Rozdział 6 - Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie 262 - Warunki i sposób oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2007.83.562

Akt utracił moc
Wersja od: 1 września 2014 r.

Rozdział  6

Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie 262

§  109. 263
 
1.
Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie, zwany dalej "egzaminem zawodowym", jest formą oceny poziomu opanowania przez zdającego wiedzy i umiejętności z zakresu danej kwalifikacji wyodrębnionej w zawodzie, ustalonych w podstawie programowej kształcenia w zawodach określonej w przepisach wydanych na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 2a ustawy.
2.
Egzamin zawodowy jest przeprowadzany dla:
1)
uczniów zasadniczych szkół zawodowych i techników oraz uczniów (słuchaczy) szkół policealnych;
2)
absolwentów zasadniczych szkół zawodowych, techników i szkół policealnych;
3)
osób, które ukończyły kwalifikacyjny kurs zawodowy.
3.
Egzamin zawodowy jest również przeprowadzany jako egzamin eksternistyczny dla osób spełniających warunki określone w przepisach w sprawie egzaminów eksternistycznych.
§  109a. 264
Dyrektor szkoły, placówki kształcenia ustawicznego lub placówki kształcenia praktycznego, w której po raz pierwszy ma być przeprowadzony egzamin zawodowy, oraz pracodawca, u którego po raz pierwszy ma być przeprowadzony egzamin zawodowy, są obowiązani, nie później niż do dnia 1 września roku szkolnego, w którym ma być przeprowadzony egzamin zawodowy, zgłosić odpowiednio szkołę, placówkę kształcenia ustawicznego lub placówkę kształcenia praktycznego albo miejsce wskazane przez pracodawcę do komisji okręgowej, wraz z wnioskiem o udzielenie upoważnienia, o którym mowa w § 126 ust. 2, a w przypadku gdy część pisemna egzaminu zawodowego ma być przeprowadzana z wykorzystaniem elektronicznego systemu przeprowadzania egzaminu zawodowego - także wraz z wnioskiem, o którym mowa w § 117b ust. 2.
§  110. 265
 
1.
Egzamin zawodowy składa się z części pisemnej i części praktycznej.
2.
Część pisemna jest przeprowadzana w formie testu pisemnego, a część praktyczna - w formie testu praktycznego.
§  111. 266
 
1.
Uczeń lub absolwent, który w roku szkolnym, w którym przystępuje do egzaminu zawodowego, posiadał orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania, może przystąpić do egzaminu zawodowego w warunkach dostosowanych do jego indywidualnych potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych, na podstawie tego orzeczenia.
2.
Uczeń (słuchacz) lub absolwent posiadający opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, o specyficznych trudnościach w uczeniu się może przystąpić do egzaminu zawodowego w warunkach dostosowanych do jego indywidualnych potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych, na podstawie tej opinii. Uczeń (słuchacz) przedkłada opinię dyrektorowi szkoły, a absolwent - dyrektorowi komisji okręgowej, wraz z deklaracją, o której mowa w § 115 ust. 1.
3.
Uczeń (słuchacz) lub absolwent chory lub niesprawny czasowo może przystąpić do egzaminu zawodowego w warunkach odpowiednich ze względu na jego stan zdrowia, na podstawie zaświadczenia o stanie zdrowia wydanego przez lekarza.
4.
Uczeń (słuchacz) lub absolwent, który w roku szkolnym, w którym przystępuje do egzaminu zawodowego, był objęty pomocą psychologiczno-pedagogiczną w szkole ze względu na trudności adaptacyjne związane z wcześniejszym kształceniem za granicą, zaburzenia komunikacji językowej lub sytuację kryzysową lub traumatyczną, może przystąpić do egzaminu zawodowego w warunkach dostosowanych do jego indywidualnych potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych, na podstawie pozytywnej opinii rady pedagogicznej.
5.
Opinia rady pedagogicznej, o której mowa w ust. 4, jest wydawana na wniosek nauczyciela lub specjalisty wykonującego w szkole zadania z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, prowadzących zajęcia z uczniem (słuchaczem) w szkole, i po uzyskaniu zgody rodziców (prawnych opiekunów) albo pełnoletniego ucznia (słuchacza) lub na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) albo pełnoletniego ucznia (słuchacza).
6.
W przypadku uczniów (słuchaczy) lub absolwentów szkół w zakładach poprawczych, zakładach karnych lub aresztach śledczych opinię, o której mowa w ust. 2, może wydać psycholog zatrudniony odpowiednio w zakładzie poprawczym, zakładzie karnym lub areszcie śledczym. Przepisy § 6a stosuje się odpowiednio.
7.
Dla uczniów (słuchaczy) lub absolwentów, o których mowa w ust. 1-4, nie przygotowuje się odrębnych arkuszy egzaminacyjnych.
8.
Dyrektor Komisji Centralnej opracowuje szczegółową informację o sposobach dostosowania warunków przeprowadzania egzaminu zawodowego do potrzeb i możliwości uczniów (słuchaczy) lub absolwentów, o których mowa w ust. 1-4, i podaje ją do publicznej wiadomości na stronie internetowej Komisji Centralnej, nie później niż do dnia 1 września roku szkolnego, w którym jest przeprowadzany egzamin zawodowy.
9.
Rada pedagogiczna wskazuje sposób lub sposoby dostosowania warunków przeprowadzania egzaminu zawodowego do potrzeb i możliwości uczniów (słuchaczy) lub absolwentów, o których mowa w ust. 1-4, spośród możliwych sposobów dostosowania warunków przeprowadzania egzaminu zawodowego, określonych w szczegółowej informacji, o której mowa w ust. 8.
10.
W przypadku absolwentów, o których mowa w ust. 2 i 3, którzy ukończyli szkołę we wcześniejszych latach, sposób lub sposoby dostosowania warunków przeprowadzania egzaminu zawodowego do potrzeb i możliwości absolwentów, spośród możliwych sposobów dostosowania warunków przeprowadzania egzaminu zawodowego, określonych w szczegółowej informacji, o której mowa w ust. 8, wskazuje:
1)
w części pisemnej - przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, o którym mowa w § 118 ust. 1, w porozumieniu z dyrektorem komisji okręgowej;
2)
w części praktycznej - kierownik ośrodka egzaminacyjnego, o którym mowa w § 127 ust. 1, w porozumieniu z dyrektorem komisji okręgowej.
11.
Przepisy ust. 2, 3, 7, 8 i 10 stosuje się odpowiednio do osób, o których mowa w § 109 ust. 2 pkt 3 i ust. 3, z tym że opinię, o której mowa w ust. 2, przedkłada się dyrektorowi komisji okręgowej.
§  111a. 267
 
1.
Osoby, o których mowa w § 109 ust. 2 pkt 3 i ust. 3: niewidome, słabowidzące, niesłyszące, słabosłyszące, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim lub z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, przystępują do egzaminu zawodowego w warunkach i formie dostosowanych do rodzaju ich niepełnosprawności, na podstawie zaświadczenia potwierdzającego występowanie danej dysfunkcji wydanego przez lekarza.
2.
Dyrektor Komisji Centralnej opracowuje szczegółową informację o sposobach dostosowania warunków i formy przeprowadzania egzaminu zawodowego do potrzeb i możliwości osób, o których mowa w § 109 ust. 2 pkt 3 i ust. 3: niewidomych, słabowidzących, niesłyszących, słabosłyszących, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim lub z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, i podaje ją do publicznej wiadomości na stronie internetowej Komisji Centralnej, nie później niż do dnia 1 września roku szkolnego, w którym jest przeprowadzany egzamin zawodowy.
3.
Na podstawie zaświadczenia, o którym mowa w ust. 1, oraz szczegółowej informacji, o której mowa w ust. 2, dyrektor komisji okręgowej lub upoważniona przez niego osoba wskazuje sposób lub sposoby dostosowania warunków i formy przeprowadzania egzaminu zawodowego do potrzeb i możliwości przystępującej do egzaminu zawodowego osoby, o której mowa w § 109 ust. 2 pkt 3 i ust. 3: niewidomej, słabowidzącej, niesłyszącej, słabosłyszącej, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim lub z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera.
4.
Zaświadczenie, o którym mowa w ust. 1, przedkłada się dyrektorowi komisji okręgowej wraz z:
1)
deklaracją, o której mowa w § 115 ust. 4 - w przypadku osób, o których mowa w § 109 ust. 2 pkt 3;
2)
wnioskiem o dopuszczenie do egzaminu eksternistycznego potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, o którym mowa w przepisach w sprawie egzaminów eksternistycznych - w przypadku osób, o których mowa w § 109 ust. 3.
§  112. 268
 
