Rozdział 3 - Zakres i terminy badań technicznych - Warunki techniczne dozoru technicznego dla niektórych specjalistycznych urządzeń transportu bliskiego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2010.61.383

Akt utracił moc
Wersja od: 14 kwietnia 2010 r.

Rozdział  3

Zakres i terminy badań technicznych

§  13.
W toku wytwarzania urządzenia WDT sprawdza wykonanie określonych materiałów i elementów stosowanych do wytwarzania tego urządzenia oraz przeprowadza następujące rodzaje badań technicznych:
1)
badanie typu - wykonywane na wniosek wytwarzającego urządzenie lub osprzęt przed rozpoczęciem seryjnej produkcji w celu sprawdzenia i poświadczenia przez WDT, że zbadany egzemplarz reprezentatywny dla zamierzonej produkcji spełnia wymagania określone w rozporządzeniu;
2)
badanie sprawdzające - badanie przeprowadzone w toku wytwarzania urządzenia.
§  14.
1.
Wytwarzający przygotowuje urządzenie do badania typu, o którym mowa w § 13 pkt 1, i zgłasza je do WDT.
2.
Program badania typu ustala WDT.
3.
Przeprowadzający badanie typu może wykorzystać lub uznać wyniki badań i opinii wykonanych przez wyspecjalizowane jednostki projektanta lub wytwarzającego bądź odpowiednią jednostkę badawczą.
4.
Badaniem typu może być objęty typoszereg urządzeń; w takim przypadku poddaje się badaniom wybrane przez WDT egzemplarze z tego typoszeregu.
5.
Urządzenia lub osprzęt mogą być zakwalifikowane do tego samego typoszeregu, jeżeli:
1)
spełniają wymagania tych samych przepisów;
2)
są wytwarzane na podstawie tej samej technologii;
3)
posiadają te same kształty geometryczne;
4)
są zbudowane z tych samych materiałów.
6.
Badania typu powinny być przeprowadzone u wytwarzającego na stanowisku uzgodnionym z WDT lub na miejscu ustawienia urządzenia, w zależności od rodzaju urządzenia i zakresu badań.
7.
W badaniach typu może uczestniczyć przedstawiciel zlecającego badanie, jako obserwator.
8.
Wprowadzenie zmian w urządzeniu lub osprzęcie poddanym badaniu typu może wymagać przeprowadzenia dodatkowych badań.
§  15.
1.
Wytwarzający powinien przygotować urządzenie lub jego element do badania sprawdzającego, o którym mowa w § 13 pkt 2, i zgłosić do WDT.
2.
Zakres i sposób przeprowadzenia badania sprawdzającego powinien być uzgodniony z WDT przed rozpoczęciem wytwarzania lub montażu urządzenia lub elementu.
3.
Urządzenia wytwarzane seryjnie, które były poddane badaniu typu, mogą być zgłaszane przez wytwarzającego partiami do badań sprawdzających.
4.
Badania sprawdzające partii urządzeń obejmują 10 % zgłoszonych w partii urządzeń, jednak nie mniej niż dwa urządzenia.
5.
Wynik badań sprawdzających partii urządzeń uznaje się za pozytywny, jeżeli wyniki badań wszystkich zbadanych urządzeń są pozytywne.
6.
W razie negatywnego wyniku badania jednego lub więcej urządzeń wynik badań sprawdzających partii urządzeń uznaje się za negatywny.
7.
Urządzenia z partii, której badania sprawdzające dały wynik negatywny, mogą być ponownie zgłoszone do badań sprawdzających po usunięciu usterek i dokonaniu kontroli wszystkich urządzeń zgłoszonych w danej partii. Powtórne badania sprawdzające mogą być przeprowadzone, jako badania sprawdzające, na podwójnej liczbie urządzeń lub jako badanie jednostkowe.
§  16.
1.
W toku eksploatacji urządzeń WDT przeprowadza:
1)
czynności odbiorcze - przed wydaniem pierwszej decyzji zezwalającej na eksploatację urządzenia;
2)
badania okresowe - dla urządzeń objętych dozorem pełnym, nie rzadziej niż w terminach określonych dla danego rodzaju urządzenia w załączniku nr 1 do rozporządzenia;
3)
badania doraźne - wynikające z bieżących potrzeb, w tym:
a)
kontrolne - wykonywane w ramach nadzoru nad przestrzeganiem przepisów z zakresu bezpieczeństwa eksploatacji urządzeń,
b)
eksploatacyjne,
c)
powypadkowe lub poawaryjne.
