Rozdział 8 - Wykup obligacji - Warunki emitowania obligacji skarbowych oferowanych w sieci sprzedaży detalicznej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2006.113.774

Akt utracił moc
Wersja od: 30 czerwca 2006 r.

Rozdział  8

Wykup obligacji

§  24.
1.
Wykup obligacji następuje według ich wartości nominalnej, z zastrzeżeniem § 21 ust. 2, § 22 ust. 1 oraz § 23 ust. 2.
2.
Wykup obligacji oraz wypłata należnych odsetek następuje ze środków budżetu państwa w następujący sposób:
1)
gotówką - po stawieniu się posiadacza obligacji w punkcie sprzedaży obligacji, w którym jest umiejscowiona obligacja, jeżeli umiejscowienie nie ustało, lub w dowolnym punkcie sprzedaży obligacji, jeżeli obligacje nie podlegały umiejscowieniu;
2)
przelewem - na rachunek bankowy posiadacza obligacji, pod warunkiem złożenia przez niego, w terminie i na zasadach określonych w liście emisyjnym, odpowiedniej dyspozycji przelewu albo - w przypadku obligacji zdeponowanych na rachunku papierów wartościowych - na służący do jego obsługi rachunek pieniężny;
3)
poprzez zaliczenie wierzytelności posiadacza obligacji z tytułu wykupu obligacji na poczet ceny zakupywanych przez niego obligacji kolejnych emisji, na warunkach określonych w § 25.
3.
Minister Finansów wskaże w liście emisyjnym, który ze sposobów, o których mowa w ust. 2, ma zastosowanie przy wykupie.
4.
Wykup obligacji wraz z wypłatą należnych odsetek następuje za pośrednictwem Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych S. A., z zastrzeżeniem, że na rzecz posiadaczy obligacji, znajdujących się w rejestrze nabywców obligacji w dniu ustalenia praw do świadczeń z obligacji, realizacja praw następuje za pośrednictwem agenta emisji lub podmiotów, o których mowa w § 7 ust. 1.
5.
Posiadacz obligacji, znajdujących się w dniu ustalenia praw do świadczeń z obligacji w rejestrze nabywców obligacji, jest obowiązany w celu dokonania wykupu stawić się w punkcie sprzedaży obligacji, nie później niż w ciągu roku od dnia wykupu obligacji.
6.
W przypadku posiadania obligacji na rachunku papierów wartościowych, wykup obligacji, wraz z wypłatą odsetek, następuje za pośrednictwem podmiotu prowadzącego ten rachunek. Wcześniejsze dyspozycje, o których mowa w ust. 2 pkt 2, nie wywołują skutków prawnych.
§  25.
1.
Wierzytelność z obligacji może być zaliczona na poczet ceny zakupu obligacji kolejnych emisji, nabywanych w drodze zamiany, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
2.
Minister Finansów może wskazać obligacje, których emisje mogą zostać zaoferowane posiadaczom obligacji, w sposób, o którym mowa w ust. 1, według rozróżnienia na obligacje stanowiące ofertę skierowaną do:
1)
osób fizycznych;
2)
podmiotów niebędących osobami fizycznymi.
3.
Minister Finansów, przed terminem wykupu obligacji serii o danym terminie wykupu, podaje, w sposób określony w § 2 ust. 6, informacje o obligacjach kolejnych emisji, za które ich nabywcy mogą dokonać zapłaty w sposób określony w ust. 1.
§  26.
Minister Finansów może uznać, że oświadczenie woli składane w związku z dokonywaną czynnością zakupu, zamiany, wypłaty odsetek lub wykupu obligacji może być wyrażone przez nabywcę obligacji za pomocą systemów teleinformatycznych lub bankomatów. Sposób składania oświadczeń woli przez nabywcę określi list emisyjny.
§  27.
1.
Nabywający obligacje na podstawie umowy sprzedaży, zawartej na rynku wtórnym poza rynkiem regulowanym, jest obowiązany:
1)
stawić się, wraz ze zbywcą, w punkcie sprzedaży obligacji, w którym jest umiejscowiona obligacja, jeżeli umiejscowienie nie ustało, lub w dowolnym punkcie sprzedaży obligacji, jeżeli obligacje nie podlegały umiejscowieniu, albo u prowadzącego rachunek papierów wartościowych, na którym zdeponowano przedmiotowe obligacje, oraz
2)
przedstawić umowę sprzedaży wraz ze świadectwem depozytowym, jeżeli było wystawione, bądź potwierdzenie nabycia obligacji. Dokumenty te przekazuje się agentowi emisji w celu dokonania odpowiednich zmian w rejestrze nabywców obligacji albo podmiotom, o których mowa w § 7 ust. 1, lub uczestnikom bezpośrednim Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych S. A. w celu dokonania zmian na rachunkach papierów wartościowych.
2.
W przypadku niedopełnienia obowiązku, o którym mowa w ust. 1, spełnienie świadczenia z obligacji do rąk podmiotu ujawnionego w rejestrze nabywców obligacji lub posiadającego rachunek papierów wartościowych, na którym zdeponowano obligacje, stanowi wykonanie zobowiązania przez emitenta.
3.
W przypadku nabycia obligacji na innej podstawie niż umowa sprzedaży, przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio.
§  28.
1.
Spełnienie świadczenia przez emitenta obligacji następuje według stanu posiadania obligacji w dniu ustalenia praw do świadczeń z tytułu obligacji.
2.
Dni ustalenia praw do świadczeń z tytułu obligacji przypadają w terminach określonych w liście emisyjnym.
§  29.
Jeżeli dzień, w którym na podstawie rozporządzenia lub listu emisyjnego powstaje obowiązek wykonania czynności, przypada na dzień ustawowo wolny od pracy lub sobotę, termin wykonania tej czynności upływa w pierwszym dniu roboczym po tym dniu.
§  30.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2006 r.1)