Rozdział 6 - Schody, pochylnie, balkony, loggie, portfenetry, balustrady i podokienniki wewnętrzne. - Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1980.17.62

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1995 r.

Rozdział  6

Schody, pochylnie, balkony, loggie, portfenetry, balustrady i podokienniki wewnętrzne.

§  52.
1.
Drzwi wejściowe do budynku oraz układ komunikacji poziomej i pionowej powinny być dostosowane do potrzeb użytkowych i ewakuacyjnych oraz umożliwiać dogodny transport mebli i noszy w pozycji poziomej.
2.
Wymiary użytkowe elementów klatek schodowych w budynkach lub w ich częściach o różnym przeznaczeniu określa poniższa tabela:
Lp.Rodzaje budynków Przeznaczenie schodów Minimalna szerokość użytkowa w m Maksymalna wysokość stopni w m
biegu spocznika
12 3 4 5 6
1budynki jednorodzinne i mieszkania dwupoziomowe połączenie:
- kondygnacji mieszkalnych 0,7 0,8 0,19
- piwnic i poddaszy 0,7 0,8 0,2
2budynki mieszkalne wielorodzinne bez dźwigów osobowo-towarowychpołączenie:
- kondygnacji mieszkalnych 1,2 1,5 0,165
- piwnic i poddaszy 1 1,1 0,19
3budynki mieszkalne wielorodzinne z dźwigami osobowo-towarowymi połączenie:
- kondygnacji mieszkalnych 1,1 1,2 0,165
- piwnic i poddaszy 1 1,1 0,19
4budynki użyteczności publicznej oraz zbiorowego zamieszkaniapołączenie:
- kondygnacji nadziemnych i użytkowych podziemnych 1,2 1,5 0,16
- podziemi i poddaszy nie przeznaczonych na pobyt ludzi 1 1,1 0,19
5budynki lecznictwa zamkniętego połączenie:
- kondygnacji nadziemnych 1,4 1,5 0,15
- podziemi i poddaszy nie przeznaczonych na pobyt ludzi 1,1 1,2 0,19
6przedszkola i żłobki połączenie:
- kondygnacji nadziemnych 1,2 1,3 0,15
- piwnic i poddaszy 1 1,1 0,19
7zakłady produkcyjne połączenie:
- kondygnacji produkcyjnych 1,2 1,5 0,175
- podziemi i poddaszy nie przeznaczonych na pobyt ludzi 0,9 1 0,2
- pomostów roboczych i przejść nad urządzeniami 0,7 0,8 0,19
a także schody służące do:
- dorywczej obsługi maszyn i urządzeń 0,5 0,6 0,19
- ręcznego transportu ciężarów 1,2 1,5 0,175
§  53.
1.
Szerokość użytkową biegów i spoczników klatek schodowych, określoną w § 52 ust. 2, mierzy się między wykończoną powierzchnią ściany klatki schodowej a wewnętrzną krawędzią poręczy balustrady, w wypadku zaś balustrad obustronnych - w świetle wewnętrznych krawędzi poręczy balustrady.
2.
Liczba stopni w jednym biegu schodów łączących kondygnacje nadziemne powinna wynosić nie więcej niż:
1)
14 stopni w schodach budynków lecznictwa zamkniętego i przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych oraz w schodach służących do ręcznego transportu ciężarów,
2)
17 stopni w schodach innych budynków.
3.
Powierzchnia stopni i spoczników klatek schodowych powinna uniemożliwiać poślizg.
4.
Szerokość stopni zewnętrznych schodów w budynkach użyteczności publicznej powinna wynosić co najmniej 0,35 m.
5.
Schody ze stopniami zabiegowymi mogą być stosowane wyłącznie wtedy, gdy nie mają charakteru dróg ewakuacyjnych.
6.
Szerokość stopnia zabiegowego w odległości 0,4 m od poręczy balustrady powinna wynosić co najmniej 0,27 m.
7.
Schody przeznaczone do stałego transportu ciężarów powinny być oznaczone umieszczoną w widocznym miejscu informacją określającą ich dopuszczalne obciążenie.
8.
Nachylenie biegu schodów wewnętrznych powinno spełniać warunek określony wzorem: 2h + s = 0,6-0,65 m, gdzie h oznacza wysokość stopnia, s - jego szerokość.
9.
