Warunki zaliczania rolniczych spółdzielni produkcyjnych do spółdzielni wyższego typu dla celów zaopatrzenia emerytalnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1962.43.208

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1962 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 12 lipca 1962 r.
w sprawie warunków zaliczania rolniczych spółdzielni produkcyjnych do spółdzielni wyższego typu dla celów zaopatrzenia emerytalnego.

Na podstawie art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 28 czerwca 1962 r. o zaopatrzeniu emerytalnym członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych oraz ich rodzin i domowników (Dz. U. Nr 37, poz. 165) zarządza się, co następuje:
Ilekroć w dalszych przepisach rozporządzenia użyto określenia "spółdzielnia", należy przez to rozumieć rolniczą spółdzielnię produkcyjną.
1.
Do spółdzielni wyższego typu w rozumieniu art. 2 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych oraz ich rodzin i domowników (Dz. U. Nr 37, poz. 165) zalicza się spółdzielnię prowadzącą zespołowo produkcję roślinną i zwierzęcą pod warunkiem, że:
1)
do zespołowej uprawy włączone zostały wszystkie grunty członków spółdzielni,
2)
w osobistym użytkowaniu członka i jego rodziny pozostaje działka przyzagrodowa o obszarze nie większym niż 0,6 ha użytków rolnych, bydło w ilości nie większej niż 2 sztuki oraz pozostały inwentarz żywy w ilościach nie przekraczających norm określonych w statucie spółdzielni,
3)
prowadzona przez spółdzielnię hodowla zespołowa osiągnęła w przeliczeniu na 100 ha zespołowych użytków rolnych, z zastrzeżeniem przepisu ust. 2, obsadę wynoszącą co najmniej 20 sztuk przeliczeniowych inwentarza żywego obejmującego bydło, trzodę chlewną, owce i drób dorosły przyjmując, że:
a)
jedna sztuka bydła odpowiada jednej sztuce przeliczeniowej,
b)
jedna sztuka trzody chlewnej odpowiada 0,15 sztuki przeliczeniowej,
c)
jedna owca odpowiada 0,08 sztuki przeliczeniowej,
d)
jedna sztuka drobiu dorosłego odpowiada 0,02 sztuki przeliczeniowej.
2.
Do zespołowych użytków rolnych będących podstawą do przeliczenia obsady zwierząt w hodowli zespołowej (ust. 1 pkt 3) wlicza się wkłady gruntowe członków, którzy przystąpili do istniejącej już spółdzielni, oraz grunty przejęte przez spółdzielnię w zagospodarowanie dopiero po upływie 3 lat od włączenia tych gruntów do zespołowej gospodarki.
Spółdzielnia nie traci charakteru spółdzielni wyższego typu mimo, że przestała spełniać warunek określony w § 2 ust. 1 pkt 3, jeżeli nastąpiło to z przyczyn od niej niezależnych, jak ustawowe zwalczanie gruźlicy bydła, wypadki losowe, klęski, żywiołowe, klęska nieurodzaju, epidemie chorób zwierzęcych, o ile stan ten nie trwa dłużej niż 2 lata.
Właściwy do spraw rolnych organ prezydium powiatowej (miejskiej w mieście stanowiącym powiat, dzielnicowej w mieście wyłączonym z województwa) rady narodowej obowiązany jest w terminie do dnia 31 marca każdego roku przesłać do właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wykaz spółdzielni zaliczonych do spółdzielni wyższego typu. Pierwszy wykaz powinien być przesłany w terminie jednego miesiąca od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1962 r.