1.
Laureaci i finaliści turniejów lub olimpiad tematycznych związanych z wybranym obszarem kształcenia zawodowego są zwolnieni z części pisemnej egzaminu zawodowego na podstawie zaświadczenia stwierdzającego uzyskanie tytułu odpowiednio laureata lub finalisty. Zaświadczenie przedkłada się przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego, o którym mowa w § 118 ust. 1.
2.
Zwolnienie laureata lub finalisty turnieju lub olimpiady tematycznej z części pisemnej egzaminu zawodowego jest równoznaczne z uzyskaniem z części pisemnej egzaminu zawodowego najwyższego wyniku.
3.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, na świadectwie potwierdzającym kwalifikację w zawodzie lub na dyplomie potwierdzającym kwalifikacje zawodowe, w miejscach przeznaczonych na wpisanie wyniku egzaminu zawodowego z części pisemnej, wpisuje się "100" oraz zamieszcza się adnotację o zwolnieniu z części pisemnej egzaminu zawodowego i posiadanym tytule laureata lub finalisty odpowiednio turnieju lub olimpiady tematycznej.
4.
Wykaz turniejów i olimpiad tematycznych, o których mowa w ust. 1, dyrektor Komisji Centralnej podaje do publicznej wiadomości na stronie internetowej Komisji Centralnej nie później niż w czerwcu roku poprzedzającego rok, w którym jest przeprowadzany egzamin zawodowy.
§  113. 269
 
1.
Egzamin zawodowy może być przeprowadzany w ciągu całego roku szkolnego w terminie ustalonym przez dyrektora komisji okręgowej, w uzgodnieniu z dyrektorem Komisji Centralnej.
2.
Termin egzaminu zawodowego dyrektor komisji okręgowej ogłasza na stronie internetowej komisji okręgowej nie później niż na 5 miesięcy przed terminem egzaminu zawodowego.
3.
Dyrektor komisji okręgowej ustala harmonogram przeprowadzania części praktycznej egzaminu zawodowego i przekazuje go kierownikom ośrodków egzaminacyjnych, o których mowa w § 127 ust. 1.
§  114. 270
Informatory, o których mowa w art. 9a ust. 2 pkt 1b ustawy, są ogłaszane nie później niż do dnia 1 września roku poprzedzającego rok, w którym jest przeprowadzany egzamin zawodowy.
§  115. 271
 
1.
Uczeń (słuchacz) lub absolwent, który zamierza przystąpić do egzaminu zawodowego, składa pisemną deklarację dotyczącą przystąpienia do egzaminu zawodowego. Deklaracja zawiera:
1)
imię i nazwisko ucznia (słuchacza) lub absolwenta;
2)
datę i miejsce urodzenia ucznia (słuchacza) lub absolwenta;
3)
numer PESEL ucznia (słuchacza) lub absolwenta, a w przypadku braku numeru PESEL - serię i numer paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość;
4)
adres zamieszkania ucznia (słuchacza) lub absolwenta;
5)
nazwę i symbol cyfrowy zawodu oraz nazwę kwalifikacji, zgodnie z klasyfikacją zawodów szkolnictwa zawodowego, w zakresie której uczeń (słuchacz) lub absolwent zamierza zdawać egzamin zawodowy, a także oznaczenie tej kwalifikacji, zgodnie z podstawą programową kształcenia w zawodach;
6)
informację, czy uczeń (słuchacz) lub absolwent przystępuje do egzaminu zawodowego po raz pierwszy;
7)
w przypadku ponownego przystępowania do egzaminu zawodowego przez ucznia (słuchacza) lub absolwenta, który nie zdał tego egzaminu z części pisemnej albo części praktycznej - wskazanie części egzaminu, której uczeń (słuchacz) lub absolwent nie zdał i do której zamierza przystąpić ponownie.
2.
Uczeń (słuchacz) składa deklarację dyrektorowi szkoły, a absolwent - dyrektorowi komisji okręgowej. Do deklaracji absolwent dołącza świadectwo ukończenia szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie, w którym wyodrębniono kwalifikację, z zakresu której absolwent zamierza przystąpić do egzaminu zawodowego.
3.
Osoby posiadające świadectwa szkolne uzyskane za granicą, uznane za równorzędne ze świadectwami ukończenia odpowiednich polskich szkół ponadgimnazjalnych lub szkół ponadpodstawowych, zamierzające przystąpić do egzaminu zawodowego, składają deklarację zawierającą dane, o których mowa w ust. 1, dyrektorowi komisji okręgowej właściwej ze względu na miejsce zamieszkania, a w przypadku osób posiadających miejsce zamieszkania za granicą - dyrektorowi komisji okręgowej właściwej ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Do deklaracji dołącza się zaświadczenie wydane na podstawie przepisów w sprawie nostryfikacji świadectw szkolnych i świadectw maturalnych uzyskanych za granicą oraz oryginał lub duplikat świadectwa uzyskanego za granicą.
4.
Osoby, o których mowa w § 109 ust. 2 pkt 3, składają deklarację zawierającą dane, o których mowa w ust. 1, dyrektorowi komisji okręgowej właściwej ze względu na miejsce prowadzenia kwalifikacyjnego kursu zawodowego. Do deklaracji dołącza się zaświadczenie o ukończeniu kwalifikacyjnego kursu zawodowego wydane na podstawie przepisów w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych.
5.
Deklarację składa się nie później niż na 4 miesiące przez terminem egzaminu zawodowego.
6.
Osoba uczęszczająca na kwalifikacyjny kurs zawodowy, którego termin zakończenia określono nie później niż na miesiąc przed terminem egzaminu zawodowego, składa deklarację zawierającą dane, o których mowa w ust. 1, dyrektorowi komisji okręgowej właściwej ze względu na miejsce prowadzenia kwalifikacyjnego kursu zawodowego w terminie, o którym mowa w ust. 5. Zaświadczenie o ukończeniu kwalifikacyjnego kursu zawodowego osoba ta przedkłada niezwłocznie po ukończeniu kwalifikacyjnego kursu zawodowego.
7.
Dyrektor szkoły, na podstawie złożonych przez uczniów (słuchaczy) deklaracji, sporządza wykaz uczniów (słuchaczy) zamierzających przystąpić do egzaminu zawodowego i przekazuje go w formie elektronicznej dyrektorowi komisji okręgowej w terminie 7 dni od dnia upływu terminu, o którym mowa w ust. 5. Wykaz uczniów (słuchaczy) zawiera informacje zawarte w deklaracjach oraz w opiniach, o których mowa w § 111 ust. 2.
§  116. 272
 
1.
Do części pisemnej egzaminu zawodowego uczeń (słuchacz) przystępuje w szkole, do której uczęszcza, a absolwent - w szkole, którą ukończył.
2.
W uzasadnionych przypadkach uczeń (słuchacz) lub absolwent może przystąpić do części pisemnej egzaminu zawodowego w innej szkole albo w placówce kształcenia ustawicznego, placówce kształcenia praktycznego, zwanej dalej "placówką", lub u pracodawcy, wskazanych przez dyrektora komisji okręgowej.
3.
Osoby, o których mowa w § 109 ust. 2 pkt 3 i ust. 3 oraz § 115 ust. 3, przystępują do części pisemnej egzaminu zawodowego w szkole, placówce lub u pracodawcy, wskazanych przez dyrektora komisji okręgowej.
§  117. 273
W uzasadnionych przypadkach dyrektor komisji okręgowej może powierzyć zespołowi egzaminacyjnemu, o którym mowa w § 118 ust. 1, powołanemu w danej szkole, placówce lub u pracodawcy, nadzorowanie części pisemnej egzaminu zawodowego także dla uczniów (słuchaczy) lub absolwentów innej szkoły lub szkół, informując o tym dyrektorów właściwych szkół, placówek i pracodawców nie później niż na 2 miesiące przed terminem egzaminu zawodowego.
§  117a. 274
 
1.
Część pisemna egzaminu zawodowego jest przeprowadzana:
1)
z wykorzystaniem elektronicznego systemu przeprowadzania egzaminu zawodowego, po uzyskaniu upoważnienia, o którym mowa w § 117b ust. 1, albo
2)
z wykorzystaniem arkuszy egzaminacyjnych i kart odpowiedzi.
2.
Dyrektor komisji okręgowej udostępnia szkole, placówce lub pracodawcy elektroniczny system przeprowadzania egzaminu zawodowego.
§  117b. 275
 
1.
Dyrektor komisji okręgowej upoważnia szkołę, placówkę albo pracodawcę do zorganizowania części pisemnej egzaminu zawodowego z wykorzystaniem elektronicznego systemu przeprowadzania egzaminu zawodowego.
2.
Upoważnienia udziela się na wniosek szkoły, placówki lub pracodawcy złożony nie później niż do dnia 1 września roku szkolnego, w którym ma być przeprowadzona część pisemna egzaminu zawodowego z wykorzystaniem elektronicznego systemu przeprowadzania egzaminu zawodowego.
3.
Upoważnienia udziela się, jeżeli szkoła, placówka lub pracodawca posiada warunki zapewniające prawidłowy przebieg części pisemnej egzaminu zawodowego z wykorzystaniem elektronicznego systemu przeprowadzania egzaminu zawodowego, a w szczególności:
1)
posiada odpowiednie wyposażenie indywidualnych stanowisk egzaminacyjnych wspomaganych elektronicznie;
2)
zapewnia warunki do samodzielnego wykonywania zadań egzaminacyjnych przez zdających.
4.
Wniosek, o którym mowa w ust. 2, zawiera w szczególności opis warunków, o których mowa w ust. 3.
5.
Upoważnienia udziela się na okres nie dłuższy niż 3 lata.
6.
Po upływie okresu, na jaki udzielono upoważnienia, dyrektor komisji okręgowej, na wniosek upoważnionej szkoły, placówki lub upoważnionego pracodawcy, złożony nie później niż na 6 miesięcy przed upływem okresu, na jaki udzielono upoważnienia, albo za zgodą upoważnionej szkoły lub placówki, lub upoważnionego pracodawcy, może przedłużać upoważnienie na kolejne okresy nie dłuższe niż 3 lata. Przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio.
§  118. 276
 
