Rozdział 10 - Ogrzewanie budynków. - Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1980.17.62

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1995 r.

Rozdział  10

Ogrzewanie budynków.

§  87.
1.
Budynki z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi i inne budynki, dla których wymagana temperatura została określona w normach, powinny mieć urządzenia ogrzewcze, zapewniające utrzymanie właściwej temperatury wewnętrznej, odpowiadającej warunkom użytkowania i funkcji tych pomieszczeń oraz przepisom i normom.
2.
Budynki powinny być ogrzewane za pomocą instalacji centralnego ogrzewania.
3.
W budynkach do 3 kondygnacji włącznie, z wyjątkiem budynków służby zdrowia i opieki społecznej, budynków przeznaczonych dla dzieci i młodzieży oraz budynków, w których nie jest dopuszczane ze względów technologicznych, mogą być stosowane trzony kuchenne i piece opalane paliwem stałym.
§  88.
1.
Instalacje centralnego ogrzewania powinny być wyposażone w urządzenia zapewniające utrzymanie w pomieszczeniach właściwej temperatury oraz umożliwiające regulację przepływu czynnika grzejnego.
2.
Przewody i grzejniki instalacji centralnego ogrzewania w pomieszczeniach narażonych na gwałtowny dopływ chłodnego powietrza (np. w przedsionkach klatek schodowych) powinny być w sposób trwały zabezpieczone przed ujemnymi skutkami ochłodzenia powietrza, a zwłaszcza przed zamarzaniem czynnika grzejnego.
3. 7
Przy grzejnikach instalacji centralnego ogrzewania zamontowanych wewnątrz lokali lub wydzielonych pomieszczeń należy stosować zawory z głowicami termostatycznymi.
§  89. 8
 
1.
W razie usytuowania budynku na terenie uzbrojonym w sieć scentralizowanego zaopatrzenia w energię cieplną budynek powinien być wyposażony w instalację centralnego ogrzewania zasilaną z tej sieci zgodnie z warunkami dostarczania energii cieplnej określonymi w odrębnych przepisach.
2.
W budynkach mieszkalnych zasilanych z sieci scentralizowanego zaopatrzenia w energię cieplną należy stosować urządzenia do pomiaru całkowitej ilości dostarczanej energii cieplnej oraz urządzenia do pomiaru ilości energii cieplnej, przeznaczonej do przygotowania centralnej ciepłej wody.
§  90.
Temperatura czynnika grzejnego w instalacji i urządzeniach centralnego ogrzewania w zakładach lecznictwa otwartego i zamkniętego, zakładach opieki społecznej, sanatoriach, prewentoriach, domach dziecka, żłobkach, przedszkolach oraz w obiektach o podobnym przeznaczeniu dla dzieci i młodzieży nie powinna przekraczać +90oC.
§  91.
Ogrzewanie elektryczne akumulacyjne należy ograniczać do szczególnie uzasadnionych wypadków, stosując je za zgodą właściwego zakładu energetycznego.
§  92.
Ze względu na niebezpieczeństwo pożaru lub wybuchu należy przestrzegać, aby:
1)
dobór rodzaju ogrzewania pomieszczeń i budynków był dokonany zgodnie z przepisami obowiązującymi w tym zakresie,
2)
kotłownie o wydajności powyżej 58 kW (50000 kcal/h) opalane olejem lub gazem, lokalizowane w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej, były oddzielone od pozostałej części budynku ścianami i stropem klasy 2 odporności ogniowej,
3)
pojedyncze boksy garażowe i drobne warsztaty z ogrzewaniem piecowym miały paleniska niedostępne z wnętrza pomieszczenia,
4)
w pomieszczeniach, w których występują łatwo zapalne lub niebezpieczne pod względem wybuchowym pyły, gazy lub pary, maksymalna temperatura czynnika grzejnego w urządzeniach ogrzewczych i przewodach znajdujących się w tych pomieszczeniach, jak też temperatura wtłaczanego do tych pomieszczeń powietrza ogrzewanego nie przekraczały wielkości ustalonych w obowiązujących w tym zakresie przepisach.
7 § 88 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 4 października 1990 r. (Dz.U.90.70.412) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 października 1990 r.
8 § 89:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 19 grudnia 1988 r. (Dz.U.88.42.333) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 stycznia 1989 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 4 października 1990 r. (Dz.U.90.70.412) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 października 1990 r.