Rozdział 3 - Plan batymetryczny akwenu - Warunki techniczne użytkowania oraz szczegółowy zakres kontroli morskich budowli hydrotechnicznych.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2006.206.1516
Akt obowiązującyWersja od: 17 listopada 2006 r.
Rozdział 3
Plan batymetryczny akwenu
Plan batymetryczny akwenu
§ 88.
1.
Plan batymetryczny akwenu jest zapisem wykonanych pomiarów hydrograficznych, opracowanym zgodnie z obowiązującymi przepisami służby hydrograficznej, służącym w szczególności do ustalenia:1)
głębokości nawigacyjnej (Hn);2)
głębokości nawigacyjnej aktualnej (Hna);3)
przegłębień dna;4)
spłyceń dna.2.
Dokładność pomiarów batymetrycznych wykorzystywanych do opracowania planu batymetrycznego nie może być mniejsza niż określona w obowiązujących przepisach, o których mowa w ust. 1.§ 89.
1.
Plan batymetryczny akwenu jest wykorzystywany przez właściciela, zarządcę lub użytkownika budowli morskiej oraz przez właściwe organy przy określaniu stateczności tych budowli.2.
Wyróżnia się następujące rodzaje planów batymetrycznych akwenu:1)
okresowe;2)
kontrolne;3)
awaryjne.§ 90.
1.
Okresowe plany batymetryczne akwenu sporządza się:1)
co 2 lata - przy nieregularnym użytkowaniu akwenów i budowli morskich oraz dla stoczniowych konstrukcji hydrotechnicznych;2)
co 1 rok - przy regularnym użytkowaniu akwenów i budowli morskich, w tym budowli przeznaczonych do przeładunku towarów i ładunków drobnicowych, masowych i kontenerów;3)
w okresie krótszym niż rok:a)
przy intensywnym użytkowaniu akwenów i budowli morskich, przy których odbywa się przeładunek ładunków masowych luzem oraz gdy ładunek ten wpada do akwenu i mogą wystąpić duże spłycenia dna,b)
przy budowlach morskich wchodzących w skład terminali pasażerskich, promowych, paliwowych, gazowych oraz paliwowo-gazowych,c)
w przypadku konieczności użytkowania budowli morskiej będącej w stanie przedawaryjnym,d)
dla stanowisk stacji prób statków na uwięzi.2.
Ustalenie okresu krótszego niż rok, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, należy określić w dokumentach kontroli okresowych.§ 91.
Kontrolne lub awaryjne plany batymetryczne akwenu należy wykonywać w przypadku:1)
wykonania robót czerpalnych;2)
wykonania robót zasypowych, w celu likwidacji przegłębień dna;3)
konieczności uzyskania decyzji o zmianie sposobu użytkowania budowli morskiej, w szczególności przed obciążeniem budowli morskiej dźwignicą wywołującą większe lub bardziej niekorzystne obciążenia;4)
stwierdzenia użycia śruby przez statek zacumowany do budowli morskiej, nieprzystosowanej do takiego użytkowania;5)
po każdym sztormie, który wywołał określone w dokumentacji maksymalne falowanie na akwenie przy morskiej budowli hydrotechnicznej - w szczególności dla falochronów;6)
każdorazowo po zaistniałej awarii budowli morskiej.§ 92.
Dla zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi jednostek pływających właściwe są wyłącznie plany batymetryczne akwenu wykonane lub sprawdzone, na podstawie przepisów odrębnych, przez właściwe urzędy morskie albo Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej.