Rozdział 9 - Eksploatacja, naprawy i modernizacje - Warunki techniczne dozoru technicznego dla urządzeń technicznych lub urządzeń podlegających dozorowi technicznemu w elektrowni jądrowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2016.909

Akt obowiązujący
Wersja od: 24 czerwca 2016 r.

Rozdział  9

Eksploatacja, naprawy i modernizacje

§  101.
Eksploatację urządzeń EJ prowadzi się zgodnie z przepisami rozporządzenia eksploatacyjnego oraz z pisemnymi instrukcjami lub procedurami eksploatacyjnymi, opracowanymi dla stanów i trybów eksploatacji elektrowni jądrowej, jej systemów, konstrukcji i urządzeń.
§  102.
Eksploatujący odpowiada za właściwą eksploatację oraz konserwację urządzenia EJ.
§  103.
1.
Obsługę oraz konserwację urządzeń EJ powierza się osobom:
1)
posiadającym kwalifikacje dla poszczególnych stanowisk lub zawodów - w przypadku gdy takie kwalifikacje są wymagane odrębnymi przepisami;
2)
które odbyły przeszkolenie w odpowiednim zakresie i wykazały się znajomością procedur i instrukcji eksploatacji oraz praktycznymi umiejętnościami obsługi lub konserwacji tego urządzenia, co zostało potwierdzone pozytywnym wynikiem egzaminu i uzyskanymi na jego podstawie uprawnieniami zawodowymi.
2.
Przy obsłudze urządzenia EJ przestrzega się instrukcji lub procedury eksploatacji tego urządzenia.
3.
UTB wyposaża się w stanowiskową instrukcję obsługi, opracowaną na podstawie instrukcji eksploatacji i dostępną dla obsługującego to urządzenie.
§  104.
1.
Przy przeprowadzaniu konserwacji UTB:
1)
przestrzega się instrukcji eksploatacji;
2)
dokonuje się przeglądów konserwacyjnych UTB w terminach i zakresie określonych w instrukcji eksploatacji, w tym sprawdza się:
a)
stan techniczny mechanizmów napędowych, układów hamulcowych oraz cięgien nośnych i ich zamocowań,
b)
działanie elementów bezpieczeństwa i ograniczników ruchowych,
c)
działanie urządzeń sterujących, sygnalizacyjnych i oświetleniowych,
d)
prawidłowość obsługi UTB;
3)
sprawdza się przez oględziny, nie rzadziej niż co 12 miesięcy, jeżeli w instrukcji eksploatacji nie ustalono innych terminów, stan:
a)
konstrukcji nośnej, w szczególności połączeń spawanych, nitowanych i rozłącznych,
b)
toru jezdnego dźwignic szynowych,
c)
instalacji ochrony przeciwporażeniowej;
4)
niezwłocznie usuwa się usterki i inne nieprawidłowości w działaniu UTB;
5)
odnotowuje się w dzienniku konserwacji, z podaniem daty oraz identyfikacją uprawnionego konserwatora dokonującego wpisu, wyniki przeglądów i wykonywanych czynności;
6)
niezwłocznie powiadamia się eksploatującego UTB o nieprawidłowościach, które spowodowały konieczność wyłączenia UTB z eksploatacji, i dokonuje się wpisu do dziennika konserwacji.
2.
W ramach czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 4, dopuszcza się możliwość wymiany następujących elementów UTB, pod warunkiem że mają one parametry techniczne i charakterystyki takie jak wymieniane:
1)
elementy wyposażenia elektrycznego:
a)
bezpieczniki,
b)
styczniki,
c)
przekaźniki,
d)
przyciski i kasety sterownicze,
e)
silniki napędowe,
f)
luzowniki hamulców,
g)
łączniki i przewody łączące aparaty elektryczne;
2)
elementy wyposażenia hydraulicznego i pneumatycznego:
a)
manometry,
b)
termometry,
c)
złącza i przewody ciśnieniowe;
3)
elementy wyposażenia mechanicznego:
a)
cierne części hamulców,
b)
sworznie,
c)
łożyska,
d)
bariery ochronne.
3.
Przeglądy konserwacyjne wykonuje się nie rzadziej niż w terminach określonych w instrukcji eksploatacji.
§  105.
1.
W urządzeniach ciśnieniowych jest dopuszczalne dokonanie wymiany:
1)
manometrów i termometrów;
2)
przyrządów cieczowskazowych;
3)
termopar.
2.
Nowo zainstalowane elementy, o których mowa w ust. 1, są tego samego typu oraz mają takie same parametry, charakterystykę i nastawy jak elementy wymieniane.