1.
Za organizację i przebieg części pisemnej egzaminu zawodowego w danej szkole, placówce lub u danego pracodawcy odpowiada przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, którym jest odpowiednio dyrektor szkoły lub placówki lub pracodawca albo upoważniony przez niego pracownik.
2.
Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, nie później niż na miesiąc przed terminem egzaminu zawodowego, powołuje członków zespołu egzaminacyjnego oraz może powołać zastępcę przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego.
3.
Jeżeli przewodniczący zespołu egzaminacyjnego i jego zastępca z powodu choroby lub innych ważnych przyczyn nie mogą wziąć udziału w części pisemnej egzaminu zawodowego, dyrektor komisji okręgowej powołuje w zastępstwie innego nauczyciela zatrudnionego w danej szkole lub placówce, a w przypadku pracodawcy - innego pracownika upoważnionego przez tego pracodawcę.
4.
Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego i jego zastępca powinni odbyć szkolenie w zakresie organizacji części pisemnej egzaminu zawodowego organizowane przez komisję okręgową.
§  119. 277
 
1.
W przypadku gdy część pisemna egzaminu zawodowego jest przeprowadzana z wykorzystaniem arkuszy egzaminacyjnych i kart odpowiedzi, przewodniczący zespołu egzaminacyjnego lub upoważniony przez niego członek zespołu egzaminacyjnego, w obecności innego członka tego zespołu, odbiera przesyłkę zawierającą pakiety z arkuszami egzaminacyjnymi i kartami odpowiedzi do części pisemnej egzaminu zawodowego oraz innymi materiałami niezbędnymi do przeprowadzenia części pisemnej egzaminu zawodowego i sprawdza, czy nie została ona naruszona, a następnie sprawdza, czy zawiera ona wszystkie materiały niezbędne do przeprowadzenia części pisemnej egzaminu zawodowego. Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego lub upoważniony przez niego członek zespołu egzaminacyjnego przechowuje i zabezpiecza wszystkie materiały niezbędne do przeprowadzenia części pisemnej egzaminu zawodowego.
2.
W przypadku stwierdzenia, że przesyłka, o której mowa w ust. 1, została naruszona lub nie zawiera wszystkich materiałów niezbędnych do przeprowadzenia części pisemnej egzaminu zawodowego, przewodniczący zespołu egzaminacyjnego lub upoważniony przez niego członek zespołu egzaminacyjnego niezwłocznie powiadamia o tym dyrektora komisji okręgowej. Dyrektor komisji okręgowej informuje przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego lub upoważnionego przez niego członka zespołu egzaminacyjnego o dalszym postępowaniu.
§  120.
1. 278
Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego powołuje, spośród członków zespołu egzaminacyjnego, zespoły nadzorujące przebieg części pisemnej egzaminu zawodowego w poszczególnych salach egzaminacyjnych, zwane dalej "zespołami nadzorującymi", oraz wyznacza przewodniczących tych zespołów, nie później niż na miesiąc przed terminem egzaminu zawodowego.
2. 279
Przewodniczący zespołu nadzorującego kieruje pracą tego zespołu, a w szczególności odpowiada za prawidłowy przebieg części pisemnej egzaminu zawodowego w danej sali egzaminacyjnej.
3. 280
W skład zespołu nadzorującego wchodzą:
1)
w przypadku zespołu nadzorującego powołanego w szkole lub placówce - co najmniej trzech nauczycieli, z tym że co najmniej jeden nauczyciel jest zatrudniony w innej szkole lub placówce;
2)
w przypadku zespołu nadzorującego powołanego u pracodawcy - co najmniej trzech pracowników upoważnionych przez tego pracodawcę lub pracowników upoważnionych przez innych pracodawców.
4.
W przypadku gdy w sali egzaminacyjnej jest więcej niż 30 zdających, liczbę członków zespołu nadzorującego zwiększa się o jedną osobę na każdych kolejnych 20 zdających.
5.
Nauczyciel zatrudniony w innej szkole lub placówce zostaje powołany w skład zespołu nadzorującego w porozumieniu z dyrektorem szkoły lub placówki, w której jest zatrudniony.
6.
W skład zespołu nadzorującego nie mogą wchodzić nauczyciele zajęć edukacyjnych objętych egzaminem zawodowym oraz wychowawcy zdających.
7. 281
Podczas przeprowadzania części pisemnej egzaminu zawodowego z wykorzystaniem elektronicznego systemu przeprowadzania egzaminu zawodowego jest obecna osoba lub osoby odpowiedzialne za poprawność funkcjonowania indywidualnych stanowisk egzaminacyjnych wspomaganych elektronicznie, które nie wchodzą w skład zespołu nadzorującego.
§  120a. 282
 
1.
W przypadku gdy część pisemna egzaminu zawodowego jest przeprowadzana z wykorzystaniem elektronicznego systemu przeprowadzania egzaminu zawodowego, przewodniczący zespołu nadzorującego udostępnia zdającym zadania egzaminacyjne oraz poleca sprawdzenie poprawności funkcjonowania indywidualnych stanowisk egzaminacyjnych wspomaganych elektronicznie.
2.
Zdający zgłasza przewodniczącemu zespołu nadzorującego wszelkie nieprawidłowości w funkcjonowaniu indywidualnego stanowiska egzaminacyjnego wspomaganego elektronicznie.
3.
W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w funkcjonowaniu indywidualnego stanowiska egzaminacyjnego wspomaganego elektronicznie, decyzję co do dalszego postępowania podejmuje przewodniczący zespołu nadzorującego. Informację o nieprawidłowościach oraz podjętych działaniach zamieszcza się w protokole, o którym mowa w § 142 ust. 1.
§  121.
1. 283
W przypadku gdy część pisemna egzaminu zawodowego jest przeprowadzana z wykorzystaniem arkuszy egzaminacyjnych i kart odpowiedzi, przewodniczący zespołu egzaminacyjnego przed rozpoczęciem części pisemnej egzaminu zawodowego sprawdza, czy pakiety zawierające arkusze egzaminacyjne i karty odpowiedzi do części pisemnej egzaminu zawodowego oraz inne materiały niezbędne do przeprowadzenia części pisemnej egzaminu zawodowego nie zostały naruszone.
2. 284
W przypadku stwierdzenia, że pakiety wymienione w ust. 1 zostały naruszone, przewodniczący zespołu egzaminacyjnego zawiesza część pisemną egzaminu zawodowego i powiadamia o tym dyrektora komisji okręgowej. Dyrektor komisji okręgowej informuje przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego o dalszym postępowaniu.
3. 285
W przypadku stwierdzenia, że pakiety wymienione w ust. 1 nie zostały naruszone, przewodniczący zespołu egzaminacyjnego otwiera je w obecności przewodniczących zespołów nadzorujących oraz przedstawicieli zdających, a następnie przekazuje przewodniczącym zespołów nadzorujących arkusze egzaminacyjne i karty odpowiedzi w liczbie odpowiadającej liczbie zdających w poszczególnych salach egzaminacyjnych.
4.
Członkowie zespołu nadzorującego rozdają arkusze egzaminacyjne i karty odpowiedzi zdającym, polecając sprawdzenie, czy arkusz egzaminacyjny i karta odpowiedzi są kompletne.
5.
Zdający zgłasza przewodniczącemu zespołu nadzorującego braki w arkuszu egzaminacyjnym lub karcie odpowiedzi i otrzymuje nowy arkusz egzaminacyjny lub nową kartę odpowiedzi.
6.
Informację o wymianie arkusza egzaminacyjnego lub karty odpowiedzi przewodniczący zespołu nadzorującego zamieszcza w protokole, o którym mowa w § 142 ust. 1. Protokół czytelnie podpisuje zdający, który zgłosił braki w arkuszu egzaminacyjnym lub karcie odpowiedzi.
7. 286
Na karcie odpowiedzi zdający zamieszcza symbol cyfrowy zawodu i nazwę kwalifikacji wyodrębnionej w zawodzie, oznaczenie wersji arkusza egzaminacyjnego, numer PESEL, a w przypadku braku numeru PESEL - serię i numer paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość. Zdający nie podpisuje karty odpowiedzi.
§  122. 287
 
1.
W czasie trwania części pisemnej egzaminu zawodowego każdy zdający pracuje przy:
1)
indywidualnym stanowisku egzaminacyjnym wspomaganym elektronicznie - w przypadku gdy część pisemna egzaminu zawodowego jest przeprowadzana z wykorzystaniem elektronicznego systemu przeprowadzania egzaminu zawodowego,
2)
osobnym stoliku - w przypadku gdy część pisemna egzaminu zawodowego jest przeprowadzana z wykorzystaniem arkuszy egzaminacyjnych i kart odpowiedzi

- zwanych dalej "indywidualnymi stanowiskami egzaminacyjnymi".

