Warunki i zasady zamawiania przez jednostki państwowe prac projektowych w budownictwie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1959.5.32

Akt utracił moc
Wersja od: 27 stycznia 1959 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH
z dnia 23 grudnia 1958 r.
w sprawie warunków i zasad zamawiania przez jednostki państwowe prac projektowych w budownictwie.

Na podstawie art. 9 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o pozwoleniach na działalność zawodową w zakresie projektowania w budownictwie (Dz. U. Nr 44, poz. 217), zwanej w dalszym ciągu "ustawą", zarządza się, co następuje:
Do prac projektowych w rozumieniu art. 9 ustawy zalicza się projektowanie w zakresie:
1)
objętym art. 360, 361, 362, 363, 364 i 365 przepisów z dnia 16 lutego 1928 r. o prawie budowlanym i zabudowaniu osiedli (Dz. U. z 1939 r. Nr 34, poz. 216 z późniejszymi zmianami),
2)
wymienionym w § 1 rozporządzenia Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 10 października 1958 r. w sprawie określania kwalifikacji fachowych do sporządzania projektów w budownictwie w zakresie specjalności nie objętych przepisami prawa budowlanego oraz sposobu ich stwierdzania (Dz. U. Nr 66, poz. 328).
1.
Urzędy, zakłady, instytucje i przedsiębiorstwa państwowe oraz spółki, w których Państwo, instytucje lub przedsiębiorstwa państwowe posiadają udział wynoszący co najmniej 50% kapitału zakładowego, a zwane w dalszym ciągu "jednostkami państwowymi", mają obowiązek zamawiania prac projektowych w państwowych jednostkach projektowania.
2.
Zamawianie prac projektowych u innych wykonawców niż państwowe jednostki projektowania jest dopuszczalne jedynie wyjątkowo w przypadkach i na zasadach oraz w trybie określonych w niniejszym rozporządzeniu.
1.
Jednostki państwowe (§ 2 ust. 1) mogą zamawiać prace projektowe u innych wykonawców niż państwowe jednostki projektowania tylko w następujących przypadkach:
1)
gdy łączna wartość zamówienia według cen cennikowych obowiązujących w państwowych biurach projektów nie przekracza kwoty 15.000 zł,
2)
bez względu na wartość zamówienia, gdy zamawiający otrzymał pisemną odmowę przyjęcia zamówienia od dwóch państwowych biur projektów, w tym jednego biura podległego Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych bądź biura przez niego nadzorowanego.
2.
Przez łączną wartość zamówienia rozumieć należy wartość wszystkich zamówień udzielonych jednemu wykonawcy dla realizacji tego samego zadania inwestycyjnego (gospodarczego). Dzielenie zamówienia, którego przedmiotem jest świadczenie tego samego rodzaju na dwa lub więcej zamówień udzielonych różnym wykonawcom, nie jest dopuszczalne, jeżeli z okoliczności wynika, że podział ma na celu obejście przepisów niniejszego rozporządzenia.
3.
Organizacje spółdzielcze oraz inne osoby prawne i osoby fizyczne, posiadające pozwolenie na wykonywanie działalności zawodowej w zakresie projektowania w budownictwie (art. 1 ustawy) mogą w przypadkach szczególnych uzyskać od Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych upoważnienie do wykonywania prac projektowych z zakresu budownictwa ogólnego i przemysłowego na zamówienie jednostek państwowych bez obowiązku uzyskiwania przez jednostki zamawiające odmowy dwóch państwowych jednostek projektów. W zakresie budownictwa specjalnego upoważnienie może być uzyskane od ministra właściwego dla budownictwa danej specjalności, który decyduje w porozumieniu z Ministrem Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych.
Jednostki państwowe zamawiające prace projektowe u autorów prac nagrodzonych w wyniku konkursu zorganizowanego zgodnie z obowiązującymi przepisami wolne są od obowiązku uzyskiwania odmowy państwowych biur projektów.
1.
O zamierzonym zamówieniu prac projektowych u innych wykonawców niż państwowe jednostki projektowania należy zawiadomić radę robotniczą i radę zakładową (miejscową) oraz wywiesić w zakładzie pracy ogłoszenie zawierające istotne dane dotyczące zamówienia i proponowanego wykonawcy wraz z wezwaniem załogi do zgłaszania ewentualnych zastrzeżeń.
2.
Nie ma obowiązku ogłaszania o zamierzonym zamówieniu prac projektowych w wyniku konkursu u autorów, których prace zostały nagrodzone.
1.