Nachylenie schodów ruchomych nie powinno przekraczać 60%.
§  54.
1.
W budynkach użyteczności publicznej należy zapewnić dojazd na kondygnacje ogólnodostępne osobom niepełnosprawnym, poruszającym się z użyciem wózków inwalidzkich, przez zastosowanie odpowiednich pochylni prowadzących na poziom parteru lub zapewnienie dostępu do dźwigu z poziomu terenu.
2.
Poziom posadzek parteru ogólnodostępnych pomieszczeń w budynkach użyteczności publicznej powinien być ujednolicony. W razie konieczności zróżnicowania poziomów pomieszczeń należy przewidzieć pochylnie lub odpowiednio przystosowane dźwigi, umożliwiające korzystanie z tych pomieszczeń osobom niepełnosprawnym, poruszającym się z użyciem wózków inwalidzkich.
3.
W budynkach mieszkalnych wyposażonych w dźwigi należy zapewnić osobom niepełnosprawnym, poruszającym się z użyciem wózków inwalidzkich, dostęp do dźwigu z poziomu terenu lub z poziomu parteru przez zastosowanie odpowiedniej pochylni. W budynkach mieszkalnych nie wyposażonych w dźwigi mieszkania dla osób niepełnosprawnych należy sytuować na parterze, stosując do tych mieszkań odpowiednie pochylnie.
4.
Wymiary drzwi i kabin dźwigów mających służyć osobom niepełnosprawnym powinny umożliwiać swobodny wjazd i wyjazd wózka inwalidzkiego.
5.
Pochylnie przeznaczone dla osób niepełnosprawnych, poruszających się z użyciem wózków inwalidzkich, powinny mieć szerokość co najmniej 1,2 m i być zaopatrzone w krawężniki. Wymiary płaszczyzny spocznika przy wejściu powinny umożliwiać swobodne manewrowanie wózkiem.
6.
Związane z pochylnią drzwi wejściowe powinny mieć szerokość w świetle ościeżnicy co najmniej 0,9 m. W razie projektowania drzwi zewnętrznych dwuskrzydłowych szerokość skrzydła zasadniczego nie może być mniejsza niż 1 m. Stosowanie drzwi wahadłowych lub obrotowych jest zabronione.
§  55.
1.
Maksymalne nachylenie pochylni związanych z budynkami nie może przekraczać:
1)
5% dla pochylni umożliwiających dogodny wjazd wózków dla osób niepełnosprawnych do budynków,
2)
10% dla pochylni do budynków żłobków,
3)
10% dla pochylni służących do ruchu pieszego,
4)
15% dla pochylni samochodowych w garażach wielokondygnacyjnych,
5)
25% dla pochylni zewnętrznych do garaży indywidualnych.
2.
Nawierzchnia pochylni powinna być szorstka lub karbowana.
3.
Przepisy ust. 1 nie naruszają wymagań co do nachylenia pochylni, określonych w przepisach dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.
§  56.
1.
Pochylnie i schody zewnętrzne, które mają więcej niż 5 stopni i których szerokość nie przekracza 1,5 m, powinny być zaopatrzone w poręcz jednostronną; jeżeli szerokość pochylni lub biegu schodów jest większa niż 1,5 m, poręcze powinny być dwustronne, zamocowane w ścianie lub na balustradzie.
2.
Schody zewnętrzne, które mają więcej niż 5 stopni i nachylenie powyżej 35%, oraz pochylnie przeznaczone dla wózków osób niepełnosprawnych powinny mieć obustronne poręcze na wysokości 0,9-1,1 m.
§  57.
1.
Balustrady klatek schodowych oraz pochylni od strony nie ograniczonej ścianą, w zależności od przeznaczenia budynku, powinny spełniać co najmniej warunki określone w poniższej tabeli:
Lp. Wymiary balustrad w metrachWarunki dodatkowe
Rodzaje budynków wysokość mierzona od krawędzi poziomej stopnia do wierzchu balustradyodstęp w świetle między pionowymi prętami
1budynki mieszkalne wielorodzinne, zbiorowego zamieszkania i użyteczności publicznej 1,1 0,12 --
2budynki szkolne oraz przeznaczone na pobyt dzieci i młodzieży 1,1 0,12 zabezpieczenie przed wspinaniem i zsuwaniem się dzieci
3budynki mieszkalne jednorodzinne, małe domy mieszkalne, budynki pensjonatowe, turystyczne itp., do dwóch kondygnacji 0,9 0,12 --
4budynki produkcyjne, usługowe oraz magazynowe 1,1 0,15 --
2.
