Rozdział 5 - Egzamin maturalny - Warunki i sposób oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów oraz przeprowadzanie sprawdzianów i egzaminów w publicznych szkołach i placówkach artystycznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2008.65.400

Akt utracił moc
Wersja od: 1 września 2014 r.

Rozdział  5

Egzamin maturalny

§  64.
1. 75
Egzamin maturalny, będący formą oceny poziomu wykształcenia ogólnego, sprawdza, w jakim stopniu absolwent spełnia wymagania ustalone w podstawie programowej kształcenia ogólnego, określonej w przepisach w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół.
2. 76
Egzamin maturalny jest przeprowadzany dla absolwentów ogólnokształcących szkół muzycznych II stopnia, ogólnokształcących szkół sztuk pięknych, liceów plastycznych i ogólnokształcących szkół baletowych.
3.
Egzamin maturalny jest przeprowadzany także dla osób, które w szkole wymienionej w ust. 2 ukończyły klasę odpowiadającą klasie programowo najwyższej liceum ogólnokształcącego i zostały dopuszczone do egzaminu dyplomowego, ale nie zdały tego egzaminu.
4.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o absolwencie szkoły wymienionej w ust. 2, należy przez to rozumieć także osobę, o której mowa w ust. 3.
§  64a. 77
Dyrektor szkoły, w której po raz pierwszy ma być przeprowadzony egzamin maturalny, jest obowiązany nie później niż do dnia 1 września roku szkolnego, w którym ma być przeprowadzony egzamin maturalny, zgłosić szkołę do komisji okręgowej.
§  65. 78
1.
Egzamin maturalny jest przeprowadzany z przedmiotów obowiązkowych oraz przedmiotów dodatkowych i składa się z części ustnej oraz z części pisemnej.
2. 79
Egzamin maturalny obejmuje następujące przedmioty obowiązkowe:
1)
w części ustnej:
a)
język polski,
b)
język obcy nowożytny;
2)
w części pisemnej:
a)
język polski,
b)
język obcy nowożytny,
c)
matematyka.
3.
Egzamin maturalny jest przeprowadzany z następujących przedmiotów dodatkowych:
1)
w części ustnej - z języka obcego nowożytnego;
2)
w części pisemnej z:
a)
biologii,
b)
chemii,
c)
filozofii,
d)
fizyki,
e)
geografii,
f)
historii,
g)
historii muzyki,
h)
historii sztuki,
i)
informatyki,
j)
języka łacińskiego i kultury antycznej,
k)
języka obcego nowożytnego,
l)
języka polskiego,
m)
matematyki,
n)
wiedzy o społeczeństwie.
3a.
Absolwent ma obowiązek przystąpić do części pisemnej egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego.
3b.
Absolwent ma również prawo przystąpić do egzaminu maturalnego z nie więcej niż pięciu przedmiotów dodatkowych oprócz przedmiotu, o którym mowa w ust. 3a.
4.
Wybór przedmiotu, do którego absolwent przystępuje na egzaminie maturalnym, nie jest zależny od typu szkoły, do której absolwent uczęszczał, ani od przedmiotów, których uczył się w zakresie rozszerzonym w tej szkole.
§  66.
1. 80
Egzamin maturalny z języka obcego nowożytnego można zdawać z następujących języków: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego.
2. 81
Egzamin maturalny z języka obcego nowożytnego jako przedmiotu obowiązkowego jest zdawany w części ustnej i w części pisemnej z tego samego języka.
3. 82
Egzamin maturalny z języka obcego nowożytnego jako przedmiotu dodatkowego może być zdawany w części pisemnej albo w części pisemnej i w części ustnej z tego samego języka.
§  67.
Absolwent niesłyszący jest zwolniony z części ustnej egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego.
§  68.
1. 83
Egzamin maturalny w części pisemnej z przedmiotów obowiązkowych jest zdawany na poziomie podstawowym.
2. 84
Dla egzaminu maturalnego w części ustnej z przedmiotów obowiązkowych nie określa się poziomu egzaminu.
3. 85
Egzamin maturalny w części pisemnej z przedmiotów dodatkowych jest zdawany na poziomie rozszerzonym, z zastrzeżeniem ust. 7.
3a. 86
Dla egzaminu maturalnego w części ustnej z przedmiotów dodatkowych nie określa się poziomu egzaminu, z zastrzeżeniem ust. 8.
4. 87
(uchylony).
5. 88
(uchylony).
6. 89
W przypadku gdy absolwent wybrał na egzaminie maturalnym w części pisemnej jako przedmiot dodatkowy ten sam język obcy nowożytny, który zdawał jako przedmiot obowiązkowy, zdaje ten język tylko w części pisemnej, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8.
7. 90
Egzamin maturalny w części pisemnej z języka obcego nowożytnego jako przedmiotu dodatkowego może być zdawany na poziomie rozszerzonym albo na poziomie dwujęzycznym.
8. 91
W przypadku gdy absolwent wybrał na egzaminie maturalnym w części pisemnej jako przedmiot dodatkowy język obcy nowożytny na poziomie dwujęzycznym, może przystąpić do egzaminu maturalnego z tego języka na poziomie dwujęzycznym również w części ustnej.
§  69. 92
 