2.
W ramach przeprowadzania przy urządzeniach czynności i badań technicznych, o których mowa w ust. 1, WDT wykonuje:
1)
sprawdzenie kompletności i odpowiedniości przedłożonej dokumentacji, w tym:
a)
księgi rewizyjnej urządzenia,
b)
dziennika konserwacji urządzenia,
c)
protokołów pomiarów elektrycznych urządzenia wykonanych przez podmiot posiadający uprawnienia wymagane odrębnymi przepisami - w zakresie terminów ważności, z uwzględnieniem § 26 ust. 2,
d)
zaświadczeń kwalifikacyjnych osób konserwujących i obsługujących urządzenie;
2)
identyfikację urządzenia i sprawdzenie jego stanu technicznego oraz oznakowań;
3)
sprawdzenie zgodności wyposażenia z przedłożoną dokumentacją;
4)
badania techniczne (odbiorcze, okresowe, doraźne).
3.
Urządzenie przedstawiane do wykonania czynności i badań, o których mowa w ust. 1 pkt 1, 2 i 3 lit. a i b, powinno być całkowicie zmontowane, sprawne technicznie i przygotowane do eksploatacji, zgodnie z warunkami określonymi w rozporządzeniu, przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz instrukcją eksploatacji.
4.
Badania techniczne, o których mowa w ust. 1 pkt 2 oraz pkt 3 lit. a i b, z zastrzeżeniem § 22 ust. 1, mają na celu sprawdzenie, czy:
1)
zrealizowano zalecenia z poprzedniego badania;
2)
w urządzeniach nie powstały uszkodzenia lub zmiany stanu technicznego mające wpływ na bezpieczeństwo eksploatacji;
3)
elementy bezpieczeństwa i urządzenia ochronne są zainstalowane i pracują prawidłowo;
4)
napisy ostrzegawcze, instrukcje i informacje są umieszczone na urządzeniu oraz czy są czytelne i zrozumiałe.
5.
W przypadkach uzasadnionych stanem technicznym, intensywnością eksploatacji, warunkami eksploatacji urządzeń mającymi wpływ na bezpieczeństwo eksploatacji terminy badań określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia mogą być przez WDT skrócone.
§  17.
1.
Zakres badania odbiorczego, o którym mowa w § 16 ust. 1 pkt 1, powinien obejmować, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, przeprowadzenie co najmniej:
1)
prób funkcjonowania (w zainstalowanej wersji montażowej) z obciążeniem wystarczającym do stwierdzenia, że sterowanie i ruchy robocze, mechanizmy oraz urządzenia zabezpieczające i ochronne działają prawidłowo;
2)
prób z przeciążeniem (próba statyczna i dynamiczna) lub prób równoważnych;
3)
innych badań z przeciążeniem, jeżeli zostały określone przez wytwarzającego.
2.
W przypadku urządzeń posiadających świadectwo badania typu:
1)
dopuszcza się ograniczenie prób, o których mowa w ust. 1 pkt 1, do prób bez obciążenia;
2)
nie przeprowadza się prób z przeciążeniem, o których mowa w ust. 1 pkt 2.
3.
Badania odbiorcze nie są wymagane dla urządzeń, które są oznakowane CE odnoszącym się do kompletnego, gotowego do eksploatacji urządzenia.
4.
Próby, o których mowa w ust. 1, przeprowadza się dla:
1)
POP mocowanych do rakiet w sposób uniemożliwiający przenoszenie innego ładunku - z wykorzystaniem makiet rakiet (rakiety wagowe) lub na specjalnym stanowisku badawczym;
2)
urządzeń załadowczo-startowych rakiet - z wykorzystaniem makiet rakiet (rakiety wagowe);
3)
mechanicznych urządzeń załadowczych torped - z wykorzystaniem torpedy treningowej.
5.
Próba z obciążeniem urządzeń załadowczo-wyładowczych mostów wojskowych polega na podniesieniu przęsła mostowego z pozycji roboczej na pojazd bazowy i powtórne ułożenie w pozycji roboczej. Przed wykonaniem tej próby należy sprawdzić stan techniczny przęsła mostowego.
6.
Dla wciągarek wykorzystywanych do przemieszczania osób lub ładunków niebezpiecznych stosowanych na statkach powietrznych próby, o których mowa w ust. 1, powinny być wykonane podczas pobytu śmigłowca na płycie lotniska - bez prób w dynamice lotu, ze współczynnikiem 1.
§  18.
