Rozdział 3 - Zabezpieczenie przed wilgocią, korozją i nadmiernym nasłonecznieniem. - Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1980.17.62

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1995 r.

Rozdział  3

Zabezpieczenie przed wilgocią, korozją i nadmiernym nasłonecznieniem.

§  253.
1.
Budynki oraz związane z nimi urządzenia należy zabezpieczać przed szkodliwymi wpływami opadów atmosferycznych i wody gruntowej oraz przed innymi czynnikami powodującymi korozję, a także przed szkodliwymi skutkami użytkowania.
2.
W budynkach zagrożonych korozją:
1)
rozwiązania konstrukcyjnobudowlane powinny umożliwiać wymianę skorodowanych elementów,
2)
powierzchnia narażona na szkodliwe działania agresywnych pyłów, cieczy lub gazów powinna być dostępna do łatwego jej oczyszczenia.
3.
W budynkach wymagających konserwacji należy zapewnić bezpośredni dostęp do elementów podlegających konserwacji.
§  254.
W budynkach należy wykonać izolację poziomą i pionową w sposób uniemożliwiający kapilarne podnoszenie poziomu wody gruntowej przez konstrukcję ścian i stropów oraz zabezpieczający ściany i podłogi budynku, stykające się z gruntem, przed zawilgoceniem.
§  255.
Budynki powinny mieć cokoły o wysokości co najmniej 0,3 m powyżej terenu, wykonane z materiałów odpornych na działanie wilgoci, oraz urządzenia zapewniające odprowadzenie wód opadowych od budynku.
§  256.
Zagłębienie posadzki pomieszczeń poniżej poziomu wody gruntowej jest dopuszczalne tylko w wyjątkowych, uzasadnionych wypadkach, pod warunkiem wykonania odpowiedniej izolacji wodoszczelnej.
§  257.
1.
Powierzchnie przegród budowlanych w pomieszczeniach, w których ze względu na ich przeznaczenie może występować skraplanie się pary lub zawilgocenie przewodów instalacyjnych, powinny być wykonane z materiałów niewrażliwych na zawilgocenie, nienasiąkliwych i łatwo zmywalnych.
2.
Elementy konstrukcyjne oraz zewnętrzne przegrody budowlane budynków powinny być zabezpieczone przed skraplaniem się pary wodnej w warstwach izolacji termicznej przez właściwe rozwiązanie techniczne pod względem konstrukcji, doboru materiałów, wentylacji i ogrzewania.
§  258.
Posadzki na tarasach oraz posadzki w pomieszczeniach, narażone na działanie wody, powinny być wykonane z materiałów nieprzepuszczalnych, nienasiąkliwych, łatwo zmywalnych i mieć izolację wodoszczelną oraz w razie potrzeby urządzenia do odprowadzania wody.
§  259.
Elementy drewniane i inne wykonane z materiałów organicznych należy w odpowiedni sposób zabezpieczyć przed wilgocią i korozją biologiczną.
§  260.
1.
Jeżeli ze względu na położenie otworów okiennych w stosunku do stron świata lub na charakter użytkowy pomieszczenia może powstać uciążliwe przegrzanie pomieszczeń albo olśnienie pracowników przez promienie słoneczne lub przez odblaski od płaszczyzny roboczej, należy stosować skuteczne zabezpieczenia wewnętrzne lub zewnętrzne.
2.
Jako zabezpieczenie przed nadmiernym nasłonecznieniem należy stosować:
1)
w otworach okiennych - specjalne gatunki szkła rozpraszającego i nie przepuszczającego promieni podczerwonych,
2)
zasłony mające urządzenia do łatwego regulowania ich położenia z poziomu podłogi lub pomostu,
3)
stałe przesłony, żaluzje, daszki lub markizy.