Rozdział 2 - Sprzedaż wierzytelności - Warunki i tryb sprzedaży wierzytelności Skarbu Państwa z tytułu udzielonych poręczeń i gwarancji, zamiana tych wierzytelności na akcje (udziały), rozłożenie ich spłaty na raty oraz umorzenie wierzytelności w całości lub w części.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2004.26.230

Akt obowiązujący
Wersja od: 23 listopada 2011 r.

Rozdział  2

Sprzedaż wierzytelności

§  4.
Minister właściwy do spraw finansów publicznych może sprzedać wymagalną wierzytelność w trybie:
1)
przetargu nieograniczonego;
2)
przetargu ograniczonego;
3)
rokowań podjętych na podstawie publicznego zaproszenia.
§  5. 3
Sprzedaż wierzytelności nie może być dokonana na rzecz dłużnika lub podmiotu związanego z dłużnikiem stosunkiem dominacji albo zależności w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 37 i 39 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223, z późn. zm.).
§  6.
Ogłoszenie o przetargu, o którym mowa w § 4 pkt 1, zwanym dalej "przetargiem", powinno zawierać:
1)
oznaczenie dłużnika;
2) 4
kwotę sprzedawanej wierzytelności;
3)
informację o zabezpieczeniach wierzytelności;
4)
określenie terminu, sposobu, miejsca składania ofert oraz terminu i miejsca ich otwarcia;
5)
wymagany zakres oferty;
6)
kwotę wadium i numer rachunku bankowego, na który należy dokonać przelewu tej kwoty;
7)
zastrzeżenie, że minister właściwy do spraw finansów publicznych może odstąpić od sprzedaży w drodze przetargu wszystkich lub niektórych wierzytelności wystawionych na sprzedaż;
8)
pouczenie, w jakich przypadkach wpłacone wadium ulega przepadkowi na rzecz Skarbu Państwa;
9)
wskazanie trybu przetargu;
10)
informację o terminach związania oferentów złożonymi przez nich ofertami;
11)
zastrzeżenie, że minister właściwy do spraw finansów publicznych może żądać zabezpieczenia wykonania umowy sprzedaży wierzytelności.
§  7.
Ogłoszenie, o którym mowa w § 6, powinno być opublikowane w co najmniej jednym dzienniku o zasięgu ogólnopolskim.
§  8.
Minister właściwy do spraw finansów publicznych udostępnia zainteresowanym nabyciem wierzytelności, na ich wniosek, do dnia poprzedzającego dzień otwarcia ofert, dokumenty dotyczące wierzytelności, a w szczególności umowy kredytowe, umowy poręczeń (gwarancji) oraz inne dokumenty lub informacje związane z wierzytelnością.
§  9.
1.
Oferta powinna zawierać:
1)
nazwę (firmę) i siedzibę albo imię i nazwisko oraz adres oferenta;
2)
wskazanie wierzytelności, o której nabycie ubiega się oferent;
3)
określenie ceny nabycia wierzytelności, sposobu i terminu zapłaty;
4)
informację o zamiarze przejęcia niektórych lub wszystkich zabezpieczeń;
5)
numer rachunku bankowego, na który następuje zwrot wadium w przypadku nierozpatrzenia, odrzucenia lub wycofania oferty przed upływem terminu składania ofert;
6)
oświadczenie oferenta o związaniu ofertą w terminie od dnia otwarcia ofert do dnia doręczenia mu pisemnej informacji o wyniku przeprowadzonego przetargu;
7)
wskazanie zabezpieczenia wykonania umowy sprzedaży wierzytelności w przypadku, gdyby było ono wymagane.
2.
Do oferty, o której mowa w ust. 1, oferent powinien załączyć dowód wpłaty wadium oraz:
1)
w przypadku osób prawnych - poświadczone, za zgodność z oryginałem, kopie dokumentów statutowych tej osoby prawnej oraz aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego;
2)
w przypadku osób fizycznych - poświadczoną, za zgodność z oryginałem, kopię dokumentu stwierdzającego tożsamość oraz zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, jeżeli osoba ta prowadzi taką działalność;
3)
oświadczenie oferenta, że nie jest związany z dłużnikiem stosunkiem zależności lub dominacji w rozumieniu przepisów o publicznym obrocie papierami wartościowymi.
§  10.
Oferent może złożyć tylko jedną ofertę dotyczącą jednej wierzytelności.
§  11.
Termin wyznaczony do składania ofert nie może być krótszy niż 21 dni, licząc od dnia opublikowania pierwszego ogłoszenia, o którym mowa w § 6.
§  12.
Ofertę złożoną po upływie terminu wyznaczonego do składania ofert zwraca się oferentowi.
§  13.
1.
Oferta, która nie spełnia warunków określonych w ogłoszeniu o przetargu, nie podlega rozpatrzeniu.
2.
Do oferty, o której mowa w ust. 1, stosuje się przepis § 12.
§  14.
1.
Wadium wynosi 2 % kwoty wierzytelności, o której nabycie ubiega się oferent.
2.
Wadium wpłacone przez oferenta, którego oferta została przyjęta, zaliczane jest na poczet ceny nabywanej wierzytelności.
3.
Minister właściwy do spraw finansów publicznych zobowiązany jest zwrócić wadium w terminie 7 dni od dnia wyboru oferty, na rachunek wskazany przez oferenta, jeżeli:
1)
upłynął termin związania ofertą;
2)
odstąpił od przetargu;
3)