3.
Wymianę elementów, o których mowa w ust. 1, prowadzi się według uzgodnionych procedur oraz dokumentuje. Wymiana jest nadzorowana przez osoby odpowiedzialne za nadzór eksploatacyjny urządzenia ciśnieniowego.
4.
Uszkodzone lub zużyte elementy zamknięć i połączeń rozłącznych, takie jak śruby, nakrętki, uszczelki, rygle, klamry oraz kabłąki, zastępuje się elementami zgodnie z dokumentacją techniczną.
§  106.
Dla urządzeń ciśnieniowych prowadzi się zapisy zawierające w szczególności:
1)
parametry pracy urządzenia;
2)
kontrolę osprzętu zabezpieczającego;
3)
stopień napełnienia urządzenia;
4)
istotne zakłócenia w pracy urządzenia oraz wykonane czynności konserwacyjne;
5)
inne wykonane czynności określone w procedurze lub instrukcji eksploatacji.
§  107.
Dla każdego UTB eksploatujący zakłada i przechowuje dziennik konserwacji prowadzony przez konserwującego, w którym są odnotowane wykonywane czynności.
§  108.
1.
Urządzenie EJ przygotowuje się do badania w formie określonej w dokumentacji technicznej tego urządzenia.
2.
W uzasadnionych przypadkach, w uzgodnieniu z Prezesem UDT, dopuszcza się możliwość zmiany zakresu zaplanowanych badań, pod warunkiem pisemnego uzasadnienia wykazującego równoważność planowanych badań z badaniami zaplanowanymi w dokumentacji.
3.
Badania na rzecz eksploatującego przeprowadza się z udziałem obsługującego i konserwującego urządzenie EJ oraz w obecności przedstawiciela eksploatującego.
§  109.
1.
W przypadku urządzeń EJ z zasilaniem elektrycznym zapewnia się dokonywanie pomiarów rezystancji:
1)
izolacji - nie rzadziej niż raz na:
a)
rok - w przypadku urządzeń pracujących w pomieszczeniach lub w strefach zagrożonych wybuchem, z wyziewami żrącymi, o dużej wilgotności, urządzeń pracujących na otwartym powietrzu oraz dźwigów,
b)
dwa lata - w przypadku urządzeń pracujących w warunkach innych niż wymienione w lit. a;
2)
uziemień roboczych, o ile są stosowane, oraz skuteczności ochrony przeciwporażeniowej - nie rzadziej niż raz na:
a)
rok - w przypadku urządzeń pracujących w pomieszczeniach lub w strefach zagrożonych wybuchem, z wyziewami żrącymi, o dużej wilgotności, urządzeń pracujących na otwartym powietrzu oraz dźwigów,
b)
dwa lata - w przypadku urządzeń pracujących w warunkach innych niż wymienione w lit. a.
2.
Niezależnie od pomiarów, o których mowa w ust. 1, wykonuje się pomiary po wprowadzeniu zmian lub wykonaniu prac w instalacji elektrycznej, przestawieniu i zmontowaniu UTB na nowym miejscu oraz w przypadkach, w których istnieje możliwość pogorszenia lub wystąpienia uszkodzenia stanu izolacji lub ochrony przeciwporażeniowej.
§  110.
1.
Otwarcie urządzenia ciśnieniowego jest dopuszczalne wyłącznie po zamknięciu dopływu czynników roboczych ze źródeł zasilania, zrównaniu się ciśnienia wewnątrz urządzenia z ciśnieniem atmosferycznym oraz schłodzeniu cieczy do temperatury niższej niż temperatura wrzenia przy ciśnieniu atmosferycznym. Dopuszczalną temperaturę czynnika roboczego, przy której jest dopuszczalne otwarcie urządzenia, określa się w instrukcji eksploatacji.
2.
Grubość ścianek urządzenia ciśnieniowego w czasie okresu eksploatacji nie może być mniejsza od określonej w dokumentacji technicznej grubości minimalnej.
3.
W elektrowni jądrowej stosuje się urządzenia zamykane w sposób uniemożliwiający wydostanie się ich zawartości na zewnątrz w sposób niekontrolowany.
4.
Zmiana nastaw układów zabezpieczających lub osprzętu zabezpieczającego oraz jego połączeń z urządzeniem lub atmosferą jest dopuszczalna po uprzednim wyrażeniu zgody przez Prezesa UDT.
§  111.
1.
Przed przedstawieniem do badania urządzenie EJ oczyszcza się i przygotowuje zgodnie z warunkami określonymi w niniejszym rozporządzeniu i w instrukcji lub w procedurze eksploatacji.
