Warunki i tryb rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1985.46.236

Akt utracił moc
Wersja od: 15 października 1985 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŁĄCZNOŚCI
z dnia 15 września 1985 r.
w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych.

Na podstawie art. 19 ust. 4 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o łączności (Dz. U. Nr 54, poz. 275) i art. 21 ust. 5 ustawy z dnia 2 grudnia 1960 r. o Komitecie do Spraw Radia i Telewizji "Polskie Radio i Telewizja" (Dz. U. Nr 54, poz. 307 i z 1984 r. Nr 54, poz. 275) zarządza się, co następuje:
1.
Obowiązek zarejestrowania odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych, zwanych dalej "odbiornikami", należy do posiadacza.
2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o posiadaczu, rozumie się przez to osobę fizyczną, osobę prawną, instytucję oraz organizację posiadającą odbiorniki w stanie umożliwiającym odbiór programu radiowego i telewizyjnego.
1.
Rejestracji dokonuje się w urzędzie pocztowo-telekomunikacyjnym właściwym dla miejsca używania odbiornika, a w razie używania odbiornika w obiekcie ruchomym - dla miejsca pobytu stałego (siedziby) właścicieli tego obiektu.
2.
Obowiązek rejestracji posiadanych odbiorników jest spełniony, jeżeli zgłoszono do rejestracji jeden z odbiorników używanych:
1)
przez osoby fizyczne w tym samym gospodarstwie domowym lub w samochodzie stanowiącym ich własność,
2)
w szpitalach, sanatoriach, szkołach, przedszkolach, żłobkach, domach opieki społecznej, statkach żeglugi morskiej i rzecznej - w tym samym budynku, zespole budynków lub samochodach stanowiących własność tych jednostek.
3.
Jednostki organizacyjne nie wymienione w ust. 2 pkt 2 obowiązane są zgłosić do rejestracji wszystkie posiadane odbiorniki.
4.
Rejestracji należy dokonać w ciągu 14 dni od dnia wejścia w posiadanie odbiornika.
Dowodem zarejestrowania odbiorników jest imienna książeczka radiofoniczna, określająca miejsce używania odbiorników. W uzasadnionych przypadkach posiadacz może używać odbiorników poza miejscem określonym w książeczce radiofonicznej.
Rejestracji odbiorników dokonuje się na czas nie określony, a w przypadkach uzasadnionych - również na czas określony.
Posiadacz odbiorników jest obowiązany powiadomić urząd pocztowo-telekomunikacyjny o zmianie nazwiska, miejsca pobytu stałego (siedziby), zagubieniu lub zniszczeniu książeczki radiofonicznej oraz o zaprzestaniu używania odbiornika.
Posiadacz odbiorników może w każdym czasie dokonać ich wyrejestrowania.
1.
Od obowiązku rejestracji zwalnia się:
1)
jednostki gospodarki uspołecznionej prowadzące produkcję i handel sprzętem radiofonicznym i telewizyjnym - w odniesieniu do odbiorników stanowiących ich środki obrotowe,
2)
jednostki gospodarki uspołecznionej wykonujące naprawę sprzętu radiofonicznego i telewizyjnego oraz osoby fizyczne posiadające kartę rzemieślniczą upoważniającą do wykonywania napraw sprzętu radiofonicznego i telewizyjnego - w odniesieniu do odbiorników przyjętych do naprawy.
2.
Od obowiązku rejestracji zwalnia się również osoby przybywające do Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej na okres do trzech miesięcy, posiadające odbiorniki turystyczne oraz zainstalowane w samochodach.
Rejestracji odbiorników innych niż powszechnego odbioru dokonuje się po przedstawieniu przez posiadacza zezwolenia wydanego przez Państwową Inspekcję Radiową.
Opłaty za używanie odbiorników i kary pieniężne za zwłokę w uiszczaniu tych opłat oraz używanie nie zarejestrowanych odbiorników pobierają urzędy pocztowo-telekomunikacyjne.
Zezwolenie wydane na podstawie dotychczasowych przepisów uważa się za rejestrację odbiorników w rozumieniu rozporządzenia. Nie dotyczy to odbiorników innych niż powszechnego odbioru.
Traci moc zarządzenie nr 73 Ministra Łączności z dnia 29 września 1972 r. w sprawie udzielania zezwoleń na używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych (Dziennik Łączności Nr 20, poz. 147).
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.