oferta została złożona po upływie terminu wyznaczonego do składania ofert;
4)
oferent wycofał ofertę przed upływem terminu, o którym mowa w pkt 3;
5)
oferta nie spełnia warunków określonych w ogłoszeniu o przetargu.
4.
Wycofanie oferty po upływie terminu wyznaczonego do składania ofert powoduje utratę wadium na rzecz Skarbu Państwa.
§  15.
1.
Oferty otwiera się siódmego dnia po upływie terminu wyznaczonego do składania ofert.
2.
Do dnia, o którym mowa w ust. 1, złożone oferty przechowuje się w zamkniętej i zaplombowanej szafie.
3.
Otwarcie ofert dokonywane jest przez komisję do rozpatrzenia ofert, powołaną przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych.
4.
Minister właściwy do spraw finansów publicznych, po zasięgnięciu opinii komisji, o której mowa w ust. 3, w terminie 21 dni od dnia otwarcia ofert, wybiera ofertę, która zawiera najbardziej korzystne dla Skarbu Państwa warunki nabycia wierzytelności, ze szczególnym uwzględnieniem oferowanej ceny oraz terminu płatności.
5.
W toku rozpatrywania złożonych ofert minister właściwy do spraw finansów publicznych może żądać udzielenia przez oferentów wyjaśnień dotyczących treści złożonych przez nich ofert.
6.
Minister właściwy do spraw finansów publicznych, w terminie 7 dni od dnia wyboru oferty, informuje pisemnie każdego z oferentów o przyjęciu lub o odrzuceniu jego oferty.
7.
Oferent związany jest złożoną ofertą do dnia doręczenia mu pisemnej informacji o wyniku przeprowadzonego przetargu.
8.
Oferta wybrana przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych wiąże oferenta, który ją złożył, do dnia podpisania przez strony umowy sprzedaży wierzytelności.
§  16.
1.
Oferent podpisuje umowę, o której mowa w § 15 ust. 8, w terminie 21 dni od dnia doręczenia mu pisemnej informacji o przyjęciu oferty.
2.
Termin, o którym mowa w ust. 1, może zostać przedłużony, za zgodą ministra właściwego do spraw finansów publicznych i oferenta, którego oferta została wybrana, o okres nie dłuższy niż 14 dni, jeżeli podpisanie umowy, o której mowa w § 15 ust. 8, w tym terminie nie jest możliwe z przyczyn nieleżących po stronie oferenta.
§  17.
Oferent, którego oferta została wybrana, traci wadium na rzecz Skarbu Państwa w przypadku, gdy:
1)
odmówił podpisania umowy na warunkach określonych w ofercie;
2)
zawarcie umowy stało się niemożliwe z przyczyn leżących po stronie oferenta.
§  18.
Oferty w przetargu ograniczonym mogą złożyć wyłącznie podmioty dopuszczone do udziału w tym przetargu i zaproszone do składania ofert przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych.
§  19.
1.
Do przetargu ograniczonego stosuje się przepisy § 6-17, z tym że ogłoszenie o przetargu ograniczonym powinno zawierać dodatkowo wskazanie podmiotów zaproszonych do udziału w przetargu.
2.
W przypadku gdy podmioty dopuszczone do udziału w przetargu ograniczonym zostały oznaczone indywidualnie, nie stosuje się przepisów § 6, 7 i 11. Minister właściwy do spraw finansów publicznych kieruje do tych podmiotów zaproszenie do udziału w przetargu, zawierające informacje, o których mowa w § 6, oraz wyznaczające termin do składania ofert, który nie może być krótszy niż 21 dni, licząc od dnia doręczenia zaproszenia do udziału w przetargu.
§  20.
Do sprzedaży wierzytelności w trybie rokowań, podjętych na podstawie publicznego zaproszenia, stosuje się odpowiednio przepisy § 6 pkt 1-5, § 7, § 8, § 9 ust. 1 pkt 1-4 i ust. 2 oraz § 10-13 i § 15 ust. 1, 2 i 4.
§  21.
1.
Wszelkie wyjaśnienia, informacje oraz dokumenty związane z rokowaniami przekazywane są oferentom na takich samych zasadach.
2.
Prowadzone rokowania mają charakter poufny.
§  22.
Minister właściwy do spraw finansów publicznych, w terminie 21 dni od dnia otwarcia ofert, biorąc w szczególności pod uwagę oferowane ceny oraz terminy płatności, wybiera nie więcej niż cztery najbardziej korzystne dla Skarbu Państwa oferty, a następnie w terminie 7 dni od dnia wyboru ofert zaprasza oferentów, których oferty zostały wybrane, do dalszych rokowań, a pozostałych oferentów zawiadamia pisemnie o odrzuceniu ich ofert.
§  23.
W trakcie rokowań ustalane są warunki zawarcia umowy sprzedaży wierzytelności, a w szczególności cena, sposób i termin płatności oraz zasady przejęcia zabezpieczeń wierzytelności, jeżeli oferent zainteresowany jest ich przejęciem.
§  24.
O dokonanej sprzedaży wierzytelności minister właściwy do spraw finansów publicznych zawiadamia dłużnika.
3 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 11 października 2011 r. (Dz.U.11.237.1407) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2011 r.
4 § 6 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 11 października 2011 r. (Dz.U.11.237.1407) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2011 r.