1.
Próba statyczna, o której mowa w § 17 ust. 1 pkt 2, jest wykonywana z przeciążeniem utrzymywanym w czasie nie krótszym niż 60 minut.
2.
Wielkość przeciążenia podczas próby statycznej odpowiada udźwigowi powodującemu największe obciążenie konstrukcji nośnej pomnożonemu przez współczynnik, którego wartość przyjmuje się, z zastrzeżeniem ust. 3, jako:
1)
1,5 - dla urządzeń z napędem ręcznym,
2)
1,25 - dla pozostałych urządzeń,

jeżeli zastosowane dokumenty odniesienia nie określają inaczej.

3.
W przypadku POP wielkość współczynnika, o którym mowa w ust. 2, przyjmuje się jako:
1)
2 - dla zawiesi linowych, łańcuchowych oraz taśm stalowych;
2)
1,25 - dla posiadających:
a)
tylko nośne elementy belkowe,
b)
nośne elementy belkowe i cięgnowe,
c)
konstrukcję uniemożliwiającą przeprowadzenie prób na innym urządzeniu (o większym udźwigu) niż na urządzeniu, w skład którego wchodzą.
4.
W przypadku gdy jest to wymagane szczególną konstrukcją, należy sprawdzać odkształcenia konstrukcji nośnej w celu upewnienia się, czy ustalone wartości graniczne nie będą przekroczone.
5.
Urządzeń treningowych do skoków spadochronowych wyposażonych w urządzenie chwytające przemieszczające się grawitacyjnie nie poddaje się próbie statycznej.
6.
Dla urządzeń treningowych do skoków spadochronowych wyposażonych w urządzenie chwytające inne niż przemieszczające się grawitacyjnie stosuje się wielkości obciążeń próbnych określonych w ust. 2, jeżeli zastosowane dokumenty odniesienia nie określają inaczej.
7.
Po zakończeniu próby należy potwierdzić, czy nie nastąpiły żadne uszkodzenia ani trwałe odkształcenia konstrukcji nośnej urządzenia.
§  19.
1.
Próbę dynamiczną, o której mowa w § 17 ust. 1 pkt 2, przeprowadza się po uzyskaniu pomyślnego wyniku próby statycznej. Próbę dynamiczną przeprowadza się z przeciążeniem, wykonując ruchy robocze pojedyncze oraz kojarzone, zgodnie z instrukcją eksploatacji.
2.
Próba powinna być przeprowadzona przy takich prędkościach roboczych, które nie zagrażają bezpieczeństwu przeprowadzania badania.
3.
Wielkość przeciążenia powinna odpowiadać udźwigowi powodującemu największe obciążenie konstrukcji nośnej, pomnożonemu przez współczynnik, którego wartość przyjmuje się jako 1,1, jeżeli zastosowane dokumenty odniesienia nie określają inaczej.
4.
Urządzenia treningowe do skoków spadochronowych wyposażone w urządzenie chwytające przemieszczające się grawitacyjnie poddaje się próbie dynamicznej z przeciążeniem o współczynniku 1,25. Wielkości obciążeń próbnych stosuje się, jeżeli zastosowane dokumenty odniesienia nie określają inaczej.
5.
Po zakończeniu próby należy potwierdzić, czy sterowanie i ruchy robocze, urządzenia zabezpieczające i urządzenia ochronne funkcjonują prawidłowo oraz czy po jej zakończeniu nie nastąpiły żadne uszkodzenia lub trwałe odkształcenia konstrukcji nośnej urządzenia.
§  20.
1.
Jeżeli program prób i badań ustalony przez wytwarzającego nie przewiduje inaczej, to zakres badania okresowego, o którym mowa w § 16 ust. 1 pkt 2, powinien obejmować co najmniej:
1)
oględziny w miejscach dostępnych;
2)
przeprowadzenie prób funkcjonowania w zainstalowanej wersji montażowej z obciążeniem wystarczającym dla stwierdzenia, że sterowanie i ruchy robocze, mechanizmy i urządzenia zabezpieczające oraz ochronne działają prawidłowo, z zastrzeżeniem ust. 2;
3)
sprawdzenie opisów i oznaczeń dźwigni i przyrządów sterowniczych, czy są zgodne z instrukcją eksploatacji, a ruchy robocze są prawidłowe.
2.
Próby funkcjonowania POP przeprowadzane są bez obciążenia.
§  21.
1.
