Warunki, jakie musi spełniać rynek regulowany.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2005.207.1727

Akt utracił moc
Wersja od: 24 października 2005 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 19 października 2005 r.
w sprawie warunków, jakie musi spełniać rynek regulowany

Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. Nr 183, poz. 1538) zarządza się, co następuje:
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi;
2)
sesji - rozumie się przez to sesję giełdową na rynku giełdowym, sesję lub dzień obrotu na towarowym rynku instrumentów finansowych, jak również dzień transakcyjny na rynku pozagiełdowym;
3)
członkach - rozumie się przez to podmioty dopuszczone do działalności na danym rynku regulowanym na podstawie umowy zawartej ze spółką prowadzącą rynek regulowany.
Spółka prowadząca rynek regulowany zapewnia warunki do prowadzenia sprawnego i bezpiecznego obrotu na prowadzonym przez siebie rynku regulowanym, w tym w zakresie przebiegu zawieranych na tym rynku transakcji i rozliczeń.
1.
Spółka prowadząca rynek regulowany obowiązana jest do zarządzania ryzykiem operacyjnym, na które narażony jest prowadzony przez nią rynek regulowany, a w szczególności do:
1)
opracowania zasad identyfikacji i szacowania poziomu tego ryzyka;
2)
zastosowania środków skutecznie ograniczających to ryzyko.
2.
W celu właściwego zarządzania ryzykiem spółka prowadząca rynek regulowany ustala pisemne procedury dotyczące:
1)
zarządzania technicznym funkcjonowaniem systemów informatycznych rynku regulowanego;
2)
bezpieczeństwa dostępu do systemów informatycznych rynku regulowanego przez jego członków;
3)
planów awaryjnych i zasad zachowania ciągłości działania w przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych.
3.
Spółka prowadząca rynek regulowany ustala pisemne zasady sprawowania nadzoru nad przestrzeganiem procedur, o których mowa w ust. 2 pkt 2.
Spółka prowadząca rynek regulowany zapewnia upowszechnienie:
1)
informacji dotyczących ofert, transakcji i obrotów na prowadzonym przez nią rynku regulowanym, zawierających co najmniej następujące dane:
a)
pięć najlepszych ofert kupna i ofert sprzedaży w stosunku do ofert zamieszczonych w arkuszu zleceń - z wyszczególnieniem liczby zleceń i łącznego wolumenu zleceń dla każdego z poziomów cenowych,
b)
wielkość obrotów w ujęciu ilościowym oraz cenę i czas zawarcia transakcji - dla każdej transakcji zawartej na sesji,
c)
wielkość obrotów w ujęciu ilościowym oraz cenę zawarcia transakcji - dla każdej transakcji zawartej poza sesją (transakcji pakietowej),
d)
kursy otwarcia i zamknięcia, o ile obowiązek ich ustalenia wynika z regulacji obowiązujących na danym rynku regulowanym, kursy minimalny i maksymalny oraz wielkość obrotów w ujęciu wartościowym i ilościowym - dla instrumentów finansowych notowanych w systemie notowań ciągłych,
e)
kursy jednolite oraz wielkość obrotów w ujęciu wartościowym i ilościowym - dla instrumentów finansowych notowanych w systemie notowań jednolitych,
f)
wartość indeksów obliczanych przez spółkę, które są podstawą do określenia ceny (wartości) instrumentów finansowych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 lit. c i d ustawy,
g)
dzienną i ostateczną cenę rozliczeniową - dla instrumentów finansowych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 lit. c i d ustawy;
2)
informacji, otrzymanych od firmy inwestycyjnej organizującej alternatywny system obrotu lub zawierającej transakcje bezpośrednie, o kursach i obrotach instrumentami finansowymi, które są przedmiotem obrotu na danym rynku regulowanym i jednocześnie przedmiotem transakcji zawieranych w alternatywnym systemie obrotu lub przedmiotem transakcji bezpośrednich.
