Rozdział 6 - Wymagania konstrukcyjne rurociągów - Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi dalekosiężne do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1996.122.576

Akt utracił moc
Wersja od: 16 października 1996 r.

Wymagania konstrukcyjne rurociągów

§  206.
Rurociągi powinny być wykonywane z rur stalowych: bez szwu, ze szwem wzdłużnym lub ze szwem spiralnym o własnościach mechanicznych spełniających wymagania określone w odrębnych przepisach.
§  207.
Dla każdego rurociągu, w zależności od rodzaju zastosowanych rur, należy opracować technologię spawania.
§  208.
Na przejściach przez sklasyfikowane rzeki, bagna i kanały oraz tory kolejowe, autostrady i drogi międzynarodowe, krajowe i wojewódzkie grubość ścianki rury rurociągu należy zwiększyć o 20% w stosunku do grubości obliczeniowej.
§  209.
1.
Połączenia rurowe rurociągów stalowych powinny być spawane. Spoiny wzdłużne sąsiadujących ze sobą odcinków rur ze szwem powinny być przesunięte względem siebie co najmniej o 1/4 obwodu rury lub 100 mm. Odległość pomiędzy spoinami obwodowymi nie powinna być mniejsza niż dwie średnice rurociągu, nie może jednak być mniejsza niż 0,5 m.
2.
Rurociągi powinny być układane w ten sposób, aby spoiny wzdłużne znajdowały się w górnej części rurociągu o kącie 120o od pionu.
§  210.
Armatura staliwna powinna być łączona z przewodami rurowymi za pomocą spawania.
§  211.
Połączenia spawane powinny być kontrolowane w 100% metodami nieniszczącymi.
§  212.
Dopuszczalne promienie gięcia rurociągu w płaszczyźnie poziomej i pionowej powinny uwzględnić możliwość przejścia czyszczaków lub rozdzielaczy.
§  213.
Na rurociągu powinno się umieszczać rozdzielcze węzły do nadawania i odbioru urządzeń rozdzielających produkt, oczyszczających wnętrze rurociągu lub prowadzących jego kontrolę.
§  214.
Rurociągi powinny mieć zainstalowaną armaturę odcinającą:
1)
na równych odcinkach trasy w odległości od 20 do 30 km,
2)
przy zróżnicowanej rzeźbie terenu w odległościach do 10 km,
3)
na obu brzegach przeszkody wodnej, gdzie szerokość lustra wody jest większa niż 20 m,
4)
przed autostradami i torami kolejowymi od strony napływu produktu.
§  215.
Próby szczelności i wytrzymałości rurociągu należy przeprowadzać na wartość 1,2 ciśnienia roboczego.
§  216.
Odcinek rurociągu przechodzący przez przeszkodę wodną, ograniczony stacjami zaworów przed spławieniem i umieszczeniem w korycie rzeki, podlega wstępnej próbie szczelności i wytrzymałości na wartość 1,25 ciśnienia roboczego. Odcinek ten po połączeniu go z częścią liniową podlega ponownej próbie zgodnie z § 215.