1.
Absolwenci szkół lub oddziałów dwujęzycznych na egzaminie maturalnym z matematyki, nauczanej w języku obcym będącym drugim językiem nauczania, zdawanej jako przedmiot obowiązkowy rozwiązują w języku polskim zadania egzaminacyjne przygotowane dla zdających egzamin maturalny w języku polskim oraz mogą rozwiązać w języku obcym będącym drugim językiem nauczania dodatkowe zadania egzaminacyjne przygotowane w tym języku.
2. 93
Absolwenci szkół lub oddziałów dwujęzycznych na egzaminie maturalnym z przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia i historia, nauczanych w języku obcym będącym drugim językiem nauczania, zdawanych jako przedmioty dodatkowe, rozwiązują w języku polskim zadania egzaminacyjne przygotowane dla zdających egzamin maturalny w języku polskim oraz mogą rozwiązać w języku obcym będącym drugim językiem nauczania dodatkowe zadania egzaminacyjne przygotowane w tym języku.
3. 94
(uchylony).
4.
Zamiar przystąpienia do rozwiązywania dodatkowych zadań egzaminacyjnych, o których mowa w ust. 1 i 2, absolwent zgłasza w deklaracji, o której mowa w § 74 ust. 1.
§  70.
1.
Absolwenci ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się mają prawo przystąpić do egzaminu maturalnego w warunkach i formie dostosowanych do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych absolwenta, na podstawie opinii publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej, albo niepublicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym niepublicznej poradni specjalistycznej, spełniającej warunki, o których mowa w art. 71b ust. 3b ustawy.
2.
W przypadku absolwentów posiadających orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania dostosowanie warunków i formy przeprowadzania egzaminu maturalnego do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych absolwenta może nastąpić na podstawie tego orzeczenia.
3.
Opinia, o której mowa w ust. 1, powinna być wydana przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną, w tym poradnię specjalistyczną, nie później niż do końca września roku szkolnego, w którym jest przeprowadzany egzamin maturalny, i nie wcześniej niż na 4 lata przed terminem egzaminu maturalnego.
4.
Opinię, o której mowa w ust. 1, przedkłada się dyrektorowi szkoły wraz z deklaracją, o której mowa w § 74 ust. 1.
5.
Absolwenci chorzy lub niesprawni czasowo, na podstawie zaświadczenia o stanie zdrowia, wydanego przez lekarza, mogą przystąpić do egzaminu maturalnego w warunkach i formie odpowiednich ze względu na ich stan zdrowia.
6.
Dla absolwentów, o których mowa w ust. 1, 2 i 5, nie przygotowuje się odrębnych zestawów zadań egzaminacyjnych.
7.
Absolwenci, o których mowa w ust. 1, w przypadku gdy głębokość zaburzenia grafii uniemożliwia odczytanie i dokonanie prawidłowej oceny arkusza egzaminacyjnego, mają prawo do korzystania w części pisemnej egzaminu maturalnego z komputera lub maszyny do pisania.
8.
Szczegółowe kryteria oceniania arkuszy egzaminacyjnych, o których mowa w § 109 ust. 1, uwzględniają indywidualne potrzeby psychofizyczne i edukacyjne absolwentów, o których mowa w ust. 1.
9.
Dyrektor Komisji Centralnej opracowuje szczegółową informację o sposobie dostosowania warunków i formy przeprowadzania egzaminu maturalnego do potrzeb absolwentów, o których mowa w ust. 1, 2 i 5, i podaje ją do publicznej wiadomości na stronie internetowej Komisji Centralnej, nie później niż do dnia 1 września roku szkolnego, w którym jest przeprowadzany egzamin maturalny.
10.
Za dostosowanie warunków i formy przeprowadzania egzaminu maturalnego do potrzeb absolwentów, o których mowa w ust. 1, 2 i 5, odpowiada przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, o którym mowa w § 75 ust. 1.
§  71.
1. 95
Laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych są zwolnieni z egzaminu maturalnego z danego przedmiotu na podstawie zaświadczenia stwierdzającego uzyskanie przez ucznia szkoły ponadgimnazjalnej tytułu odpowiednio laureata lub finalisty. Zaświadczenie przedkłada się przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego, o którym mowa w § 75 ust. 1.
2. 96
W przypadku absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych, którzy uzyskali tytuł laureata lub finalisty olimpiady przedmiotowej z przedmiotu nauczanego w języku obcym będącym drugim językiem nauczania, zwolnienie z egzaminu maturalnego z danego przedmiotu nie obejmuje dodatkowych zadań egzaminacyjnych zdawanych w drugim języku nauczania, o których mowa w § 69 ust. 1 i 2.
3.
Laureatom i finalistom olimpiad przedmiotowych uprawnienie wymienione w ust. 1 przysługuje także wtedy, gdy przedmiot nie był objęty szkolnym planem nauczania danej szkoły.
3a. 97
W przypadku gdy absolwent uzyskał tytuł laureata lub finalisty olimpiady przedmiotowej z danego przedmiotu, w tym z danego języka obcego nowożytnego, przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, o którym mowa w § 75 ust. 1, na wniosek absolwenta, złożony nie później niż na 2 tygodnie przed egzaminem maturalnym, informuje komisję okręgową o zmianie przedmiotu lub wyborze nowego przedmiotu, w tym zmianie języka obcego nowożytnego, lub o zmianie poziomu języka obcego nowożytnego, wskazanych w deklaracji, o której mowa w § 74 ust. 1.
4. 98
Zwolnienie laureata lub finalisty olimpiady przedmiotowej z egzaminu maturalnego z:
1)
przedmiotów obowiązkowych zdawanych w części ustnej - jest równoznaczne z uzyskaniem z tych przedmiotów w części ustnej egzaminu maturalnego najwyższego wyniku;
2)
przedmiotów obowiązkowych zdawanych w części pisemnej - jest równoznaczne z uzyskaniem z tych przedmiotów w części pisemnej egzaminu maturalnego najwyższego wyniku na poziomie podstawowym;
3)
języka obcego nowożytnego jako przedmiotu dodatkowego zdawanego w części ustnej - jest równoznaczne z uzyskaniem z tego języka w części ustnej egzaminu maturalnego najwyższego wyniku, z zastrzeżeniem pkt 3a;
3a)
języka obcego nowożytnego jako przedmiotu dodatkowego zdawanego w części ustnej na poziomie dwujęzycznym - jest równoznaczne z uzyskaniem z tego języka w części ustnej egzaminu maturalnego najwyższego wyniku na poziomie dwujęzycznym;
4)
przedmiotów dodatkowych, z wyjątkiem języka obcego nowożytnego, zdawanych w części pisemnej - jest równoznaczne z uzyskaniem z tych przedmiotów w części pisemnej egzaminu maturalnego najwyższego wyniku na poziomie rozszerzonym;
5)
języka obcego nowożytnego jako przedmiotu dodatkowego zdawanego w części pisemnej - jest równoznaczne z uzyskaniem z tego języka w części pisemnej egzaminu maturalnego najwyższego wyniku na poziomie wskazanym w deklaracji, o której mowa w § 74 ust. 1;
5. 99
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, na świadectwie dojrzałości zamiast wyniku egzaminu maturalnego z danego przedmiotu wpisuje się odpowiednio "zwolniony" albo "zwolniona" oraz zamieszcza się adnotację o posiadanym tytule laureata lub finalisty olimpiady przedmiotowej i uzyskaniu z egzaminu maturalnego z:
1)
przedmiotów obowiązkowych zdawanych w części ustnej - 100% punktów w tej części;
2)
przedmiotów obowiązkowych zdawanych w części pisemnej - 100% punktów w tej części na poziomie podstawowym;
3)
języka obcego nowożytnego jako przedmiotu dodatkowego zdawanego w części ustnej - 100% punktów w tej części, z zastrzeżeniem pkt 3a;
3a)
języka obcego nowożytnego jako przedmiotu dodatkowego zdawanego w części ustnej na poziomie dwujęzycznym - 100% punktów w tej części na poziomie dwujęzycznym;
4)
przedmiotów dodatkowych, z wyjątkiem języka obcego nowożytnego, zdawanych w części pisemnej - 100% punktów w tej części na poziomie rozszerzonym;
5)
języka obcego nowożytnego jako przedmiotu dodatkowego zdawanego w części pisemnej - 100% punktów w tej części na poziomie wskazanym w deklaracji, o której mowa w § 74 ust. 1.
6.
Wykaz olimpiad przedmiotowych, o których mowa w ust. 1, dyrektor Komisji Centralnej podaje do publicznej wiadomości na stronie internetowej Komisji Centralnej nie później niż na 2 lata przed terminem egzaminu maturalnego.
§  72.
1.
Egzamin maturalny jest przeprowadzany jeden raz w ciągu roku - w okresie od maja do września.
2. 100
Harmonogram przeprowadzania egzaminu maturalnego, w tym termin zakończenia części ustnej egzaminu maturalnego, ustala dyrektor Komisji Centralnej i ogłasza go na stronie internetowej Komisji Centralnej nie później niż do dnia 20 sierpnia roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym jest przeprowadzany egzamin maturalny.
§  73. 101
Informator, o którym mowa w art. 9a ust. 2 pkt 1b ustawy, jest ogłaszany nie później niż do dnia 1 września roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym jest przeprowadzany egzamin maturalny.
§  74.
1. 102
Zdający, który zamierza przystąpić do egzaminu maturalnego, składa pisemną deklarację wskazującą:
1)
język obcy nowożytny zdawany jako przedmiot obowiązkowy;
2)
przedmiot lub przedmioty dodatkowe;
3)
poziom egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego zdawanego jako przedmiot dodatkowy w części pisemnej;
4)
przystąpienie do części ustnej egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego, w tym na poziomie dwujęzycznym w przypadku określonym w § 68 ust. 8;
5)
środowisko komputerowe, programy użytkowe oraz język programowania - w przypadku zdających egzamin maturalny z informatyki; listę środowisk komputerowych, programów użytkowych oraz języków programowania, z której zdający dokonuje wyboru, dyrektor Komisji Centralnej podaje do publicznej wiadomości na stronie internetowej Komisji Centralnej nie później niż na 10 miesięcy przed terminem egzaminu maturalnego;
6)
język, w którym ma być zdawany egzamin maturalny w części pisemnej z danego przedmiotu lub przedmiotów - w przypadku absolwentów, o których mowa w § 69 ust. 1;
7)
przystąpienie do rozwiązywania dodatkowych zadań egzaminacyjnych - w przypadku absolwentów, o których mowa w § 69.
2.
Uczeń, który zamierza przystąpić do egzaminu maturalnego bezpośrednio po ukończeniu szkoły, składa deklarację przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego, o którym mowa w § 75 ust. 1, a absolwent, który ukończył szkołę we wcześniejszych latach - dyrektorowi szkoły, którą ukończył. Wstępną deklarację uczeń lub absolwent składa nie później niż do dnia 30 września, a ostateczną deklarację nie później niż do dnia 7 lutego roku szkolnego, w którym zamierza przystąpić do egzaminu maturalnego. Absolwent, który ukończył szkołę we wcześniejszych latach, może nie składać wstępnej deklaracji.
3.
Jeżeli uczeń lub absolwent złożył wyłącznie wstępną deklarację, a nie złożył ostatecznej deklaracji w terminie, o którym mowa w ust. 2, z dniem 8 lutego roku szkolnego, w którym zamierza przystąpić do egzaminu maturalnego, wstępna deklaracja staje się ostateczną deklaracją.
4. 103
W przypadku likwidacji lub przekształcenia szkoły absolwent, który ukończył szkołę we wcześniejszych latach, składa deklarację dyrektorowi komisji okręgowej właściwej ze względu na miejsce zamieszkania, nie później niż do dnia 31 grudnia roku szkolnego, w którym zamierza przystąpić do egzaminu maturalnego. Do deklaracji absolwent dołącza świadectwo szkolne ukończenia klasy programowo najwyższej lub dyplom ukończenia szkoły.
4a. 104
Osoba, która uzyskała świadectwo szkolne ukończenia klasy programowo najwyższej lub dyplom ukończenia ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych, liceum plastycznego oraz ogólnokształcącej szkoły baletowej na podstawie egzaminów eksternistycznych, składa deklarację dyrektorowi komisji okręgowej właściwej ze względu na miejsce zamieszkania, nie później niż do dnia 31 grudnia roku szkolnego, w którym zamierza przystąpić do egzaminu maturalnego. Do deklaracji dołącza się świadectwo ukończenia szkoły.