Warunki upowszechniania przez spółkę prowadzącą rynek regulowany informacji, o których mowa w § 4 pkt 2, ustala się w umowie zawartej pomiędzy spółką prowadzącą rynek regulowany a firmą inwestycyjną organizującą alternatywny system obrotu lub zawierającą transakcje bezpośrednie.
Upowszechnienie informacji, o których mowa w § 4:
1)
pkt 1 lit. a - następuje w czasie rzeczywistym;
2)
pkt 1 lit. b - następuje niezwłocznie po zawarciu transakcji;
3)
pkt 1 lit. c - następuje najpóźniej przed rozpoczęciem następnej sesji;
4)
pkt 1 lit. d, e i g - następuje niezwłocznie po zakończeniu sesji, z zastrzeżeniem, że kurs otwarcia jest upowszechniany niezwłocznie po jego ustaleniu;
5)
pkt 1 lit. f - następuje zgodnie z zasadami konstrukcji danego indeksu; zasady powinny przewidywać upowszechnienie niezwłocznie po zakończeniu sesji oraz nie rzadziej niż raz dziennie;
6)
pkt 2 - następuje niezwłocznie po ich otrzymaniu przez spółkę prowadzącą rynek regulowany.
1.
Informacje, o których mowa w § 4, są upowszechniane w formie przekazu elektronicznego oraz przekazywane do agencji informacyjnej, o której mowa w art. 58 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (Dz. U. Nr 184, poz. 1539).
2.
W odniesieniu do udostępnianych w formie przekazu elektronicznego informacji, o których mowa w § 4 pkt 1 lit. d, e i g, spółka prowadząca rynek regulowany zapewnia zabezpieczenie ich w sposób uniemożliwiający dokonanie w nich zmian przez osoby nieuprawnione.
3.
W przypadku stwierdzenia wprowadzenia przez osoby nieuprawnione zmian do udostępnionych w formie przekazu elektronicznego informacji, o których mowa w § 4 pkt 1 lit. d, e i g, spółka prowadząca rynek regulowany zapewnia dokonania ich korekty z jednoczesnym wskazaniem, kiedy taka zmiana została wykryta, a także które informacje zostały zmienione oraz kiedy miała miejsce korekta.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach, jeżeli wymaga tego bezpieczeństwo obrotu lub interes jego uczestników, spółka prowadząca rynek regulowany może podjąć decyzję o opóźnieniu bądź zawieszeniu upowszechniania informacji, o których mowa w § 4, zgodnie z warunkami określonymi w regulaminie rynku regulowanego obowiązującym na tym rynku.
1.
Spółka prowadząca rynek regulowany obowiązana jest zapewnić, aby członkami prowadzonego przez nią rynku regulowanego były wyłącznie podmioty dysponujące odpowiednimi środkami organizacyjno-technicznymi, w tym w szczególności zatrudniające osoby, których kwalifikacje i doświadczenie gwarantują sprawny i bezpieczny udział w obrocie na danym rynku regulowanym.
2.
Spółka prowadząca rynek regulowany obowiązana jest dokonywać oceny w zakresie spełnienia wymagań, o których mowa w ust. 1, w oparciu o obiektywne kryteria przyjęte w formie pisemnej przez właściwy organ tej spółki.
3.
Upoważnienie osób, o których mowa w ust. 1, do dostępu do systemów giełdowych rynku regulowanego następuje po uprzednim dokonaniu weryfikacji ich kwalifikacji.
Spółka prowadząca rynek regulowany organizuje i prowadzi system nadzoru nad członkami w celu zapewnienia przestrzegania przez te podmioty regulaminu oraz innych regulacji i procedur dotyczących funkcjonowania danego rynku regulowanego, wprowadzonych przez spółkę prowadzącą rynek regulowany.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 24 października 2005 r., z wyjątkiem przepisów § 3 i 10, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2006 r.2).
_________

1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - instytucje finansowe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 134, poz. 1427).

2) Zakres spraw objętych w niniejszym rozporządzeniu był regulowany w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 17 lipca 2001 r. w sprawie określenia warunków, jakie muszą spełniać urzędowe rynki giełdowe oraz emitenci papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na tych rynkach (Dz. U. Nr 86, poz. 939 oraz z 2002 r. Nr 150, poz. 1241).