Warunki odstępowania gruntów państwowych na zakładanie i rozszerzanie cmentarzy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1959.46.284

Akt utracił moc
Wersja od: 20 sierpnia 1959 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 27 lipca 1959 r.
w sprawie warunków odstępowania gruntów państwowych na zakładanie i rozszerzanie cmentarzy.

Na podstawie art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz. U. Nr 11, poz. 62) zarządza się, co następuje:
Cmentarze zakłada się i rozszerza na terenach wyznaczonych na podstawie planów zagospodarowania przestrzennego, a w braku takich planów na podstawie wytycznych do tych planów.
1.
Grunty państwowe przeznaczone na zakładanie nowych lub rozszerzanie istniejących cmentarzy mogą być przekazane na założenie lub rozszerzenie cmentarza komunalnego lub wyznaniowego.
2.
Przekazanie gruntu na założenie lub rozszerzenie cmentarza wyznaniowego następuje w razie braku w tej miejscowości cmentarza komunalnego.
Grunty państwowe przeznaczone na zakładanie lub rozszerzanie cmentarzy komunalnych podlegają przekazaniu - na podstawie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 października 1958 r. w sprawie zasad i trybu przekazywania w ramach administracji państwowej przedsiębiorstw, instytucji oraz zakładów, nieruchomości i innych obiektów majątkowych (Dz. U. Nr 67, poz. 332) - właściwemu do spraw gospodarki komunalnej organowi prezydium rady narodowej miasta, osiedla lub gromady, na terenie których ma być założony lub rozszerzony cmentarz.
1.
Grunty państwowe, na których mają być założone lub na które mają być rozszerzone cmentarze wyznaniowe, podlegają przekazaniu - na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 października 1958 r. wymienionego w § 3 - właściwemu do spraw gospodarki komunalnej organowi prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej miejsca położenia gruntu.
2.
Właściwy do spraw gospodarki komunalnej organ prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej przekazuje z kolei związkowi wyznaniowemu grunt przeznaczony na założenie lub rozszerzenie cmentarza wyznaniowego w drodze odstąpienia gruntu na własność czasową; odstąpienie gruntu na własność czasową następuje w formie aktu notarialnego.
Podstawą odstąpienia gruntu państwowego związkowi wyznaniowemu na własność czasową w celu założenia nowego lub rozszerzenia istniejącego cmentarza wyznaniowego przez związek wyznaniowy jest uchwała prezydium wojewódzkiej (miasta wyłączonego z województwa) rady narodowej, wyrażająca zgodę na założenie lub rozszerzenie cmentarza na określone grunty.
Za ustanowienie prawa własności czasowej gruntu na cmentarze wyznaniowe ustala się opłatę roczną w wysokości nie przekraczającej 20% przeciętnego rocznego dochodu osiąganego w tej samej miejscowości z gruntu o takiej samej powierzchni i jakości, jak grunt przeznaczony na założenie lub rozszerzenie cmentarza.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.