2.
Odległość między indywidualnymi stanowiskami egzaminacyjnymi powinna zapewniać samodzielną pracę zdających.
3.
W czasie trwania części pisemnej egzaminu zawodowego na indywidualnych stanowiskach egzaminacyjnych mogą znajdować się tylko materiały i przybory pomocnicze wskazane w informacji, o której mowa w § 133a, a w przypadku gdy część pisemna egzaminu zawodowego jest przeprowadzana z wykorzystaniem arkuszy egzaminacyjnych i kart odpowiedzi - także arkusze egzaminacyjne i karty odpowiedzi.
4.
Do sali egzaminacyjnej, w której jest przeprowadzana część pisemna egzaminu zawodowego, nie można wnosić żadnych urządzeń telekomunikacyjnych ani korzystać z nich w tej sali.
§  123. 288
 
1.
Część pisemna egzaminu zawodowego rozpoczyna się z chwilą zapisania w widocznym miejscu przez przewodniczącego zespołu nadzorującego czasu rozpoczęcia i zakończenia pracy.
2.
Część pisemna egzaminu zawodowego trwa nie krócej niż 45 minut i nie dłużej niż 90 minut. Czas trwania części pisemnej egzaminu zawodowego określa się w informatorze, o którym mowa w art. 9a ust. 2 pkt 1b ustawy.
3.
Dla zdających, o których mowa w § 111 ust. 1-4 i § 111a ust. 1, czas trwania części pisemnej egzaminu zawodowego może być przedłużony. Czas, o jaki może zostać przedłużona część pisemna egzaminu zawodowego, określa dyrektor Komisji Centralnej w szczegółowej informacji, o której mowa w § 111 ust. 8 i § 111a ust. 2.
4.
W czasie trwania części pisemnej egzaminu zawodowego zdający nie powinni opuszczać sali egzaminacyjnej. W szczególnie uzasadnionych przypadkach przewodniczący zespołu nadzorującego może zezwolić zdającemu na opuszczenie sali egzaminacyjnej, po zapewnieniu warunków wykluczających możliwość kontaktowania się zdającego z innymi osobami, z wyjątkiem osób udzielających pomocy medycznej.
5.
W czasie trwania części pisemnej egzaminu zawodowego w sali egzaminacyjnej mogą przebywać wyłącznie zdający, przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, osoby wchodzące w skład zespołu nadzorującego oraz osoby, o których mowa w § 120 ust. 7 i § 143.
6.
W czasie trwania części pisemnej egzaminu zawodowego zdającym nie udziela się żadnych wyjaśnień dotyczących zadań egzaminacyjnych ani ich nie komentuje.
§  123a. 289
W przypadku gdy część pisemna egzaminu zawodowego jest przeprowadzana z wykorzystaniem elektronicznego systemu przeprowadzania egzaminu zawodowego, po jej zakończeniu zdający otrzymuje informację o uzyskanej liczbie punktów z części pisemnej egzaminu zawodowego. Odpowiedzi udzielone przez zdającego są zapisane i zarchiwizowane w elektronicznym systemie przeprowadzania egzaminu zawodowego, a następnie przesłane w formie elektronicznej do komisji okręgowej.
§  124. 290
 
1.
W przypadku gdy część pisemna egzaminu zawodowego jest przeprowadzana z wykorzystaniem arkuszy egzaminacyjnych i kart odpowiedzi, po jej zakończeniu osoby wchodzące w skład zespołu nadzorującego zbierają od zdających wypełnione karty odpowiedzi i sprawdzają, w obecności tych zdających, poprawność zamieszczenia na karcie odpowiedzi symbolu cyfrowego zawodu i nazwy kwalifikacji wyodrębnionej w zawodzie, oznaczenia wersji arkusza egzaminacyjnego oraz numeru PESEL, a w przypadku braku numeru PESEL - serii 1 numeru paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość.
2.
Przewodniczący zespołu nadzorującego lub wskazany przez niego członek zespołu nadzorującego pakuje wypełnione karty odpowiedzi do zwrotnych kopert i zakleja je w obecności osób wchodzących w skład zespołu nadzorującego oraz przedstawiciela zdających, a następnie przekazuje je niezwłocznie przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego.
3.
Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego przechowuje i zabezpiecza koperty z wypełnionymi kartami odpowiedzi, a następnie niezwłocznie przekazuje je do komisji okręgowej w sposób określony przez dyrektora tej komisji.
§  125. 291
Wynik części pisemnej egzaminu zawodowego ustala komisja okręgowa, na podstawie:
1)
odpowiedzi zapisanych i zarchiwizowanych w elektronicznym systemie przeprowadzania egzaminu zawodowego - w przypadku gdy część pisemna egzaminu zawodowego jest przeprowadzana z wykorzystaniem elektronicznego systemu przeprowadzania egzaminu zawodowego;
2)
elektronicznego odczytu karty odpowiedzi - w przypadku gdy część pisemna egzaminu zawodowego jest przeprowadzana z wykorzystaniem arkuszy egzaminacyjnych i kart odpowiedzi.
§  126. 292
 
1.
Dyrektor komisji okręgowej upoważnia szkołę, placówkę albo pracodawcę do zorganizowania części praktycznej egzaminu zawodowego.
2.
Upoważnienia udziela się na wniosek szkoły, placówki lub pracodawcy złożony nie później niż do dnia 1 września roku szkolnego, w którym ma być przeprowadzona część praktyczna egzaminu zawodowego.
3.
Upoważnienia udziela się, jeżeli szkoła, placówka lub pracodawca posiada warunki zapewniające prawidłowy przebieg części praktycznej egzaminu zawodowego, a w szczególności:
1)
zapewnia warunki realizacji kształcenia w danym zawodzie, określone w podstawie programowej kształcenia w zawodach;
2)
zapewnia warunki do samodzielnego wykonywania przez zdających zadań egzaminacyjnych zawartych w arkuszu egzaminacyjnym, z uwzględnieniem bezpieczeństwa i higieny pracy, oraz warunki socjalne;
3)
zapewnia zdającym, o których mowa w § 111 ust. 1-4 i § 111a ust. 1, przystąpienie do egzaminu zawodowego w warunkach dostosowanych do ich potrzeb i możliwości;
4)
zapewnia zdającym pierwszą pomoc medyczną.
4.
Udzielenie szkole, placówce lub pracodawcy upoważnienia do zorganizowania części praktycznej egzaminu zawodowego w zawodach podstawowych dla żeglugi morskiej, żeglugi śródlądowej lub w zawodach lotniczych może nastąpić po pozytywnym zaopiniowaniu wniosku, o którym mowa w ust. 2, przez odpowiednio ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej lub ministra właściwego do spraw transportu. Wniosek do zaopiniowania przekazuje komisja okręgowa.
5.
Wniosek, o którym mowa w ust. 2, zawiera w szczególności:
1)
opis warunków, o których mowa w ust. 3;
2)
informacje dotyczące posiadanych przez szkołę, placówkę lub pracodawcę certyfikatów jakości.
6.
Upoważnienia udziela się na okres nie dłuższy niż 3 lata.
7.
Po upływie okresu, na jaki udzielono upoważnienia, dyrektor komisji okręgowej, na wniosek upoważnionej szkoły, placówki lub upoważnionego pracodawcy, złożony nie później niż na 6 miesięcy przed upływem okresu, na jaki udzielono upoważnienia, albo za zgodą upoważnionej szkoły, placówki lub upoważnionego pracodawcy, może przedłużać upoważnienie na kolejne okresy nie dłuższe niż 3 lata. Przepisy ust. 3-5 stosuje się odpowiednio.
§  126a. 293
 