4b. 105
Osoba dopuszczona do egzaminów eksternistycznych przeprowadzanych przez komisję okręgową, która zamierza w danym roku szkolnym przystąpić do wszystkich egzaminów wymaganych do uzyskania świadectwa ukończenia klasy programowo najwyższej lub dyplom ukończenia ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych, liceum plastycznego i ogólnokształcącej szkoły baletowej oraz do egzaminu maturalnego, składa deklarację dyrektorowi komisji okręgowej właściwej ze względu na miejsce zamieszkania, nie później niż do dnia 31 grudnia roku szkolnego, w którym zamierza przystąpić do egzaminu maturalnego. Świadectwo ukończenia szkoły osoba ta przedkłada dyrektorowi szkoły, w której będzie zdawać egzamin maturalny, niezwłocznie po otrzymaniu tego świadectwa.
5.
Do deklaracji zdający dołącza oświadczenie o wyrażeniu albo niewyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych, o której mowa w art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926, z późn. zm.), w celu przekazania przez komisję okręgową wyników egzaminu maturalnego uzyskanych przez zdającego szkole wyższej, o przyjęcie do której ubiega się zdający.
6.
Osoby posiadające świadectwa szkolne uzyskane za granicą, uznane za równorzędne świadectwom ukończenia odpowiednich polskich szkół artystycznych, deklarację i oświadczenie składają dyrektorowi komisji okręgowej.
7.
Na podstawie złożonych deklaracji i oświadczeń przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, o którym mowa w § 75 ust. 1, sporządza informację obejmującą dane zawarte w deklaracjach i oświadczeniach i przesyła ją w formie elektronicznej dyrektorowi komisji okręgowej nie później niż do dnia 15 lutego roku szkolnego, w którym jest przeprowadzany egzamin maturalny.
8.
Przepis ust. 7 stosuje się odpowiednio do dyrektora szkoły, o którym mowa w ust. 2.
§  75.
1.
Za organizację i przebieg egzaminu maturalnego w danej szkole odpowiada przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, którym jest dyrektor szkoły, z zastrzeżeniem § 77 ust. 3.
2. 106
Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, nie później niż na 2 miesiące przed terminem egzaminu maturalnego, powołuje zastępcę przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego spośród nauczycieli zatrudnionych w danej szkole oraz pozostałych członków zespołu egzaminacyjnego.
3.
Jeżeli przewodniczący zespołu egzaminacyjnego i jego zastępca, z powodu choroby lub innych ważnych przyczyn, nie mogą wziąć udziału w egzaminie maturalnym, dyrektor komisji okręgowej powołuje w zastępstwie innego nauczyciela zatrudnionego w danej szkole.
4.
Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego i jego zastępca powinni odbyć szkolenie w zakresie organizacji egzaminu maturalnego, organizowane przez komisję okręgową.
§  76.
1.
Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego w danej szkole w szczególności:
1)
powołuje przedmiotowe zespoły egzaminacyjne, o których mowa w § 79 ust. 1, nie później niż na 2 miesiące przed terminem części pisemnej egzaminu maturalnego;
2)
opracowuje i ogłasza szkolny harmonogram przeprowadzania części ustnej egzaminu maturalnego, nie później niż na 2 miesiące przed terminem części pisemnej egzaminu maturalnego, i przesyła go niezwłocznie dyrektorowi komisji okręgowej;
3) 107
(uchylony);
4)
powołuje zespoły nadzorujące przebieg części pisemnej egzaminu maturalnego, o których mowa w § 92 ust. 1, nie później niż na miesiąc przed terminem części pisemnej egzaminu maturalnego.
2.
Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego lub upoważniony przez niego członek zespołu egzaminacyjnego, w obecności innego członka tego zespołu, odbiera przesyłki zawierające zbiory zestawów zadań egzaminacyjnych do części ustnej egzaminu maturalnego lub przesyłki zawierające pakiety z arkuszami egzaminacyjnymi, w tym kartami odpowiedzi, oraz innymi materiałami egzaminacyjnymi do części pisemnej egzaminu maturalnego i sprawdza, czy nie zostały one naruszone, a następnie sprawdza, czy zawierają one wszystkie materiały niezbędne do przeprowadzenia tego egzaminu. Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego lub upoważniony przez niego członek zespołu egzaminacyjnego przechowuje i zabezpiecza wszystkie materiały niezbędne do przeprowadzenia egzaminu maturalnego.
3. 108
W przypadku stwierdzenia, że przesyłki, o których mowa w ust. 2, zostały naruszone lub nie zawierają wszystkich materiałów niezbędnych do przeprowadzenia egzaminu maturalnego, przewodniczący zespołu egzaminacyjnego lub upoważniony przez niego członek zespołu egzaminacyjnego niezwłocznie powiadamia o tym dyrektora komisji okręgowej. Dyrektor komisji okręgowej informuje przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego lub upoważnionego przez niego członka zespołu egzaminacyjnego o dalszym postępowaniu.
§  77.
1. 109
W uzasadnionych przypadkach dyrektor komisji okręgowej może powierzyć zespołowi egzaminacyjnemu powołanemu w danej szkole przeprowadzenie części ustnej lub nadzorowanie przebiegu części pisemnej egzaminu maturalnego także dla absolwentów innej szkoły lub szkół oraz dla osób, które uzyskały świadectwo ukończenia ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych, liceum plastycznego i ogólnokształcącej szkoły baletowej oraz świadectwo szkolne ukończenia klasy programowo najwyższej na podstawie egzaminów eksternistycznych, informując o tym dyrektorów zainteresowanych szkół na co najmniej 2 miesiące przed terminem egzaminu maturalnego.
2.
W uzasadnionych przypadkach dyrektor komisji okręgowej może podjąć decyzję o przeprowadzeniu całego lub części egzaminu maturalnego dla absolwentów danej szkoły lub szkół na terenie innej szkoły lub w innym miejscu niebędącym siedzibą szkoły.
3.
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, przewodniczącym zespołu egzaminacyjnego jest odpowiednio dyrektor szkoły, na terenie której jest przeprowadzany egzamin maturalny, lub osoba wskazana przez dyrektora komisji okręgowej.
§  78.
1.
Do części ustnej egzaminu maturalnego zdający przystępuje w szkole, którą ukończył, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz § 77 ust. 1 i 2.
2.
W przypadku braku możliwości powołania w szkole przedmiotowego zespołu egzaminacyjnego, o którym mowa w § 79 ust. 1, dla przeprowadzenia części ustnej egzaminu maturalnego z danego przedmiotu dyrektor komisji okręgowej kieruje zdającego na część ustną egzaminu maturalnego z tego przedmiotu do innej szkoły.
3. 110
Osoby, o których mowa w § 64 ust. 3, które złożyły deklarację dyrektorowi komisji okręgowej, do części ustnej egzaminu maturalnego przystępują w szkole wskazanej przez dyrektora komisji okręgowej.
4. 111
Osoby, o których mowa w § 74 ust. 4a, 4b i 6, które złożyły deklarację dyrektorowi komisji okręgowej, do części ustnej egzaminu maturalnego przystępują w szkole wskazanej przez dyrektora komisji okręgowej.
§  79.
1.
Część ustną egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów przeprowadzają i oceniają przedmiotowe zespoły egzaminacyjne, zwane dalej "zespołami przedmiotowymi".
2.
Zespoły przedmiotowe powołuje się spośród członków zespołu egzaminacyjnego.
3.
W skład zespołu przedmiotowego wchodzą:
1)
nauczyciel danego przedmiotu wpisany do ewidencji egzaminatorów, o której mowa w art. 9c ust. 2 pkt 7 ustawy - jako przewodniczący;
2)
drugi nauczyciel danego przedmiotu - jako członek.
4.
Spośród osób wchodzących w skład zespołu przedmiotowego co najmniej jedna osoba jest zatrudniona w innej szkole lub w placówce.
5.
W skład zespołu przedmiotowego nie może wchodzić nauczyciel, który w ostatnim roku nauki prowadził zajęcia z danego przedmiotu ze zdającymi.
6.
Członkiem zespołu przedmiotowego może być także nauczyciel akademicki posiadający przygotowanie z zakresu danego przedmiotu.
7.
Przewodniczący zespołu przedmiotowego kieruje pracą tego zespołu, a w szczególności odpowiada za prawidłowy przebieg części ustnej egzaminu maturalnego z danego przedmiotu.
8.
W przypadku części ustnej egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego przewodniczący zespołu przedmiotowego wyznacza osobę egzaminującą danego zdającego.
9. 112
Jeżeli przewodniczący lub członek zespołu przedmiotowego z powodu choroby lub z innych ważnych przyczyn nie może wziąć udziału w egzaminie maturalnym, przewodniczący zespołu egzaminacyjnego powołuje w zastępstwie innego nauczyciela zatrudnionego w danej lub innej szkole lub w placówce, który spełnia odpowiednio wymagania określone w ust. 3 pkt 1 lub 2 oraz w ust. 4 i 5.
10.
Nauczyciel zatrudniony w innej szkole lub w placówce zostaje powołany w skład zespołu przedmiotowego w porozumieniu z dyrektorem tej szkoły lub placówki.
§  80. 113
(uchylony).
§  81. 114
(uchylony).
§  82.
1.
Dyrektor komisji okręgowej przekazuje przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego w szkole, w której jest przeprowadzana część ustna egzaminu maturalnego z danego języka obcego nowożytnego, nie później niż na 2 dni przed terminem części ustnej egzaminu maturalnego, przygotowane przez komisję okręgową zestawy zadań egzaminacyjnych oraz kryteria oceniania tych zadań i ich punktacji.
1a. 115
Dyrektor komisji okręgowej przekazuje przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego w szkole, w której jest przeprowadzana część ustna egzaminu maturalnego z języka polskiego, nie później niż na 2 dni przed terminem części ustnej egzaminu maturalnego, przygotowane przez Komisję Centralną zadania egzaminacyjne oraz kryteria oceniania tych zadań i ich punktacji.
2. 116
(uchylony).
2a. 117
Liczba zadań egzaminacyjnych do części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego wynosi co najmniej 100, niezależnie od liczby osób przystępujących w szkole do tego egzaminu.
3. 118
Jeżeli do części ustnej egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego w szkole przystępuje:
1)
nie więcej niż 45 osób - liczba zestawów zadań egzaminacyjnych z języka obcego nowożytnego jest większa o 5 od liczby osób przystępujących do egzaminu;
2)
więcej niż 45 osób - liczba zestawów zadań egzaminacyjnych z języka obcego nowożytnego wynosi 50.
§  83.
1.
Do sali, w której jest przeprowadzana część ustna egzaminu maturalnego, nie można wnosić żadnych urządzeń telekomunikacyjnych ani korzystać z nich w tej sali.
2. 119
W czasie trwania części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego w sali może przebywać jeden zdający i jeden przygotowujący się do egzaminu.
2a. 120
W czasie trwania części ustnej egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego w sali może przebywać tylko jeden zdający.
3. 121
(uchylony).
4. 122
W czasie trwania części ustnej egzaminu maturalnego w sali mogą przebywać wyłącznie zdający, przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, osoby wchodzące w skład zespołu przedmiotowego oraz osoby, o których mowa w § 120.
§  84. 123
1.
Egzamin maturalny w części ustnej z języka polskiego sprawdza umiejętność tworzenia wypowiedzi na określony temat inspirowanej tekstem kultury.
2.
Zdający losuje zadanie egzaminacyjne składające się z tekstu kultury oraz odnoszącego się do niego polecenia i ma nie więcej niż 15 minut na przygotowanie odpowiedzi.
3.
Egzamin trwa około 15 minut i składa się z dwóch części:
1)
wypowiedzi monologowej zdającego dotyczącej wylosowanego polecenia, która trwa około 10 minut;
2)
rozmowy zdającego z zespołem przedmiotowym dotyczącej tej wypowiedzi, która trwa około 5 minut.
§  85. 124
 
