Rozdział 11 - Wykup obligacji - Warunki emitowania obligacji skarbowych oferowanych w sprzedaży hurtowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2020.86 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 6 września 2023 r.

Rozdział  11

Wykup obligacji

§  59. 
1. 
Wykup obligacji następuje według ich wartości nominalnej, w dniu określonym w liście emisyjnym.
2. 
Wykup obligacji oraz wypłata należnych odsetek następują za pośrednictwem Krajowego Depozytu:
1)
według wartości nominalnej w terminie wykupu:
a)
w drodze zapłaty, ze środków budżetu państwa, z wykorzystaniem rachunków, o których mowa w § 53 ust. 1,
b)
przez zaliczenie wierzytelności posiadaczom obligacji na poczet ceny nabywanych przez nich obligacji kolejnych emisji; sposób zaliczenia określa list emisyjny;
2)
według wartości nominalnej, poniżej wartości nominalnej lub powyżej wartości nominalnej, w drodze zapłaty, ze środków budżetu państwa, z wykorzystaniem rachunków, o których mowa w § 53 ust. 1, w przypadku przedterminowego wykupu obligacji:
a)
w drodze wezwania posiadaczy obligacji do bezwarunkowego przedstawienia obligacji do przedterminowego wykupu,
b)
w drodze bezwarunkowego wezwania emitenta przez posiadaczy obligacji do przedterminowego wykupu.
3. 
W przypadku obligacji indeksowanych wykup następuje według wartości obligacji odpowiadającej początkowej wartości nominalnej z uwzględnieniem przyrostu kapitału, wynikającego z indeksacji lub kapitalizacji.
4. 
Wierzytelność z obligacji może być zaliczona na poczet ceny zakupu obligacji kolejnych emisji, z zastrzeżeniem ust. 5.
5. 
Minister Finansów, najpóźniej na miesiąc przed terminem zapłaty odsetek z tytułu obligacji lub ich wykupu, ogłasza komunikat zawierający wykaz obligacji kolejnych emisji, za które ich nabywcy mogą dokonać zapłaty w sposób określony w ust. 4.
§  60. 
1. 
Spełnienie świadczenia z obligacji następuje według stanu posiadania obligacji w dniu ustalenia praw do świadczeń z obligacji.
2. 
Dzień ustalenia praw do świadczenia z tytułu obligacji przypada w terminach określonych w liście emisyjnym.
§  61. 
Jeżeli dzień, w którym na podstawie rozporządzenia lub listu emisyjnego powstaje obowiązek wykonania czynności, przypada na dzień ustawowo wolny od pracy lub sobotę, termin wykonania tej czynności upływa w pierwszym dniu roboczym po tym dniu.
§  62. 
Minister Finansów może złożyć wniosek do Krajowego Depozytu o objęcie wspólnym kodem (asymilację) różnych emisji obligacji.
§  63. 
Do sprzedaży, odkupu i zamiany obligacji, które zostaną wyemitowane na podstawie listów emisyjnych, opublikowanych do dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, stosuje się zasady i tryb określone w niniejszym rozporządzeniu, z tym że do obligacji, które zostaną zaoferowane na przetargach, ogłoszonych w komunikatach opublikowanych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepisy rozporządzenia, o którym mowa w § 64.
§  64. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2010 r. w sprawie warunków emitowania obligacji skarbowych oferowanych w sprzedaży hurtowej (Dz. U. poz. 1680).
§  65. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2013 r.