Warunki określone w tabeli pod lp. 1 nie dotyczą balustrad jednopłaszczyznowych, których wysokość przy spocznikach powinna wynosić co najmniej 0,9 m.
§  58.
Dopuszcza się stosowanie ażurowych biegów w schodach zewnętrznych oraz wewnętrznych budynków służących celom turystyki i wypoczynku do dwóch kondygnacji, w budynkach jednorodzinnych oraz w budynkach zakładów pracy, jako dojścia do stanowisk pracy.
§  59.
1.
Szerokość użytkowa balkonów i loggii powinna wynosić co najmniej 0,9 m, z zachowaniem przepisów o minimum nasłonecznienia pomieszczeń.
2.
Balkony i wykusze, łącznie ze wspornikami, powinny być umieszczone na wysokości co najmniej 3 m nad poziomem chodnika przeznaczonego dla ruchu publicznego.
3.
W budynkach o wysokości powyżej 55 m nie należy przewidywać balkonów i loggii.
§  60.
1.
Balustrady balkonów, loggii, portfenetrów, galerii i tarasów powinny w zakresie wysokości i odstępów między piętrami odpowiadać warunkom określonym w § 57 ust. 1.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy budynków jednorodzinnych, pensjonatowych i służących celom turystyki i wypoczynku do dwóch kondygnacji, w których wysokość balustrad powinna wynosić co najmniej 0,9 m.
3.
Odległość dolnej ramy balustradowej od płyty balkonu, loggii, galerii i tarasu nie powinna przekraczać 0,12 m.
4.
Balustrady w budynkach powinny mieć konstrukcję zapobiegającą możliwości wypadnięcia dziecka. Ponadto w budynkach mieszkalnych oraz przeznaczonych na pobyt dzieci, a także w budynkach służby zdrowia konstrukcja balustrad powinna uniemożliwiać wspinanie się dzieci.
5.
Stosowanie płyt jako wypełnienia balustrad jest dopuszczalne wyłącznie z użyciem materiałów nie kruszących się (np. ze szkła zbrojonego) oraz zapewnieniem takiego umocowania płyt, które by zabezpieczało przed ich wypadaniem.
§  61.
Balustrady odgraniczające poziomy widowni hal sportowych, stadionów, teatrów i kin powinny w zakresie wysokości odpowiadać istniejącym potrzebom i nie ograniczać widoczności.
§  62.
Pomosty obsługi, galerie robocze, galerie ewakuacyjne itp. w pomieszczeniach zakładów pracy, wzniesione ponad 1 m nad poziom podłogi, należy zabezpieczać balustradą o wysokości co najmniej 1,1 m, z poprzeczką w połowie tej wysokości, oraz krawężnikami o wysokości co najmniej 0,15 m.
§  63.
1.
W budynkach o wysokości do 25 m na drugiej i wyższych kondygnacjach wysokość między górną krawędzią wewnętrznego podokiennika okna otwieranego a poziomem podłogi powinna wynosić co najmniej 0,85 m.
2.
Wysokość podokiennika określona w ust. 1 może być zmniejszona pod warunkiem zabezpieczenia elementów okien do wysokości 0,85 m od podłogi osłoną spełniającą wymagania § 60 ust. 4.
§  64.
1.
W budynkach na kondygnacjach znajdujących się powyżej 25 m, w których poziom górnej krawędzi podokiennika znajduje się na wysokości 0,85 m od podłogi, otwory okienne należy zabezpieczyć osłoną do wysokości 1,1 m od poziomu podłogi.
2.
Osłony, o których mowa w ust. 1, nie są wymagane w razie zastosowania podokiennika o wysokości 1,1 m od poziomu podłogi albo zastosowania szerszego podokiennika, przy którym suma szerokości podokiennika i jego wysokości nad poziomem podłogi wynosi co najmniej 1,2 m.
3.
Wymagań określonych w ust. 1 i 2 nie stosuje się do otworów okiennych, umieszczonych w loggiach lub przy balkonach, tarasach nad pomieszczeniami i galeriach, zabezpieczonych balustradami o wysokości 1,1 m.