Rozdział 13 - Użytkowanie instalacji i urządzeń gazowych - Warunki techniczne użytkowania budynków mieszkalnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1999.74.836

Akt obowiązujący
Wersja od: 19 grudnia 2009 r.

Rozdział  13

Użytkowanie instalacji i urządzeń gazowych

§  43. [Podstawowe wymagania w zakresie instalacji gazowej]
Instalacja gazowa powinna w okresie jej użytkowania zapewniać możliwość bezpiecznego korzystania z urządzeń gazowych, zgodnego z warunkami założonymi w projekcie tej instalacji.
§  44. [Główna próba szczelności]
1.
W przypadku:
1)
wykonania nowej instalacji gazowej,
2)
jej przebudowy lub remontu,
3)
wyłączenia jej z użytkowania na okres dłuższy niż 6 miesięcy

- należy przed przekazaniem jej do użytkowania przeprowadzić główną próbę szczelności.

2.
Główną próbę szczelności przeprowadza się odrębnie dla części instalacji przed gazomierzami oraz odrębnie dla pozostałej części instalacji z pominięciem gazomierzy.
3.
Główną próbę szczelności przeprowadza się na instalacji nie posiadającej zabezpieczenia antykorozyjnego, po jej oczyszczeniu, zaślepieniu końcówek, otwarciu kurków i odłączeniu odbiorników gazu.
4.
Manometr użyty do przeprowadzenia głównej próby szczelności powinien spełniać wymagania klasy 0,6 i posiadać świadectwo legalizacji.
5.
Zakres pomiarowy manometru powinien wynosić:
1)
0-0,06 MPa w przypadku ciśnienia próbnego wynoszącego 0,05 MPa,
2)
0-0,16 MPa w przypadku ciśnienia próbnego wynoszącego 0,1 MPa.
6.
Ciśnienie czynnika próbnego w czasie przeprowadzania głównej próby szczelności powinno wynosić 0,05 MPa. Dla instalacji lub jej części znajdującej się w pomieszczeniu mieszkalnym lub w pomieszczeniu zagrożonym wybuchem ciśnienie czynnika próbnego powinno wynosić 0,1 MPa.
7.
Wynik głównej próby szczelności uznaje się za pozytywny, jeżeli w czasie 30 minut od ustabilizowania się ciśnienia czynnika próbnego nie nastąpi spadek ciśnienia.
8.
Z przeprowadzenia głównej próby szczelności sporządza się protokół, który powinien być podpisany przez właściciela budynku oraz wykonawcę instalacji gazowej.
§  45. [Ponowne przeprowadzenie głównej próby szczelności]
W przypadku gdy instalacja gazowa nie została napełniona gazem w okresie 6 miesięcy od daty przeprowadzenia głównej próby szczelności - próbę tę należy przeprowadzić ponownie.
§  46. [Obowiązki w zakresie utrzymania właściwego stanu technicznego instalacji gazowej]
Do obowiązków właściciela budynku w zakresie utrzymania właściwego stanu technicznego instalacji gazowej należy:
1)
zapewnienie nadzoru nad wykonywaniem głównej próby szczelności,
2)
zapewnienie nadzoru nad realizacją robót konserwacyjnych, napraw i wymian oraz nadzoru nad wykonawstwem usług związanych z realizacją zaleceń wynikających z okresowych kontroli w lokalach,
3)
w przypadku stwierdzenia w toku kontroli okresowej występowania zagrożenia bezpieczeństwa użytkowników - wyłączenie z użytkowania instalacji lub jej części,
4)
występowanie do dostawcy gazu w przypadku konieczności jej napełnienia gazem,
5)
zapewnienie realizacji zaleceń pokontrolnych wydawanych przez upoważnione organy,
6)
w przypadku wystąpienia ryzyka zagrożenia bezpieczeństwa użytkowników lokali - przeprowadzenie kontroli stanu technicznego instalacji,
7)
zawiadamianie dostawcy gazu w każdym przypadku stwierdzenia uszkodzenia szafki, w której umieszczono kurek główny gazowy.
§  47. [Kontrola stanu technicznej sprawności instalacji gazowej]
Stan technicznej sprawności instalacji gazowej w budynku powinien być kontrolowany równocześnie z kontrolą stanu technicznego przewodów i kanałów wentylacyjnych oraz spalinowych.