Rozdział 14 - Użytkowanie instalacji gazowej zasilanej gazem płynnym - Warunki techniczne użytkowania budynków mieszkalnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1999.74.836

Akt obowiązujący
Wersja od: 19 grudnia 2009 r.

Rozdział  14

Użytkowanie instalacji gazowej zasilanej gazem płynnym

§  48. [Główna próba szczelności; sprawdzenie szczelności instalacji gazowej zasilanej z butli gazowej]
1.
Instalacja gazowa zasilana gazem płynnym, w której długość nieelastycznego przewodu z rury stalowej przekracza 2,0 m, powinna być, po jej wymianie lub remoncie, poddana głównej próbie szczelności, o której mowa w § 44.
2.
Instalacja gazowa zasilana z butli gazowej, w której długość przewodu nieelastycznego z rury stalowej nie przekracza 2,0 m, powinna być, po jej wymianie lub remoncie, poddana sprawdzeniu szczelności pod ciśnieniem roboczym gazu.
3.
Sprawdzenie, o którym mowa w ust. 2, powinno być wykonywane niezwłocznie po każdej wymianie butli gazowej oraz po wymianie przewodu, o którym mowa w § 49.
4.
Sprawdzenie szczelności przy wymianie butli gazowej przeprowadza użytkownik instalacji, zgodnie z instrukcją otrzymaną od rozprowadzającego butle, lub przedstawiciel dostawcy gazu, w przypadku gdy z użytkownikiem lokalu została zawarta umowa o dostarczanie gazu w butlach.
§  49. [Przewody elastyczne do połączenia pojedynczego urządzenia gazowego z reduktorem ciśnienia gazu na butli]
W przypadku stosowania przewodu elastycznego do połączenia pojedynczego urządzenia gazowego z reduktorem ciśnienia gazu na butli, przewód taki powinien mieć oznaczoną graniczną datę użytkowania. Jeżeli termin użytkowania upłynął, przewód należy wymienić na nowy.
§  50. [Zasilanie instalacji gazu płynnego z baterii butli]
1.
W przypadku zasilania instalacji gazu płynnego z baterii butli:
1)
ilość butli w baterii nie może być większa niż 10 sztuk,
2)
na króćcu przyłączeniowym każdej butli należy zamontować zawór - ogranicznik nadmiernego wypływu,
3)
baterię należy ustawiać przy ścianie nie posiadającej otworów do wysokości co najmniej 2 m; odległość baterii mierzona w rzucie poziomym powinna wynosić co najmniej 2 m od krawędzi najbliższych otworów okiennych i drzwiowych oraz od studzienek kanalizacyjnych, otworów wentylacyjnych, urządzeń i instalacji elektrycznych, źródeł ciepła i materiałów łatwo palnych,
4)
butle należy ustawiać na podłożu gwarantującym stabilność, nie iskrzącym, niepalnym, zaworami do góry oraz zabezpieczyć je przed przewróceniem się,
5)
po każdej wymianie butli w baterii należy sprawdzić szczelność połączeń zgodnie z warunkami określonymi w instrukcji użytkowania tej baterii,
6)
miejsce ustawienia butli powinno być oznakowane i zabezpieczone przed dostępem osób trzecich.
2.
Sprawdzenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 5, przeprowadza użytkownik instalacji gazu płynnego lub przedstawiciel dostawcy gazu, jeżeli wynika to z umowy o dostarczanie gazu płynnego.
§  51. [Użytkowanie instalacji gazu płynnego zasilanej ze zbiornika lub grupy zbiorników]
Instalacja gazu płynnego zasilana ze zbiornika lub grupy zbiorników może być użytkowana, jeżeli:
1)
po jej wykonaniu lub remoncie dokonano odbioru technicznego,
2)
wykonano główną próbę szczelności przyłącza według zasad określonych w § 44,
3)
zbiornik został zarejestrowany we właściwym terenowo urzędzie dozoru technicznego.