Dział 10 - WARUNKI, JAKIM POWINNY ODPOWIADAĆ TERENOWE URZĄDZENIA BUDOWLANE. - Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1980.17.62

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1995 r.

DZIAŁ  10

WARUNKI, JAKIM POWINNY ODPOWIADAĆ TERENOWE URZĄDZENIA BUDOWLANE.

§  278.
1.
Ogrodzenia należy wykonywać w linii regulacyjnej ulicy lub drogi, jeżeli terenowy organ administracji państwowej, właściwy w sprawach pozwoleń na budowę, nie ustalił innego usytuowania.
2.
Ogrodzenia nie mogą ograniczać dostępu światła słonecznego do sąsiedniej działki ani utrudniać naturalnego spływu wód opadowych, a ponadto powinny być zharmonizowane z otoczeniem.
3.
Ogrodzenia stałe powinny być wykonywane z materiałów odpornych na wpływy atmosferyczne.
4.
Stosowanie ogrodzeń zagrażających bezpieczeństwu ludzi i zwierząt, a w szczególności stosowanie na wysokości mniejszej niż 2 m drutu kolczastego, tłuczonego szkła i podobnych materiałów jest zabronione.
5.
Bramy i furtki ogrodzeń powinny otwierać się do wewnątrz nieruchomości.
§  279.
1.
Na terenach zabudowy mieszkaniowej i usługowej oprócz oświetlenia ulic należy zapewnić również właściwe oświetlenie elektryczne dojazdów, ciągów pieszo-jezdnych, dojść do placyków gospodarczych i przejść dla pieszych oraz ogrodu osiedlowego.
2.
Wejście do każdej klatki schodowej powinno mieć odrębne oświetlenie.
3.
Płaszczyzny przed wejściami do budynków powinny być wykonane z materiałów uniemożliwiających poślizg.
§  280.
Na terenach o zróżnicowanej rzeźbie, na których znajdują się budynki mieszkalne lub użyteczności publicznej, oprócz schodów terenowych należy wykonywać pochylnie o nachyleniu umożliwiającym wjazd wózków dziecięcych i inwalidzkich.
§  281.
1.
Placyki do zabaw dziecięcych powinny być sytuowane w otoczeniu zieleni z zapewnieniem ich odpowiedniego nasłonecznienia.
2.
Placyki do zabaw dziecięcych nie mogą mieć utwardzonej nawierzchni. Odległość tych placyków od placyków gospodarczych i miejsc postoju samochodów powinny wynosić co najmniej 15 m.
3.
Górki saneczkowe nie mogą mieć zjazdu w kierunku ulic, dojazdów osiedlowych i przejść dla pieszych.
§  282.
Pokrywy urządzeń instalacji zewnętrznych oraz osłony kratowe przy drzwiach powinny być założone na poziomie chodnika.
§  283.
1.
Placyki gospodarcze powinny mieć:
1)
zadaszone pomieszczenie przeznaczone do ustawiania pojemników na odpady (dla budynków bez zsypów śmieciowych), z utwardzoną nawierzchnią mającą spadek na zewnątrz lub w kierunku wpustu kanalizacyjnego,
2)
hydrant zainstalowany w sąsiedztwie placyku do okresowego zmywania pomieszczenia do składowania pojemników,
3)
trzepak z ławką do składania dywanów.
2.
Odległość placyku gospodarczego od dojazdu do budynku nie powinna przekraczać 15 m, a od wejść do klatek schodowych - 50 m. Między dojazdem a placykiem należy przewidzieć chodnik umożliwiający przewożenie pojemników wózkiem. W razie użycia kontenerów należy stosować dojazd do placyku, odpowiadający warunkom określonym w § 30 ust. 2.
3.
Placyki gospodarcze powinny być otoczone zielenią izolującą.