1.
Egzamin maturalny w części ustnej z języka obcego nowożytnego, jako przedmiotu obowiązkowego i jako przedmiotu dodatkowego, trwa około 15 minut. Zdający losuje zestaw zadań egzaminacyjnych.
2.
Zestaw zadań egzaminacyjnych składa się z trzech zadań sprawdzających umiejętności tworzenia wypowiedzi ustnej, językowego zachowania się adekwatnego do sytuacji komunikacyjnej oraz przetwarzania tekstu i materiału ikonograficznego.
3.
Zdający podczas egzaminu nie może korzystać z żadnych słowników.
§  86. 125
 
1.
Egzamin maturalny w części ustnej z języka obcego nowożytnego jako przedmiotu dodatkowego na poziomie dwujęzycznym trwa około 15 minut. Zdający losuje zestaw zadań egzaminacyjnych.
2.
Zestaw zadań egzaminacyjnych składa się z dwóch zadań sprawdzających umiejętności tworzenia dłuższych, wieloaspektowych wypowiedzi ustnych, reagowania językowego w różnorodnych, także złożonych, sytuacjach oraz przetwarzania tekstów i materiałów ikonograficznych.
3.
Zdający w czasie trwania egzaminu nie może korzystać z żadnych słowników.
§  87. 126
1.
Wyniki części ustnej egzaminu maturalnego są wyrażane w procentach.
2.
Wyniki uzyskane w części ustnej egzaminu maturalnego z przedmiotów dodatkowych nie mają wpływu na zdanie części ustnej egzaminu maturalnego. Wyniki te odnotowuje się na świadectwie dojrzałości, a w przypadku języka obcego nowożytnego zdawanego na poziomie dwujęzycznym - wraz ze wskazaniem poziomu egzaminu.
§  88.
1.
Wyniki części ustnej egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów ustalają zespoły przedmiotowe.
2.
Wynik części ustnej egzaminu maturalnego ustalony przez zespół przedmiotowy jest ostateczny.
§  89.
1.
Przewodniczący zespołów przedmiotowych, bezpośrednio po zakończeniu egzaminu maturalnego w części ustnej w danym dniu, ogłaszają wyniki tej części egzaminu z poszczególnych przedmiotów.
2. 127
Listę zdających, zawierającą: imię (imiona) i nazwisko zdającego, numer PESEL, a w przypadku braku numeru PESEL - serię i numer paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość, datę urodzenia oraz uzyskane przez zdającego wyniki części ustnej egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów, przewodniczący zespołu egzaminacyjnego przesyła komisji okręgowej w terminie 2 dni po zakończeniu tej części egzaminu.
§  90.
Niezdanie albo nieprzystąpienie do egzaminu maturalnego z przedmiotu lub przedmiotów w części ustnej lub w części pisemnej nie stanowi przeszkody w zdawaniu egzaminu maturalnego z pozostałych przedmiotów.
§  91. 128
 
1.
Do części pisemnej egzaminu maturalnego zdający przystępuje w szkole, którą ukończył, z zastrzeżeniem § 77 ust. 1 i 2.
2.
Osoby, o których mowa w § 74 ust. 4a, 4b i 6, które złożyły deklarację dyrektorowi komisji okręgowej, do części pisemnej egzaminu maturalnego przystępują w szkole wskazanej przez dyrektora komisji okręgowej.
§  92.
1.
Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego powołuje, spośród członków zespołu egzaminacyjnego, zespoły nadzorujące przebieg części pisemnej egzaminu maturalnego w poszczególnych salach egzaminacyjnych oraz wyznacza przewodniczących tych zespołów.
2.
Przewodniczący zespołu nadzorującego kieruje pracą tego zespołu, a w szczególności odpowiada za prawidłowy przebieg części pisemnej egzaminu maturalnego w danej sali egzaminacyjnej.
3.
W skład zespołu nadzorującego wchodzi co najmniej 3 nauczycieli, z tym że co najmniej jeden nauczyciel jest zatrudniony w innej szkole lub w placówce.
4.
W przypadku gdy w sali egzaminacyjnej jest więcej niż 30 zdających, liczbę członków zespołu nadzorującego zwiększa się o jedną osobę na każdych kolejnych 20 zdających.
5.
Nauczyciel zatrudniony w innej szkole lub w placówce zostaje powołany w skład zespołu nadzorującego w porozumieniu z dyrektorem tej szkoły lub placówki.
6.
W skład zespołu nadzorującego nie mogą wchodzić nauczyciele danego przedmiotu oraz wychowawcy zdających.
7.
W czasie egzaminu z informatyki przeprowadzanego w pracowni informatycznej jest obecny administrator lub opiekun tej pracowni, który nie wchodzi w skład zespołu nadzorującego.
§  93.
1.
Przed rozpoczęciem części pisemnej egzaminu maturalnego przewodniczący zespołu egzaminacyjnego sprawdza, czy pakiety, zawierajęce arkusze egzaminacyjne, w tym karty odpowiedzi, oraz inne materiały egzaminacyjne do części pisemnej egzaminu maturalnego, nie zostały naruszone.
2. 129
W przypadku stwierdzenia, że pakiety wymienione w ust. 1 zostały naruszone, przewodniczący zespołu egzaminacyjnego zawiesza część pisemną egzaminu maturalnego i powiadamia o tym dyrektora komisji okręgowej. Dyrektor komisji okręgowej informuje przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego o dalszym postępowaniu.
3. 130
W przypadku stwierdzenia, że pakiety wymienione w ust. 1 nie zostały naruszone, przewodniczący zespołu egzaminacyjnego otwiera je w obecności przewodniczących zespołów nadzorujących oraz przedstawiciela zdających, a następnie przekazuje przewodniczącym zespołów nadzorujących arkusze egzaminacyjne, w tym karty odpowiedzi, do egzaminu na danym poziomie lub do danej części egzaminu maturalnego w części pisemnej w liczbie odpowiadającej liczbie zdających w poszczególnych salach egzaminacyjnych.
4.
Członkowie zespołu nadzorującego rozdają zdającym arkusze egzaminacyjne, w tym karty odpowiedzi, polecając sprawdzenie, czy arkusz egzaminacyjny, w tym karta odpowiedzi, są kompletne.
5.
Zdający zgłasza przewodniczącemu zespołu nadzorującego braki w arkuszu egzaminacyjnym lub karcie odpowiedzi i otrzymuje nowy arkusz egzaminacyjny z nową kartą odpowiedzi.
6.
Informację o wymianie arkusza egzaminacyjnego z kartą odpowiedzi przewodniczący zespołu nadzorującego zamieszcza w protokole, o którym mowa w § 119 ust. 2. Protokół czytelnie podpisuje zdający, który zgłosił braki w arkuszu egzaminacyjnym lub karcie odpowiedzi.
7. 131
Na każdym arkuszu egzaminacyjnym, w tym karcie odpowiedzi, zamieszcza się kod zdającego nadany przez komisję okręgową oraz numer PESEL, a w przypadku braku numeru PESEL - serię i numer paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość. Zdający nie podpisują arkuszy egzaminacyjnych, w tym kart odpowiedzi.
§  94.
1.
W czasie trwania części pisemnej egzaminu maturalnego każdy zdający pracuje przy osobnym stoliku. Stoliki są ustawione w jednym kierunku, w odległości zapewniającej samodzielność pracy zdających.
2.
W czasie trwania części pisemnej egzaminu maturalnego na stolikach mogą znajdować się tylko arkusze egzaminacyjne, w tym karty odpowiedzi, oraz materiały i przybory pomocnicze, o których mowa w § 106.
3. 132
Do sali egzaminacyjnej, w której jest przeprowadzana część pisemna egzaminu maturalnego, nie można wnosić żadnych urządzeń telekomunikacyjnych ani korzystać z nich w tej sali. Do sali egzaminacyjnej, w której jest przeprowadzana część pisemna egzaminu maturalnego, nie można również wnosić materiałów i przyborów pomocniczych niewymienionych w informacji dyrektora Komisji Centralnej, o której mowa w § 106, ani korzystać z nich w tej sali.
4. 133
Absolwent samodzielnie rozwiązuje zadania zawarte w arkuszu egzaminacyjnym, w szczególności tworzy własny tekst lub własne rozwiązania zadań w czasie trwania egzaminu maturalnego.
§  95.
1. 134
Część pisemna egzaminu maturalnego rozpoczyna się o godzinie określonej w harmonogramie przeprowadzania egzaminu maturalnego, o którym mowa w § 72 ust. 2. Czas pracy zdającego rozpoczyna się z chwilą zapisania w widocznym miejscu przez przewodniczącego zespołu nadzorującego czasu rozpoczęcia i zakończenia pracy.
2.
W czasie trwania części pisemnej egzaminu maturalnego zdający nie powinni opuszczać sali egzaminacyjnej. W szczególnie uzasadnionych przypadkach przewodniczący zespołu nadzorującego może zezwolić zdającemu na opuszczenie sali egzaminacyjnej, po zapewnieniu warunków wykluczających możliwość kontaktowania się zdającego z innymi osobami, z wyjątkiem osób udzielających pomocy medycznej.
3.
W czasie trwania części pisemnej egzaminu maturalnego w sali egzaminacyjnej mogą przebywać wyłącznie zdający, przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, osoby wchodzące w skład zespołu nadzorującego oraz osoby, o których mowa w § 92 ust. 7 i § 120.
4.
W czasie trwania części pisemnej egzaminu maturalnego zdającym nie udziela się żadnych wyjaśnień dotyczących zadań egzaminacyjnych ani ich nie komentuje.
§  96. 135
(uchylony).
§  96a. 136
 