2.
Przedstawiając urządzenie EJ do badania, zapewnia się:
1)
dokumentację w zakresie niezbędnym do przeprowadzenia tego badania;
2)
dostęp do urządzenia;
3)
bezpieczne warunki pracy;
4)
wyposażenie, obciążenie i zawiesia oraz obsługę techniczną niezbędną do przeprowadzenia badania.
3.
W trakcie przygotowywania stanowiska pracy i urządzeń EJ oraz ich osprzętu do badań przestrzega się zasad dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy oraz wymagań określonych w instrukcji eksploatacji.
§  112.
Eksploatacja UTB w pobliżu napowietrznych linii elektroenergetycznych jest dopuszczalna pod warunkiem zachowania minimalnych odległości określonych w przepisach odrębnych.
§  113.
1.
W przypadku innego zastosowania niż przeznaczenie określone przez wytwórcę lub w warunkach kolizyjnej lokalizacji eksploatacja UTB jest dopuszczalna za zgodą Prezesa UDT.
2.
W przypadku zastosowań UTB, o których mowa w ust. 1, instrukcję eksploatacji uzupełnia się w szczególności o:
1)
szkic sytuacyjny;
2)
wskazanie możliwych elementów kolizyjnych;
3)
zastosowane techniczne i organizacyjne środki zabezpieczające.
3.
W przypadku gdy obsługujący UTB nie ma możliwości obserwacji całej drogi, jaką pokonuje ładunek, kierujący ładunkiem pozostaje w stałym kontakcie z obsługującym UTB. Zapewnia się środki techniczne i organizacyjne zapobiegające możliwym kolizjom ładunku.
4.
W przypadku podnoszenia ładunku przez dwa lub więcej UTB w instrukcji, o której mowa w ust. 2, zawiera się procedurę zapewniającą właściwą koordynację pracy współpracujących UTB.
5.
W przypadku podnoszenia osób przez UTB niezaprojektowane specjalnie do tego celu stosuje się wymogi określone w ust. 1 i 2 oraz instrukcję ewakuacji osób podnoszonych w przypadku przerw w zasilaniu lub awarii.
§  114.
Przy doborze zawiesi uwzględnia się:
1)
rodzaj i wartość przewidywanych obciążeń;
2)
miejsca uchwytu;
3)
sposób podwieszania ładunku;
4)
warunki środowiskowe.
§  115.
1.
W celu zapewnienia optymalnej eksploatacji i niezawodności czynności utrzymania ruchu i remonty urządzeń EJ prowadzi się zgodnie programem utrzymania ruchu i remontów, składającym się z profilaktyki remontowej prewencyjnej i profilaktyki remontowej predykcyjnej.
2.
Profilaktyka remontowa prewencyjna uwzględnia doświadczenie eksploatacyjne. Zakres czynności utrzymania i remontów urządzeń EJ planuje się w oparciu o przeszłe doświadczenie eksploatacyjne oraz wymagania dokumentów odniesienia, określających resurs urządzeń i wymaganą częstość wykonywania czynności utrzymania ruchu i remontów.
3.
Profilaktyka remontowa predykcyjna uwzględnia przewidywane dalsze zachowanie się urządzenia EJ. Zakres czynności utrzymania i remontów urządzeń planuje się w oparciu o ocenę określonych procesów degradacji lub zużycia na podstawie monitorowania stanu technicznego urządzenia EJ.
4.
Wyłączanie z ruchu urządzeń EJ istotnych dla zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej w celu przeprowadzenia badań, prób, konserwacji, wymiany lub naprawy jest dopuszczalne przy zachowaniu pełnej sprawności pozostałych urządzeń EJ, uwzględniając kryterium pojedynczego uszkodzenia. Okres wyłączenia określa się zgodnie z wynikami probabilistycznych analiz bezpieczeństwa i analiz niezawodnościowych.
5.
W elektrowni jądrowej stosuje się jak najmniejszą liczbę typów urządzeń EJ, w szczególności pomp, armatury, urządzeń kontrolno-pomiarowych i sterowania oraz urządzeń elektrycznych, z zachowaniem tam, gdzie jest to zasadne, ich różnorodności, jednocześnie preferując sprawdzone w praktyce oraz za pomocą prób, badań lub analiz urządzenia EJ zamiast urządzeń EJ nowego typu lub o nowej konstrukcji.
§  116.
1.
Terminy wykonywania okresowych badań technicznych określa się w planie zapewnienia bezpiecznego funkcjonowania urządzeń EJ.