1.
Do części praktycznej egzaminu zawodowego uczeń (słuchacz) przystępuje w szkole, do której uczęszcza, lub u pracodawcy, u którego odbywa praktyczną naukę zawodu, a absolwent - w szkole, którą ukończył, lub u pracodawcy, u którego odbywał praktyczną naukę zawodu,
2.
W uzasadnionych przypadkach uczeń (słuchacz) lub absolwent może przystąpić do części praktycznej egzaminu zawodowego w innej szkole, u innego pracodawcy lub w placówce, wskazanych przez dyrektora komisji okręgowej.
3.
Osoby, o których mowa w § 109 ust. 2 pkt 3 i ust. 3 oraz § 115 ust. 3, przystępują do części praktycznej egzaminu zawodowego w szkole, placówce lub u pracodawcy, wskazanych przez dyrektora komisji okręgowej.
§  127.
1. 294
Za organizację i przebieg części praktycznej egzaminu zawodowego w upoważnionej szkole, placówce lub u upoważnionego pracodawcy, zwanych dalej "ośrodkiem egzaminacyjnym", odpowiada dyrektor szkoły lub placówki lub pracodawca albo upoważniony przez niego pracownik, zwani dalej "kierownikiem ośrodka egzaminacyjnego".
2.
Kierownik ośrodka egzaminacyjnego może powołać zastępcę kierownika ośrodka egzaminacyjnego spośród nauczycieli zatrudnionych w danej szkole lub placówce, a w przypadku pracodawcy - spośród zatrudnionych u niego pracowników.
3. 295
Jeżeli kierownik ośrodka egzaminacyjnego i jego zastępca z powodu choroby lub innych ważnych przyczyn nie mogą wziąć udziału w części praktycznej egzaminu zawodowego, dyrektor komisji okręgowej powołuje w zastępstwie innego nauczyciela zatrudnionego w danej szkole lub placówce, a w przypadku pracodawcy - innego zatrudnionego u niego pracownika.
4. 296
Kierownik ośrodka egzaminacyjnego i jego zastępca oraz przewodniczący zespołu nadzorującego część praktyczną egzaminu zawodowego, o którym mowa w § 129 ust. 1, powinni odbyć szkolenie w zakresie organizacji części praktycznej egzaminu zawodowego organizowane przez komisję okręgową.
§  128. 297
 
1.
Kierownik ośrodka egzaminacyjnego w szczególności:
1)
nadzoruje przygotowanie sal egzaminacyjnych, w tym przygotowanie wyposażenia stanowisk egzaminacyjnych i materiałów niezbędnych do przeprowadzenia części praktycznej egzaminu zawodowego;
2)
zapewnia dostosowanie do wymogów bezpieczeństwa i higieny pracy stanowisk egzaminacyjnych, w tym niezbędnych maszyn i urządzeń;
3)
sprawdza przygotowanie stanowisk egzaminacyjnych w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia części praktycznej egzaminu zawodowego;
4)
zapewnia obecność w ośrodku egzaminacyjnym osób przygotowujących stanowiska egzaminacyjne i zapewniających prawidłowe funkcjonowanie stanowisk komputerowych, specjalistycznego sprzętu oraz maszyn i urządzeń wykorzystywanych w czasie części praktycznej egzaminu zawodowego; osoby te nie wchodzą w skład zespołu nadzorującego część praktyczną egzaminu zawodowego, o którym mowa w § 129 ust. 1.
2.
Kierownik ośrodka egzaminacyjnego lub upoważniona przez niego osoba, w obecności innej osoby z ośrodka egzaminacyjnego, odbiera przesyłkę zawierającą pakiety do części praktycznej egzaminu zawodowego i sprawdza, czy nie została ona naruszona, a następnie sprawdza, czy zawiera ona wszystkie materiały niezbędne do przeprowadzenia części praktycznej egzaminu zawodowego. Kierownik ośrodka egzaminacyjnego lub upoważniona przez niego osoba przechowuje i zabezpiecza wszystkie materiały niezbędne do przeprowadzenia części praktycznej egzaminu zawodowego.
3.
W przypadku stwierdzenia, że przesyłka, o której mowa w ust. 2, została naruszona lub nie zawiera wszystkich materiałów niezbędnych do przeprowadzenia części praktycznej egzaminu zawodowego, kierownik ośrodka egzaminacyjnego lub upoważniona przez niego osoba niezwłocznie powiadamia o tym dyrektora komisji okręgowej. Dyrektor komisji okręgowej informuje kierownika ośrodka egzaminacyjnego lub upoważnioną przez niego osobę o dalszym postępowaniu.
§  129. 298
 
1.
Kierownik ośrodka egzaminacyjnego powołuje zespoły nadzorujące przebieg części praktycznej egzaminu zawodowego w poszczególnych salach egzaminacyjnych, zwane dalej "zespołami nadzorującymi część praktyczną", oraz wyznacza przewodniczących, tych zespołów.
2.
W skład zespołu nadzorującego część praktyczną wchodzą:
1)
w przypadku zespołu nadzorującego część praktyczną powołanego w szkole lub placówce - dwóch nauczycieli zatrudnionych w tej szkole lub placówce;
2)
w przypadku zespołu nadzorującego część praktyczną powołanego u pracodawcy - dwóch pracowników upoważnionych przez tego pracodawcę.
3.
Jeżeli część praktyczna egzaminu zawodowego odbywa się w ośrodku egzaminacyjnym innym niż szkoła, do której uczęszczają uczniowie (słuchacze) lub uczęszczali absolwenci, członkami zespołu nadzorującego część praktyczną mogą być nauczyciele szkoły, do której uczęszczają uczniowie (słuchacze) lub uczęszczali absolwenci.
4.
Członkiem zespołu nadzorującego część praktyczną może być także instruktor praktycznej nauki zawodu.
5.
W skład zespołu nadzorującego część praktyczną nie mogą wchodzić nauczyciele oraz instruktorzy praktycznej nauki zawodu, którzy prowadzą zajęcia ze zdającymi.
6.
Przewodniczący zespołu nadzorującego część praktyczną kieruje pracą tego zespołu, a w szczególności odpowiada za prawidłowy przebieg części praktycznej egzaminu zawodowego oraz bezpieczeństwo i higienę pracy podczas wykonywania przez zdających zadań egzaminacyjnych zawartych w arkuszu egzaminacyjnym.
§  130. 299
 
1.
Przed rozpoczęciem części praktycznej egzaminu zawodowego kierownik ośrodka egzaminacyjnego sprawdza, czy pakiety do części praktycznej egzaminu zawodowego zawierające arkusze egzaminacyjne i karty oceny oraz inne materiały niezbędne do przeprowadzenia części praktycznej egzaminu zawodowego nie zostały naruszone.
2.
W przypadku stwierdzenia, że pakiety wymienione w ust. 1 zostały naruszone, kierownik ośrodka egzaminacyjnego zawiesza część praktyczną egzaminu zawodowego i powiadamia o tym dyrektora komisji okręgowej. Dyrektor komisji okręgowej informuje kierownika ośrodka egzaminacyjnego o dalszym postępowaniu.
3.
W przypadku stwierdzenia, że pakiety wymienione w ust. 1 nie zostały naruszone, kierownik ośrodka egzaminacyjnego otwiera je w obecności przewodniczących zespołów nadzorujących część praktyczną oraz zdających, a następnie przekazuje je przewodniczącym tych zespołów w liczbie odpowiadającej liczbie zdających.
4.
Członkowie zespołu nadzorującego część praktyczną rozdają zdającym pakiety wymienione w ust. 1, polecając sprawdzenie, czy są one kompletne.
5.
Zdający zgłasza przewodniczącemu zespołu nadzorującego część praktyczną braki w pakiecie wymienionym w ust. 1 i otrzymuje nowy pakiet. Informację o wymianie pakietu przewodniczący zespołu nadzorującego część praktyczną zamieszcza w protokole, o którym mowa w § 142 ust. 2. Protokół czytelnie podpisuje zdający, który zgłosił braki.
6.
Zdający zamieszcza na karcie oceny numer PESEL, a w przypadku braku numeru PESEL - serię i numer paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość. Zdający nie podpisuje karty oceny.
§  131. 300
 
1.
W czasie trwania części praktycznej egzaminu zawodowego każdy zdający pracuje przy osobnym stanowisku egzaminacyjnym. Stanowiska egzaminacyjne powinny być tak przygotowane, aby zapewniona była samodzielna praca zdających.
2.
Do sali egzaminacyjnej, w której jest przeprowadzana część praktyczna egzaminu zawodowego, nie można wnosić żadnych urządzeń telekomunikacyjnych ani korzystać z nich w tej sali. Do sali egzaminacyjnej, w której jest przeprowadzana część praktyczna egzaminu zawodowego, nie można również wnosić materiałów i przyborów pomocniczych niewymienionych w informacji dyrektora Komisji Centralnej, o której mowa w § 133a, ani korzystać z nich w tej sali.
§  132. 301
 
