Warunki i tryb nadawania oraz pozbawiania jednostki organizacyjnej statusu jednostki badawczo-rozwojowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2001.85.927

Akt utracił moc
Wersja od: 17 sierpnia 2001 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 lipca 2001 r.
w sprawie warunków i trybu nadawania oraz pozbawiania jednostki organizacyjnej statusu jednostki badawczo-rozwojowej.

Na podstawie art. 74 ust. 3 ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 33, poz. 388) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie określa:
1)
warunki i tryb nadawania oraz pozbawiania statusu jednostki badawczo-rozwojowej jednostkom organizacyjnym, o których mowa w art. 74 ust. 1 ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych, zwanych dalej "jednostkami organizacyjnymi",
2)
wymagania dotyczące wniosku o nadanie lub pozbawienie statusu jednostki badawczo-rozwojowej,
3)
sposób stwierdzania, czy jednostka organizacyjna spełnia wymagania określone w art. 3 ustawy wymienionej w pkt 1.
1.
Wniosek o nadanie jednostce organizacyjnej statusu jednostki badawczo-rozwojowej składa osoba fizyczna lub osoba prawna, która utworzyła taką jednostkę w ramach prowadzonej przez nią działalności gospodarczej.
2.
Wniosek składa się ministrowi właściwemu do spraw nauki.
3.
Wniosek obejmuje:
1)
nazwę, adres i siedzibę albo imię, nazwisko, adres i miejsce zamieszkania,
2)
aktualny odpis uzyskany w Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego albo dokument potwierdzający prowadzenie działalności gospodarczej wraz z jej zakresem przedmiotowym,
3)
udokumentowane informacje o posiadanych nieruchomościach,
4)
kopię decyzji o nadaniu przez urząd skarbowy numeru identyfikacji podatkowej NIP,
5)
kopię zaświadczenia o nadaniu numeru identyfikacyjnego REGON,
6)
roczne sprawozdania finansowe z ostatnich dwóch lat, a w przypadku jednostek niezobowiązanych do sporządzania rocznych sprawozdań finansowych - rachunek wyników działalności gospodarczej za ostatnie dwa lata kalendarzowe,
7)
zaświadczenie właściwego urzędu skarbowego o niezaleganiu z wpłatami z tytułu należności budżetowych,
8)
zaświadczenie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o niezaleganiu z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne,
9)
zaświadczenie banku, w którym jest prowadzony rachunek bieżący, o wysokości środków finansowych,
10)
w przypadku spółek handlowych dodatkowo:
a)
umowę lub statut spółki,
b)
listę wspólników posiadających nie mniej niż po 10% udziałów lub akcji,
c)
wykaz członków zarządu i rady nadzorczej.
4.
Do wniosku dołącza się ponadto:
1)
informację o prowadzonych przez jednostkę organizacyjną badaniach naukowych lub pracach rozwojowych, zawierającą w szczególności:
a)
opis zadań badawczych i rozwojowych zrealizowanych w ostatnich dwóch latach oraz ich wyników, z załączonym wykazem patentów, wdrożeń lub zastosowań w praktyce, uzyskanych akredytacji, wykazem publikacji, w tym monografii, oraz stopni naukowych i tytułów naukowych uzyskanych przez pracowników jednostki organizacyjnej,
b)
opis aparatury naukowo-badawczej i innego wyposażenia umożliwiającego prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych, z uwzględnieniem jej wartości księgowej z końca roku poprzedzającego rok złożenia wniosku,
c)
dane o zatrudnionych pracownikach i ich kwalifikacjach, w tym o liczbie pracowników posiadających stopień naukowy doktora i doktora habilitowanego oraz pracowników posiadających tytuł naukowy profesora,
2)
plan zadań badawczych i rozwojowych w okresie 12 miesięcy od dnia złożenia wniosku,
3)
perspektywiczny plan w zakresie kierunków rozwoju specjalizacji naukowej i rozwojowej,
4)
informację o źródłach finansowania realizacji zadań określonych w pkt 1 lit. a) oraz pkt 2 i 3,
5)
informację o realizowanej współpracy naukowej i naukowo-technicznej z zagranicą,
6)
informację o realizowanych wspólnych przedsięwzięciach gospodarczych na podstawie umów zawieranych z przedsiębiorcami krajowymi i zagranicznymi.