Zakres badania doraźnego kontrolnego, o którym mowa w § 16 ust. 1 pkt 3 lit. a, obejmuje czynności określone w § 20, przy czym przeprowadzenie prób funkcjonowania urządzenia w zainstalowanej wersji montażowej odbywa się bez obciążenia.
2.
W przypadkach uzasadnionych stanem bezpieczeństwa badanie doraźne kontrolne może być rozszerzone przez WDT o próby funkcjonowania z obciążeniem.
§  22.
1.
Badanie doraźne eksploatacyjne, o którym mowa w § 16 ust. 1 pkt 3 lit. b, jest wykonywane na wniosek eksploatującego urządzenie i ma dodatkowo na celu sprawdzenie, czy wymiana elementu, naprawa, modernizacja, demontaż i ponowny montaż na nowym miejscu pracy nie mają wpływu na bezpieczną eksploatację.
2.
Badanie doraźne eksploatacyjne przeprowadza się po:
1)
wymianie:
a)
cięgien nośnych,
b)
urządzeń chwytających,
c)
zespołu napędowego lub elementów zespołu napędowego, działającego na zasadzie sprzężenia ciernego,
d)
mechanizmu podnoszenia lub mechanizmu zmiany wysięgu,
e)
elementów bezpieczeństwa i urządzeń ochronnych, w szczególności ogranicznika prędkości, urządzeń chwytnych, ogranicznika obciążenia lub systemu ryglowania;
2)
naprawie mechanizmu podnoszenia lub mechanizmu zmiany wysięgu;
3)
naprawie konstrukcji nośnej lub jego elementów;
4)
modernizacji uzgodnionej wcześniej z WDT;
5)
zmianie miejsca pracy urządzenia wymagającej jego demontażu i ponownego montażu;
6)
zmianie eksploatującego;
7)
przypadkach uzasadnionych niewłaściwym stanem technicznym urządzenia.
3.
Badanie doraźne eksploatacyjne może być przeprowadzone również w innych niż określone w ust. 2 przypadkach, na wniosek eksploatującego, po uzgodnieniu jego zakresu z WDT.
4.
Zakres badania doraźnego eksploatacyjnego obejmuje czynności określone w § 20 oraz, o ile ma zastosowanie:
1)
sprawdzenie niezbędnych: rysunków i obliczeń oraz schematów elektrycznych, hydraulicznych i pneumatycznych;
2)
sprawdzenie dokumentacji uzupełniającej;
3)
sprawdzenie prawidłowości zainstalowania i przeznaczenia, zgodnie z instrukcją eksploatacji;
4)
przeprowadzenie prób z przeciążeniem (próba statyczna i dynamiczna) lub prób równoważnych.
§  23.
1.
Badanie doraźne powypadkowe lub poawaryjne, o którym mowa w § 16 ust. 1 pkt 3 lit. c, WDT przeprowadza po otrzymaniu zawiadomienia lub informacji dotyczącej niebezpiecznego uszkodzenia lub nieszczęśliwego wypadku związanego z eksploatacją urządzenia.
2.
Zakres dokumentacji wymaganej do przeprowadzenia badania, o którym mowa w ust. 1, oraz zakres tego badania ustala WDT tak, aby było możliwe określenie stanu technicznego urządzenia oraz przyczyn nieszczęśliwego wypadku lub niebezpiecznego uszkodzenia związanego z jego eksploatacją.
§  24.
1.
Formy dozoru technicznego i maksymalne terminy badań okresowych określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2.
Terminy badań doraźnych kontrolnych urządzeń objętych dozorem ograniczonym określa Szef WDT.
3.
Dla urządzeń objętych dozorem uproszczonym w fazie ich eksploatacji nie wykonuje się badań okresowych i doraźnych kontrolnych.
§  25.
1.
Terminy badań okresowych, o których mowa w § 24 ust. 1, wyznacza się, podając miesiąc i rok, przy czym termin pierwszego badania okresowego ustala się od daty wydania pierwszej decyzji zezwalającej na eksploatację tego urządzenia, z uwzględnieniem wykonanych wcześniej czynności dozorowych.
2.
Na uzasadniony wniosek eksploatującego:
1)
termin kolejnego badania okresowego może być ustalony od daty wykonania badania doraźnego eksploatacyjnego, jeżeli badanie to obejmowało pełny zakres badania okresowego;
2)
badanie okresowe może być przeprowadzone, do sześciu miesięcy przed wyznaczonym terminem, pod warunkiem że termin badania zostanie uzgodniony przez eksploatującego z WDT z 14-dniowym wyprzedzeniem.