1.
Część praktyczna egzaminu zawodowego rozpoczyna się z chwilą zapisania w widocznym miejscu przez przewodniczącego zespołu nadzorującego część praktyczną czasu rozpoczęcia i zakończenia pracy.
2.
Część praktyczna egzaminu zawodowego polega na wykonaniu przez zdającego zadań egzaminacyjnych zawartych w arkuszu egzaminacyjnym na stanowisku egzaminacyjnym, które zostało przygotowane z uwzględnieniem warunków realizacji kształcenia w danym zawodzie określonych w podstawie programowej kształcenia w zawodach, właściwych dla kwalifikacji wyodrębnionej w tym zawodzie, w zakresie której odbywa się ten egzamin.
3.
Na zapoznanie się z treścią zadania egzaminacyjnego zawartego w arkuszu egzaminacyjnym oraz z wyposażeniem stanowiska egzaminacyjnego zdający ma 10 minut, których nie wlicza się do czasu trwania części praktycznej egzaminu zawodowego.
4.
Część praktyczna egzaminu zawodowego trwa nie krócej niż 120 minut i nie dłużej niż 240 minut. Czas trwania części praktycznej egzaminu zawodowego określa się w informatorze, o którym mowa w art. 9a ust. 2 pkt 1b ustawy.
5.
Dla zdających, o których mowa w § 111 ust. 1-4 i § 111a ust. 1, czas trwania części praktycznej egzaminu zawodowego może być przedłużony. Czas, o jaki może zostać przedłużona część praktyczna egzaminu zawodowego, określa dyrektor Komisji Centralnej w szczegółowej informacji, o której mowa w § 111 ust. 8 i § 111a ust. 2.
6. 302
W czasie trwania części praktycznej egzaminu zawodowego w sali egzaminacyjnej mogą przebywać wyłącznie zdający, kierownik ośrodka egzaminacyjnego, osoby wchodzące w skład zespołu nadzorującego część praktyczną, w tym nauczyciel lub nauczyciele, o których mowa w § 134a ust. 1, egzaminator, o którym mowa w § 133, oraz osoby, o których mowa w § 128 ust. 1 pkt 4 i § 143.
7.
W czasie trwania części praktycznej egzaminu zawodowego zdającym nie udziela się żadnych wyjaśnień dotyczących zadań egzaminacyjnych zawartych w arkuszu egzaminacyjnym ani ich nie komentuje.
§  133. 303
 
1. 304
Część praktyczną egzaminu zawodowego obserwują i oceniają obecni w sali egzaminacyjnej egzaminatorzy wpisani do ewidencji egzaminatorów w zakresie przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, o której mowa w art. 9c ust. 2 pkt 7 ustawy, wyznaczeni przez kierownika ośrodka egzaminacyjnego spośród egzaminatorów ujętych w wykazie przekazanym przez dyrektora komisji okręgowej, z zastrzeżeniem § 134a.
2.
Egzaminatorem nie może być nauczyciel zatrudniony w szkole lub placówce, w której jest przeprowadzana część praktyczna egzaminu zawodowego.
3.
Jeden egzaminator obserwuje i ocenia 6 zdających przystępujących do części praktycznej egzaminu zawodowego w danej sali egzaminacyjnej.
4.
W przypadku gdy w danej sali egzaminacyjnej jest więcej niż 6 zdających, dla każdych kolejnych 6 zdających wyznacza się dodatkowo egzaminatora.
5.
Jeżeli ze względów technicznych lub organizacyjnych do części praktycznej egzaminu zawodowego w danej sali egzaminacyjnej przystępuje mniej niż 6 zdających, zdających tych obserwuje i ocenia jeden egzaminator.
§  133a. 305
Dyrektor Komisji Centralnej, nie później niż na 2 miesiące przed terminem części praktycznej egzaminu zawodowego, zamieszcza na stronie internetowej Komisji Centralnej informację o materiałach i przyborach pomocniczych, z których zdający mogą korzystać w części pisemnej egzaminu zawodowego, oraz informację o materiałach i przyborach pomocniczych, z których zdający mogą korzystać w części praktycznej egzaminu zawodowego.
§  134. 306
 
1.
Po zakończeniu części praktycznej egzaminu zawodowego zdający opuszczają salę egzaminacyjną, pozostawiając na swoich stanowiskach egzaminacyjnych efekty wykonania zadania egzaminacyjnego zawartego w arkuszu egzaminacyjnym oraz związaną z nim dokumentację.
2.
Egzaminator, o którym mowa w § 133, w obecności zespołu nadzorującego część praktyczną, stosując kryteria oceniania opracowane przez Komisję Centralną dla danego egzaminu zawodowego, wypełnia karty oceny zdających.
3.
Egzaminator, o którym mowa w § 133, ocenia;
1)
jakość rezultatu końcowego: wyrobu, usługi lub dokumentacji, pod względem spełnienia wymagań określonych w zadaniu egzaminacyjnym zawartym w arkuszu egzaminacyjnym;
2)
jakość rezultatu pośredniego, w przypadku gdy jego ocena ma bezpośredni wpływ na ocenę jakości rezultatu końcowego, a nie jest możliwa po wykonaniu zadania egzaminacyjnego zawartego w arkuszu egzaminacyjnym;
3)
przebieg wykonania zadania egzaminacyjnego zawartego w arkuszu egzaminacyjnym pod względem:
a)
przestrzegania przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
b)
zgodności z metodami lub technologiami właściwymi do wykonania zadania egzaminacyjnego zawartego w arkuszu egzaminacyjnym.
4.
Wypełnione karty oceny zdających wraz z dokumentacją, o której mowa w ust. 1, przewodniczący zespołu nadzorującego część praktyczną, w obecności członka tego zespołu oraz egzaminatora, o którym mowa w § 133, przekazuje kierownikowi ośrodka egzaminacyjnego, który pakuje je do zwrotnych kopert i zakleja, a następnie przekazuje je dyrektorowi komisji okręgowej.
§  134a. 307
1.
Jeżeli rezultatem końcowym, o którym mowa w § 134 ust. 3 pkt 1, jest dokumentacja, część praktyczną egzaminu zawodowego obserwuje obecny w sali egzaminacyjnej nauczyciel zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia zawodowego, zatrudniony w innej szkole lub placówce. W przypadku gdy w sali egzaminacyjnej jest więcej niż 20 zdających, do obserwowania części praktycznej egzaminu zawodowego powołuje się dodatkowo jednego nauczyciela zatrudnionego w innej szkole lub placówce na każdych kolejnych 10 zdających.
2.
Nauczyciel lub nauczyciele, o których mowa w ust. 1, wchodzą w skład zespołu nadzorującego, o którym mowa w § 129 ust. 1.
3.
Nauczyciela lub nauczycieli, o których mowa w ust. 1, wyznacza kierownik ośrodka egzaminacyjnego w porozumieniu z dyrektorem szkoły lub placówki, w której są zatrudnieni.
4.
Po zakończeniu części praktycznej egzaminu zawodowego zdający opuszczają salę egzaminacyjną, pozostawiając na swoich stanowiskach egzaminacyjnych dokumentację, o której mowa w ust. 1. Przewodniczący zespołu nadzorującego część praktyczną pakuje tę dokumentację do zwrotnych kopert i zakleja koperty w obecności członka tego zespołu oraz nauczyciela lub nauczycieli, o których mowa w ust. 1, a następnie przekazuje je kierownikowi ośrodka egzaminacyjnego. Kierownik ośrodka egzaminacyjnego przekazuje koperty niezwłocznie komisji okręgowej.
5.
Dokumentację, o której mowa w ust. 1, sprawdzają i oceniają egzaminatorzy wpisani do ewidencji egzaminatorów w zakresie przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, o której mowa w art. 9c ust. 2 pkt 7 ustawy, powołani przez dyrektora komisji okręgowej. Egzaminatorzy stosują kryteria oceniania opracowane przez Komisję Centralną dla danego egzaminu zawodowego. Egzaminatorzy wypełniają karty oceny zdających.
6.
Egzaminatorzy, o których mowa w ust. 5, sprawdzający i oceniający dokumentację, o której mowa w ust. 1, z zakresu danej kwalifikacji tworzą zespół egzaminatorów.
7.
Egzaminatorzy, o których mowa w ust. 4, uczestniczą w szkoleniach organizowanych przez komisję okręgową przed sprawdzaniem dokumentacji, o której mowa w ust. 1.
§  135. 308
(uchylony).
§  136. 309
Wynik części praktycznej egzaminu zawodowego zdającego ustala komisja okręgowa po elektronicznym odczytaniu wypełnionej karty oceny na podstawie liczby punktów uzyskanych przez zdającego.
§  137.
1. 310
Zdający zdał egzamin zawodowy, jeżeli uzyskał;
1)
z części pisemnej - co najmniej 50% punktów możliwych do uzyskania, oraz
2)
z części praktycznej - co najmniej 75% punktów możliwych do uzyskania.
2.
Wynik egzaminu zawodowego ustala i ogłasza komisja okręgowa.
3.
Wynik egzaminu zawodowego ustalony przez komisję okręgową jest ostateczny.
4. 311
Komisja okręgowa sporządza listę osób, które przystąpiły do części pisemnej egzaminu zawodowego w danej szkole, placówce lub u danego pracodawcy, zawierającą: imię (imiona) i nazwisko zdającego, numer PESEL, a w przypadku braku numeru PESEL - serię i numer paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość, miejsce urodzenia, datę urodzenia oraz uzyskane przez niego wyniki z obu części egzaminu zawodowego, i przekazuje ją przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego w celu ogłoszenia.
§  137a. 312
Zdający samodzielnie wykonuje zadania egzaminacyjne zawarte odpowiednio w teście pisemnym lub w teście praktycznym w czasie trwania części pisemnej i części praktycznej egzaminu zawodowego.
§  138. 313
 
1.
W przypadku:
1)
stwierdzenia niesamodzielnego wykonywania zadań egzaminacyjnych przez zdającego lub
2)
wniesienia lub korzystania przez zdającego w sali egzaminacyjnej z urządzenia telekomunikacyjnego, materiałów lub przyborów pomocniczych niewymienionych w informacji dyrektora Komisji Centralnej, o której mowa w § 133a, lub
3)
zakłócania przez zdającego prawidłowego przebiegu części pisemnej lub części praktycznej egzaminu zawodowego w sposób utrudniający pracę pozostałym zdającym

- przewodniczący odpowiednio zespołu egzaminacyjnego lub zespołu nadzorującego część praktyczną przerywa egzamin tego zdającego i unieważnia odpowiednią część egzaminu zawodowego tego zdającego. Informację o przerwaniu i unieważnieniu części pisemnej lub części praktycznej egzaminu zawodowego zamieszcza się w protokołach, o których mowa w § 142 ust. 1-3.