1.
Egzamin maturalny w części pisemnej z języka polskiego jako przedmiotu obowiązkowego jest zdawany na poziomie podstawowym, a jako przedmiotu dodatkowego - na poziomie rozszerzonym.
2. 137
Egzamin na poziomie podstawowym trwa 170 minut i sprawdza, w jakim stopniu zdający spełnia wymagania z języka polskiego w zakresie podstawowym, ustalone w podstawie programowej kształcenia ogólnego, określonej w przepisach, o których mowa w § 64 ust. 1.
3. 138
Egzamin na poziomie rozszerzonym trwa 180 minut i sprawdza, w jakim stopniu zdający spełnia wymagania z języka polskiego w zakresie podstawowym i rozszerzonym, ustalone w podstawie programowej kształcenia ogólnego, określonej w przepisach, o których mowa w § 64 ust. 1.
4.
W czasie trwania egzaminu zdający może korzystać ze słownika ortograficznego i słownika poprawnej polszczyzny.
§  97. 139
1. 140
Egzamin maturalny w części pisemnej z języka obcego nowożytnego jako przedmiotu obowiązkowego jest zdawany na poziomie podstawowym, a jako przedmiotu dodatkowego - może być zdawany na poziomie rozszerzonym albo na poziomie dwujęzycznym.
2.
Egzamin na poziomie podstawowym trwa 120 minut i sprawdza, w jakim stopniu zdający spełnia wymagania z języka obcego nowożytnego dla poziomu IV.1 w zakresie podstawowym, ustalone w podstawie programowej kształcenia ogólnego, określonej w przepisach, o których mowa w § 64 ust. 1.
3.
Egzamin na poziomie rozszerzonym trwa 150 minut i sprawdza, w jakim stopniu zdający spełnia wymagania z języka obcego nowożytnego dla poziomu IV.1 w zakresie podstawowym i rozszerzonym, ustalone w podstawie programowej kształcenia ogólnego, określonej w przepisach, o których mowa w § 64 ust. 1.
3a.
Egzamin na poziomie dwujęzycznym trwa 180 minut i sprawdza, w jakim stopniu zdający spełnia wymagania z języka obcego nowożytnego dla poziomu IV.2, ustalone w podstawie programowej kształcenia ogólnego, określonej w przepisach, o których mowa w § 64 ust. 1.
4.
Do sprawdzenia umiejętności rozumienia ze słuchu są wykorzystywane teksty nagrane przez rodzimych użytkowników danego języka.
5.
W czasie trwania egzaminu zdający nie może korzystać z żadnych słowników.
§  98. 141
(uchylony).
§  99.
1. 142
Egzamin maturalny w części pisemnej z matematyki jako przedmiotu obowiązkowego jest zdawany na poziomie podstawowym, a jako przedmiotu dodatkowego - na poziomie rozszerzonym.
2. 143
Egzamin na poziomie podstawowym trwa 170 minut i sprawdza, w jakim stopniu zdający spełnia wymagania z matematyki w zakresie podstawowym, ustalone w podstawie programowej kształcenia ogólnego, określonej w przepisach, o których mowa w § 64 ust. 1.
3. 144
Egzamin na poziomie rozszerzonym trwa 180 minut i sprawdza, w jakim stopniu zdający spełnia wymagania z matematyki w zakresie podstawowym i rozszerzonym, ustalone w podstawie programowej kształcenia ogólnego, określonej w przepisach, o których mowa w § 64 ust. 1.
4. 145
Dodatkowe zadania egzaminacyjne, o których mowa w § 69 ust. 1, są przygotowywane w odniesieniu do wymagań z matematyki w zakresie podstawowym, ustalonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, określonej w przepisach, o których mowa w § 64 ust. 1. Na rozwiązanie dodatkowych zadań egzaminacyjnych zdający ma 80 minut.
§  100. 146
1.
Egzamin maturalny w części pisemnej z biologii, chemii, fizyki, geografii, historii oraz wiedzy o społeczeństwie jako przedmiotów dodatkowych jest zdawany na poziomie rozszerzonym.
2.
Egzamin z przedmiotów, o których mowa w ust. 1, trwa 180 minut i sprawdza, w jakim stopniu zdający spełnia wymagania odpowiednio z biologii, chemii, fizyki, geografii, historii lub wiedzy o społeczeństwie, w zakresie podstawowym i rozszerzonym, ustalone w podstawie programowej kształcenia ogólnego, określonej w przepisach, o których mowa w § 64 ust. 1.
3.
Dodatkowe zadania egzaminacyjne, o których mowa w § 69 ust. 2, są przygotowywane w odniesieniu do wymagań odpowiednio z biologii, chemii, fizyki, geografii lub historii, w zakresie podstawowym i rozszerzonym, ustalonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, określonej w przepisach, o których mowa w § 64 ust. 1. Na rozwiązanie dodatkowych zadań egzaminacyjnych zdający ma 80 minut.
§  101. 147
(uchylony).
§  102. 148
1.
Egzamin maturalny w części pisemnej z filozofii, historii muzyki, historii sztuki oraz języka łacińskiego i kultury antycznej jako przedmiotów dodatkowych jest zdawany na poziomie rozszerzonym.
2.
Egzamin z przedmiotów, o których mowa w ust. 1, trwa 180 minut i sprawdza, w jakim stopniu zdający spełnia wymagania odpowiednio z filozofii, historii muzyki, historii sztuki lub języka łacińskiego i kultury antycznej, w zakresie rozszerzonym, ustalone w podstawie programowej kształcenia ogólnego, określonej w przepisach, o których mowa w § 64 ust. 1.
3.
W czasie trwania egzaminu z języka łacińskiego i kultury antycznej zdający może korzystać ze słownika łacińsko-polskiego oraz atlasu historycznego.
§  103. 149
(uchylony).
§  104. 150
(uchylony).
§  104a. 151
(uchylony).
§  105. 152
(uchylony).
§  105a. 153
 
1. 154
Egzamin maturalny w części pisemnej z informatyki jako przedmiotu dodatkowego jest zdawany na poziomie rozszerzonym.
2. 155
(uchylony)
3. 156
Egzamin trwa 210 minut i sprawdza, w jakim stopniu zdający spełnia wymagania z informatyki w zakresie podstawowym i rozszerzonym, ustalone w podstawie programowej kształcenia ogólnego, określonej w przepisach, o których mowa w § 64 ust. 1.
3a. 157
Egzamin składa się z dwóch części:
1)
w części pierwszej zdający rozwiązuje zadania egzaminacyjne bez korzystania z komputera;
2)
w części drugiej zdający rozwiązuje zadania egzaminacyjne z wykorzystaniem komputera.
4.
W czasie trwania części drugiej egzaminu zdający pracuje przy wydzielonym stanowisku komputerowym i może korzystać z programów oraz danych zapisanych na dysku twardym i na dyskach CD-ROM, stanowiących wyposażenie stanowiska. Niedozwolony jest dostęp do sieci oraz zasobów Internetu.
5.
System informatyczny wykorzystywany na egzaminie jest przygotowany w sposób uniemożliwiający połączenie z informatyczną siecią lokalną oraz sieciami teleinformatycznymi.
6.
W sali egzaminacyjnej jest dostępna podstawowa dokumentacja oprogramowania.
§  106.
Dyrektor Komisji Centralnej, nie później niż na 2 miesiące przed terminem części pisemnej egzaminu maturalnego, zamieszcza na stronie internetowej Komisji Centralnej informację o materiałach i przyborach pomocniczych, z których zdający mogą korzystać w części pisemnej egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów.
§  107. 158
1.
Po zakończeniu egzaminu maturalnego z danego przedmiotu lub po zakończeniu danej części egzaminu osoby wchodzące w skład zespołu nadzorującego zbierają od zdających prace egzaminacyjne, w tym karty odpowiedzi, i sprawdzają, w obecności tych zdających, poprawność zamieszczenia kodu zdającego nadanego przez komisję okręgową i numeru PESEL, a w przypadku braku numeru PESEL - serii i numeru paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość. Przewodniczący zespołu nadzorującego lub wskazany przez niego członek zespołu nadzorującego pakuje prace egzaminacyjne, w tym karty odpowiedzi, do zwrotnych kopert i zakleja je w obecności osób wchodzących w skład zespołu nadzorującego oraz przedstawiciela zdających, a następnie przekazuje je niezwłocznie przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego.
2.
Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego przechowuje i zabezpiecza koperty z pracami egzaminacyjnymi, w tym kartami odpowiedzi, a po zakończeniu części pisemnej egzaminu maturalnego z danego przedmiotu niezwłocznie przekazuje je komisji okręgowej w sposób określony przez dyrektora tej komisji.
§  108.
1. 159
Wyniki części pisemnej egzaminu maturalnego są wyrażane w procentach i na skali centylowej. Wyniki egzaminu maturalnego z dodatkowych zadań egzaminacyjnych, o których mowa w § 69 ust. 1 i 2, są wyrażane w procentach.
2. 160
(uchylony).
3. 161
Wyniki uzyskane w części pisemnej egzaminu maturalnego z danego przedmiotu obowiązkowego odnotowuje się na świadectwie dojrzałości wraz ze wskazaniem poziomu egzaminu.
4. 162
Wyniki uzyskane w części pisemnej egzaminu maturalnego z przedmiotów dodatkowych nie mają wpływu na zdanie części pisemnej egzaminu maturalnego. Wyniki te odnotowuje się na świadectwie dojrzałości wraz ze wskazaniem poziomu egzaminu.
5. 163
W przypadku egzaminu maturalnego w części pisemnej z informatyki wyniki uzyskane w części pierwszej i części drugiej odnotowuje się łącznie.
6. 164
(uchylony).
7. 165
W przypadku absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych wyniki części pisemnej egzaminu maturalnego z matematyki zdawanej jako przedmiot obowiązkowy, uzyskane z dodatkowych zadań egzaminacyjnych, o których mowa w § 69 ust. 1, nie mają wpływu na zdanie części pisemnej egzaminu maturalnego. Wyniki te odnotowuje się na świadectwie dojrzałości.
8. 166
W przypadku absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych wyniki części pisemnej egzaminu maturalnego z przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia i historia zdawanych jako przedmioty dodatkowe, uzyskane z dodatkowych zadań egzaminacyjnych, o których mowa w § 69 ust. 2, nie mają wpływu na zdanie części pisemnej egzaminu maturalnego. Wyniki te odnotowuje się na świadectwie dojrzałości.
§  109. 167
1.
Prace egzaminacyjne sprawdzają i oceniają egzaminatorzy wpisani do ewidencji egzaminatorów, o której mowa w art. 9c ust. 2 pkt 7 ustawy, powołani przez dyrektora komisji okręgowej. Egzaminatorzy stosują szczegółowe kryteria oceniania zadań egzaminacyjnych z danego przedmiotu, opracowane przez Komisję Centralną. Zadania zamknięte mogą być sprawdzane z wykorzystaniem czytnika elektronicznego.
2.
Egzaminatorzy, o których mowa w ust. 1, sprawdzający i oceniający prace egzaminacyjne z danego przedmiotu, tworzą zespół egzaminatorów.
3.
Dyrektor komisji okręgowej spośród członków zespołu egzaminatorów, o którym mowa w ust. 2, wyznacza przewodniczącego tego zespołu. Przewodniczący zespołu egzaminatorów uczestniczy w szkoleniach organizowanych przez komisję okręgową przed sprawdzaniem prac egzaminacyjnych, kieruje pracą zespołu egzaminatorów, a w szczególności odpowiada za przygotowanie i przeprowadzenie szkolenia egzaminatorów oraz organizuje i nadzoruje pracę egzaminatorów.
4.
Wyniki części pisemnej egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów wyrażone w procentach ustala komisja okręgowa na podstawie liczby punktów:
1)
przyznanych przez egzaminatorów oraz
2)
ustalonych na podstawie elektronicznego odczytu karty odpowiedzi - w przypadku wykorzystania czytnika elektronicznego.
5.
Wynik części pisemnej egzaminu maturalnego ustalony przez komisję okręgową jest ostateczny.
5a.
Wyniki części pisemnej egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów na skali centylowej ustala Komisja Centralna na podstawie wyników ustalonych przez komisje okręgowe.
6. 168
Komisja okręgowa sporządza listę osób, które zdawały część pisemną egzaminu maturalnego w danej szkole, zawierającą: imię (imiona) i nazwisko zdającego, numer PESEL, a w przypadku braku numeru PESEL - serię i numer paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość, miejsce urodzenia, płeć, informację o specyficznych trudnościach w uczeniu się, kod zdającego oraz uzyskane przez niego wyniki, i przekazuje ją przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego. Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego ogłasza osobom, które zdawały część pisemną egzaminu maturalnego, uzyskane przez te osoby wyniki.
§  110. 169
1. 170
W przypadku:
1)
stwierdzenia niesamodzielnego rozwiązywania zadań egzaminacyjnych przez zdającego lub
2)
wniesienia lub korzystania przez zdającego w sali egzaminacyjnej z urządzenia telekomunikacyjnego lub materiałów i przyborów pomocniczych niewymienionych w informacji dyrektora Komisji Centralnej, o której mowa w § 106, lub
3)
zakłócania przez zdającego prawidłowego przebiegu części ustnej lub części pisemnej egzaminu maturalnego w sposób utrudniający pracę pozostałym zdającym