2.
Minimalny wymagany zakres badań, nadzoru i kontroli stanu technicznego urządzeń EJ istotnych dla bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
3.
Okresową kontrolę stanu technicznego urządzeń EJ prowadzi się zgodnie z wymaganiami określonymi w:
1)
dokumentach odniesienia;
2)
dokumentacji konstrukcyjno-technicznej urządzenia EJ;
3)
dokumentacji projektowej elektrowni jądrowej;
4)
programie i procedurach, o których mowa w § 37 i § 38 rozporządzenia eksploatacyjnego.
§  117.
1.
Programy prób osprzętu ciśnieniowego, zabezpieczającego, układów zabezpieczających i ich urządzeń wykonawczych, pomp oraz amortyzatorów w systemach przyporządkowanych do klas bezpieczeństwa aktualizuje się nie rzadziej niż raz na 10 lat, z uwzględnieniem ich instrukcji eksploatacji i najnowszych wymagań standardów technicznych dotyczących prowadzenia tych prób.
2.
Wykonuje się okresowe próby następującego osprzętu przyporządkowanego do klas bezpieczeństwa:
1)
osprzętu z napędami elektrycznymi silnikowymi lub ręcznymi;
2)
zaworów zwrotnych;
3)
zaworów z napędami zapewniającymi przejście w stan bezpieczny po uszkodzeniu;
4)
zaworów regulacyjnych;
5)
zaworów z napędami pirotechnicznymi - w przypadku ich zastosowania;
6)
zaworów bezpieczeństwa i zrzutu ciśnienia.
3.
Zakres, metody i częstotliwość przeprowadzania prób osprzętu z napędami elektrycznymi silnikowymi dostosowuje się do konieczności zapewnienia wypełnienia przez nie funkcji bezpieczeństwa w warunkach projektowych z uwzględnieniem efektów starzenia, w szczególności próby te:
1)
przeprowadza się w warunkach statycznych i dynamicznych - w przypadku gdy jest to możliwe i bezpieczne;
2)
obejmują określenie:
a)
czasu otwarcia i zamknięcia,
b)
wielkości przecieków,
c)
wielkości siły lub momentu potrzebnego do zamknięcia lub otwarcia, z ewentualną korektą nastaw wyłączników w przypadku, gdy potrzeba takiej korekty wynika z próby.
4.
W przypadku gdy przeprowadzenie prób osprzętu z napędami elektrycznymi silnikowymi nie jest możliwe i bezpieczne, wielkości siły lub momentu potrzebnego do zamknięcia lub otwarcia osprzętu ciśnieniowego i zabezpieczającego szacuje się na podstawie wyników prób przeprowadzonych w warunkach statycznych, z uwzględnieniem efektów starzenia.
5.
Próby zaworów zwrotnych przeprowadza się przy przepływie czynnika roboczego w obu kierunkach.
6.
Podczas przeprowadzania prób:
1)
zaworów z napędami zapewniającymi przejście w stan bezpieczny po uszkodzeniu - obserwuje się przyjmowanie bezpiecznego położenia elementu zamykającego;
2)
osprzętu - okresowo kontroluje się prawidłowość zdalnego wskazania położenia elementu zamykającego;
3)
pomp - rejestruje się parametry:
a)
prędkości obrotowej,
b)
ciśnienia na tłoczeniu,
c)
wysokości podnoszenia,
d)
natężenia przepływu,
e)
drgań.
§  118.
1.
Na podstawie analizy informacji, o których mowa w art. 37c ust. 1 pkt 4 ustawy - Prawo atomowe, przeprowadza się kontrole okresowe lub doraźne.
2.
Po wyłączeniu elektrowni jądrowej na okres dłuższy niż 12 miesięcy, przed wydaniem przez Prezesa UDT opinii, o której mowa w art. 37c ust. 5 ustawy - Prawo atomowe, przeprowadza się kontrole doraźne w celu sprawdzenia i zapewnienia bezpieczeństwa eksploatacji urządzeń EJ.
§  119.
1.
Naprawy urządzeń EJ wykonuje się przy zastosowaniu takich samych technologii i materiałów, jakie były użyte przy ich wytwarzaniu i montażu, lub technologii zapewniających co najmniej taki sam poziom jakości.
2.
Modernizacje urządzeń EJ poddaje się analizom bezpieczeństwa zgodnie z przepisem § 41 ust. 2 rozporządzenia eksploatacyjnego.
§  120.