Nadanie i odmowa nadania jednostce organizacyjnej statusu jednostki badawczo-rozwojowej, a także pozbawienie jednostki organizacyjnej tego statusu następuje w drodze decyzji administracyjnej.
1.
Minister właściwy do spraw nauki, po uzgodnieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych i ministrem właściwym ze względu na rodzaj działalności prowadzonej przez jednostkę organizacyjną, nadaje tej jednostce status jednostki badawczo-rozwojowej na czas oznaczony, nie dłuższy niż 3 lata.
2.
Minister właściwy do spraw nauki, przy podejmowaniu decyzji o nadaniu jednostce organizacyjnej statusu jednostki badawczo-rozwojowej, uwzględnia zakres wykonywanych przez tę jednostkę zadań określonych w art. 2 ust. 2 ustawy wymienionej w § 1 pkt 1, a w szczególności ocenia poziom prowadzonych badań naukowych lub prac rozwojowych, ich wyników oraz efektywność uzyskania tych wyników, a także posiadanie odpowiednich warunków materialnych i technicznych niezbędnych do prowadzenia badań naukowych lub prac rozwojowych.
3.
Minister właściwy do spraw nauki prowadzi ewidencję jednostek organizacyjnych, którym nadano status jednostki badawczo-rozwojowej.
1.
Jednostka organizacyjna, której nadano status jednostki badawczo-rozwojowej, składa ministrowi właściwemu do spraw nauki do dnia 31 marca każdego roku raport z badań naukowych lub prac rozwojowych zrealizowanych w roku poprzedzającym rok złożenia raportu, zwany dalej "raportem rocznym".
2.
Raport roczny zawiera:
1)
omówienie wyników badań naukowych i prac rozwojowych,
2)
syntetyczny opis osiągnięć praktycznych, zwłaszcza dotyczących wykorzystania wyników badań naukowych lub prac rozwojowych,
3)
informację finansową dotyczącą wysokości planowanych i faktycznie poniesionych nakładów na realizację zadań, o których mowa w ust. 1, z uwzględnieniem wykorzystania środków zwolnionych od podatku dochodowego na podstawie odrębnych przepisów, z przeznaczeniem ich na cele naukowe lub naukowo-techniczne.
3.
Raport podlega ocenie ministra właściwego do spraw nauki w terminie 60 dni od dnia jego złożenia.
4.
Minister właściwy do spraw nauki może zasięgnąć, co do treści raportu, opinii ministra właściwego ze względu na rodzaj działalności prowadzonej przez jednostkę organizacyjną.
5.
Jednostka organizacyjna otrzymuje pisemną ocenę raportu w terminie 30 dni od dnia jej dokonania.
1.
Jednostka organizacyjna może być pozbawiona statusu jednostki badawczo-rozwojowej na podstawie:
1)
ustaleń uprawnionego organu kontroli stwierdzającego, że jednostka organizacyjna nie realizuje zadań określonych w art. 2 ust. 2 ustawy wymienionej w § 1 pkt 1 lub zadania te wykonuje nieefektywnie,
2)
negatywnej oceny raportu rocznego lub niezłożenia tego raportu w terminie określonym w § 5 ust. 1.
2.
Do oceny ustaleń organu kontroli oraz raportu rocznego, o których mowa w ust. 1, minister właściwy do spraw nauki powołuje recenzentów.
3.
Minister właściwy do spraw nauki, po uzgodnieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych i ministrem właściwym ze względu na rodzaj działalności prowadzonej przez jednostkę organizacyjną, na podstawie oceny recenzentów, podejmuje decyzję o pozbawieniu tej jednostki statusu jednostki badawczo-rozwojowej.
4.
Jednostkę organizacyjną pozbawia się statusu jednostki badawczo-rozwojowej na wniosek osoby fizycznej lub osoby prawnej, która utworzyła jednostkę organizacyjną.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.