- przewodniczący zespołu egzaminacyjnego przerywa egzamin tego zdającego i unieważnia jego egzamin maturalny z danego przedmiotu odpowiednio w części ustnej lub części pisemnej. Informację o przerwaniu i unieważnieniu egzaminu maturalnego z danego przedmiotu zamieszcza się w protokołach, o których mowa w § 119 ust. 1-3.

2.
W przypadku stwierdzenia podczas sprawdzania pracy egzaminacyjnej niesamodzielnego rozwiązywania przez zdającego zadań zawartych w arkuszu egzaminacyjnym dyrektor komisji okręgowej, w porozumieniu z dyrektorem Komisji Centralnej, unieważnia część pisemną egzaminu maturalnego z danego przedmiotu tego zdającego.
2a.
Przepis ust. 2 stosuje się również w przypadku stwierdzenia podczas sprawdzania pracy egzaminacyjnej zdającego występowania w jego pracy egzaminacyjnej jednakowych sformułowań wskazujących na udostępnienie rozwiązań innemu zdającemu lub korzystanie z rozwiązań innego zdającego.
3.
W przypadku unieważnienia egzaminu maturalnego z przedmiotu dodatkowego na świadectwie dojrzałości w miejscu przeznaczonym na wpisanie wyniku egzaminu maturalnego z danego przedmiotu wpisuje się "0%", z zastrzeżeniem § 112 ust. 2.
4.
Dyrektor komisji okręgowej przekazuje dyrektorowi szkoły oraz, za jego pośrednictwem, absolwentowi, któremu został unieważniony egzamin maturalny z danego przedmiotu odpowiednio w części pisemnej lub w części ustnej, pisemną informację o przyczynach unieważnienia.
§  111. 171
W przypadku gdy zdający nie przystąpił do:
1)
egzaminu maturalnego z przedmiotu lub przedmiotów dodatkowych, o których mowa w § 65 ust. 3b,
2)
rozwiązywania dodatkowych zadań egzaminacyjnych, o których mowa w § 69 ust. 1 i 2

- zgodnie z deklaracją, o której mowa w § 74 ust. 1, na świadectwie dojrzałości w miejscu przeznaczonym na wpisanie wyniku odpowiednio z egzaminu maturalnego z przedmiotu dodatkowego albo dodatkowych zadań egzaminacyjnych wpisuje się "0%".