Naprawa lub modernizacja urządzenia EJ jest dopuszczalna wyłącznie przez naprawiającego lub modernizującego uprawnionego przez Prezesa UDT, po uzgodnieniu z Prezesem UDT:
1)
zakresu i technologii wykonania naprawy lub modernizacji;
2)
właściwego przygotowania naprawy lub modernizacji;
3)
metod i zakresów badań, kryteriów oceny i poziomów akceptacji.
§  121.
1.
Podczas uzgadniania zakresu i technologii wykonania naprawy lub modernizacji, o którym mowa w § 120 pkt 1, sprawdza się dokumentację techniczną naprawy lub modernizacji, w szczególności w zakresie zgodności z wymaganiami odniesienia określonymi w dokumentacji technicznej urządzenia EJ.
2.
Sprawdzenie dokumentacji, o którym mowa w ust. 1, obejmuje:
1)
sprawdzenie odpowiedniego doboru materiałów;
2)
sprawdzenie obliczeń wytrzymałościowych lub poświadczeń z przeprowadzonych prób i badań w celu zweryfikowania bezpieczeństwa poszczególnych elementów urządzenia EJ;
3)
sprawdzenie poprawności przyjętych wymiarów i rozwiązań konstrukcyjnych;
4)
sprawdzenie pod względem technologii stosowanych w procesie wytwarzania i montażu urządzenia EJ, w szczególności przeróbki plastycznej, spawania i obróbki cieplnej;
6)
sprawdzenie poprawności doboru i zakresu badań nieniszczących i niszczących, prób ciśnieniowych i obciążeniowych;
7)
ocenę doboru układów zabezpieczających i pozostałego osprzętu - w przypadku ich uwzględnienia w projekcie;
8)
ocenę możliwości przeprowadzania wymaganych badań podczas procesu wytwarzania, po jego zakończeniu oraz w trakcie zamierzonej eksploatacji;
9)
sprawdzenie i ocenę elektrycznych, hydraulicznych i pneumatycznych schematów zasilania i sterowania oraz schematów uziemień i połączeń wyrównawczych;
10)
sprawdzenie i ocenę zastosowanych środków ochrony przeciwporażeniowej;
11)
sprawdzenie spełnienia innych wymagań mających zastosowanie;
12)
ocenę przedstawionej dokumentacji, w tym instrukcji:
a)
obsługi,
b)
konserwacji,
c)
montażu i demontażu.
§  122.
W elektrowni jądrowej stosuje się technologie wykonywania połączeń nierozłącznych, przeróbki plastycznej, obróbki cieplnej oraz inne mające znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony radiologicznej stosowane przy naprawach i modernizacjach, uznane przez Prezesa UDT.
§  123.
Do naprawy urządzeń EJ stosuje się materiały i elementy określone w dokumentacji technicznej tego urządzenia lub inne odpowiednie do zastosowania i zapewniające równoważny poziom bezpieczeństwa.
§  124.
Do modernizacji urządzeń EJ stosuje się materiały i elementy spełniające wymagania zastosowanych specyfikacji technicznych, odpowiednie do przewidywanych warunków i okresu bezpiecznej eksploatacji.
§  125.
1.
Materiały przeznaczone do naprawy lub modernizacji:
1)
głównych elementów ciśnieniowych urządzeń EJ,
2)
elementów nośnych urządzeń EJ, służących do przemieszczania w ograniczonym zasięgu osób lub ładunków

- dostarcza się wraz z dokumentem poświadczającym przeprowadzenie ich kontroli odbiorczej i zawierającym wyniki badań.

2.
Materiały przeznaczone do naprawy lub modernizacji elementów innych niż określone w ust. 1 dostarcza się wraz z dokumentem kontroli poświadczającym przeprowadzenie ich kontroli wewnętrznej i zawierającym wyniki badań albo z deklaracją zgodności wystawioną przez wytwarzającego.
3.
Materiały dodatkowe do spawania dostarcza się wraz z dokumentem kontroli poświadczającym przeprowadzenie ich kontroli wewnętrznej i zawierającym wyniki badań.
§  126.
1.
Po zakończeniu naprawy lub modernizacji urządzenia EJ sporządza się i przedkłada Prezesowi UDT w dwóch egzemplarzach poświadczenie wykonania naprawy lub modernizacji.
2.
Do poświadczenia, o którym mowa w ust. 1, dołącza się dokumentację naprawy lub modernizacji, o której mowa w § 99.
3.
Poświadczenie, o którym mowa w ust. 1, dołącza się do dokumentacji technicznej urządzenia EJ.
4.
Po zakończeniu naprawy lub modernizacji urządzenia EJ przeprowadza się badanie doraźne eksploatacyjne.