Warunki, jakie powinny spełniać jednostki opracowujące plany zagospodarowania przestrzennego, oraz przygotowanie zawodowe do wykonywania funkcji w zakresie projektowania w planowaniu przestrzennym.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1985.3.14

Akt utracił moc
Wersja od: 11 lutego 1985 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ADMINISTRACJI I GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ
z dnia 31 stycznia 1985 r.
w sprawie warunków, jakie powinny spełniać jednostki opracowujące plany zagospodarowania przestrzennego, oraz przygotowania zawodowego do wykonywania funkcji w zakresie projektowania w planowaniu przestrzennym.

Na podstawie art. 12 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 12 lipca 1984 r. o planowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 35, poz. 185) zarządza się, co następuje:
1.
Projekty założeń do regionalnych i miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz projekty tych planów przygotowują:
1)
wojewódzkie biura planowania przestrzennego,
2)
biura projektów posiadające pracownie lub zespoły wyspecjalizowane w zakresie planowania przestrzennego,

pod warunkiem zatrudnienia co najmniej jednej osoby posiadającej uprawnienia do projektowania w planowaniu przestrzennym, o których mowa w § 4, zwane dalej "uprawnieniami", i powierzenia jej funkcji projektanta planu.

2.
Opracowania, o których mowa w ust. 1, w zakresie miejscowych szczegółowych planów zagospodarowania przestrzennego mogą być wykonywane także przez osoby fizyczne posiadające uprawnienia.
1.
Nadzór merytoryczny nad opracowaniami projektowymi w zakresie planowania przestrzennego, sporządzanymi przez jednostki i osoby wymienione w § 1, sprawuje terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw planowania przestrzennego, urbanistyki, architektury i nadzoru budowlanego stopnia wojewódzkiego, zwany dalej "organem".
2.
W ramach nadzoru, o którym mowa w ust. 1, właściwy organ:
1)
przekazuje materiały do planu,
2)
kontroluje poziom i terminowość opracowań projektowych,
3)
wstrzymuje wykonanie prac w razie stwierdzenia ich niskiego poziomu lub nieterminowego wykonania i wnosi o powierzenie ich innej osobie lub jednostce.
Wykonywanie funkcji generalnych, głównych i starszych projektantów, projektantów i kierowników zespołów w jednostkach opracowujących regionalne i miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, którzy koordynują w ramach tych planów opracowania specjalistyczne, może nastąpić po uzyskaniu uprawnień do projektowania w planowaniu przestrzennym, przewidzianych w rozporządzeniu.
1.
Do uzyskania uprawnień jest wymagane:
1)
ukończenie wyższych studiów.
2)
ukończenie studium podyplomowego planowania przestrzennego,
3)
odbycie praktyki zawodowej w planowaniu przestrzennym,
4)
złożenie egzaminu.
2.
Wymagania określonego w ust. 1 pkt 2 nie stosuje się do osób mających wyższe wykształcenie techniczne o kierunku architektonicznym, jeżeli studia zakończone zostały pracą dyplomową z zakresu planowania przestrzennego, oraz osób, które ukończyły wyższe studia z zakresu gospodarki przestrzennej.
3.
Praktyka zawodowa, o której mowa w ust. 1 pkt 3, wynosi 3 lata.
4.
W ramach praktyki zawodowej należy wykazać się wykonaniem co najmniej jednego opracowania projektowego z zakresu planowania przestrzennego, pozytywnie ocenionego przez Towarzystwo Urbanistów Polskich. Jeżeli opracowanie zostało wykonane w wojewódzkim biurze planowania przestrzennego, jego oceny może dokonać wojewódzka komisja urbanistyczno-architektoniczna lub rada naukowo-techniczna działająca przy organie. Za dorobek zawodowy może być także uznane autorstwo lub współautorstwo opracowania projektowego z zakresu planowania przestrzennego, nagrodzonego przez Ministra Administracji i Gospodarki Przestrzennej.
5.
Spełnienie wymagań określonych w ust. 1 pkt 1-3 powinno być potwierdzone odpowiednimi dokumentami.
6.
Zaświadczenie o odbyciu praktyki zawodowej powinno zawierać:
1)
datę rozpoczęcia i zakończenia pracy w danej jednostce,
2)
określenie charakteru zatrudnienia osoby ubiegającej się o uprawnienia,
3)
wskazanie opracowań z zakresu planowania przestrzennego, w których dana osoba brała udział,
