Rozdział 4 - Eksploatacja - Warunki techniczne dozoru technicznego dla niektórych specjalistycznych urządzeń ciśnieniowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2011.125.711

Akt utracił moc
Wersja od: 16 czerwca 2011 r.

Rozdział  4

Eksploatacja

§  37.
Eksploatujący w celu bezpiecznej eksploatacji powinien:
1)
użytkować urządzenie tylko wtedy, gdy posiada wydaną przez WDT decyzję zezwalającą na jego eksploatację;
2)
użytkować urządzenie zgodnie z instrukcją eksploatacji i zasadami określonymi w rozporządzeniu;
3)
wyposażyć urządzenie w stanowiskową instrukcję obsługi, opracowaną na podstawie instrukcji eksploatacji i dostępną dla osób obsługujących;
4)
utrzymywać urządzenie we właściwym, niebudzącym zastrzeżeń, stanie technicznym;
5)
zapewnić kontrolę metrologiczną przyrządów pomiarowych wchodzących w skład urządzenia;
6)
stosować odpowiednie środki zapewniające bezpieczeństwo eksploatacji;
7)
zapewnić właściwą obsługę;
8)
przechowywać księgę rewizyjną i książkę ruchu urządzenia;
9)
pisemnie zgłaszać urządzenie przygotowane do badania doraźnego do WDT;
10)
niezwłocznie zawiadamiać WDT o każdym niebezpiecznym uszkodzeniu lub nieszczęśliwym wypadku związanym z eksploatacją urządzenia.
§  38.
1.
Urządzenia mogą obsługiwać osoby, które:
1)
posiadają kwalifikacje dla poszczególnych stanowisk lub zawodów;
2)
odbyły przeszkolenie w zakresie przewidzianym dla zajmowanego stanowiska lub zawodu i wykazały się znajomością instrukcji eksploatacji oraz praktycznymi umiejętnościami obsługi urządzenia.
2.
Do obowiązków obsługującego należy przestrzeganie instrukcji eksploatacji urządzenia w zakresie obsługi.
§  39.
1.
Eksploatujący urządzenie, jeżeli producent urządzenia nie określił inaczej, może dokonać wymiany:
1)
manometrów i termometrów;
2)
armatury zaporowej i zwrotnej;
3)
przyrządów cieczowskazowych;
4)
zaworów redukcyjnych;
5)
zaworów bezpieczeństwa i głowic bezpieczeństwa;
6)
urządzeń zasilających.
2.
Nowo zainstalowane elementy, o których mowa w ust. 1, powinny być tego samego typu, o takich samych parametrach, charakterystyce i nastawach jak elementy wymieniane.
3.
Nowo instalowane zawory bezpieczeństwa powinny posiadać protokół lub poświadczenie nastawy wystawione albo potwierdzone przez organ jednostki dozoru technicznego, a przed zamontowaniem powinno być sprawdzone ich funkcjonowanie przez osoby eksploatujące urządzenie.
4.
Wymiana elementów, o których mowa w ust. 1, powinna być nadzorowana przez osoby odpowiedzialne za nadzór eksploatacyjny urządzenia i udokumentowana.
5.
Uszkodzone lub zużyte elementy zamknięć i połączeń rozłącznych, takie jak: śruby, nakrętki, uszczelki, rygle, klamry oraz kabłąki, zastępuje się odpowiednimi elementami, zgodnie z dokumentami odniesienia.
§  40.
1.
Książkę ruchu prowadzi się dla urządzeń, o których mowa w poz. 8, 45, 49, 81 załącznika nr 1 do rozporządzenia.
2.
W książce, o której mowa w ust. 1, osoby odpowiedzialne za obsługę urządzenia odnotowują datę oraz potwierdzają podpisem dokonanie wpisów o treści dostosowanej do rodzaju i charakteru urządzenia, podając co najmniej:
1)
parametry pracy urządzenia;
2)
kontrolę osprzętu zabezpieczającego;
3)
stopień napełnienia urządzenia;
4)
istotne zakłócenia w pracy urządzenia oraz wykonane czynności konserwacyjne;
5)
inne wykonane czynności określone w instrukcji eksploatacji.
3.
Wpisów do książki ruchu można dokonywać dla zespołu urządzeń lub instalacji, w których jest zabudowane urządzenie.
§  41.
1.
Eksploatujący, w wyznaczonym terminie i w uzgodnieniu z WDT, przygotowuje urządzenie do badania w zakresie niezbędnym do jego przeprowadzenia.
2.
Badania przeprowadzane na rzecz eksploatującego powinny być wykonywane z udziałem obsługującego urządzenie oraz w obecności przedstawiciela eksploatującego (zgłaszającego urządzenie do badań).
3.
W przypadku zbiorników przenośnych przygotowuje i zgłasza je do badań technicznych zakład uprawniony przez WDT.
§  42.
1.
