Warunki przydziału lokali użytkowych na pracownie twórców.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1983.47.212

Akt utracił moc
Wersja od: 20 sierpnia 1983 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ADMINISTRACJI i GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ
z dnia 2 sierpnia 1983 r.
w sprawie warunków przydziału lokali użytkowych na pracownie twórców.

Na podstawie art. 31 ust. 3 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. - Prawo lokalowe (Dz. U. z 1983 r. Nr 11, poz. 55) zarządza się, co następuje:
1.
Pracownią twórcy, zwaną dalej "pracownią", jest lokal użytkowy przydzielony osobie prowadzącej działalność twórczą w dziedzinie kultury i sztuki.
2.
Pracownię może stanowić samodzielny lokal użytkowy lub jego część, jak również część lokalu wykorzystywanego przez twórcę na cele mieszkalne.
1.
Uprawnienia do posiadania pracowni mogą uzyskać osoby, których zawodowa działalność w dziedzinie kultury i sztuki wymaga korzystania z lokalu użytkowego, a w szczególności: artyści plastycy, fotograficy, lutnicy, muzycy i kompozytorzy oraz architekci, którym Minister Kultury i Sztuki przyznał status twórcy.
2.
Uprawnienia do posiadania pracowni przyznaje terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego na wniosek twórcy, po zasięgnięciu opinii powołanego przez ten organ zespołu doradczego.
1.
Decyzję o przydziale lokalu użytkowego na pracownię wydaje terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego na wniosek osoby uprawnionej, w miarę dysponowania wolnymi lokalami użytkowymi nadającymi się na ten cel.
2.
Przydzielając lokal użytkowy na pracownię terenowy organ administracji państwowej bierze pod uwagę położenie i wielkość lokalu oraz potrzeby wnioskodawcy wynikające z charakteru jego działalności twórczej.
3.
W razie zbiegu uprawnień do posiadania pracowni wśród osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, przydział lokalu użytkowego może otrzymać tylko jedna z tych osób, chyba że odmienne rodzaje prowadzonej działalności twórczej wykluczają możliwość korzystania przez nie ze wspólnej pracowni.
4.
Przydziału odrębnego lokalu użytkowego na pracownię nie może otrzymać osoba, która w zajmowanym lokalu mieszkalnym korzysta z dodatkowej powierzchni mieszkalnej, przyznanej z tytułu prowadzenia działalności twórczej w dziedzinie kultury i sztuki.
5.
Osobom uprawnionym do posiadania pracowni przysługuje pierwszeństwo przydziału pracowni zwolnionych przez dotychczasowych najemców.
1.
W razie zaprzestania prowadzenia przez najemcę działalności twórczej w przydzielonej pracowni, terenowy organ administracji państwowej cofa decyzję o przydziale i nakazuje opróżnienie pracowni.
2.
Jeżeli pracownia stanowi część lokalu, którego pozostałą część twórca zajmuje na cele mieszkalne, przepis ust. 1 stosuje się w razie odmowy przeniesienia się najemcy do dostarczonego mu lokalu zamiennego.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.