2.
W przypadku stwierdzenia podczas sprawdzania i oceniania dokumentacji, o której mowa w § 134a ust. 1, niesamodzielnego wykonania zadania egzaminacyjnego przez zdającego, dyrektor komisji okręgowej, w porozumieniu z dyrektorem Komisji Centralnej, unieważnia część praktyczną egzaminu zawodowego tego zdającego.
3.
Przepis ust. 2 stosuje się również w przypadku stwierdzenia podczas sprawdzania i oceniania dokumentacji zdającego występowania jednakowych sformułowań wskazujących na udostępnienie rozwiązań innemu zdającemu lub korzystanie z rozwiązań innego zdającego.
4.
Dyrektor komisji okręgowej przekazuje zdającemu, któremu została unieważniona część praktyczna egzaminu zawodowego, pisemną informację o przyczynach unieważnienia. W przypadku ucznia (słuchacza), o którym mowa w § 109 ust. 2 pkt 1, informację o przyczynach unieważnienia dyrektor komisji okręgowej przekazuje uczniowi (słuchaczowi) za pośrednictwem dyrektora szkoły.
5.
Zdający, któremu unieważniono część praktyczną egzaminu zawodowego, może przystąpić do egzaminu zawodowego na zasadach określonych w § 140.
§  139. 314
 
1.
Zdający, który zdał egzamin zawodowy, otrzymuje świadectwo potwierdzające kwalifikację w zawodzie wydane przez komisję okręgową, zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy.
2.
Wyniki egzaminu zawodowego, świadectwa potwierdzające kwalifikację w zawodzie i dyplomy potwierdzające kwalifikacje zawodowe zdających komisja okręgowa przekazuje dyrektorowi szkoły lub placówki, w której uczniowie (słuchacze) lub absolwenci zdawali część pisemną egzaminu zawodowego, pracodawcy, u którego uczniowie (słuchacze) lub absolwenci zdawali część pisemną egzaminu zawodowego, lub osobie upoważnionej przez dyrektora szkoły lub placówki lub pracodawcę. Termin przekazania wyników egzaminu zawodowego, świadectw potwierdzających kwalifikację w zawodzie i dyplomów potwierdzających kwalifikacje zawodowe dyrektor komisji okręgowej ogłasza na stronie internetowej komisji okręgowej najpóźniej w dniu przeprowadzania części pisemnej egzaminu zawodowego. Dyrektor szkoły lub placówki lub pracodawca albo upoważniona przez niego osoba przekazuje zdającym świadectwa potwierdzające kwalifikację w zawodzie i dyplomy potwierdzające kwalifikacje zawodowe.
3.
Wyniki egzaminu zawodowego, świadectwa potwierdzające kwalifikację w zawodzie i dyplomy potwierdzające kwalifikacje zawodowe zdający, o których mowa w § 109 ust. 2 pkt 3 i ust. 3 oraz § 115 ust. 3, odbierają we właściwej komisji okręgowej, w terminie, o którym mowa w ust. 2.
§  140. 315
 
1.
Uczeń (słuchacz), który nie przystąpił do egzaminu zawodowego lub odpowiedniej części tego egzaminu, w terminie wyznaczonym przez dyrektora komisji okręgowej, przerwał egzamin zawodowy albo nie uzyskał wymaganej do zdania egzaminu zawodowego liczby punktów z danej części tego egzaminu, ma prawo przystąpić do egzaminu zawodowego lub odpowiedniej części tego egzaminu w kolejnych terminach jego przeprowadzania w trakcie nauki.
2.
Absolwenci lub osoby, o których mowa w § 109 ust. 2 pkt 3 oraz § 115 ust. 3, które nie przystąpiły do egzaminu zawodowego lub odpowiedniej części tego egzaminu, w terminie wyznaczonym przez dyrektora komisji okręgowej, przerwały egzamin zawodowy albo nie uzyskały wymaganej do zdania egzaminu zawodowego liczby punktów z danej części tego egzaminu, mają prawo przystąpić do egzaminu zawodowego lub odpowiedniej części tego egzaminu w kolejnych terminach jego przeprowadzania, z tym że w przypadku, gdy przystępują do egzaminu zawodowego lub jego części po raz trzeci lub kolejny, zdają egzamin zawodowy lub jego część jako egzamin eksternistyczny zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 10 ust. 5 ustawy.
3.
Po upływie 3 lat, licząc od dnia, w którym zdający, o którym mowa w ust. 1 i 2, po raz pierwszy:
1)
przystąpił do części pisemnej egzaminu zawodowego i nie uzyskał z jednej części tego egzaminu wymaganej do zdania egzaminu zawodowego liczby punktów albo
2)
mógł przystąpić do części pisemnej egzaminu zawodowego, na podstawie deklaracji złożonej zgodnie z § 115

- zdający, o którym mowa w ust. 1 i 2, przystępuje do egzaminu zawodowego w pełnym zakresie.

4.
Osoba, o której mowa w § 109 ust. 3, która przystąpiła do egzaminu zawodowego i nie uzyskała z jednej części egzaminu zawodowego wymaganej do zdania tego egzaminu liczby punktów, ma prawo przystąpić do tej części egzaminu zawodowego w kolejnych terminach jego przeprowadzania przez okres 3 lat, licząc od dnia, w którym przystąpiła do egzaminu zawodowego po raz pierwszy.
5.
Po upływie 3 lat, licząc od dnia, w którym osoba, o której mowa w § 109 ust. 3, przystąpiła do egzaminu zawodowego po raz pierwszy i nie uzyskała z jednej części egzaminu zawodowego wymaganej do zdania tego egzaminu liczby punktów, przystępuje do egzaminu zawodowego w pełnym zakresie.
§  141. 316
Na pisemny wniosek zdającego, a w przypadku zdającego niepełnoletniego - na pisemny wniosek jego rodziców (prawnych opiekunów):
1)
odczytana elektronicznie karta odpowiedzi zdającego wraz z ustalonym wynikiem części pisemnej egzaminu zawodowego, a w przypadku gdy część pisemna egzaminu zawodowego jest przeprowadzana z wykorzystaniem elektronicznego systemu przeprowadzania egzaminu zawodowego - odpowiedzi zdającego zapisane i zarchiwizowane w elektronicznym systemie przeprowadzania egzaminu zawodowego,
2)
karta oceny i dokumentacja, o której mowa w § 134 ust. 1, wraz z liczbą punktów uzyskanych przez zdającego oraz z ustalonym wynikiem części praktycznej egzaminu zawodowego

- są udostępniane zdającemu lub jego rodzicom (prawnym opiekunom) do wglądu w miejscu i czasie wskazanym przez dyrektora komisji okręgowej.

§  142.
1. 317
Protokół przebiegu części pisemnej egzaminu zawodowego w każdej sali egzaminacyjnej sporządza przewodniczący zespołu nadzorującego. Protokół podpisują czytelnie wszystkie osoby wchodzące w skład zespołu nadzorującego.
2. 318
Protokół przebiegu części praktycznej egzaminu zawodowego w każdej sali egzaminacyjnej sporządza przewodniczący zespołu nadzorującego część praktyczną. Protokół podpisują czytelnie wszystkie osoby wchodzące w skład zespołu nadzorującego część praktyczną oraz egzaminator, o którym mowa w § 133.
3. 319
Protokół zbiorczy części pisemnej egzaminu zawodowego oraz protokół zbiorczy części praktycznej egzaminu zawodowego sporządza i podpisuje odpowiednio przewodniczący zespołu egzaminacyjnego albo kierownik ośrodka egzaminacyjnego.
4.
Protokoły, o których mowa w ust. 3, sporządza się w dwóch egzemplarzach, z których jeden przesyła się komisji okręgowej.
5. 320
Arkusze egzaminacyjne, karty odpowiedzi, karty oceny oraz dokumentację, o której mowa w § 134 ust. 1, przechowuje komisja okręgowa przez okres 6 miesięcy.
6. 321
Dokumentację egzaminu zawodowego niewymienioną w ust. 5 przechowuje się według zasad określonych w przepisach w sprawie postępowania z dokumentacją, zasad jej klasyfikowania i kwalifikowania oraz zasad i trybu przekazywania materiałów archiwalnych do archiwów państwowych.
262 Tytuł rozdziału 6 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 24 lutego 2012 r. (Dz.U.12.262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2012 r.
263 § 109 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 24 lutego 2012 r. (Dz.U.12.262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2012 r.
264 § 109a:

- dodany przez § 1 pkt 72 rozporządzenia z dnia 20 sierpnia 2010 r. (Dz.U.10.156.1046) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2010 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 24 lutego 2012 r. (Dz.U.12.262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2012 r.