§  112. 172
 
1.
Zdający zdał egzamin maturalny, jeżeli z każdego przedmiotu obowiązkowego w części ustnej i w części pisemnej otrzymał co najmniej 30% punktów możliwych do uzyskania oraz przystąpił do egzaminu maturalnego w części pisemnej z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego.
2.
Zdający, który przystąpił do egzaminu maturalnego tylko z jednego przedmiotu dodatkowego i któremu ten egzamin został unieważniony, nie zdał egzaminu maturalnego.
§  113.
1.
W szczególnych przypadkach losowych lub zdrowotnych, uniemożliwiających przystąpienie do części ustnej lub części pisemnej egzaminu maturalnego z danego przedmiotu lub przedmiotów zgodnie z harmonogramem, o którym mowa w § 72 ust. 2, na udokumentowany wniosek absolwenta lub jego rodziców (prawnych opiekunów), dyrektor komisji okręgowej może wyrazić zgodę na przystąpienie przez absolwenta do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu lub przedmiotów w dodatkowym terminie.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, absolwent lub jego rodzice (prawni opiekunowie) składają do dyrektora szkoły, w której absolwent przystępuje do egzaminu maturalnego, najpóźniej w dniu, w którym odbywa się egzamin z danego przedmiotu. Dyrektor szkoły przekazuje wniosek wraz z załączonymi do niego dokumentami dyrektorowi komisji okręgowej, najpóźniej następnego dnia po otrzymaniu wniosku.
3.
Dyrektor komisji okręgowej rozpatruje wniosek, o którym mowa w ust. 1, w terminie 2 dni od daty jego otrzymania. Rozstrzygnięcie dyrektora komisji okręgowej jest ostateczne.
4. 173
 Dla absolwentów, którzy uzyskali zgodę dyrektora komisji okręgowej na przystąpienie do egzaminu maturalnego w dodatkowym terminie, egzamin maturalny przeprowadzany jest:
1)
zgodnie z harmonogramem ustalonym przez dyrektora Komisji Centralnej, o którym mowa w § 72 ust. 2;
2)
w miejscu ustalonym przez dyrektora komisji okręgowej; informację o miejscu przeprowadzenia egzaminu maturalnego dyrektor komisji okręgowej ogłasza na stronie internetowej komisji okręgowej w ostatnim tygodniu maja.
5. 174
Do przeprowadzenia egzaminu maturalnego w dodatkowym terminie, zgodnie z harmonogramem, o którym mowa w § 72 ust. 2, przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego oraz członków tego zespołu powołuje dyrektor komisji okręgowej.
6.
Absolwent, o którym mowa w ust. 1, może przystąpić do części ustnej egzaminu maturalnego z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie innym niż ustalony w harmonogramie, o którym mowa w § 76 ust. 1 pkt 2, za zgodą przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego. Przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio.
7.
Absolwent, który uzyskał zgodę, o której mowa w ust. 6, przystępuje do części ustnej egzaminu maturalnego z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie ustalonym przez przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego.
8. 175
Do absolwentów, którzy nie przystąpili do egzaminu maturalnego z danego przedmiotu lub przedmiotów zgodnie z harmonogramem, o którym mowa w § 72 ust. 2, albo w terminie, o którym mowa w ust. 7, stosuje się odpowiednio § 115.
§  114.
1. 176
Zdający, który przystąpił do egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych w części ustnej i części pisemnej i nie zdał egzaminu wyłącznie z jednego przedmiotu w części ustnej albo w części pisemnej, może przystąpić ponownie do egzaminu maturalnego z tego samego przedmiotu odpowiednio w części ustnej albo w części pisemnej egzaminu maturalnego, w okresie od sierpnia do września tego samego roku, w terminie ustalonym przez dyrektora Komisji Centralnej.
1a. 177
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do osób, których egzamin maturalny z przedmiotu obowiązkowego w części ustnej albo w części pisemnej został unieważniony.
2.
Zdający, o którym mowa w ust. 1, w terminie 7 dni od daty ogłoszenia wyników egzaminu maturalnego, składa przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego pisemną informację zawierającą oświadczenie o ponownym przystąpieniu do egzaminu maturalnego z danego przedmiotu.
3.
Informację, o której mowa w ust. 2, przewodniczący zespołu egzaminacyjnego przesyła w formie elektronicznej do dyrektora właściwej komisji okręgowej, w terminie 10 dni od daty ogłoszenia wyników egzaminu maturalnego.
4.
Informację o miejscu przeprowadzenia ponownego egzaminu maturalnego z danego przedmiotu w części ustnej albo w części pisemnej dyrektor komisji okręgowej podaje na stronie internetowej komisji okręgowej, w terminie do dnia 10 sierpnia danego roku.
5. 178
Dla przeprowadzenia egzaminu maturalnego w szkole, w terminie, o którym mowa w ust. 1, członków zespołu egzaminacyjnego powołuje przewodniczący zespołu egzaminacyjnego. Jeżeli egzamin jest przeprowadzany w miejscu wyznaczonym przez dyrektora właściwej komisji okręgowej, przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego oraz członków tego zespołu powołuje dyrektor właściwej komisji okręgowej.
6.
Osoby, które ponownie przystąpiły do egzaminu maturalnego z danego przedmiotu w części ustnej albo w części pisemnej, o którym mowa w ust. 1, i nie zdały tego egzaminu, mogą przystąpić do egzaminu maturalnego w kolejnych terminach jego przeprowadzania zgodnie z § 115.
§  114a. 179
1.
Zdający, który nie przystąpił do egzaminu maturalnego z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego w części pisemnej albo któremu ten egzamin został unieważniony, może przystąpić ponownie do egzaminu maturalnego z przedmiotu dodatkowego w okresie 5 lat od pierwszego egzaminu maturalnego, licząc od października roku, w którym zdający przystąpił do egzaminu maturalnego po raz pierwszy, w terminie jego przeprowadzania określonym w § 72 ust. 1.
2.
Zdający, o którym mowa w ust. 1, przystępuje do egzaminu maturalnego z przedmiotu dodatkowego zgodnie z przepisami obowiązującymi w roku, w którym przystępuje ponownie do tego egzaminu. Przepisy § 74 ust. 1-6 stosuje się odpowiednio.
§  115.
1. 180
Zdający, który nie zdał egzaminu maturalnego z określonego przedmiotu lub przedmiotów, w części ustnej lub części pisemnej, albo przerwał egzamin maturalny, może przystąpić ponownie do części ustnej lub części pisemnej egzaminu maturalnego z tego przedmiotu lub przedmiotów w okresie 5 lat od pierwszego egzaminu maturalnego, licząc od października roku, w którym zdający przystąpił do egzaminu maturalnego po raz pierwszy w terminie jego przeprowadzania, określonym w § 72 ust. 1. Przepisy § 74 ust. 1-6 stosuje się odpowiednio.
2. 181
Zdający, o którym mowa w ust. 1, przystępujący ponownie do egzaminu maturalnego, może wybrać inny język obcy nowożytny niż język obcy nowożytny, który zdawał poprzednio.
2a. 182
Zdający, o którym mowa w ust. 1, ma prawo przystąpić ponownie do egzaminu maturalnego, zarówno w części ustnej, jak i w części pisemnej, z jednego lub z więcej niż jednego przedmiotu spośród wymienionych w § 65 ust. 2 i 3, w celu podwyższenia wyniku egzaminu maturalnego z tych przedmiotów.
2b. 183
Zdający, o którym mowa w ust. 1 i 2a, przystępuje ponownie do egzaminu maturalnego zgodnie z przepisami obowiązującymi w roku, w którym przystępował do egzaminu maturalnego po raz pierwszy.
2c. 184
Zdający, o którym mowa w ust. 1, ma prawo przystąpić do egzaminu maturalnego, zarówno w części ustnej, jak i w części pisemnej, z jednego lub z więcej niż jednego przedmiotu dodatkowego, z których wcześniej nie zdawał egzaminu maturalnego, wybranych spośród przedmiotów wymienionych w § 65 ust. 3, zgodnie z przepisami obowiązującymi w roku, w którym przystępuje ponownie do egzaminu maturalnego. Przepisy § 74 ust. 1-6 stosuje się odpowiednio.
3. 185
Po upływie 5 lat od daty pierwszego egzaminu maturalnego zdający, o którym mowa w ust. 1, przystępuje do egzaminu maturalnego w pełnym zakresie, zgodnie z przepisami obowiązującymi w roku, w którym przystępuje ponownie do egzaminu maturalnego.
4. 186
(uchylony).
5. 187
(uchylony).
§  116. 188
Zdający, który uzyskał świadectwo dojrzałości, ma prawo ponownie przystąpić do egzaminu maturalnego w części ustnej albo w części pisemnej, albo w obu tych częściach z przedmiotów obowiązkowych oraz przedmiotów dodatkowych, o których mowa w § 65 ust. 2 i 3, zgodnie z przepisami obowiązującymi w roku, w którym ponownie przystępuje do egzaminu maturalnego. Przepisy § 74 ust. 1-6 stosuje się odpowiednio.
§  117.
1.
Zdający, który zdał egzamin maturalny, otrzymuje świadectwo dojrzałości wydane przez komisję okręgową, zgodnie z odrębnymi przepisami.
2. 189
Wyniki części pisemnej egzaminu maturalnego oraz świadectwa dojrzałości i aneksy do świadectw dojrzałości dla każdego zdającego komisja okręgowa przekazuje dyrektorowi szkoły, w której zdający zdawali egzamin maturalny, lub upoważnionej przez niego osobie, w terminie ustalonym przez dyrektora Komisji Centralnej, po zasięgnięciu opinii dyrektorów komisji okręgowych. Termin przekazania wyników części pisemnej egzaminu maturalnego oraz świadectw dojrzałości i aneksów do świadectw dojrzałości podaje się do publicznej wiadomości na stronie internetowej Komisji Centralnej nie później niż do dnia 1 września roku szkolnego, w którym odbywa się egzamin maturalny. Dyrektor szkoły lub upoważniona przez niego osoba przekazuje świadectwa dojrzałości i aneksy do świadectw dojrzałości zdającym.
3. 190
Zdający, który ponownie przystąpił do egzaminu maturalnego zgodnie z § 116, otrzymuje aneks do świadectwa dojrzałości wydany przez komisję okręgową.
§  118. 191
Na wniosek zdającego sprawdzona i oceniona praca egzaminacyjna, w tym karta odpowiedzi, są udostępniane zdającemu do wglądu w miejscu i czasie wskazanych przez dyrektora komisji okręgowej.
§  119.
1.
Protokoły części ustnej egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów sporządzają przewodniczący zespołów przedmiotowych, oddzielnie dla każdego zdającego. Protokoły podpisują osoby wchodzące w skład poszczególnych zespołów przedmiotowych.
2.
Protokoły przebiegu części pisemnej egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów w danej sali egzaminacyjnej sporządzają przewodniczący zespołów nadzorujących. Protokoły podpisują osoby wchodzące w skład poszczególnych zespołów nadzorujących.
3.
Protokół zbiorczy części ustnej egzaminu maturalnego oraz protokół zbiorczy przebiegu części pisemnej egzaminu maturalnego sporządza przewodniczący zespołu egzaminacyjnego w dwóch egzemplarzach, z których jeden przesyła niezwłocznie komisji okręgowej. Protokoły podpisuje przewodniczący zespołu egzaminacyjnego.
4. 192
Protokoły sprawdzania prac egzaminacyjnych z części pisemnej egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów sporządzają przewodniczący zespołów egzaminatorów, o których mowa w § 109 ust. 3, w dwóch egzemplarzach. Protokoły podpisują egzaminatorzy wchodzący w skład poszczególnych zespołów.
5.
Dokumentację części ustnej egzaminu maturalnego przechowuje szkoła przez okres 5 lat.
6. 193
Prace egzaminacyjne, w tym karty odpowiedzi, przechowuje komisja okręgowa przez okres 6 miesięcy.
7.
Dokumentację egzaminu maturalnego przechowuje się według zasad określonych w odrębnych przepisach.
75 § 64 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 17 rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
76 § 64 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 17 rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
77 § 64a dodany przez § 1 pkt 24 rozporządzenia z dnia 16 marca 2011 r. (Dz.U.11.71.377) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 kwietnia 2011 r.
78 § 65 zmieniony przez § 1 pkt 18 rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
79 § 65 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 14 sierpnia 2009 r. (Dz.U.09.136.1117) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2009 r.
80 § 66 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 25 rozporządzenia z dnia 16 marca 2011 r. (Dz.U.11.71.377) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 kwietnia 2011 r.
81 § 66 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 25 rozporządzenia z dnia 16 marca 2011 r. (Dz.U.11.71.377) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2011 r.
82 § 66 ust. 3:

- dodany przez § 1 pkt 25 rozporządzenia z dnia 16 marca 2011 r. (Dz.U.11.71.377) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 kwietnia 2011 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 19 rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.

83 § 68 ust. 1:

- zmieniony przez art. 1 pkt 5 lit. a) rozporządzenia z dnia 14 sierpnia 2009 r. (Dz.U.09.136.1117) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2009 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 26 lit. a) rozporządzenia z dnia 16 marca 2011 r. (Dz.U.11.71.377) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2011 r.

84 § 68 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 26 lit. a) rozporządzenia z dnia 16 marca 2011 r. (Dz.U.11.71.377) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2011 r.
85 § 68 ust. 3:

- zmieniony przez art. 1 pkt 5 lit. b) rozporządzenia z dnia 14 sierpnia 2009 r. (Dz.U.09.136.1117) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2009 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 20 lit. a) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.

86 § 68 ust. 3a:

- dodany przez § 1 pkt 26 lit. b) rozporządzenia z dnia 16 marca 2011 r. (Dz.U.11.71.377) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2011 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 20 lit. a) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.

87 § 68 ust. 4 uchylony przez § 1 pkt 20 lit. b) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
88 § 68 ust. 5 uchylony przez § 1 pkt 20 lit. b) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
89 § 68 ust. 6:

- dodany przez art. 1 pkt 5 lit. c) rozporządzenia z dnia 14 sierpnia 2009 r. (Dz.U.09.136.1117) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2009 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 26 lit. d) rozporządzenia z dnia 16 marca 2011 r. (Dz.U.11.71.377) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2011 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 20 lit. c) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.

90 § 68 ust. 7 dodany przez § 1 pkt 20 lit. d) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
91 § 68 ust. 8 dodany przez § 1 pkt 20 lit. d) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
92 § 69 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 14 sierpnia 2009 r. (Dz.U.09.136.1117) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2009 r.
93 § 69 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 21 lit. a) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
94 § 69 ust. 3 uchylony przez § 1 pkt 21 lit. b) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
95 § 71 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 22 lit. a) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2013 r.
96 § 71 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. a) rozporządzenia z dnia 14 sierpnia 2009 r. (Dz.U.09.136.1117) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2009 r.
97 § 71 ust. 3a dodany przez § 1 pkt 22 lit. b) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2013 r.
98 § 71 ust. 4:

- zmieniony przez § 1 pkt 27 rozporządzenia z dnia 16 marca 2011 r. (Dz.U.11.71.377) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2011 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 22 lit. c) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.

99 § 71 ust. 5:

- zmieniony przez § 1 pkt 27 rozporządzenia z dnia 16 marca 2011 r. (Dz.U.11.71.377) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2011 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 22 lit. d) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.

