Rozdział 2 - Zabezpieczenie przed hałasem i drganiami. - Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1980.17.62

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1995 r.

Rozdział  2

Zabezpieczenie przed hałasem i drganiami.

§  250.
1.
Budynki mieszkalne, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej powinny być sytuowane w miejscach najmniej narażonych na uciążliwości powodowane dźwiękami i drganiami pochodzącymi z zewnątrz.
2.
Budynki lub urządzenia, które ze względu na prowadzoną w nich działalność lub sposób eksploatacji mogą stwarzać uciążliwe dla otoczenia dźwięki lub drgania, należy sytuować i projektować tak, aby te dźwięki lub drgania nie powodowały uciążliwości dla otoczenia.
3.
Ściany zewnętrzne, otwory okienne, ściany wewnętrzne oddzielające poszczególne mieszkania, pomieszczenia lub zespoły pomieszczeń, ściany klatek schodowych i szybów dźwigowych oraz stropy między kondygnacjami powinny zapewniać wymaganą ochronę przed przenikaniem dźwięków lub drgań.
§  251.
Sposób posadowienia i łączenia hydroforów, sprężarek, pomp, wentylatorów i podobnych urządzeń oraz sposób zamocowania przewodów wentylacyjnych, wodociągowych, kanalizacyjnych i innych do elementów konstrukcyjnych budynku powinien zapobiegać powstawaniu i rozchodzeniu się dźwięków i drgań do innych pomieszczeń budynku.
§  252.
Budynki oraz urządzenia i instalacje w zakładach pracy, w których ze względu na sposób użytkowania powstają dźwięki lub drgania uciążliwe dla pracowników i otoczenia, należy zaopatrzyć w odpowiednie zabezpieczenia, przy czym maksymalny poziom dźwięków i drgań emitowanych na zewnątrz nie powinien przekraczać dopuszczalnych wartości.