Przy zamawianiu prac projektowych u innych wykonawców niż państwowe jednostki projektowania w pierwszym rzędzie zamówienia należy kierować do spółdzielczych organizacji projektowania.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się w przypadkach, gdy prace projektowe zamawiane będą u autorów prac nagrodzonych w wyniku konkursu.
1.
Zamówienia prac projektowych dokonuje się przez zawarcie umowy.
2.
Zawarcie umowy dopuszczalne jest dopiero po otrzymaniu przez zamawiającego odpisu pozwolenia na działalność zawodową w zakresie projektowania w budownictwie lub odpisu upoważnienia do wykonywania prac projektowych (§ 3 ust. 3), a w przypadku, gdy umowa ma być zawarta z osobą zatrudnioną w urzędzie, instytucji lub przedsiębiorstwie państwowym bądź w innej jednostce gospodarki uspołecznionej - po doręczeniu zamawiającemu dowodu posiadania przez tę osobę kwalifikacji fachowych oraz zgody organu przełożonego na wykonanie danej pracy projektowej stosownie do przepisów art. 4 ustawy.
1.
Przy zawieraniu umów z organizacjami spółdzielczymi obowiązują przepisy normujące zawieranie umów przez państwowe biura projektów z organizacjami państwowymi.
2.
Umowy jednostek państwowych z osobami fizycznymi oraz osobami prawnymi, nie objętymi przepisem ust. 1, zawierane są na zasadach określonych w kodeksie zobowiązań.
3.
W umowie zawartej z grupą wykonawców zamówienia należy wymienić osobę odpowiedzialną za koordynację prac; za właściwe pod względem jakości i terminu wykonanie prac objętych umową wszyscy członkowie grupy wykonawców odpowiadają solidarnie.
1.
Wycena zamówienia u osób fizycznych i prawnych, posiadających pozwolenie na wykonanie działalności zawodowej w zakresie projektowania w budownictwie, nie może przekraczać cennika obowiązującego w państwowych biurach projektów.
2.
W razie braku cennika na daną pracę wycenę sporządza się zgodnie z zasadami ustalonymi w części ogólnej cennika prac projektowych.
3.
Należność za prace projektowe, wykonywane doraźnie przez osoby zatrudnione w urzędach, instytucjach i przedsiębiorstwach państwowych oraz w innych jednostkach gospodarki uspołecznionej określa się w wysokości do 55% cen cennikowych obowiązujących w państwowych biurach projektów.
4.
Kwotę pozostałą po wypłacie wynagrodzenia wykonawcy zamówienia określonego zgodnie z ust. 3 bank przekazuje do budżetu Państwa.
1.
Odbiór prac projektowych następuje po ich zatwierdzeniu zgodnie z obowiązującymi przepisami.
2.
Projekty dotyczące budowli i urządzeń technicznych w zakładach górniczych powinny zawierać oświadczenie stwierdzające, że w projekcie uwzględnione zostały wymagania górniczych przepisów w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, a w razie odstępstwa od tych przepisów - stwierdzenie, że do projektu wprowadzone zostały rygory zapewniające pełne wymagania bezpieczeństwa oraz uzgodnienie z właściwym urzędem górniczym.
1.
Sposób dokonywania zapłaty za prace projektowe określa się w umowie, zachowując przy tym przepisy obowiązujące zamawiającego przy rozliczeniach.
2.
Umowa może przewidywać wypłaty wynagrodzenia za wykonane stadia projektu lub za całość projektu.
3.
W umowach nie należy przewidywać wypłacania zaliczek na poczet wykonywanych prac projektowych.
W umowach zawieranych przez jednostki państwowe (§ 2 ust. 1) o wykonanie prac projektowych z innymi wykonawcami niż państwowe jednostki projektowania należy zastrzec na rzecz zamawiającego prawo żądania odszkodowania umownego na warunkach i w wysokości nie niższej niż to zapewniają zamawiającemu przepisy o zawieraniu umów z państwowymi biurami projektów w przypadku niedotrzymania terminu wykonania umowy, niewykonania umowy, wykonania prac projektowych w sposób nie odpowiadający warunkom umowy oraz w przypadku narażenia zamawiającego na szkody.
Umowy zawarte przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia pozostają w mocy, jeżeli osoby fizyczne i prawne, które wykonują objęte umową prace projektowe, uzyskały pozwolenie na wykonywanie działalności zawodowej w zakresie projektowania w budownictwie bądź zgodę organu przełożonego na wykonywanie danego projektu.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.