Rozdział 1 - Przechowywanie cieczy palnych w budynkach zaliczonych do kategorii zagrożenia ludzi. - Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1980.17.62

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1995 r.

Rozdział  1

Przechowywanie cieczy palnych w budynkach zaliczonych do kategorii zagrożenia ludzi.

§  246.
1.
Ciecze palne w zależności od temperatury zapłonu dzieli się na klasy niebezpieczeństwa pożarowego cieczy:
1)
klasa I - ciecze o temperaturze zapłonu do 21oC,
2)
klasa II - ciecze o temperaturze zapłonu powyżej 21oC do 55oC,
3)
klasa III - ciecze o temperaturze zapłonu powyżej 55oC do 100oC.
2.
Cieczy o temperaturze zapłonu powyżej 100oC nie zalicza się do żadnej z klas niebezpieczeństwa pożarowego cieczy.
3.
Dopuszczalne ilości cieczy palnych i sposób ich przechowywania w różnych pomieszczeniach budynków zaliczonych do kategorii zagrożenia ludzi określają odrębne przepisy.
4.
Przekroczenie dopuszczalnej ilości przechowywanych lub stosowanych cieczy palnych w pomieszczeniach budynków zaliczonych do kategorii zagrożenia ludzi wymaga przekwalifikowania pomieszczeń do odpowiedniej kategorii niebezpieczeństwa pożarowego.
§  247.
Sytuowanie pomieszczeń zaliczonych do I i II kategorii niebezpieczeństwa pożarowego w budynkach zaliczonych do kategorii zagrożenia ludzi jest zabronione, z wyjątkiem budynków użyteczności publicznej, w których ze względu na ich przeznaczenie lub zasady użytkowania jest konieczne usytuowanie takich pomieszczeń. W tych wypadkach pomieszczenia te powinny być sytuowane na najwyższej kondygnacji budynku oraz spełniać warunki techniczne ustalone dla pomieszczeń zaliczonych do I lub II kategorii niebezpieczeństwa pożarowego, a także powinny być wyposażone w stałe urządzenia gaśnicze.
§  248.
1.
Pomieszczenia magazynowe, przeznaczone do przechowywania cieczy palnych, znajdujące się w budynkach zaliczonych do kategorii zagrożenia ludzi, powinny być oddzielone od pomieszczeń sąsiednich ścianami i stropami oddzieleń przeciwpożarowych zgodnie z § 202.
2.
Pomieszczenia, o których mowa w ust. 1, należy zabezpieczyć przed możliwością wypłynięcia cieczy na zewnątrz lub do pomieszczeń sąsiednich.
§  249.
Pomieszczenia, o których mowa w § 248, przeznaczone do przechowywania cieczy palnych powinny spełniać następujące warunki:
1)
nie mogą mieć połączenia bezpośredniego z innymi pomieszczeniami, w których znajduje się lub może znajdować się ogień otwarty,
2)
nie mogą mieć żadnych odpływów na zewnątrz i do kanalizacji ogólnej oraz otworów łączących je z przewodami dymowymi i wentylacji ogólnej budynku,
3)
powinny mieć ogrzewanie i instalacje elektryczne odpowiadające wymaganiom przepisów dotyczących warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać te instalacje ze względu na niebezpieczeństwo pożaru lub wybuchu,
4)
powinny mieć wentylację zapewniającą wymaganą wymianę powietrza,
5)
powinny mieć podłogę wykonaną z materiałów co najmniej trudno zapalnych i nienasiąkliwych,
6)
powinny mieć drzwi przeciwpożarowe o klasie 0,5 odporności ogniowej, otwierane na zewnątrz pomieszczenia, otwory okienne, zabezpieczone przed możliwością zaprószenia ognia z zewnątrz i odpowiednie zabezpieczenie przed nagrzaniem pomieszczenia promieniami słonecznymi.