Warunki organizacyjno-techniczne dotyczące formy wniosków i dokumentów oraz ich składania do sądów prowadzących rejestr zastawów i do centralnej informacji o zastawach rejestrowych, a także orzeczeń, odpisów, zaświadczeń i informacji doręczanych wnioskodawcom przez sądy oraz centralną informację za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2019.1345

Akt obowiązujący
Wersja od: 18 lipca 2019 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 9 lipca 2019 r.
w sprawie warunków organizacyjno-technicznych dotyczących formy wniosków i dokumentów oraz ich składania do sądów prowadzących rejestr zastawów i do centralnej informacji o zastawach rejestrowych, a także orzeczeń, odpisów, zaświadczeń i informacji doręczanych wnioskodawcom przez sądy oraz centralną informację za pośrednictwem systemu teleinformatycznego

Na podstawie art. 43a ustawy z dnia 6 grudnia 1996 r. o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów (Dz. U. z 2018 r. poz. 2017) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie określa warunki organizacyjno-techniczne dotyczące:
1)
formy wniosków i dokumentów oraz ich składania do sądu prowadzącego rejestr zastawów za pośrednictwem systemu teleinformatycznego;
2)
formy wniosków o wydanie odpisów, zaświadczeń i udzielenie informacji oraz ich składania do centralnej informacji o zastawach rejestrowych za pośrednictwem systemu teleinformatycznego;
3)
formy orzeczeń i pism sądowych doręczanych wnioskodawcom przez sąd prowadzący rejestr zastawów za pośrednictwem systemu teleinformatycznego;
4)
formy odpisów, zaświadczeń i informacji doręczanych przez centralną informację o zastawach rejestrowych za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.
1. 
Składanie wniosków i dokumentów, o których mowa w § 1 pkt 1 i 2, może być dokonane za pośrednictwem systemu teleinformatycznego przez zarejestrowanego użytkownika, przez którego rozumie się osobę, której przydzielony został unikalny adres internetowy powiązany z niepowtarzalną nazwą i hasłem oraz ważnym kwalifikowanym certyfikatem użytkownika.
2. 
Adres systemu teleinformatycznego jest dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Wnioski, o których mowa w § 1 pkt 1 i 2, wypełnia się na urzędowych formularzach dostępnych pod adresem określonym w § 2 ust. 2 i opatruje kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
Dokumenty dołączone do wniosków, o których mowa w § 1 pkt 1, składa się w jednym z formatów wskazanych na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości i opatruje kwalifikowanymi podpisami elektronicznymi osób uprawnionych do ich podpisania.
Orzeczenia i pisma sądowe, o których mowa w § 1 pkt 3, są doręczane za pośrednictwem systemu teleinformatycznego w formacie pdf (Portable Document Format) i opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym uprawnionego pracownika sądu prowadzącego rejestr zastawów.
Odpisy, zaświadczenia i informacje z rejestru zastawów, o których mowa w § 1 pkt 4, są doręczane za pośrednictwem systemu teleinformatycznego w formacie pdf (Portable Document Format) i opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym uprawnionego pracownika centralnej informacji o zastawach rejestrowych.
System teleinformatyczny potwierdza zamieszczenie odpisów, zaświadczeń, informacji z rejestru, orzeczeń oraz pism sądowych pod adresem, o którym mowa w § 2 ust. 2, ze wskazaniem daty zamieszczenia.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 11 grudnia 2008 r. w sprawie warunków organizacyjno-technicznych dotyczących formy wniosków i dokumentów oraz ich składania do sądów prowadzących rejestr zastawów i do centralnej informacji o zastawach rejestrowych drogą elektroniczną, a także orzeczeń, odpisów, zaświadczeń i informacji doręczanych wnioskodawcom tą drogą przez sądy oraz centralną informację (Dz. U. poz. 1535 oraz z 2016 r. poz. 1675), które utraciło moc z dniem 31 grudnia 2018 r. na podstawie art. 53 ustawy z dnia 26 stycznia 2018 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 398 i 650 oraz z 2019 r. poz. 55 i 1214).