100 § 72 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 23 rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2013 r.
101 § 73 zmieniony przez § 1 pkt 28 rozporządzenia z dnia 16 marca 2011 r. (Dz.U.11.71.377) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 kwietnia 2011 r.
102 § 74 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 24 rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
103 § 74 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 29 lit. b) rozporządzenia z dnia 16 marca 2011 r. (Dz.U.11.71.377) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 kwietnia 2011 r.
104 § 74 ust. 4a dodany przez § 1 pkt 29 lit. c) rozporządzenia z dnia 16 marca 2011 r. (Dz.U.11.71.377) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 kwietnia 2011 r.
105 § 74 ust. 4b dodany przez § 1 pkt 29 lit. c) rozporządzenia z dnia 16 marca 2011 r. (Dz.U.11.71.377) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 kwietnia 2011 r.
106 § 75 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 30 rozporządzenia z dnia 16 marca 2011 r. (Dz.U.11.71.377) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 kwietnia 2011 r.
107 § 76 ust. 1 pkt 3 uchylony przez § 1 pkt 25 rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
108 § 76 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 31 rozporządzenia z dnia 16 marca 2011 r. (Dz.U.11.71.377) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 kwietnia 2011 r.
109 § 77 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 32 rozporządzenia z dnia 16 marca 2011 r. (Dz.U.11.71.377) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 kwietnia 2011 r.
110 § 78 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 26 rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
111 § 78 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 33 rozporządzenia z dnia 16 marca 2011 r. (Dz.U.11.71.377) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 kwietnia 2011 r.
112 § 79 ust. 9 zmieniony przez § 1 pkt 27 rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2013 r.
113 § 80 uchylony przez § 1 pkt 28 rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
114 § 81 uchylony przez § 1 pkt 28 rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
115 § 82 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 29 lit. a) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
116 § 82 ust. 2 uchylony przez § 1 pkt 29 lit. b) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
117 § 82 ust. 2a dodany przez § 1 pkt 29 lit. c) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
118 § 82 ust. 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 14 sierpnia 2009 r. (Dz.U.09.136.1117) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2009 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 29 lit. d) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.

119 § 83 ust. 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 35 rozporządzenia z dnia 16 marca 2011 r. (Dz.U.11.71.377) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2011 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 30 lit. a) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.

120 § 83 ust. 2a dodany przez § 1 pkt 30 lit. b) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
121 § 83 ust. 3 uchylony przez § 1 pkt 30 lit. c) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
122 § 83 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 30 lit. d) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
123 § 84 zmieniony przez § 1 pkt 31 rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
124 § 85 zmieniony przez § 1 pkt 37 rozporządzenia z dnia 16 marca 2011 r. (Dz.U.11.71.377) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2011 r.
125 § 86:

- zmieniony przez § 1 pkt 37 rozporządzenia z dnia 16 marca 2011 r. (Dz.U.11.71.377) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2011 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 32 rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.

126 § 87 zmieniony przez § 1 pkt 32 rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
127 § 89 ust. 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 39 rozporządzenia z dnia 16 marca 2011 r. (Dz.U.11.71.377) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 kwietnia 2011 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 33 rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.

128 § 91 zmieniony przez § 1 pkt 40 rozporządzenia z dnia 16 marca 2011 r. (Dz.U.11.71.377) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 kwietnia 2011 r.
129 § 93 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 41 lit. a) rozporządzenia z dnia 16 marca 2011 r. (Dz.U.11.71.377) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 kwietnia 2011 r.
130 § 93 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 34 rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
131 § 93 ust. 7 zmieniony przez § 1 pkt 41 lit. b) rozporządzenia z dnia 16 marca 2011 r. (Dz.U.11.71.377) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 kwietnia 2011 r.
132 § 94 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 42 rozporządzenia z dnia 16 marca 2011 r. (Dz.U.11.71.377) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 kwietnia 2011 r.
133 § 94 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 35 rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
134 § 95 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 36 rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
135 § 96 uchylony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 14 sierpnia 2009 r. (Dz.U.09.136.1117) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2009 r.
136 § 96a dodany przez § 1 pkt 13 rozporządzenia z dnia 14 sierpnia 2009 r. (Dz.U.09.136.1117) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2009 r.
137 § 96a ust. 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 43 rozporządzenia z dnia 16 marca 2011 r. (Dz.U.11.71.377) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2011 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 37 rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.

138 § 96a ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 37 rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
139 § 97 zmieniony przez § 1 pkt 38 rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
140 § 97 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 14 sierpnia 2009 r. (Dz.U.09.136.1117) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2009 r.
141 § 98 uchylony przez § 1 pkt 39 rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
142 § 99 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 15 rozporządzenia z dnia 14 sierpnia 2009 r. (Dz.U.09.136.1117) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2009 r.
143 § 99 ust. 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 15 rozporządzenia z dnia 14 sierpnia 2009 r. (Dz.U.09.136.1117) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2009 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 40 lit. a) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.

144 § 99 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 40 lit. a) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
145 § 99 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 40 lit. b) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
146 § 100 zmieniony przez § 1 pkt 41 rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
147 § 101 uchylony przez § 1 pkt 42 rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
148 § 102 zmieniony przez § 1 pkt 43 rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
149 § 103 uchylony przez § 1 pkt 44 rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
150 § 104 uchylony przez § 1 pkt 20 rozporządzenia z dnia 14 sierpnia 2009 r. (Dz.U.09.136.1117) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2009 r.
151 § 104a uchylony przez § 1 pkt 44 rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
152 § 105 uchylony przez § 1 pkt 22 rozporządzenia z dnia 14 sierpnia 2009 r. (Dz.U.09.136.1117) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2009 r.
153 § 105a dodany przez § 1 pkt 23 rozporządzenia z dnia 14 sierpnia 2009 r. (Dz.U.09.136.1117) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2009 r.
154 § 105a ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 45 lit. a) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
155 § 105a ust. 2 uchylony przez § 1 pkt 45 lit. b) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
156 § 105a ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 45 lit. c) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
157 § 105a ust. 3a dodany przez § 1 pkt 45 lit. d) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
158 § 107 zmieniony przez § 1 pkt 46 rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
159 § 108 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 47 lit. a) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
160 § 108 ust. 2 uchylony przez § 1 pkt 47 lit. b) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
161 § 108 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 25 lit. a) rozporządzenia z dnia 14 sierpnia 2009 r. (Dz.U.09.136.1117) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2009 r.
162 § 108 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 25 lit. a) rozporządzenia z dnia 14 sierpnia 2009 r. (Dz.U.09.136.1117) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2009 r.
163 § 108 ust. 5:

- zmieniony przez § 1 pkt 25 lit. a) rozporządzenia z dnia 14 sierpnia 2009 r. (Dz.U.09.136.1117) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2009 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 46 lit. b) rozporządzenia z dnia 16 marca 2011 r. (Dz.U.11.71.377) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2011 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 47 lit. c) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.

164 § 108 ust. 6 uchylony przez art. 1 pkt 25 lit. b) rozporządzenia z dnia 14 sierpnia 2009 r. (Dz.U.09.136.1117) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2009 r.
165 § 108 ust. 7 dodany przez art. 1 pkt 25 lit. c) rozporządzenia z dnia 14 sierpnia 2009 r. (Dz.U.09.136.1117) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2009 r.
166 § 108 ust. 8:

- dodany przez art. 1 pkt 25 lit. c) rozporządzenia z dnia 14 sierpnia 2009 r. (Dz.U.09.136.1117) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2009 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 47 lit. d) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.

167 § 109 zmieniony przez § 1 pkt 48 rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
168 § 109 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 47 rozporządzenia z dnia 16 marca 2011 r. (Dz.U.11.71.377) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 kwietnia 2011 r.
169 § 110 zmieniony przez § 1 pkt 49 rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
170 § 110 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 48 rozporządzenia z dnia 16 marca 2011 r. (Dz.U.11.71.377) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 kwietnia 2011 r.
171 § 111:

- zmieniony przez § 1 pkt 26 rozporządzenia z dnia 14 sierpnia 2009 r. (Dz.U.09.136.1117) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2009 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 50 rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.

172 § 112:

- zmieniony przez § 1 pkt 49 rozporządzenia z dnia 16 marca 2011 r. (Dz.U.11.71.377) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2011 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 50 rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.

173 § 113 ust. 4:

- zmieniony przez § 1 pkt 50 rozporządzenia z dnia 16 marca 2011 r. (Dz.U.11.71.377) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 kwietnia 2011 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 51 lit. a) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2013 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 51 lit. a) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.

174 § 113 ust. 5:

- zmieniony przez § 1 pkt 51 lit. a) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2013 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 51 lit. a) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.

175 § 113 ust. 8:

- zmieniony przez § 1 pkt 51 lit. b) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2013 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 51 lit. b) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.

176 § 114 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 27 lit. a) rozporządzenia z dnia 14 sierpnia 2009 r. (Dz.U.09.136.1117) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2009 r.
177 § 114 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 27 lit. b) rozporządzenia z dnia 14 sierpnia 2009 r. (Dz.U.09.136.1117) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2009 r.
178 § 114 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 51 rozporządzenia z dnia 16 marca 2011 r. (Dz.U.11.71.377) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 kwietnia 2011 r.
179 § 114a dodany przez § 1 pkt 52 rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
180 § 115 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia z dnia 29 września 2009 r. (Dz.U.09.174.1352) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 października 2009 r.
181 § 115 ust. 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 28 rozporządzenia z dnia 14 sierpnia 2009 r. (Dz.U.09.136.1117) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2009 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 53 lit. a) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.

182 § 115 ust. 2a dodany przez § 1 pkt 53 lit. b) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
183 § 115 ust. 2b dodany przez § 1 pkt 53 lit. b) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
184 § 115 ust. 2c dodany przez § 1 pkt 53 lit. b) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
185 § 115 ust. 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 29 września 2009 r. (Dz.U.09.174.1352) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 października 2009 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 53 lit. c) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.

186 § 115 ust. 4 uchylony przez § 1 pkt 53 lit. d) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
187 § 115 ust. 5 uchylony przez § 1 pkt 53 lit. d) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
188 § 116 zmieniony przez § 1 pkt 54 rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
189 § 117 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 53 rozporządzenia z dnia 16 marca 2011 r. (Dz.U.11.71.377) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 kwietnia 2011 r.
190 § 117 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 55 rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
191 § 118 zmieniony przez § 1 pkt 56 rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
192 § 119 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 57 lit. a) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.
193 § 119 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 57 lit. b) rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013 r. (Dz.U.2013.993) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2014 r.