265 § 110 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 24 lutego 2012 r. (Dz.U.12.262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2012 r.
266 § 111:

- zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 17 listopada 2010 r. (Dz.U.10.228.1491) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2012 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 24 lutego 2012 r. (Dz.U.12.262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2012 r.

267 § 111a dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 24 lutego 2012 r. (Dz.U.12.262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2012 r.
268 § 112 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 24 lutego 2012 r. (Dz.U.12.262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2012 r.
269 § 113 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 24 lutego 2012 r. (Dz.U.12.262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2012 r.
270 § 114 zmieniony przez § 1 pkt 73 rozporządzenia z dnia 20 sierpnia 2010 r. (Dz.U.10.156.1046) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2010 r.
271 § 115 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 24 lutego 2012 r. (Dz.U.12.262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2012 r.
272 § 116 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 24 lutego 2012 r. (Dz.U.12.262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2012 r.
273 § 117 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 24 lutego 2012 r. (Dz.U.12.262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2012 r.
274 § 117a dodany przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 24 lutego 2012 r. (Dz.U.12.262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2012 r.
275 § 117b dodany przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 24 lutego 2012 r. (Dz.U.12.262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2012 r.
276 § 118 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 24 lutego 2012 r. (Dz.U.12.262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2012 r.
277 § 119 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 24 lutego 2012 r. (Dz.U.12.262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2012 r.
278 § 120 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 9 lit. a) rozporządzenia z dnia 24 lutego 2012 r. (Dz.U.12.262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2012 r.
279 § 120 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 9 lit. a) rozporządzenia z dnia 24 lutego 2012 r. (Dz.U.12.262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2012 r.
280 § 120 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 9 lit. a) rozporządzenia z dnia 24 lutego 2012 r. (Dz.U.12.262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2012 r.
281 § 120 ust. 7 dodany przez § 1 pkt 9 lit. b) rozporządzenia z dnia 24 lutego 2012 r. (Dz.U.12.262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2012 r.
282 § 120a dodany przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 24 lutego 2012 r. (Dz.U.12.262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2012 r.
283 § 121 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 11 lit. a) rozporządzenia z dnia 24 lutego 2012 r. (Dz.U.12.262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2012 r.
284 § 121 ust. 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 76 lit. a) rozporządzenia z dnia 20 sierpnia 2010 r. (Dz.U.10.156.1046) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2010 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 11 lit. a) rozporządzenia z dnia 24 lutego 2012 r. (Dz.U.12.262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2012 r.

285 § 121 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 11 lit. a) rozporządzenia z dnia 24 lutego 2012 r. (Dz.U.12.262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2012 r.
286 § 121 ust. 7:

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 29 maja 2009 r. (Dz.U.09.83.694) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2009 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2009 r. (Dz.U.09.141.1150) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2009 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 76 lit. b) rozporządzenia z dnia 20 sierpnia 2010 r. (Dz.U.10.156.1046) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2010 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 11 lit. b) rozporządzenia z dnia 24 lutego 2012 r. (Dz.U.12.262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2012 r.

287 § 122 zmieniony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 24 lutego 2012 r. (Dz.U.12.262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2012 r.
288 § 123 zmieniony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 24 lutego 2012 r. (Dz.U.12.262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2012 r.
289 § 123a dodany przez § 1 pkt 13 rozporządzenia z dnia 24 lutego 2012 r. (Dz.U.12.262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2012 r.
290 § 124 zmieniony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 24 lutego 2012 r. (Dz.U.12.262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2012 r.
291 § 125 zmieniony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 24 lutego 2012 r. (Dz.U.12.262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2012 r.
292 § 126 zmieniony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 24 lutego 2012 r. (Dz.U.12.262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2012 r.
293 § 126a:

- dodany przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 29 maja 2009 r. (Dz.U.09.83.694) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2009 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 24 lutego 2012 r. (Dz.U.12.262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2012 r.

294 § 127 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 15 lit. a) rozporządzenia z dnia 24 lutego 2012 r. (Dz.U.12.262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2012 r.
295 § 127 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 15 lit. b) rozporządzenia z dnia 24 lutego 2012 r. (Dz.U.12.262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2012 r.
296 § 127 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 15 lit. b) rozporządzenia z dnia 24 lutego 2012 r. (Dz.U.12.262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2012 r.
297 § 128 zmieniony przez § 1 pkt 16 rozporządzenia z dnia 24 lutego 2012 r. (Dz.U.12.262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2012 r.
298 § 129 zmieniony przez § 1 pkt 16 rozporządzenia z dnia 24 lutego 2012 r. (Dz.U.12.262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2012 r.
299 § 130 zmieniony przez § 1 pkt 16 rozporządzenia z dnia 24 lutego 2012 r. (Dz.U.12.262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2012 r.
300 § 131 zmieniony przez § 1 pkt 16 rozporządzenia z dnia 24 lutego 2012 r. (Dz.U.12.262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2012 r.
301 § 132 zmieniony przez § 1 pkt 16 rozporządzenia z dnia 24 lutego 2012 r. (Dz.U.12.262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2012 r.
302 § 132 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 67 rozporządzenia z dnia 25 kwietnia 2013 r. (Dz.U.13.520) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2013 r.
303 § 133 zmieniony przez § 1 pkt 16 rozporządzenia z dnia 24 lutego 2012 r. (Dz.U.12.262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2012 r.
304 § 133 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 68 rozporządzenia z dnia 25 kwietnia 2013 r. (Dz.U.13.520) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2013 r.
305 § 133a:

- dodany przez § 1 pkt 81 rozporządzenia z dnia 20 sierpnia 2010 r. (Dz.U.10.156.1046) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2011 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 16 rozporządzenia z dnia 24 lutego 2012 r. (Dz.U.12.262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2012 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 69 rozporządzenia z dnia 25 kwietnia 2013 r. (Dz.U.13.520) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2013 r.

306 § 134:

- zmieniony przez § 1 pkt 82 rozporządzenia z dnia 20 sierpnia 2010 r. (Dz.U.10.156.1046) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2010 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 16 rozporządzenia z dnia 24 lutego 2012 r. (Dz.U.12.262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2012 r.

307 § 134a dodany przez § 1 pkt 70 rozporządzenia z dnia 25 kwietnia 2013 r. (Dz.U.13.520) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2013 r.
308 § 135 uchylony przez § 1 pkt 17 rozporządzenia z dnia 24 lutego 2012 r. (Dz.U.12.262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2012 r.
309 § 136 zmieniony przez § 1 pkt 18 rozporządzenia z dnia 24 lutego 2012 r. (Dz.U.12.262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2012 r.
310 § 137 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 19 lit. a) rozporządzenia z dnia 24 lutego 2012 r. (Dz.U.12.262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2012 r.
311 § 137 ust. 4:

- zmieniony przez § 1 pkt 83 rozporządzenia z dnia 20 sierpnia 2010 r. (Dz.U.10.156.1046) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2010 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 19 lit. b) rozporządzenia z dnia 24 lutego 2012 r. (Dz.U.12.262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2012 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 71 rozporządzenia z dnia 25 kwietnia 2013 r. (Dz.U.13.520) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.

312 § 137a dodany przez § 1 pkt 72 rozporządzenia z dnia 25 kwietnia 2013 r. (Dz.U.13.520) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
313 § 138:

- zmieniony przez § 1 pkt 20 rozporządzenia z dnia 24 lutego 2012 r. (Dz.U.12.262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2012 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 73 rozporządzenia z dnia 25 kwietnia 2013 r. (Dz.U.13.520) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2013 r., z tym że § 138 ust. 3 i 4 wejdą w życie z dniem 1 września 2014 r.

314 § 139 zmieniony przez § 1 pkt 20 rozporządzenia z dnia 24 lutego 2012 r. (Dz.U.12.262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2012 r.
315 § 140 zmieniony przez § 1 pkt 20 rozporządzenia z dnia 24 lutego 2012 r. (Dz.U.12.262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2012 r.
316 § 141 zmieniony przez § 1 pkt 20 rozporządzenia z dnia 24 lutego 2012 r. (Dz.U.12.262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2012 r.
317 § 142 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 21 lit. a) rozporządzenia z dnia 24 lutego 2012 r. (Dz.U.12.262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2012 r.
318 § 142 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 21 lit. a) rozporządzenia z dnia 24 lutego 2012 r. (Dz.U.12.262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2012 r.
319 § 142 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 21 lit. a) rozporządzenia z dnia 24 lutego 2012 r. (Dz.U.12.262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2012 r.
320 § 142 ust. 5:

- zmieniony przez § 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 29 maja 2009 r. (Dz.U.09.83.694) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2009 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 86 rozporządzenia z dnia 20 sierpnia 2010 r. (Dz.U.10.156.1046) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2010 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 21 lit. b) rozporządzenia z dnia 24 lutego 2012 r. (Dz.U.12.262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2012 r.

321 § 142 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 29 maja 2009 r. (Dz.U.09.83.694) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2009 r.