Otwarcie urządzenia może nastąpić dopiero po zamknięciu dopływu czynników roboczych z wszystkich źródeł zasilania i po zrównaniu się ciśnienia wewnątrz urządzenia z ciśnieniem atmosferycznym oraz schłodzeniu cieczy do temperatury niższej niż temperatura wrzenia przy ciśnieniu atmosferycznym, przy czym najwyższą temperaturę czynnika roboczego, przy której może nastąpić otwarcie urządzenia, określa się w instrukcji eksploatacji.
2.
Wejście do urządzenia, w którym może nastąpić przekroczenie dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy lub dopuszczalnej granicy niskich i wysokich temperatur, jest dopuszczalne po dokonaniu neutralizacji, przewietrzenia i innych czynności gwarantujących bezpieczeństwo oraz po wystawieniu przez przedsiębiorcę pozwolenia na wejście do urządzenia, którego wzór stanowi załącznik nr 2.
3.
Grubość ścianek urządzenia w czasie całego okresu eksploatacji nie może być mniejsza od określonej w dokumentacji technicznej grubości minimalnej.
4.
Urządzenie powinno być zamykane w taki sposób, aby jego zawartość nie mogła się wydostać na zewnątrz w sposób niekontrolowany.
5.
Zmiany nastaw osprzętu zabezpieczającego i jego połączeń z urządzeniem lub atmosferą można dokonać po uprzednim wyrażeniu zgody na ich zmianę przez WDT.
§  43.
1.
Urządzenie przedstawione do badań powinno być oczyszczone i w stanie gotowym do jego przeprowadzenia, zgodnie z warunkami określonymi w rozporządzeniu i instrukcji eksploatacji.
2.
Zgłaszający urządzenie do badania powinien zapewnić:
1)
dokumentację w zakresie niezbędnym do wykonania tego badania;
2)
dostęp do urządzenia;
3)
bezpieczne warunki pracy;
4)
wyposażenie i obsługę techniczną niezbędną do przeprowadzenia badań.
3.
Podczas przygotowywania stanowiska pracy i urządzeń oraz ich osprzętu do badań należy przestrzegać zasad dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy oraz wymagań określonych w instrukcji eksploatacji.
§  44.
1.
Chemiczne czyszczenie, w tym trawienie kotła, może być wykonane:
1)
po uzyskaniu zgody WDT;
2)
przez przedsiębiorcę uprawnionego do naprawy - w zakresie chemicznego czyszczenia kotłów;
3)
na podstawie uzgodnionej z organem dozoru technicznego technologii chemicznego czyszczenia kotła.
2.
Po wykonaniu chemicznego czyszczenia kotła wykonujący te czynności wystawia poświadczenie ich wykonania, zawierające ocenę wyników czyszczenia kotła oraz określenie stanu powierzchni kotła, po przeprowadzeniu tych czynności.
3.
Po wykonaniu chemicznego czyszczenia kotła powinien być on zgłoszony do WDT, w celu wykonania rewizji wewnętrznej oraz próby ciśnieniowej.
§  45.
Kocioł wyposażony w więcej niż jeden przyrząd wodowskazowy, w przypadku niesprawności jednego z tych przyrządów, może być nadal eksploatowany, pod warunkiem że:
1)
w instrukcji eksploatacji określono warunki eksploatacji kotła z niesprawnym przyrządem wodowskazowym;
2)
bezzwłocznie zostaną podjęte działania mające na celu doprowadzenie do właściwego funkcjonowania wszystkich przyrządów wodowskazowych.
§  46.
Kocioł wyposażony w więcej niż jedno urządzenie zasilające, w przypadku niesprawności jednego z tych urządzeń, może być nadal eksploatowany, pod warunkiem że:
1)
w instrukcji eksploatacji określono warunki eksploatacji kotła z niesprawnym urządzeniem zasilającym;
2)
bezzwłocznie zostaną podjęte działania mające na celu doprowadzenie do właściwego funkcjonowania wszystkich urządzeń zasilających.
§  47.
1.
Sterowane zawory bezpieczeństwa kotłów powinny być sprawdzane w terminach określonych w instrukcji ruchowej zaworów, jednak nie rzadziej niż raz na dwanaście miesięcy.
2.
Sprawdzenie zaworów w ruchu przeprowadza się w taki sposób, aby można było sprawdzić prawidłowość działania zaworów głównych oraz poszczególnych obwodów sterujących.
§  48.
1.
Napełnianie butli innym czynnikiem roboczym niż ten, do którego został przeznaczony, jest niedozwolone.
2.
Na uzasadniony pod względem technicznym wniosek eksploatującego WDT może dopuścić możliwość zmiany czynnika roboczego i oznaczeń butli.