mniejsza niż 1,2 dla

obu oczu

*) Jaskra. Daltonizm. Zapalenie tęczówki.4444
Przewlekłe choroby naczyniówki, siatkówki i nerwu

wzrokowego. Inne schorzenia narządu wzroku

upośledzające jego czynność

10) Narząd słuchu1-341-34
Schorzenia narządu słuchu pochodzenia ośrodkowego

i obwodowego (szept posłyszalny z odległości

mniejszej niż 2 m w obu uszach, dla służby

hotelowej szept słyszalny z odległości mniejszej

niż 1 m).

Przewlekłe stany zapalne ucha środkowego

obustronne lub ucha wewnętrznego jednostronne.

Obustronne ubytki błony bębenkowej.
Nowotwory.4444
Wady wymowy pochodzenia centralnego i obwodowego,

zaburzenia równowagi

Przewlekłe stany zapalne ucha środkowego

jednostronne. Zniszczenie aparatu słuchowego ucha

wewnętrznego jednostronne przy zachowanym słuchu

ucha drugiego

1-341-34
Choroba Meniera.
Jednostronny ubytek błony bębenkowej
Przewlekłe stany zapalne jam bocznych nosa.2-342-34
Wrodzone i nabyte zniekształcenie nosa i jamy

nosogardłowej uniemożliwiające swobodne oddychanie

przez nos. Przerosty tkanki adenoidalnej jamy

gardła i nosa uniemożliwiające oddychanie przez

nos.

Zanikowy cuchnący nieżyt nosa.4444
Twardziel. Gruźlica nosa. Nowotwory złośliwe.
Promienica
Zniekształcenie szczęki górnej, dolnej i

podniebienia twardego, wrodzone i nabyte,

upośledzające wymowę, utrudniające spożywanie

pokarmów.

4444
Znacznego stopnia zniekształcenia twarzy budzące

odrazę u otoczenia

Stany zapalne jamy ustnej, języka, gardła i krtani

o ciężkim przebiegu, wymagające długiego leczenia

(gruźlica, twardziel, promienica).

4444
Ślinienie patologiczne, przetoki ślinowe.

Nowotwory złośliwe jamy ustnej, gardła i krtani

oraz nowotwory dobrotliwe, jeżeli powodują duże

zaburzenia wymowy, oddychania lub spożywania

pokarmów

Dużego stopnia braki w uzębieniu nie uzupełnione

protezami lub przewlekłe stany zapalne dziąseł,

jak również przyzębica, jeżeli wyraźnie

upośledzają zdolność żucia

2-342-34
11) Choroby skóry - upośledzające sprawność ustroju.

Przewlekłe choroby skóry wzbudzające odrazę w

otoczeniu. Nowotwory powłok zewnętrznych łagodne

upośledzające sprawność ustroju ze względu na

umiejscowienie.

4444
Nowotwory złośliwe
12) Choroby węzłów chłonnych - obwodowych

upośledzające sprawność ustroju (np. gruźlica,

promienica). Przewlekłe ropienie węzłów chłonnych

(przetoki).

4444
Ziarnica i nowotwory węzłów chłonnych
13) ***)Przepukliny - pachwinowe, udowe, mosznowe,

przepukliny pooperacyjne.

4444
Rozstępy mięśni prostych brzucha
14) Guzy krwawnicze odbytu z owrzodzeniami, powikłane

częstymi krwawieniami.

2-442-44
Przetoki odbytu. Wypadnięcia nawykowe śluzówki

odbytu

Nowotwory odbytu4444
15) Żylaki kończyn dolnych (postać guzowata ze

ścieńczeniem ścianek naczynia i zmianami

troficznymi skóry).

2-442-44
Zapalenie naczyń zakrzepowe nawracające.
Zapalenie naczyń zakrzepowe wędrujące
16) Choroby weneryczne przewlekłe, czynne4444
17) Choroby kobiece: przewlekłe stany zapalne macicy,

przydatków lub wiązadeł miednicy małej. Znaczne

nieprawidłowości położenia macicy. Zrosty macicy i

przydatków z narządami miednicy małej powodujące

znaczne dolegliwości.

4444
Krwawienia maciczne nieprawidłowe.
Nowotwory
18) Choroby zakaźne i pasożytnicze zagrażające

otoczeniu oraz o znaczeniu epidemicznym

4444
Nosicielstwo duru brzusznego, durów rzekomych i

czerwonki

4444
19) Wszystkie nie wymienione w powyższym wykazie

choroby i ułomności niewątpliwie uniemożliwiające

pracę zawodową na statkach morskich

4444

*) Konieczne orzeczenie okulisty.

**) K - orzeczenie zastrzeżone dla komisji lekarskiej.

***) Po zabiegu chirurgicznym usprawniającym zatrudnienie dozwolone.

ZAŁĄCZNIK Nr 2

WYKAZ STANÓW CHOROBOWYCH I UŁOMNOŚCI UNIEMOŻLIWIAJĄCYCH WYKONYWANIE RYBOŁÓWSTWA MORSKIEGO NA WŁASNY RACHUNEK

1. Wady rozwojowe i ułomności nabyte, wyraźnie upośledzające sprawność ustroju, a w szczególności:

1) częściowy lub całkowity brak kończyny górnej lub dolnej,

2) brak palców upośledzający w znacznym stopniu zdolność wykonywania pracy,

3) ograniczenie ruchów w stawie lub stawach, upośledzające w znacznym stopniu zdolność wykonywania pracy,

4) zaniki mięśniowe ograniczające w znacznym stopniu sprawność ustroju.

2. Choroby psychiczne.

3. Padaczka.

4. Gruźlica w okresie czynnym.

5. Choroby układu krążenia w okresie niewydolności (ostrej i przewlekłej).

6. Zaburzenia równowagi oraz wady i zaburzenia słuchu z jedno lub obustronnym osłabieniem słuchu ze zdolnością słyszenia szeptu z odległości poniżej 3 m.

7. Nieprawidłowości i schorzenia narządu wzroku:

1) ślepota lub brak gałki ocznej,

2) daltonizm,

3) ostrość wzroku bez korekcji szkłami: jednego oka mniej niż 0,5, drugiego oka mniej niż 0,3 albo mniej niż 0,4 w każdym oku,

4) łzawienie z powodu zwężenia kanałów łzowych lub innych przyczyn,

5) przewlekłe choroby naczyniówki, siatkówki i nerwu wzrokowego,

6) inne schorzenia upośledzające czynności narządu wzroku.

8. Przepukliny wewnętrzne i zewnętrzne bez względu na umiejscowienie i pochodzenie.

9. Nosicielstwo duru brzusznego, durów rzekomych lub czerwonki bakteryjnej.

10. Choroby zakaźne i pasożytnicze.

11. Inne schodzenia nie wymienione w wykazie, jeżeli znacznie upośledzają sprawność ustroju.