4)
ocenę znajomości zagadnień związanych z projektowaniem w planowaniu przestrzennym, dokonaną przez bezpośredniego przełożonego.
1.
Egzamin następuje na wniosek osoby ubiegającej się o wydanie uprawnień, po przedstawieniu przez nią odpowiednich dokumentów oraz wniesieniu opłaty egzaminacyjnej.
2.
Za przeprowadzenie egzaminu pobiera się opłatę w wysokości ustalonej odrębnie.
1.
Egzamin składa się przed komisją egzaminacyjną powołaną przez Ministra Administracji i Gospodarki Przestrzennej.
2.
W skład komisji egzaminacyjnej wchodzą znawcy zagadnień planowania przestrzennego:
1)
z ośrodków akademickich i naukowych,
2)
z Towarzystwa Urbanistów Polskich,
3)
ze Stowarzyszenia Architektów Polskich,
4)
ze stowarzyszeń naukowo-technicznych.
3.
Zasady wynagradzania za udział w pracach komisji egzaminacyjnej zostaną ustalone odrębnie.
1.
Egzamin obejmuje:
1)
sprawdzian znajomości przepisów z dziedziny planowania przestrzennego,
2)
ocenę umiejętności sporządzania programów z zakresu planowania przestrzennego i odczytywania wyników studiów i badań,
3)
ocenę zdolności dokonywania syntezy opracowań stanowiących części składowe planu.
2.
Egzamin jest pisemny i ustny.
3.
Szczegółowa tematyka oraz regulamin egzaminu zostaną określone odrębnie.
1.
Dopuszczenie do egzaminu następuje po ustaleniu przez komisję, że osoba zainteresowana spełnia warunki określone w § 4.
2.
O terminie egzaminu przewodniczący komisji zawiadamia osobę dopuszczoną do egzaminu oraz członków tej komisji - nie później jednak niż na dwa miesiące przed tym terminem.
3.
Jeżeli osoba, o której mowa w ust. 1, nie przystąpiła do egzaminu w wyznaczonym terminie z przyczyn usprawiedliwionych albo uzyskała niepomyślny wynik egzaminu, przewodniczący komisji wyznacza termin następnego egzaminu.
4.
W razie niepomyślnego wyniku egzaminu termin następnego egzaminu może być wyznaczony po upływie co najmniej sześciu miesięcy od dnia przeprowadzenia poprzedniego egzaminu.
5.
Złożenie przez osobę zainteresowaną egzaminu z wynikiem pozytywnym potwierdza komisja.
1.
Minister Administracji i Gospodarki Przestrzennej stwierdza decyzją posiadanie uprawnień.
2.
Osoba, która uzyskała uprawnienia, podlega wpisowi do rejestru prowadzonego przez Ministerstwo Administracji i Gospodarki Przestrzennej.
1.
Uprawnienia mogą być cofnięte w razie wykonywania funkcji w planowaniu przestrzennym w sposób naruszający obowiązujące przepisy oraz zasady etyki zawodowej.
2.
Decyzję o cofnięciu uprawnień podejmuje Minister Administracji i Gospodarki Przestrzennej na wniosek właściwego organu po zasięgnięciu opinii komisji, o której mowa w § 6, oraz przeprowadzeniu rozprawy zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego.
3.
Osoba, której cofnięto uprawnienia, podlega skreśleniu z rejestru, o którym mowa w § 9 ust. 2.
1.
Osoby, które przed dniem wejścia w życie rozporządzenia:
1)
były zatrudnione w wojewódzkich biurach planowania przestrzennego, w pracowniach lub zespołach urbanistycznych biur projektów bądź instytutach naukowo-badawczych i pełniły:
a)
co najmniej przez 3 lata funkcje generalnego lub głównego projektanta albo kierownika biura, pracowni lub zespołu projektowego bądź
b)
co najmniej przez 5 lat funkcje starszego projektanta lub projektanta, koordynując opracowania specjalistyczne w ramach planów zagospodarowania przestrzennego,
2)
uzyskały uprawnienia rzeczoznawcy Towarzystwa Urbanistów Polskich w specjalności "zagadnienia kształtowania funkcjonalno-przestrzennego",

posiadają uprawnienia w rozumieniu niniejszego rozporządzenia.

2.
Osoby, o których mowa w ust. 1, po złożeniu udokumentowanego wniosku uzyskują decyzję Ministra Administracji i Gospodarki Przestrzennej stwierdzającą posiadanie uprawnień oraz zostają wpisane do rejestru wymienionego w § 9 ust. 2.
Osoby, o których mowa w § 3, zatrudnione przed dniem wejścia w życie rozporządzania w jednostkach opracowujących regionalne i miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, a nie spełniające warunków określonych w § 11 ust. 1, mogą w terminie do dnia 31 grudnia 1987 r. wykonywać dotychczasowe funkcje bez posiadania uprawnień.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.