Warunki należenia do giełd towarowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1926.28.179

Akt utracił moc
Wersja od: 27 marca 1926 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU W POROZUMIENIU Z MINISTREM SKARBU
z dnia 16 marca 1926 r.
o warunkach należenia do giełd towarowych.

Na zasadzie §§ 6 i 34 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 28 grudnia 1924 r. o organizacji giełd (Dz. U. R. P. № 114, poz. 1019) zarządza się co następuje:
Członkami giełd towarowych mogą być:
a)
osoby fizyczne i prawne, zajmujące się zawodowo produkcją, obiegiem lub przerabianiem przedmiotów, dopuszczonych do obrotu na danej giełdzie, czynnościami ubezpieczenia, przewozu, ekspedycji i przechowywania tych przedmiotów, udzielaniem zaliczek oraz innemi czynnościami natury handlowej, związaniem z obrotem powyższemi przedmiotami;
b)
organizacja spożywców;
c)
instytucje publiczne, za zgodą ministra, któremu podlegają.
O przyjęciu na członków giełdy osób, oznaczonych w punktach a) i b) § l niniejszego rozporządzenia, decyduje rada danej giełdy towarowej w granicach określonych w statucie.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie w dniu ogłoszenia. Równocześnie tracą moc obowiązującą: rozporządzenie Ministra Przemysłu i Handlu oraz Ministra Skarbu z dnia 17 sierpnia 1921 roku w przedmiocie przepisów, ustalających warunki należenia do giełd towarowych w Polsce (Dz. U. R. P. № 78, poz. 540) i rozporządzenie Ministra Przemysłu i Handlu oraz Ministra Skarbu z dnia 19 kwietnia 1923 r. w przedmiocie zmiany niektórych przepisów rozporządzenia z dnia 17 sierpnia 1921 r., ustalających warunki należenia do giełd towarowych w Polsce (Dz. U. R. P. № 46, poz. 318).